• Kolejny sukces naszych uczniów

     • II miejsce oraz wyróżnienie uczniów naszej szkoły w Wojewódzkim Konkursie Plastycznym pn. Rośliny miododajne upowszechniamy, pszczołom byt zapewniamy.

      20 maja na Wydziale Biologii Uniwersytetu w Białymstoku odbyło się podsumowanie wyników i uroczyste wręczenie nagród konkursu, którego organizatorem jest Samorząd Województwa Podlaskiego.

      Julia Kurek z klasy VII b zajęła II miejsce, a uczeń klasy V b - Marcel Kornet zdobył wyróżnienie.

      Serdeczne gratulacje!

      Małgorzata Frączyk

     • Wyróżnienie Amelii Gwardiak w konkursie ogólnopolskim

     • Z przyjemnością informujemy o sukcesie kolejnej uczennicy Zespołu Szkół w Szumowie. Tym razem jury Ogólnopolskiego Konkursu Literackiego "Fraszka - igraszka ku pokrzepieniu serc", którego organizatorem był Miejski Ośrodek Kultury w Zambrowie,wyróżniło Amelię Gwardiak z klasy IIIb.

      Amelii serdecznie gratulujemy, a Rodzicom Amelii dziękujemy za wsparcie i przygotowanie córki :)

      Małgorzata Sówka

     • Akademia Bezpiecznego Puchatka w klasach pierwszych

     • W dniu dzisiejszym, tj.23 maja, wypełnieniem testów bezpieczeństwa uczniowie klas 1 a i 1 b, zakończyli realizację programu edukacyjnego Akademia Bezpiecznego Puchatka.

      Przez cały rok szkolny nauczyciele klas pierwszych prowadzili zajęcia dotyczące bezpieczeństwa oraz udzielania pierwszej pomocy na podstawie otrzymanych materiałów. Program skupiał się na tematyce bezpieczeństwa w pięciu obszarach aktywności dzieci: na drodze, w domu, w szkole, w internecie, w relacjach z rówieśnikami. Wyniki rozwiązanych testów wskazują na poszerzenie wiedzy uczniów na tematy, które były podejmowane w programie.

      Mamy nadzieję, że przeprowadzone zajęcia przyczynią się także do bezpiecznego spędzania czasu w szkole i podczas zbliżającego się wypoczynku wakacyjnego.

      Jolanta Oczechowska
      Anna Orłowska

    • Sukces Vanessy Legacki w Ogólnopolskim Konkursie Języka Angielskiego “English Read Aloud Contest 2022”
     • Sukces Vanessy Legacki w Ogólnopolskim Konkursie Języka Angielskiego “English Read Aloud Contest 2022”

     • Kolejny sukces naszych uczniów. Tym razem należy on do Vanessy Legacki z kl. 8b, która zdobyła III miejsce w kategorii klas VII-VIII w Ogólnopolskim Konkursie Języka Angielskiego “English Read Aloud Contest 2022”

      Konkurs polegał na przygotowaniu nagrania wideo (za pośrednictwem platformy Flipgrid), w trakcie którego uczestnik czyta na głos wybrany fragment utworu w języku angielskim. Vanessa przygotowała fragment książki J.K.Rowling pt.:"Harry Potter i więzień Azkabanu"

      Cele konkursu:

      • zwiększenie zainteresowania uczniów nauką języka angielskiego poprzez czytanie książek
      • promocja czytelnictwa wśród uczniów klas IV-VIII szkoły podstawowej
      • rozwijanie pasji uczniów.

      Vanessie serdecznie gratulujemy i życzymy dalszych sukcesów :)

      Magdalena Jasionek

     • Szkolna biblioteka i n f o r m u j e: Ogólnopolski sukces uczniów Zespołu Szkół w Szumowie

     • Wśród laureatów II Ogólnopolskiego konkursu czytelniczo – plastycznego „Projekt okładki do ulubionej lektury” są uczniowie z Szumowa.

      Cele tego przedsięwzięcia to między innymi: upowszechnianie czytelnictwa, kształtowanie wrażliwości odbioru tekstów literackich, rozwijanie wyobraźni, rozbudzanie kreatywności dziecka, rozwijanie umiejętności posługiwania się różnymi technikami plastycznymi, poszukiwanie twórczych rozwiązań, wzmocnienie wiary we własne możliwości.

      W eliminacjach ogólnopolskich zwyciężyło dwoje uczniów naszej szkoły: SEBASTIAN SZABŁOWSKI z klasy I b – I MIEJSCE w kategorii: uczniowie klas pierwszych, rysunek oraz KATARZYNA CHOMONTOWSKA z klasy III b – III MIEJSCE w kategorii: uczniowie klas trzecich, kolaż.

      Laureatom serdecznie gratulujemy! Życzymy radości z rozwijania zdolności plastycznych!

      L. Selerowska, nauczyciel bibliotekarz

    • Antoni Koda Wicemistrzem Ortografii
     • Antoni Koda Wicemistrzem Ortografii

     • 18 maja 2022 roku, w Miejskim Ośrodku Kultury w Zambrowie odbyło się ogłoszenie wyników z konkursu ortograficznego o tytuł „MISTRZA ORTOGRAFII SZKÓŁ PODSTAWOWYCH”. z k

      Naszą szkołę reprezentowali Vanessa Legacki z klasy VIIIb oraz Antoni Koda z klasy VIIIa. Antek został Wicemistrzem Ortograii Szkół Podstawowych Klas IV-VIII.

      Antkowi serdecznie gratulujemy! Obojgu reprezentantom naszej szkoły życzymy dalszych sukcesów :)

      Więcej informacji: zambrowiacy.pl

     • Wycieczka do Torunia i Bydgoszczy w ramach programu "Poznaj Polskę"

     • Wdniach 10-11 maja 2022 roku kolejna grupa naszych uczniów wyruszyła poznawać Polskę. Celem wycieczki były dwa miasta: Toruń i Bydgoszcz.

      W Bydgoszczy, zwanej „Polską Wenecją” uczniowie spacerowali uliczkami Starego Miasta, odbyli rejs tramwajem wodnym oraz zwiedzili Muzeum Kanału  Bydgoskiego. Podczas wizyty w jedynym w Europie Muzeum Mydła, poznali historię higieny, brudu i mydła oraz dowiedzieli się, kim był Plugawy Tomasz Łaziebnik, czym wsławił się Zabłocki, jak wyglądała higiena naszych babć oraz gdzie jest najwięcej bakterii. Ponadto Mistrz Mydlarski pokazał, na czym polega wytwarzanie mydeł, a potem mogli wyrobić własnoręcznie mydło z wybranym zapachem, kolorem i formą.

      Drugi dzień rozpoczął się od zwiedzania z przewodnikiem Toruńskiej Starówki oraz zabytków i miejsc związanych z Mikołajem Kopernikiem: Rynek z zabytkowymi kamieniczkami i Ratuszem, Krzywa Wieża, Pomnik Mikołaja Kopernika, Dom M. Kopernika, Katedra Św. Janów , Piernikowa Aleja Gwiazd.

      W Centrum Nowoczesności MŁYN WIEDZY uczniowie obejrzeli wystawy o następujących tematykach:

      - Rzeka: Wiodącym eksponatem wystawy jest duży model rzeki od źródła po deltowe ujście do morza. Wędrując wzdłuż biegu rzeki zwiedzający ma okazję poznać ciekawostki przyrodnicze charakterystyczne dla górnego, środkowego oraz dolnego biegu rzeki. Na wystawie można także obejrzeć modele wytworów człowieka, między innymi oczyszczalnię ścieków, maszyny proste służące do nawadniania, a także zbudować tamę. Wszystkie eksponaty wystawy są interaktywne i umożliwiają samodzielne wykonywanie eksperymentów oraz obserwację zjawisk przyrodniczych.

      - Wahadło Foucaulta: Główną ideą ekspozycji jest zademonstrowanie odbiorcom doświadczenia dowodzącego ruchu Ziemi wokół własnej osi, w skład wystawy, prócz Wahadła Foucaulta, wchodzi dwadzieścia sześć stanowisk interaktywnych, tematycznie związanych z kołem, ruchem obrotowym, układami planetarnymi i podróżami kosmicznymi.

      - Przeżycie: Motywem przewodnim wystawy jest przygoda, którą każdy z Was może przeżyć. Przestrzeń ekspozycji zaaranżowaliśmy w sposób przyjazny dla dzieci, tworząc nowy osobny świat kreatywnej zabawy, pełen niezwykłych stanowisk interaktywnych. Wystawa pełni funkcję edukacyjną, dzięki odpowiedniemu doborowi tematyki stanowisk, a także atrakcyjnemu sposobowi przekazu treści. Zobaczycie na niej eksponaty o treści przyrodniczej, fizycznej i podróżniczej. Część stanowisk służy przede wszystkim zabawie rozwijającej umiejętność logicznego myślenia, ćwiczącej umiejętności manualne, konstrukcyjne, koordynację psychoruchową dzieci.

      - Przebudowa: Pracownia została wyposażona w nowatorski system klocków Imagination Play GroundTM. Został on stworzony przez amerykańskiego architekta Davida Rockwella w celu pobudzania kreatywności i wyobraźni u dzieci w wieku od 2 do 12 lat, poprzez planowanie i realizację wspólnych „projektów budowlanych”. Elementy systemu pozwalają na tworzenie dowolnych budowli i obiektów – od budynków, zamków, mostów poprzez tunele, akwedukty, po różnego rodzaju postacie. Służą one później dzieciom jako obiekty do wspólnej zabawy. System w harmonijny sposób rozwija dzieci w różnym wieku w sferze zmysłowej, ruchowej i intelektualnej, zachęcając jednocześnie do współpracy i tworzenia swego własnego „placu zabaw”.

      To takie proste: Wystawa obejmuje 26 eksponatów wchodzących w skład czterech różnych stref: „Główka pracuje”, „Mechaniczny plac zabaw”, „TechnoŚwiat” oraz „Pomyśl, zrozum, zrób”. Podstawę systemu wystawowego stanowią klocki gry komputerowej Tetris, których różne układy harmonijnie tworzą kompozycję ekspozycji.

      Na zakończenie uczestnicy mieli możliwość wzięcia udziału w piernikowych warsztatach piernikarni „U Mistrza Bogumiła”, gdzie własnoręcznie wyrobili ciasto piernikowe i upiekli pierniki.

      Małgorzata Sówka

     • Bezpłatne półkolonie dla uczniów SP w Szumowie

     • Slimy, wybuchy, rakiety kosmiczne, chemiczne mikstury oraz wyścigówki, roboty podążające po linii, roboty sumo i wiele innych niesamowitych maszyn i atrakcji czeka na Was na półkoloniach Laboratorium Naukowe.

      Już 11-15.07.2022 r. w naszej szkole rozpoczniemy szalone eksperymentowanie oraz budowanie i programowanie pod okiem doświadczonych instruktorów. 

      Zapewniamy:

      • 5 dni zajęć w godz. 9.00 - 15.45
      • opiekę wykwalifikowanych instruktorów
      • pyszny obiad
      • półkolonie pod nadzorem Kuratorium Oświaty oraz Sanepidu
      • wszystkie materiały niezbędne do zajęć
      • możliwość zabrania wykonanych substancji i maszyn do domu (np. slime, katapultaitp.)
      • programowanie robotów w przyjemnym i prostym języku graficznym

      Udział w półkoloniach jest bezpłatny - zajęcia finansowane są ze środków Unii Europejskiej i odbędą się w dwóch grupach tematycznych:

      • 1. grupa tematyczna: Wybuchowe półkolonie
      • 2. grupa tematyczna: Roboty opanują szkołę

      Zapraszamy do składania zgłoszeń (kart kwalifikacyjnych) do dnia 13.05.2022 roku, do sekretariatu szkoły lub do wychowawców na zebraniach z rodzicami. Można składać karty na 2 rodzaje tematyczne zajęć, lecz ze względu na ten sam termin, jeden uczeń może wziąć w udział tym roku szkolnym tylko w zajęciach z jednej grupy tematycznej.

      O wynikach rekrutacji poinformujemy Państwa 20.05.2022 r.

      Małgorzata Sówka

      Załaczniki:

       

     • Wycieczka drugiej grupy uczniów w ramach "Akademii Nauki w Szkole Podstawowej w Szumowie"

     • W ramach projektu "Akademia Nauki w Szkole Podstawowej" dnia 5.05.2022 r. grupa uczniów klas I-III uczestniczyła w wycieczce do Warszawy.

      Dzieci miały możliwość obejrzenia pokazu Astronauta w Planetarium CNK. Najwięcej wrażeń doświadczyły podczas eksperymentowania i oglądania wystaw z interaktywnymi eksponatami. Miłym punktem wycieczki był spacer nad Wisłą.

      Wyjazd dostarczył wielu pozytywnych emocji.

      Link do zdjęć: 

     • Majówka 2022

     • Majowe święta kojarzą się z radością i nadzieją. Uczą patriotyzmu i właściwej postawy patriotycznej.

      Dzień Flagi Rzecypospolitej

      Dzień Flagi Rzeczypospolitej Polskiej jako święto obchodzony jest 2-go maja. Co roku tego dnia Polacy z dumą eksponują flagi na zewnątrz. Każdy z nas może uczcić Biało-Czerwoną poprzez jej wywieszenie np. w oknie lub na balkonie swojego mieszkania czy przed domem.

      Święto Narodowe Trzeciego Maja

      W naszej szkole Święto Konstytucji 3-go Maja uczciliśmy przygotowując wystawę informującą o tych wielkich Polakach, którzy pragnęli ocalić kraj przed upadkiem. Społeczność szkolna podkreśliła wagę tego dnia odświętnym strojem i przypiętymi kotylionami.

      Uczniowie klasy lll a wyrecytowali wiersz pt. "Trzeci Maja".

      A tak mali patrioci z naszego przedszkola obchodzili Dzień Flagi oraz Święto Konstytucji 3 Maja: Majówka w Przedszkolu

     • Najstarsi uczniowie naszej szkoły Poznają Polskę

     • POZNAJ POLSKĘ to program rządowy, w którym nasza szkoła bierze udział już kolejny raz. W dniach 23-25 kwietnia młodzież z klas siódmych i ósmych wyjechała na wycieczkę SZLAKIEM PIASTOWSKIM.

      Odwiedziliśmy Poznań, Biskupin, Gniezno, Ostrów Lednicki i Pobiedziska. Najbardziej zauroczyła nas gotycka katedra w Gnieźnie. Byliśmy też pod ogromnym wrażeniem osady w Biskupinie. Zgromadzone w skansenie obiekty zadziałały na naszą wyobraźnię i umożliwiły zapoznanie się z historią naszych przodków. Zwiedzając kolejne zabytki na szlaku przenieśliśmy się w czasie, żeby podążać śladami pierwszych Piastów.

      Link do fotorelacji: 23-25.04.Szlak Piastowski

     • Pierwsza wyprawa naukowa uczestników "Akademii Nauki w Szkole Podstawowej w Szumowie"

     • We wtorek, 26 kwietnia uczniowie klas iV-VI, którzy są uczestnikami projektu "Akademia Nauki w Szkole Podstawowej, pojechali na wycieczkę do Warszawy.

      Najpierw obserwowali fascynujące doświadczenia z użyciem ciekłego azotu w siedzibie Małego Inżyniera.

      W planetarium poszerzyli swoją wiedzę na temat Układu Słonecznego i obejrzeli film pt.: "Polaris", a w Centrum Nauki Kopernik mieli okazję prowadzenia samodzielnych doświadczeń naukowych.

      Link do zdjęć:

     • Sukcesy naszych młodych karateków

     • Międzynarodowy Puchar Polski International Budo Kai 2022

      W miniony weekend w Hali sportowej Miejskiego Zespołu Szkół w Wysokim Mazowieckim odbył się Puchar Polski Polskiej Federacji Sztuk Walki Budokai) zorganizowany przez Mazowiecko- Podlaski Klub Karate z Shihan Arturem Więzowskim na czele w komitecie organizacyjnym byli również Sensei Wojciech Zagdański i Sensei Zbigniew Dąbrowski. Zawodnicy i zawodniczki rywalizowali w mieszanych formach walki Karate Kyokushin Budokai, Ju Jitsu  Grappling, Kickboxing a także w formach czyli Kata.

      Puchar Polski  International Budo Kai 2022 odbył się dzięki wsparciu, Marszałka Województwa Podlaskiego, Burmistrza Miasta Wysokie Mazowieckie, Wójta Gminy Wysokie Mazowieckie, Banku Spółdzielczego Wysokie Mazowieckie Dyrektora Miejskiego Zespołu Szkół, PHU Okneks Łukasz Kamiński, Polskiej Federacji Sztuk Walki Budokai. Organizatorzy dziękują Panu Zdzisławowi Owczarkowi za relacje fotograficzną z Pucharu.

      Puchar Polski zgromadził ponad 270 zawodników i zawodniczek z Polski z Zagranicy  oraz Województwa Podlaskiego, zawodnicy rywalizowali w różnych kategoriach wagowych i wiekowych, najmłodsi uczestnicy mogli zmierzyć swoje siły w kategorii Jujitsu i grapplingu czyli walki ze sprowadzeniem przeciwnika do parteru, walki trwały do późnych godzin wieczornych.

      Nasi uczniowie uplasowali się bardzo wysoko:

      I miejsce: Aurelia Łapińska, Patryk Moczarski 

      II miejsce: Daniel Bogdan

      III miejsce: Alicja Łapińska, Seweryn Andryszczyk

      Sędzią głównym zawodów był Sensei Robert Gaździk, wspierali jego pracę na macie Sensei, Krzysztof Bortnik, Wojciech Paszkowski, Jakub Lewandowski, Robert Budniewski, Dorota Perz Sempai Mariusz Łukasiuk, Dawid Pykacz, Krzysztof  Grabowski, Robert Tafelski,  Klaudia Łukasiuk. Obsługa Biura Zawodów Pani Agnieszka Lewandowska, Sensei Wojciech Zagdański,  Zbigniew Dąbrowski.

      Uroczystego otwarcia zawodów dokonał Pan Wiceprzewodniczący Sejmiku Województwa Podlaskiego Łukasz Siekierko oraz Dyrektor Jarosław Jankowski reprezentujący Urząd Miasta Wysokie Mazowieckie. Najwięcej emocji wzbudziły walki w formule Knockdown(walki pełno kontaktowe Kyokushin Budokai) niemniejsze emocje towarzyszyły również walkom najmłodszych z pełnym zabezpieczeniem w kaski i inne ochraniacze stosowane dla bezpieczeństwa uczestników Zawodów sportowych, rodzice emocjonowali się najbardziej walkami najmłodszych w formule grappling mini MMA. Po raz kolejny odbyła się rywalizacja w formule Kata   Zawody odbywały się w dobrej atmosferze rywalizacji sportowej, wszyscy medaliści otrzymali wspaniałe Puchary oraz pamiątkowe Dyplomy.

      Robert Gaździk

      Zdjęcia udostępnione przez Pana Roberta Gaździka.

     • Klasy 2b, 3a i 3b na wycieczce w Toruniu

     • W dniu dzisiejszym (środa, 20 kwietnia) uczniowie klas: 2b, 3a oraz 3b wraz z wychowawczyniami: Małgorzatą Frączyk, Anną Dąbrowską-Komor oraz Dorotą Trzeciak wybrali się na wycieczkę edukacyjno - poznawczą do Torunia w ramach programu "Poznaj Polskę".

      Najwięcej emocji wzbudziło zwiedzanie Starego Miasta z przewodnikiem. Zwiedziliśmy: Krzywą Wieżę, Dom Mikołaja Kopernika, Rynek z zabytkowymi kamieniczkami i Ratuszem, ruiny Zamku Krzyżackiego oraz Katedrę św. Janów.

      Czas na zabawę z nutą rywalizacji mieliśmy w Domu Legend Toruńskich, gdzie dzieci wysłuchały opowiadań na żywo, przeplatanych scenkami z ich udziałem.

      Kolejnym punktem w programie była wizyta w piernikarni oraz udział w pokazie pieczenia toruńskich pierników. Na koniec naszej wycieczki dzieci zakupiły ogrom pamiątek. Odwiedziliśmy ulubione miejsce dzieci, gdzie można zjeść pyszną kanapkę czyli Mc Donald's.

      Na dziś żegnamy się z Toruniem. Wrócimy tu jeszcze 🙂.

      Małgorzata Frączyk

     • Zakończyliśmy akcję ekowalentynkową

     • Zakończyliśmy zbiórkę baterii w ramach Ogólnopolskiej Akcji – Ekowalentynki, organizowanej przez firmę REMONDIS. Przekazaliśmy pokaźną ilość zużytych baterii (karton i pięć worków). W zbiórkę zaangażowali się uczniowie, przedszkolaki i pracownicy szkoły.

      Bardzo dziękuję wszystkim za udział w akcji, której celem jest  dbanie o nasze wspólne dobro - środowisko :)

      Alicja Doncer

     • Misterium Męki Pańskiej pod hasłem „Pokój mój daję wam”

     • Dnia 13 kwietnia wystawiliśmy Misterium Męki Pańskiej pod hasłem „Pokój mój daję wam”. Wśród zaproszonych gości byli obecni: Proboszcz Parafii Szumowo ks. kanonik dr Sławomir Grodecki, wikariusz ks. Marek Ulatowski, Wójt Gminy Szumowo Jarosław Cukierman.

      Piękna scenografia wprowadziła zgromadzonych w świąteczny nastrój, a o wspaniałe doznania artystyczne zadbali uczniowie z klasy IV a i V a. Pierwsza scena „Smutna jest moja dusza aż do śmierci” przybliżyła modlitwę Pana Jezusa w Ogrójcu. Scena „Ojcze, w Twoje ręce powierzam ducha mojego” ukazała spełnienie woli Bożej przez Pana Jezusa. Ostatnia scena „A oto Ja jestem z wami … aż do skończenia świata” uświadomiła zgromadzonym sens śmierci i zmartwychwstania.

      Całość przedstawienia pokazująca wydarzenia związane z męką i śmiercią Chrystusa uświetniły pięknym śpiewem solistki: Antonina Krajewska z kl. IIIa i Vanessa Legacki z kl. VIIIb.

      Ogromne zaangażowanie młodych wykonawców wytworzyło niepowtarzalną atmosferę zbliżających się świąt. Uczniowie wykazali się wspaniałą grą aktorską. Na szczególne wyróżnienie zasługuje Kacper Kulesza z kl. V a, który wcielił się w postać Jezusa.

      Na zakończenie głos zabrała pani dyrektor, która pogratulowała uczniom pięknego występu, podziękowała organizatorom i złożyła wszystkim obecnym życzenia świąteczne. Życzenia świąteczne dla społeczności szkolnej złożył także ksiądz proboszcz, który zaprosił wszystkich na Misterium Męki Pańskiej do kościoła parafialnego w Poniedziałek Wielkanocny.

      Bardzo dziękujemy rodzicom uczniów klasy IVa i Va za pomoc przy wykonaniu dekoracji i piękne stroje. Szczególne podziękowania kierujemy pod adresem rodziców Zuzanny Radziejewskiej z klasy Va.

      Dorota Trzeciak

     • Wiosenne porządki w ramach akcji "Kręci nas recykling""

     • Zespół Szkół w Szumowie przyłączył się czynnie do akcji "Kręci nas recykling". We wtorek, 12 kwietnia uczniowie klasy 6a wraz z wychowawczynią, p. Eweliną Mieczkowską, wzięli udział w akcji sprzątania. Uzbrojeni w rękawiczki ochronne oraz worki na śmieci wybrali się na poszukiwanie wroga – różnego rodzaju śmieci. Rezultatem ich działań było kilka worków śmieci różnego rodzaju: niedopałki papierosów, papier, butelki plastikowe i szklane po napojach oraz puszki. Największe ich znalezisko to opona, która „odpoczywała” przy głównej drodze. Dzieci były zaskoczone rodzajem śmieci oraz tym, jak dużo jest ich wokół nas.

      Po wysiłku przyszedł czas na naładowanie własnych akumulatorów podczas ogniska, na którym uczniowie posilili się pieczonymi kiełbaskami i spędzili wspólnie czas. Dołączyli do nich także uczniowie klasy 4a wraz z p. Małgorzatą Brodecką. Przy ognisku toczyły się rozmowy na temat tego, jak chronić nasze środowisko oraz co zrobić, aby nasza planeta była czystsza.

      Uczniowie klasy 6a uznali, że na pewno nie była to ich ostatnia akcja ekologiczna. Zaplanowali, że wkrótce ponownie wyruszą na „spacer”, podczas którego będą także zachęcać innych mieszkańców naszej miejscowości do dbania o środowisko.

      Ewelina Mieczkowska