• Dołączamy do projektu "Młode Głowy"!

     • Fundacja UNAWEZA założona przez Martynę Wojciechowską, we współpracy z Fundacją Dbam o Mój Z@sięg, prowadzącą od lat badania naukowe wśród uczniów polskich szkół, realizuje w roku szkolnym 2022/2023 bezpłatny projekt badawczy pt. MŁODE GŁOWY. OCENA POCZUCIA WŁASNEJ WARTOŚCI I SPRAWCZOŚCI MŁODZIEŻY W POLSCE.

      Projekt kierowany jest do uczniów szkół podstawowych i ponadpodstawowych (10-19 lat), a jego celem jest zbadanie, jaka jest ogólna kondycja psychiczna młodzieży, co tak naprawdę na nią wpływa oraz jak uczniowie w Polsce radzą sobie ze stresem i płynącą ze świata zewnętrznego presją. Jednym z głównych założeń, jakie sobie stawiamy jest przygotowanie na podstawie wyników badań kampanii społecznej, która pomoże młodym ludziom myśleć o sobie lepiej

      Oficjalna strona projektu: https://mlodeglowy.pl/

     • "Zdrowo jem, więcej wiem" - projekt edukacyjny dla klas drugich

     • W tym roku szkolnym uczniowie klas drugich uczestniczą w XIII edycji projektu „Zdrowo jem, więcej wiem”, którego honorowym patronatem jest Pierwsza Dama, Agata Kornahauser-Duda.

      W ramach etapu jesienno–zimowego dzieci zdobywały wiedzę o zasadach zdrowego żywienia poprzez  różnego rodzaju działania, tj. poznanie Piramidy Zdrowia, tworzenie plakatów oraz gier planszowych o tematyce prozdrowotnej, układanie rymowanek, czy zabawnych historyjek o odżywianiu. W ramach projektu inscenizowały też wiersze związane z tym tematem, uczestniczyły w mini konkursach, rozwiązywały quizy.

      Do akcji włączyli się również rodzice, którzy w przedświątecznym czasie przygotowali zdrowy warzywno–owocowy poczęstunek dla swoich dzieci, a także pomogli w zorganizowaniu kostiumów do przedstawienia „Na straganie” J. Brzechwy.

      Serdecznie dziękujemy!

      Mamy nadzieję, że wiedza, którą zdobyli uczniowie wpłynie na wyrobienie dobrych nawyków żywieniowych w ich codziennym życiu.

      Anna Orłowska

      Jolanta Oczechowska

     • Policjanci z KPP w Zambrowie z wizytą w naszej placówce

     • Policjanci zambrowskiej komendy zajmujący się profilaktyką w dniu 10.01.2023 r. złożyli kolejną wizytę w naszej szkole, aby porozmawiać z uczniami o podstawowych zasadach bezpieczeństwa podczas poruszania się na drodze. Policjanci omówili również zagadnienia związane z bezpiecznym spędzaniem czasu podczas ferii zimowych.

      Przekazane informacje nie ograniczyły się tylko do teorii. Dzieci mogły aktywnie uczestniczyć w zajęciach dzięki mobilnemu miasteczku ruchu drogowego. Dla uczniów klas I-III była to cenna lekcja oraz wspaniała zabawa.

     • Podsumowanie akcji PACZUSZKA DLA MALUSZKA

     • Społeczność szkolna po raz kolejny udowodniła, że nie jest obojętna na potrzebę drugiego człowieka.

      Ogólnopolska akcja Paczuszka dla Maluszka, która została przeprowadzona w naszej szkole odniosła duży sukces! Akcja miała na celu wsparcie najbardziej potrzebujących ludzi, którzy znaleźli się w trudnej sytuacji życiowej.

      Zebraliśmy około 170 sztuk artykułów tj. pampersy, chusteczki, płyny i proszki do prania, mydła, pasty do zębów, szampony, żele do kąpieli.

      Dziękujemy wszystkim, którzy wsparli naszą zbiórkę oraz Zakłady Produkcji Kruszyw Rupińscy Sp.j. (zachęcamy do polubienia i obserwowania ich strony) za dostarczenie zebranych rzeczy do wybranej przez nas placówki w Białymstoku.

      Pamiętajmy! Dobro powraca! :) 

      Małgorzata Frączyk

     • ŁAMACZE SZYFRÓW


     • W grudniu mija 90 lat od złamania, uznanej za niemożliwą do pokonania, niemieckiej maszyny szyfrującej Enigma. Był to początek serii sukcesów polskich kryptologów, których autorami byli trzej młodzi ludzie, którzy ledwie trzy lata wcześniej, jeszcze jako studenci, rozpoczęli przygodę z kryptologią.

      W grudniu 2022 roku zespół uczniów z klasy Va w składzie: Jastrzębski Igor, Koda Aleksander, Suski Krystian wziął udział w ogólnopolskiej grze kryptologicznej „Łamacze szyfrów”. Gra nawiązuje do historycznego Kursu Szyfrów, jaki odbył się w Poznaniu, w Polsce, w 1929 roku. Uczestnicy poznawali coraz trudniejsze szyfry i inne metody utajniania informacji oraz sposoby ich łamania. Zdobytą wiedzę wykorzystywali w praktyce mierząc się w rozwiązywaniu kryptologicznych zadań z innymi graczami! 

      28 grudnia 2022 roku zespół naszych uczniów ukończył kurs szyfrów i uzyskał tytuł ŁAMACZY SZYFRÓW.
      Gratulujemy naszym uczniom. 

      Bożena Kosobudzka

     • Jasełka w naszej szkole

     • „Bo gdzie jest twój skarb, tam będzie i serce twoje.” Mt 6,21

      Tradycją naszej szkoły są coroczne jasełka. Tegoroczna uroczystość pod hasłem „Pokój niesie ludziom wszem” odbyła się 22 grudnia. Wszystkich zgromadzonych przywitała pani Dyrektor. Wśród zaproszonych gości był obecny wikariusz ks. Marek Ulatowski, Wójt Gminy Szumowo Jarosław Cukierman, rodzice naszych aktorów.

      Piękna scenografia wprowadziła zgromadzonych gości w świąteczny nastrój. O wspaniałe doznania artystyczne zadbali uczniowie z klasy IVa, Va oraz VIa. Publiczność po raz kolejny mogła przeżyć historię Maryi i Józefa.

      Całość przedstawienia pokazująca wydarzenia z Betlejem przeplatana była kolędami i pastorałkami w wykonaniu chóru pod przewodnictwem p. Elżbiety Kotomskiej.

      Ogromne zaangażowanie młodych wykonawców wytworzyło niepowtarzalną atmosferę zbliżających się świąt.Uczniowie wykazali się wspaniałą grą aktorską, a śpiew chóru dopełniał całość przedstawienia.

      Na zakończenie głos zabrała pani dyrektor, która pogratulował uczniom pięknego występu, podziękowała organizatorom i złożyła wszystkim obecnym życzenia świąteczne.

      Bardzo dziękujemy rodzicom uczniów za pomoc przy wykonaniu dekoracji i piękne stroje. Szczególne podziękowania kierujemy pod adresem Państwa Anny i Mariusza Krajewskich, którzy dostarczyli do szkoły piękne materiały do dekoracji oraz Radzie Rodziców, która przeznaczyła środki na dekorację.

      Dziękujemy serdecznie i życzymy błogosławionych Świąt.

      Dorota Trzeciak

     • Szkolny Przegląd Muzycznych Talentów „Świąteczne śpiewanie”

     • W dn. 21-22.12. 2022r. w ramach realizacji programu edukacyjno –profilaktycznego ”Życie zaskakuje, nie daj się zaskoczyć ” w naszej szkole odbył się Szkolny Przegląd Muzycznych Talentów pt. „Świąteczne śpiewanie”. Wzięło w nim udział 27 uczniów z klas I-III, 12 uczniów z kl. IV-VII a poza przeglądem wystąpiła kl. VIII a.

      Wśród zaprezentowanych przez naszych szkolnych artystów utworów zagościły tradycyjne kolędy, pastorałki, a także piosenki o charakterze świątecznym.

      Przegląd pozbawiony był rywalizacji, więc każdy jego uczestnik został zwycięzcą, ponieważ odważył się wystąpić przed publicznością, zaprezentować się na scenie, przełamać swoje lęki i nieśmiałość, podzielić się z innymi tym, co mu w duszy gra. Dziecięce interpretacje utworów świątecznych na przemian wzruszały, bawiły i radowały zgromadzoną publiczność.

      Wszyscy uczniowie biorący udział w przeglądzie otrzymali gromkie brawa, pamiątkowe dyplomy i upominki.

      Gratulujemy nauczycielom uzdolnionych muzycznie uczniów, a rodzicom takich wspaniałych pociech. Mamy nadzieję, że ta chwila na długo pozostanie w naszej pamięci i naszych sercach.

       

     • Sukces uczniów naszej szkoły w konkursie wojewódzkim

     • Szkolna biblioteka i n f o r m u j e:

      Z radością i dumą informujemy, że czworo uczniów z Zespołu Szkół w Szumowie zostało laureatami tegorocznej XIII edycji Wojewódzkiego konkursu na fraszkę lub wiersz „Biblioteka to jest dobre miejsce dla człowieka”. Cele tego przedsięwzięcia to między innymi: rozwijanie kompetencji czytelniczych wśród dzieci i młodzieży, doskonalenie umiejętności stosowania pisemnych form wypowiedzi, promowanie wartościowej formy spędzania wolnego czasu.

      W eliminacjach wojewódzkich w kategorii uczniowie klas IV- VIII

      PIERWSZE MIEJSCE zdobyła JULIA KUREK z klasy VIIIb,

      DRUGIE MIEJSCE zajęła JULIA MALESZEWSKA z klasy VIIIa,

      WYRÓŻNIENIE otrzymali: MAJA TRUCHEL z klasy Va oraz MARCEL KORNET z klasy VI.

      Konkurs odbył się pod Honorowym Patronatem Towarzystwa Nauczycieli Bibliotekarzy Szkół Polskich. Laureatom serdecznie gratulujemy! Dziękujemy, że tak wspaniale reprezentowali nas w regionie.

      Życzymy kolejnych sukcesów literackich!

       

      L. Selerowska – nauczyciel bibliotekarz

     • Wycieczka klas ósmych do Warszawy

     • W środę 7 grudnia uczniowie klas ósmych pojechali do Warszawy na lekcję historii i literatury. Pani przewodnik poprowadziła nas ze Starego Miasta do twierdzy Cytadela. Po drodze często spotykaliśmy miejsca związane z bolesną historią miasta i jego mieszkańców. Lekcja literatury odbyła się w Muzeum Literatury im. Adama Mickiewicza. Pan Jarosław Mikołajewski - pisarz, autor książek dla dzieci i młodzieży bardzo ciekawie opowiedział o nieznanych faktach z życia naszego wieszcza. Po wykładzie obejrzeliśmy wiele eksponatów należących do Adama Mickiewicza, między innymi pierwsze wydania tomów poezji, "Pana Tadeusza", rękopisy wierszy oraz liczne osobiste drobiazgi. Ciekawym eksponatem był kufer podróżny poety, który służył mu już od chwili wyjazdu z rodzinnego domu na studia w Wilnie do czasu śmierci w Konstantynopolu. Na zakończenie pobytu w stolicy mogliśmy podziwiać świąteczną iluminacją oraz pojeździć na łyżwach.

      Małgorzata Brodecka

     • Zoologiczne spotkanie w przedszkolu

     • 22 listopada nasze przedszkolaki miały niezwykłych gości. Odwiedziła nas pani Bogusława Pochmara - właścicielka sklepu zoologicznego "Saba" w Zambrowie i przywiozła ze sobą zwierzątka. Były to: wąż zbożowy, agama brodata, gekon, świnka morska skinny, żółw stepowy i dwa króliki. Pani Bogusława z pełną pasją i miłością do zwierząt poprowadziła warsztaty zoologiczne. Opowiedziała dzieciom o tym, skąd pochodzą odwiedzające nas zwierzęta, czym się żywią i jakie są ich zwyczaje oraz jak wygląda opieka na zwierzętami. Spotkanie to dostarczyło naszym dzieciaczkom nie tylko ciekawych informacji ze świata zwierząt, ale również mnóstwo emocji i wrażeń. Serdecznie dziękujemy pani Bogusławie za wizytę.

      Za pieniądze, które zostały zebrane wśród przedszkolaków zostanie zakupiona karma dla zwierząt i przekazana Funkcji Dla Zwierząt Jedno Serce Nie Da Rady.

      Magdalena Banasik

     • Przedszkolaki świętują Międzynarodowy Dzień Praw Dziecka

     • W poniedziałek, 21 listopada 2022r., przedszkolaki świętowały bardzo ważny dla nich dzień – Międzynarodowy Dzień Praw Dziecka, tym samym biorąc udział w akcji UNICEF Polska.

      UNICEF jest największą na świecie organizacją poświęconą dzieciom. Wszystkie ich działania mają na celu zapewnienie dzieciom na całym świecie możliwości korzystania z ich praw. UNICEF jest również strażnikiem Konwencji o prawach dziecka. Symbolem organizacji jest kolor niebieski. Dlaczego też tego dnia przedszkolaki oraz nauczyciele naszego przedszkola przyszli ubrani na niebiesko. Przyłączyliśmy się w ten sposób do globalnej akcji UNICEF #GoBlue.

      Przedszkolaki wzięły udział zajęciach dydaktycznych, plastycznych oraz ruchowo-sportowych skorelowanych wokół tematu "Prawa Dziecka". Dzieciaczki poznały bądź przypominały sobie prawa dziecka. W trakcie zajęć mówiliśmy o tym, że dziecko to także człowiek, tylko mały i ma swoje prawa, a my dorośli powinniśmy tych praw przestrzegać i szanować je.

      #unicefpoland #WorldChildrensDay 

      Magdalena Banasik

     • Międzynarodowy Dzień Praw Dziecka

     • Uczniowie Szkoły Podstawowej w Szumowie świętowali Międzynarodowy Dzień Praw Dziecka razem z UNICEF

      20 listopada to wyjątkowa data – rocznica uchwalenia Konwencji o prawach dziecka. Przypomina nam, że wszyscy powinniśmy zwracać szczególną uwagę na dzieci i ich prawa.

      Do akcji organizowanej przez UNICEF przystąpiła także nasza placówka. W tym dniu została przygotowana gazetka związana z rocznicą uchwalenia Konwencji o prawach dziecka, przeprowadzono zajęcia w oparciu o materiały przygotowane przez UNICEF, obejrzano projekcję animacji oraz królował kolor niebieski.

      #unicefpoland #WorldChildrensDay

      Małgorzata Frączyk

     • "Mała książka – Wielki człowiek” - Ogólnopolska kampania społeczna

     • Szkolna biblioteka i n f o r m u j e:

      „Mała książka – Wielki człowiek”

      Zespół Szkół w Szumowie uczestniczy od kilku lat w Ogólnopolskiej kampanii społecznej „Mała książka – Wielki człowiek”, którą Instytut Książki ogłosił pod Honorowym Patronatem Ministerstwa Edukacji i Nauki oraz Rzecznika Praw Dziecka. Tegoroczna edycja skierowana jest do uczniów klas pierwszych.

      17 listopada 2022 roku bibliotekę szkolną odwiedzili uczniowie klasy pierwszej z wychowawczynią Panią Anną Dąbrowską – Komor, żeby uczestniczyć w Dniu Pierwszoklasisty. Podczas tego wydarzenia Wicedyrektor Pani Magdalena Jasionek wręczyła każdemu dziecku wyjątkowy prezent – Wyprawkę czytelniczą. Zawiera ona:
      książkę pt. „Pierwsze abecadło” - antologię utworów poetyckich i prozatorskich wybitnych autorów, broszurę pt. „Książką połączeni, czyli uczymy się czytać razem” - poradnik dla rodziców z opisem zabaw literackich i wskazówkami, jak wspierać dziecko w nauce czytania, plakat z literami „Kreatywny alfabet”.

      Dzięki Wyprawce czytelniczej najmłodsi uczniowie naszej szkoły są aktywizowani do inspirującej podróży po świecie liter i tekstów literackich. Odbywają ją wspólnie z rodzicami. Materiał edukacyjny, który otrzymali pierwszoklasiści, daje im niepowtarzalną możliwość rozwijania w środowisku rodzinnym kultury językowej i literackiej.

      Życzę uczniom klasy pierwszej przeżywania wielu radości podczas przygody z czytaniem.


      L. Selerowska, nauczyciel bibliotekarz

     • Ogólnopolski Dzień Biblioterapii

     • Szkolna biblioteka i n f o r m u j e:

      „Czytanie daje siłę!”

      W związku z Ogólnopolskim Dniem Biblioterapii (14 listopada), który w tym roku obchodzimy pod hasłem „Czytanie daje siłę! Biblioterapia w sytuacjach kryzysowych” zapraszamy uczniów klas I-III do udziału w Wojewódzkim konkursie „Jesień otula nas kolorami”. Zadania konkursowe:

      Obejrzeć film z udziałem Celiny Zubryckiej - przewodniczącej Podlaskiego Koła Polskiego Towarzystwa Biblioterapeutycznego oraz Elżbiety Janikowskiej – autorki książek dla dzieci.

      Wykonać ilustrację (technika i format – dowolny) na temat „Jesień otula nas kolorami” - po wysłuchaniu fragmentu opowiadania „Magiczne opowieści misia Teodora”.

      Termin i miejsce składania prac: 17.11.2022, biblioteka szkolna

      Życzymy wspaniałych pomysłów!

      Link do filmu: https://centest-my.sharepoint.com/:v:/g/personal/malgorzata_kakareko-wiszowata_cen_bialystok_edu_pl/ERDZQDTnf5xPk99m7HeZIAIBgHnOBx1s7GG_GFzHMU3Nbg?e=7rw72x

     • Obchody Święta Niepodległości w przedszkolu

     • Dnia 10.11.2022r. nasi mali patrioci wzięli udział w obchodach Narodowego Święta Niepodległości. Wszyscy ubrani w barwy narodowe uczestniczyli w zajęciach patriotycznych, w trakcie których mówiliśmy o symbolach narodowych, ważnych wydarzeniach i postaciach, cechach charakterystycznych dla polskiego krajobrazu oraz o miastach mających znaczenie dla naszego kraju. Dzieci poznały nowe pieśni i wiersze patriotyczne oraz wykonały prace plastyczne przedstawiające flagę i godło Polski . Przedszkolaki wzięły udział w akcji "Szkoła do hymnu" i o godzinie 11.11 odśpiewały hymn Polski.

      Tego dnia świętowaliśmy niepodległość Naszego Kraju oraz kształtowaliśmy postawy patriotyczne, a nasi mali patrioci spisali się na medal.

      Magdalena Banasik

     • Obchody 104. rocznicy odzyskania niepodległości

     • 11 listopada 1918 r., po latach wysiłków i zmagań wielu patriotów, Polska powróciła na mapę Europy jako suwerenne państwo. Walka o niepodległość silnie wpisywała się w codzienność tych, którzy ciężko pracowali, uczyli się, dbali o rozwój gospodarki i życia społecznego, częstokroć będąc z tego powodu szykowanymi, aresztowanymi i prześladowanymi. Starania o niepodległość naznaczone są również trudem i pracą Polaków
      na emigracji, którzy tak wytrwale kultywowali polskość, rozwijając z myślą o niej myśl polityczną czy polską kulturę.


      Polska po 123 latach niewoli powstała w chwili klęski zaborców w I wojnie światowej. 11 listopada dekretem Rady Regencyjnej Józef Piłsudski otrzymał naczelne dowództwo nad wojskiem. Trzy dni później gremium to rozwiązało się, przekazując Naczelnikowi pełnię władzy nad odbudowującym się państwem.


      Narodowe Święto Niepodległości przypada 11 listopada, ale w naszej szkole już dziś zaczęliśmy jego obchody. Społeczność szkoły uczciła 104. rocznicę odzyskania niepodległości. Z tej okazji zorganizowano wystawę książek o tematyce niepodległościowej. Przybliżono postaci, które przyczyniły się do odzyskania niepodległości oraz kształtowania się II Rzeczypospolitej. Uczniowie przygotowali prezentację multimedialną ukazującą walkę
      Polaków o niepodległość oraz piękne prace plastyczne. Była też możliwość złożenia życzeń Niepodległej. Młodzież oraz maluchy życzyły Ojczyźnie, żeby już zawsze była wolna i piękna, a wszyscy Polacy byli szczęśliwi. Uczestnicy Ogólnopolskiego festiwalu Piosenki i pieśni Patriotycznej "Ta, co nie zginęła" pięknie wykonali patriotyczny repertuar. Społeczność szkolna wzięła też udział w akcji ,,Szkoła do hymnu" 2022 i o godzinie 11.11 wszyscy wspólnie zaśpiewali ,,Mazurek Dąbrowskiego’’.

       

      Katarzyna Dmochowska