• X Bieg Dziękczynny za św. Jana Pawła II - uroczystość o charakterze profilaktycznym

          • 4 czerwca 2024 roku w Szumowie odbył się jubileuszowy X Bieg Dziękczynny za św. Jana Pawła II. Organizatorem imprezy, w której w tym roku wzięło udział około 350 uczestników, była Szkoła Podstawowa w Szumowie.

            O godz. 9.00 Dyrektor Zespołu Szkół w Szumowie Pani Małgorzata Sówka wraz z Wójtem Gminy Szumowo Panem Andrzejem Pskietem dokonali uroczystego otwarcia. Nie zabrakło krótkiej modlitwy, którą poprowadził ks. Marek Ulatowski, a po niej zebrani wysłuchali umiłowanej pieśni Ojca Świętego wykonanej na trąbce przez ucznia klasy VII Marcela Kornet.

            Kolejnym punktem była sztuka pt.: „Szczęśliwy, bo kochany” zaprezentowana przez uczestników Warsztatów Terapii Zajęciowej.

            Sportową część imprezy rozpoczęła wspólna rozgrzewka wszystkich zawodników, a po niej marszobieg uczestników Centrum Opiekuńczo-Mieszkalnego w Pęchratce Polskiej i Warsztatów Terapii Zajęciowej w Szumowie. Wszyscy zawodnicy otrzymali medale a Pani Reginie Sutkowskiej i Panu Franciszkowi Kaczorowskiemu jako najstarszym uczestnikom wręczono pamiątkowe statuetki.

            Następnie na linii startu ustawiła się najmłodsza i zarazem największa grupa małych biegaczy-przedszkolaki.

            Kolejnych emocji dostarczyła sportowa rywalizacja uczniów klas I-III, IV-VI i VII-VIII. Biegi przeprowadzone i oceniane były z uwzględnieniem dziewcząt i chłopców.

            Po biegu szkolnym przyszedł czas na uczestników WTZ oraz ostatnią sportową atrakcję czyli BIEG OTWARTY dla wszystkich chętnych osób dorosłych. Na bieżni ustawiła się spora grupa zawodników reprezentująca: Urząd Gminy, Zakład Gospodarki Komunalnej, Bank Spółdzielczy, Ośrodek Pomocy Społecznej, Centrum Biblioteczno-Kulturalne, Koła Gospodyń. Wśród biegaczy byli także instruktorzy Warsztatów Terapii Zajęciowej, radni, rodzice i nauczyciele ze SP w Srebrnej i Szumowie.

            Oprócz sportowej rywalizacji wydarzenie dostarczyło dzieciom, młodzieży jak również dorosłym rozrywki, było doskonałą promocją zdrowego stylu życia oraz formą aktywnego spędzenia wolnego czasu na świeżym powietrzu w oderwaniu od telewizora i komputera.

            Czas spędzony na szumowskim boisku to nie tylko sportowa rywalizacja, ale przede wszystkim okazja do oddania czci Św. Janowi Pawłowi II, wspólnego świętowania, integracji lokalnej społeczności i dobrej zabawy.

            Wśród atrakcji warto wymienić kawiarenkę "Pod chmurką", czyli przygotowane dla wszystkich zawodników i kibiców przez Koła Gospodyń stoliki z pysznymi ciastami i napojami, stoisko z rękodziełem WTZ i stoisko profilaktyczno-medyczne ośrodka „Zdrowie”, loteria fantowa i pokaz strażacki PSP w Zambrowie.

            Bieg pod względem medycznym zabezpieczała grupa ratownicza „Nadzieja” z Łomży, która dla chętnych udzieliła krótkiego instruktarzu z pierwszej pomocy.

            Podczas imprezy odbył się także quiz z nagrodami o tematyce informacyjno-profilaktycznej.

            Na zakończenie dziesiątej edycji naszego sportowego wydarzenia wręczono nagrody uczestnikom Gminnego Konkursu plastycznego „Lubimy być razem – szczęśliwa rodzina bez używek i przemocy”.

            Nagrody w kategorii kl. I-III otrzymali:

            • I miejsce - Mikołaj Bączyk kl. IIa Szumowo
            • II miejsce - Piotr Wyszomierski kl. IIa Szumowo
            • III miejsce – Blanka Urbanik kl. I Srebrna

            WYRÓŻNIENIA :

            • Kacper Bączyk kl. Ia Szumowo
            • Alicja Korytkowska kl. IIa Szumowo
            • Jan Gontarz kl. Ib Szumowo
            • Maksymilian Brzóska kl. III Srebrna
            • Mikołaj Gromek kl. III Srebrna
            • Antonina Konopka kl. I Srebrna
            • Zuzanna Słaba kl. III Srebrna

            Nagrodzeni uczniowie w kategorii kl. IV-VI

            • I miejsce - Emilia Grzeszczuk kl. VI Srebrna
            • II miejsce – Aleksander Konopka kl. V Srebrna
            • III miejsce – Weronika Daniszewska kl. Va Szumowo

            WYRÓŻNIENIA :

            • Barbara Kuczyńska kl. VI Srebrna
            • Wiktor Morawski kl. VI Srebrna

            Nagrodzeni uczniowie w kategorii kl. VII-VIII

            • I miejsce - Kamila Konopka kl. VIII Srebrna
            • II miejsce – Paweł Olszewski kl. VIII Szumowo
            • III miejsce – Milena Święcka kl. VIII Szumowo

            Klasyfikacja zwycięzców biegu w poszczególnych grupach przedstawia się następująco:

            DZIEWCZĘTA z klas I-III

            • 1 miejsce –Wioletta Morawska SP Srebrna
            • 2 miejsce –Kornelia Gocłowska SP Szumowo
            • 3 miejsce – Zuzanna Słaba SP Srebrna

            CHŁOPCY z klas I-III

            • 1 miejsce – Mikołaj Urbanek SP Srebrna
            • 2 miejsce –Adrian Urbanek SP Szumowo
            • 3 miejsce –Gabriel Modzelewski SP Szumowo

            DZIEWCZĘTA z klas IV-VI

            • 1 miejsce –Lena Głębocka SP Szumowo
            • 2 miejsce – Lena Łuniewska SP Srebrna
            • 3 miejsce –Patrycja Zaremba SP Srebrna

            CHŁOPCY z klas IV-VI

            • 1 miejsce – Kacper Narowski SP Srebrna
            • 2 miejsce – Kyryl Derihlazow SP Szumowo
            • 3 miejsce –Tomasz Jastrzębski SP Szumowo

            DZIEWCZĘTA z klas VII-VIII

            • 1 miejsce –Dominika Pozorska SP Srebrna
            • 2 miejsce –Alicja Łapińska SP Szumowo
            • 3 miejsce –Klaudia Boczkowska SP Srebrna

            CHŁOPCY z klas VII-VIII

            • 1 miejsce –Bartłomiej Przychodzeń SP Srebrna
            • 2 miejsce –Igor Żelaźnicki SP Srebrna
            • 3 miejsce –Oliwier Wyszomierski SP Srebrna

            BIEG OTWARTY

            Kobiety

            • 1 miejsce – Magdalena Gwardiak ZGK w Szumowie
            • 2 miejsce – Martyna Janowska WTZ w Szumowie
            • 3 miejsce – Iwona Jastrzębska Urząd Gminy w Szumowie

            Mężczyźni

            • 1 miejsce – Leszek Szymański WTZ w Szumowie
            • 2 miejsce – Wojciech Milczarek Urząd Gminy w Szumowie
            • 3 miejsce – Marek Tymiński SP w Srebrnej

            WARSZTATY TERAPII ZAJĘCIOWEJ KOBIETY

            • 1 miejsce – Katarzyna Załuska
            • 2 miejsce – Justyna Załuska
            • 3 miejsce – Małgorzata Strugała

            WARSZTATY TERAPII ZAJĘCIOWEJ MĘŻCZYŹNI

            • 1 miejsce – Miłosz Wujkowski
            • 2 miejsce –Michał Cygan
            • 3 miejsce –Zbigniew Pieńkowski

            Dziękujemy wszystkim uczestnikom za skorzystanie z naszego zaproszenia i sportową rywalizację.

            Szczególne podziękowania kierujemy w stronę Gminnej Komisji Rozwiązywania Problemów Alkoholowych, KWIACIARNI w Szumowie i firmy MAX-TERM MUSZYŃSKI LUBAK za finansowe wsparcie naszej uroczystości.

            Tekst: Anna Dąbrowska - Komor

            Foto: Uczestnicy Biegu

          • Naukobus Centrum Nauki Kopernik w Zespole Szkół w Szumowie

          • Nauka dla Ciebie to wspólny program Ministra Nauki oraz Centrum Nauki Kopernik. Jego celem jest wyrównywanie szans edukacyjnych, propagowanie kultury innowacyjności i stymulowanie rozwoju poprzez promowanie aktywizujących i angażujących metod nauczania (samodzielnego eksperymentowania i odkrywania nauki w życiu codziennym). Działania programowe obejmują także popularyzację nauki w miejscach o utrudnionym dostępie do centrów nauki oraz integrację lokalnych środowisk edukacyjnych ze środowiskami akademickimi (źrodło: https://www.kopernik.org.pl/edukacja/nauka-dla-ciebie)

            W dniach 3-4 czerwca 2024 r. w naszej szkole gościliśmy Naukobus Centrum Nauki Kopernik. Przedszkolaki i uczniowie:

            • siedząc na wirującym krześle, mogli poznać teorię zachowania momentu pędu;
            • mogli  obejrzeć narządy i ich umiejscowienie na trójwymiarowym modelu ludzkiego ciała;
            • potrenować mózg poprzez rozwiązywanie łamigłówek.
            • mogli zweryfikować, jak niskie czy wysokie tony jest w stanie usłyszeć ludzkie ucho;
            • zobaczyli, jak powstaje film;
            • mogli przekonać się, na czym polega teoria zachowania momentu pędu;
            • dowiedzieli się, co to są półkule magdeburskie.

            Na zakończenie zajęć każdy uczeń otrzymał „Poradnik młodego naukowca”, w którym zawarto przeróżne propozycje doświadczeń, które można wykonać przy użyciu podstawowych produktów i przedmiotów znajdujących się w każdym domu.

            Fotorelacja z wystawy także na zambrow.org

            Tekst: Małgorzata Sówka

            Zdjęcia: Nauczyciele SP 

          • Klasa IV sadzi Tradycyjny sad

          • Uczniowie klasy 4 wraz z wychowawczynią po otrzymaniu grantu przystapili do realizacji drugiej części projektu. W pierwszej kolejności pojawily się nasadzenia. W wyznaczonym uprzednio miejscu i zgodnie z projektem posadzone zostało 10  tradycyjnych drzewek owocowych nastepujących odmian:

            • jabłoń Grafsztynek
            • wiśnia Łutówka
            • śliwa Opal
            • grusza Bera i Faworytka
            • czereśnia Sznajdera i Buttnera

            Tekst: Małgorzata Sówka

            Zdjęcia: Wioletta Suchcicka