• Najpiękniejsze stroiki bożonarodzeniowe z Szumowa!
     • Najpiękniejsze stroiki bożonarodzeniowe z Szumowa!

     • 15 grudnia uczennice i uczniowie naszej szkoły wzięli udział w konkursie zorganizowanym przez MOK w Zambrowie na najpiękniejszy stroik bożonarodzeniowy. Miło nam poinformować że zajęli oni pierwsze miejsca w dwóch kategoriach wiekowych! Najpiękniejszy stroik w kategorii klas IV-VI przygotowały uczennice klasy 5b: Alicja Łapińska, Paulina Glińska i Natalia Święcka.

      W kategorii klas VII-VIII zwyciężył oryginalny i nowoczesny stroik Amelii Muszyńskiej oraz Kai Szewczyk z kl. 7a.

      Gratulujemy również pozostałym uczestnikom, których prace były na bardzo wysokim poziomie.

     • Finał szkolnego etapu konkursu „ANIOŁY BOŻONARODZENIOWE”

     • 13.12.2021r. odbyło się rozstrzygnięcie szkolnego etapu Ogólnopolskiego Rodzinnego Konkursu Plastycznego „ANIOŁY BOŻONARODZENIOWE” zorganizowanego przez wychowawców świetlicy. W konkursie wzięło udział 46 uczniów.

      Prace oddane przez młodych plastyków były wykonane na wysokim poziomie, wyrażały ich pomysły w bardzo atrakcyjny sposób i charakteryzowały się m. in. oryginalnością, pomysłowością i różnorodnością technik.

      jJury konkursowe wyłoniło zwycięzców w dwóch kategoriach wiekowych:

      Kategoria: klasy I-III

      I miejsce – Nikola Walerzak kl. II b,

      II miejsce – Aurelia Łapińska kl. I b,

      III miejsce – Oliwia Broniszewska kl. II b,

      Kategoria: klasy IV-VIII

      I miejsce – Alicja Łapińska kl. V b,

      II miejsce – Julia Maleszewska kl. VII a,

      III miejsce – Igor Jastrzębski kl. IV a,

      Prace tych uczniów zostały przekazane do SP nr 9 w Białymstoku, gdzie wezmą udział w dalszym etapie konkursu na szczeblu ogólnopolskim.

      Ponadto szkolna komisja konkursowa przyznała wyróżnienia dla następujących uczniów:

      1. Maria Gawkowska kl. II a,

      2. Eryk Sadowski kl. II a,

      3. Julia Kozikowska kl. II a,

      4. Sebastian Lendzioszek kl. II b

      5. Julia Kurek kl.VII b,

      6. Marcel Kornet kl. Vb,

      7. Kaja Głębocka kl. IV b,

      8. Igor Radecki kl. V b,

      9. Natalia Święcka kl. V b,

      Dziękujemy wszystkim, którzy zaangażowali się w konkursowe dzieło. Mamy nadzieję, że tworzenie Aniołów dostarczyło Wam niezapomnianych wrażeń i wprowadziło w nastrój zbliżających się świat.

     • Wyniki szkolnego konkursu plastycznego pt. „Kiedy czuję ... potrzebuję...”

     • Oto wyniki szkolnego konkursu plastycznego pt. „Kiedy czuję ... potrzebuję...”

      Nagrodzeni uczniowie kl. I-III:

      1 miejsce – Antonina Krajewska kl. IIIa

      2 miejsce – Małgorzata Radwańska kl. IIIb

      3 miejsce – Maria Kowalewska kl. IIa

      Nagrodzeni uczniowie kl. IV-VIII:

      1 miejsce – Aleksandra Radwańska kl. Vb

      2 miejsce – Jakub Kowalewski kl. IVb

      3 miejsce – Kinga Wilczyńska kl. IVb

      Wyróżnienia:

      Gabriel Modzelewski kl. Ia

      Aurelia Łapińska kl. Ib

      Marta Michalska kl. IIa

      Zwycięzcom GRATULUJEMY, a wszystkim uczestnikom dziękujemy za zaangażowanie, kreatywność i ciekawe pomysły. Radzie Rodziców Szkoły Podstawowej w Szumowie bardzo dziękujemy za ufundowanie nagród. Wszystkich uczniów zachęcamy do udziału w innych konkursach organizowanych przez szkołę.

    • Pomagamy Filipkowi - Mikołajowa Loteria Fantowa
     • Pomagamy Filipkowi - Mikołajowa Loteria Fantowa

     • Społeczność szkolna Zespołu Szkół w Szumowie z wielkim zaangażowaniem włączyła się w MIKOŁAJKOWĄ LOTERIĘ FANTOWĄ.

      Członkowie SKC pomagali w sprzedaży losów, z których dochód - 2406,00 zł - zostanie przekazany na leczenie chorego na SMA Filipka Nowackiego.

      Nad całością czuwali pedagog szkolny i opiekun Szkolnego Koła Wolontariatu.

      Już pierwszego dnia „zniknęły” przygotowane na tę okoliczność pluszaki, gry i książeczki. Z pomocą przybyli kolejni ofiarodawcy, w tym m.in. pracownicy szkoły. Rada Rodziców przekazała własnoręcznie wykonane ozdoby świąteczne, które wzbudziły uśmiech na twarzach u losujących dzieci. Pani Ewa Gregorek właściciel Centrum Handlowego GREGOREK ofiarowała na naszą loterię wiele słodkości.

      Wszystkim darczyńcom i ludziom zaangażowanym w loterię serdecznie dziękujemy. Mamy nadzieję, że „kropelka dobra”, którą uzbieraliśmy, pomoże małemu Filipkowi w odzyskaniu zdrowia.

    • Akcja charytatywna Caritasu "Tytka charytatywna"
     • Akcja charytatywna Caritasu "Tytka charytatywna"

     • Nasza szkoła bierze udział w akcji charytatywnej Caritasu "Tytka charytatywna". Aby wesprzeć akcję, wystarczy przynieść do szkoły artykuły spożywcze z długim terminem ważności. Każda klasa otrzymała "worek", do którego uczniowie mogą wkładać zgromadzone rzeczy.

      Produkty, które następnie trafią do najbardziej potrzebujących, zbieramy do 17 grudnia (piątek).

      Zachęcamy do udziału w akcji. W świąteczny czas miło jest zrobić komuś prezent i sprawić, żeby jego święta były radosne.

     • To już FINAŁ!

     • Wędrówki po świecie wartości

      Nastolatki to poszukiwacze. Nie inaczej jest z uczniami klasy 7a, którzy właśnie zakończyli realizację zadań nakreślonych przez autorów Ogólnopolskiego Programu Edukacyjnego „Wychowanie przez Czytanie. Z książką w świat wartości”. Po książkach też przecież można wędrować. Niestety, w głowach młodzieży pojawiają się różne myśli na ten temat.  Nie zmienia to jednak faktu, że w utworach literackich wiele można odkryć lub znaleźć. 7a szukała wartości.

      W ciągu ponad dwóch miesięcy na kilku godzinach z wychowawcą uczniowie śledzili losy bohaterów książki pt. „Gorzka czekolada i inne opowiadania o ważnych sprawach”. Opowiedziane tam historie okazały się bardzo poruszające. Duże wrażenie zrobiły na uczniach opowiadania „Szacun i gorzka czekolada” Barbary Kosmowskiej czy „Niebieska kredka” Katarzyny Ryrych. Te, ale i inne opowieści, prowokowały do wymiany zdań i ciekawych dyskusji. Wiele emocji wywołało w uczniach odgrywanie scenek związanych z treścią opowiadań. Niektórzy ujawnili przy tym swoje aktorskie i reżyserskie talenty.

      Spotkania ze zbiorem „Gorzka czekolada…” siódmoklasiści zamknęli, redagując krótkie odpowiedzi na pytanie „Jaka wartość moralna jest dla mnie najważniejsza i dlaczego?” Oto kilka najciekawszych fragmentów:

      „Najważniejszy jest optymizm. Optymiści przynoszą innym pozytywną energię i otoczeni są dużą grupą przyjaciół.”

      „Pokojowość jest najważniejsza, bo gdzie jest wojna, tam nie ma ani miejsca, ani czasu na moralność.”

      „Samodyscyplina jest niezbędna, aby być człowiekiem ogarniętym.”

      „Najważniejsza wartość moralna to, jak dla mnie, uczciwość. Gdy jest się uczciwym, ludzie mają do nas zaufanie. Dzięki temu mamy więcej przyjaciół, a inni czują się przy nas bezpieczniej.”

      „Przyjaźń. Na przyjaciołach zawsze można polegać. Prawdziwi przyjaciele zawsze cię wesprą w trudnych chwilach.”

      „Wolność jest według mnie najważniejszą wartością moralną. Bez wolności nie zaznalibyśmy szczęścia. Każdy z nas chce być wolny. Jestem bardzo zadowolona z tego, że jestem wolna i nie chcę, żeby to się kiedyś zmieniło.”

      „Trzeba być odpowiedzialnym za siebie i za innych, by nikomu nie działa się krzywda.”

      „Największe dla mnie znaczenie ma sprawiedliwość. Lubię być sprawiedliwy.”

      „Odwaga jest najważniejsza. Czasem niektórzy nękają młodszych, więc gdybyśmy się za nimi wstawili, pokazalibyśmy, że jesteśmy odważni.”

      „Dzięki odpowiedzialności ludzie wypełniają swoje obowiązki, realizują życiowe cele. Odpowiedzialność jest potrzebna, żebyśmy byli porządnymi ludźmi.”

      Wszystko wskazuje na to, że 7a nie rozstanie się szybko z „Gorzką czekoladą…”. Ta wędrówka będzie jeszcze trwała, bo pomaga zajrzeć w głąb siebie.

      Dorota Lubiejewska, Lucyna Selerowska

     • Szkolna biblioteka i n f o r m u j e:

     • Sukces uczennic naszej szkoły w konkursie wojewódzkim!

      Z radością i dumą informujemy, że wśród laureatów tegorocznej XII edycji Wojewódzkiego konkursu na fraszkę lub wiersz „Biblioteka to jest dobre miejsce dla człowieka” są trzy uczennice z Zespołu Szkół w Szumowie.

      Cele tego przedsięwzięcia to między innymi: rozwijanie kompetencji czytelniczych wśród dzieci i młodzieży, doskonalenie umiejętności stosowania pisemnych form wypowiedzi, promowanie wartościowej formy spędzania wolnego czasu.

      W eliminacjach wojewódzkich w kategorii uczniowie klas IV- VIII  DRUGIE MIEJSCE zdobyły: JULIA KUREK z klasy VII b za wiersz pt. „Biblioteka to z książką zabawa” oraz KLAUDIA SZEWCZYK z klasy VIII a za wiersz pt. „Biblioteka to raj …”, WYRÓŻNIENIE otrzymała MAJA TRUCHEL z klasy IV a za wiersz pt. „Szkolna biblioteka”.

      Konkurs odbył się pod Honorowym Patronatem Towarzystwa Nauczycieli Bibliotekarzy Szkół Polskich.

      Laureatkom serdecznie gratulujemy! Dziękujemy, że tak wspaniale reprezentowały nas w regionie.

      L. Selerowska – nauczyciel bibliotekarz

     • Szkolna biblioteka i n f o r m u j e:

     • Klasa VII a wie, co ważne!

      Uczniowie klasy VII a realizowali kolejne zadania Ogólnopolskiego Programu Edukacyjnego „Wychowanie przez Czytanie. Z książką w świat wartości”, zorganizowanego przez Fundację „ABCXXI Cała Polska Czyta Dzieciom”. Przeczytali utwór o szacunku z książki pt. „Gorzka czekolada i inne opowiadania o ważnych sprawach” oraz uczestniczyli w zajęciach według scenariusza opracowanego przez Organizatora Programu. Z ciekawością obejrzeli filmik o wartościach moralnych z udziałem rapera Mikołaja „Miksera” Mądrzyka -  poety i filozofa. Siódmoklasiści uzupełniali tematyczną kartę pracy: tłumaczyli rówieśnikowi z innej planety, co to jest uczciwość; zaznaczali wyrażenia, które kojarzą się z tą wartością; wskazywali przykłady uczciwości, itp. Wiele radości dostarczyło wszystkim przygotowanie nagrania dźwiękowego do filmiku konkursowego! Uczniowie klasy VII a są przekonani, że wartości moralne są naszymi drogowskazami życiowymi. Dzięki wartościom moralnym wybierasz właściwą drogę!

      L. Selerowska, D. Lubiejewska


    • Program "Umiem pływać" dla uczniów klas I-III
     • Program "Umiem pływać" dla uczniów klas I-III

     • Szanowni Państwo

      Podlaski Wojewódzki Szkolny Związek Sportowy, wzorem lat ubiegłych, planuje złożyć do Ministerstwa Sportu i Turystyki oraz Urzędu Marszałkowskiego Województwa Podlaskiego ofertę na realizację Programu Powszechnej Nauki Pływania „Umiem Pływać” w województwie podlaskim. Program adresowany jest do uczniów klas I - III szkół podstawowych i zakłada systematyczny udział dzieci w pozalekcyjnych zajęciach sportowych z zakresu nauki pływania. W ramach Programu zorganizowane zostaną zajęcia dla grup dzieci liczących nie więcej niż 15 osób/grupa w wymiarze co najmniej 20 godzin lekcyjnych dla każdego uczestnika z częstotliwością 1-2 razy w tygodniu. W 2022 roku planujemy realizację Programu w dwóch okresach: wiosennym (II-VI 2022) oraz jesiennym (IX-XII 2022).

      Jeśli są Państwo zainteresowani udziałem Państwa dziecka w zajęciach, prosimy o wypełnienie deklaracji wstępnej. Na podstawie Państwa deklaracji zgłosimy szkołę do Programu.

      Deklaracje proszę wypełnić i dostarczyć wychowawcom najpóźniej do piątku, 10.12.21021 r., do godziny 12.00. Można także w wersji elektronicznej poprzez panel Wiadomości (tylko do wychowawcy). Wystarczy tylko skopiować wypełnioną dekalarcję i wysłać do wychowawcy klasy.

      • Deklaracja w wersji edytowalnej word - wystarczy tylko wypełnić właściwe pola niezbędnymi danymi, skopiować,  wkleić do Wiadomości w dzienniku elektronicznym Librus i wysłać do wychowawcy.

      Deklaracja_udzialu_w_Programie_Powszechnej_Nauki_Plywania.docx

      • W postaci pliku pdf - należy wówczas dokument wydrukować, wypełnić i dostarczyć do szkoły, do wychowawcy

      Deklaracja_udzialu_w_Programie_Powszechnej_Nauki_Plywania.pdf

    • Upamiętnienie żydowskich ofiar zagłady w lesie Rząśnik
     • Upamiętnienie żydowskich ofiar zagłady w lesie Rząśnik

     • 1 grudnia 2021 roku w lesie Rząśnik odbyła się doniosła uroczystość upamiętniająca żydowskie ofiary hitlerowskiej zbrodni z roku 1941 z Szumowa oraz okolicznych miejscowości, m.in. z Kosewa, Lubotynia, Andrzejewa, Zarąb Kościelnych. 

      Fundacja Zapomniane - główny organizator uroczystości, ma na celu odnajdowanie, lokalizowanie i badanie zapomnanych grobów żydowskich ofiar zagłady i upamiętnianie ich we współpracy z przedstawicielami społeczności lokalnej, czyli z Gminą Szumowo oraz m.in. z Zespołem Szkół w Szumowie. 

      We wrześniu 2021 r. grupa młodzieży uczestniczyła w warsztatach zorganizowanych przez Fundację Zapomniane, które zakończyły się wizytą na grobach w lesie Rząśnik, na których trwały wówczas prace przygotowawcze do dzisiejszej uroczystości. Udział w tych wydarzeniach była dla naszej młodzieży żywą lekcją historii. 

      Dziękujemy Fundacji Zapomnaine za właczenie

     • Szczepienia dzieci w wieku 5-11 lat

     • Minister Edukacji i Nauki Przemysław Czarnek oraz Minister Zdrowia Adam Niedzielski przekazują informacje dotyczące szczepień dzieci w wieku 5-11 lat przeciw COVID-19. 

      W liście ministrowie informują o rekomendacji Europejskiej Agencji Leków dotyczącej szczepień w tej grupie wiekowej. Przytaczają także dane świadczące o skuteczności i bezpieczeństwie stosowania szczepionki wśród najmłodszych.

      Informacje zawarte w liście mają pomóc Państwu w podjęciu świadomej i odpowiedzialnej decyzji dotyczącej szczepień dzieci w wieku 5-11 lat.

      Oto link do listu: 

      List Ministra Edukacji i Nauki oraz Ministra Zdrowia w sprawie szczepień dzieci w wieku 5-11 lat

       

     • Szkolna biblioteka i n f o r m u j e:

     • Klasa VII a kontynuuje literacką podróż po świecie wartości

      Nasza szkoła zakwalifikowała się do Ogólnopolskiego Programu Edukacyjnego „Wychowanie przez czytanie. Z książką w świat wartości”, którego organizatorem jest Fundacja „ABCXXI – Cała Polska Czyta Dzieciom”. O założeniach tego wydarzenia można przeczytać w artykule opublikowanym we wrześniu na Facebooku Szkoły Podstawowej w Szumowie. Uczniowie klasy VII a – uczestnicy Programu – poznali już kilka tekstów z książki pt. „Gorzka czekolada i inne opowiadania o ważnych sprawach”, które skłoniły ich do refleksji oraz dyskusji o ważności kierowania się w życiu wartościami moralnymi. Publikacja zainspirowała siódmoklasistów do podjęcia aktywności plastycznej i literackiej. Na zajęciach bibliotecznych wykonali plakaty na temat uczciwości, szacunku i odwagi. Zredagowali również oraz przedstawili w formie graficznej ciekawe i trafne hasła propagujące wartości moralne. Obecnie uczniowie klasy VII a z zainteresowaniem i zaangażowaniem realizują kolejne zadania Programu.

      L. Selerowska, D. Lubiejewska

     • Alfik matematyczny

     • W środę, 24 listopada 20 uczniów naszej szkoły zmagało się z zadaniami w XXVII edycji Ogólnopolskiego Konkursu Matematycznego – Alfik Matematyczny. Konkurs  organizowany w ramach programu edukacyjnego Łowimy Talenty, jest formą wsparcia w zakresie odkrywania i rozwijania uzdolnień dzieci i młodzieży.                    

      Życzymy wysokich wyników

      Nauczyciele matematyki.

       

     • Wycieczka klas II i III do Warszawy

     • 24 listopada uczniowie klas drugich i trzecich naszej szkoły wzięli udział w wycieczce do Warszawy w ramach programu POZNAJ POLSKĘ. Wyjazd ten odbył się pod hasłem: Największe osiągnięcia polskiej nauki. Taki temat miał związek z wizytą w Centrum Nauki Kopernik, gdzie uczniowie mogli samodzielnie odkrywać tajemnice natury, przeprowadzać doświadczenia przekonując się, jak zmysł ludzki pozwala odbierać świat. A wszystko to podczas świetnej zabawy.

      Uczestnicy wycieczki byli także świadkami "narodzin" monety i banknotu. Zobaczyli jak powstaje pieniądz, jak działa bankomat i karta kredytowa. A wszystko to podczas warsztatów z wykorzystaniem specjalnie przygotowanych pomocy dydaktycznych w Centrum Pieniądza NBP im. Sławomira S. Skrzypka. Podczas wyjazdu nie zabrakło czasu na podziwianie piękna Warszawskiej Starówki z kolorowymi kamieniczkami i wyjątkową atmosferą wąskich uliczek. Uczniowie odbyli również spacer pod Pałac Prezydencki i na Plac Piłsudskiego, gdzie znajduje się Grób Nieznanego Żołnierza. Wszystko to sprawiło, że był to dzień pełen wrażeń.

     • Finał konkursu "Powiedz NIE używkom"

     • Dziś, tj. 23 listopada, w naszej szkole miało miejsce uroczyste wręczenie nagród w konkursie "Powiedz NIE używkom". Oragnizatorem konkursu była Komenda Powiatowa Policji w Zambrowie przy współpracy z Wójtem Gminy Szumowo. W konkursie wzięło udział 41 uczniów ze szkół podstawowych w Szumowie i Srebrnej. Więcej informacji na temat konkursu znajdziecie na stronie zambrow.policja.gov.pl

      Dziękujemy za udział w konkursie, a zwycięzcom serdecznie gratulujemy.

     • Wycieczka klas VII-VIII do Żelazowej Woli, Wieliczki i Krakowa

     • Pierwsza wycieczka z programu POZNAJ POLSKĘodbyła się w dniach 6-8 listopada 2021 roku. Czterdziestu uczniów z klas ósmych i siódmych wyjechało do Żelazowej Woli, Wieliczki i Krakowa. Odwiedzili miejsca związane z ważnymi wydarzeniami z historii naszej Ojczyzny. Młodzież zwiedziła Muzeum Fryderyka Chopina, Kopalnię Soli, Kościół w Brochowie, Muzeum Narodowe i Rynek Podziemny w Krakowie, Wawel, Sukiennice, Kościół Mariacki i Bazylikę św. Franciszka z Asyżu. Usystematyzowali i wzbogacili wiedzę, którą wcześniej zdobyli na lekcjach historii i języka polskiego.

    • Zmiana numeru telefonu zaufania dla dzieci i młodzieży
     • Zmiana numeru telefonu zaufania dla dzieci i młodzieży

     • MEiN informuje, iż z dniem 1 listopada 2021 roku ogólnopolska infolinia dla dzieci i młodzieży oraz ich opiekunów POMAGAMY zastąpiona będzie telefonem zaufania Rzecznika Praw Dziecka.

      Nowy bezpłatny numer, pod którym dzieci i młodzież będą mogły otrzymać wsparcie psychologiczne, to 800 12 12 12. Telefon i czat internetowy będą czynne przez całą dobę, siedem dni w tygodniu. Czat nie wymaga logowania oraz instalowania żadnej aplikacji. Połączenia telefonicznie nadal pozostaną bezpłatne, a rozmówcy będą mieli zapewnioną dyskrecję i anonimowość.

      Link do strony Rzecznika Praw Dziecka, na której znajdą Państwo wszystkie informacje związane z Dziecięcym Telefonem Zaufania RPD:

     • "Szkoła pamięta 2021"

     • Społeczność szkolna Zespołu Szkół w Szumowie wzięła udział  w akcji Ministerstwa Edukacji i Nauki „Szkoła pamięta”. Podobnie jak w ubiegłych latach uczniowie odwiedzili i uporządkowali groby poległych w wojnach żołnierzy oraz księży, którzy zginęli w czasie II wojny światowej. Młodzież zapaliła znicze na grobach lokalnych bohaterów. Aby przybliżyć informacje na temat księży z parafii Szumowo: księdza proboszcza Piotra Pianko oraz ks. Aleksandra  Łuniewskiego zamordowanych przez niemieckich żołnierzy, uczniowie klasy ósmej przygotowali prezentację multimedialną. Wyeksponowano również gazetkę szkolną, która miała na celu zachęcić  młodzież do pielęgnowania pamięci o zmarłych.

     • Koncert "Barwy Muzyki"

     • 26.10.2021 r. przedszkolaki oraz uczniowie naszej szkoły uczestniczyli w koncercie muzycznym pt. "Barwy Muzyki" zorganizowanym przez Muzyczną Agencję Artystyczną "LIMBOS".

      W programie można było posłuchać m.in.: Poloneza "Miechodmucha", wiązankę melodii góralskich, Marsza Zbójnickiego oraz wielu innych fantastycznych melodii.

      Dziękujemy wszystkim za udział w tym przedsięwzięciu.

     • "Brzydkie Kaczątko" w mistrzowskim wykonaniu Rodziców Zespołu Szkół w Szumowie

     • Poniedziałek, 25 października na pewno zostanie w pamięci naszych młodszych uczniów jeszcze długi czas. To właśnie dziś przedszkolaki i uczniowie klas I-III naszej szkoły oraz przedszkolaki i również klasy I-III SP w Srebrnej obejrzeli przedstawienie pt. "Brzydkie Kaczątko" w wykonaniu wspaniałej grupy teatralnej, którą tworzą Rodzice naszych uczniów. Mamy i Tatusiowie okazali się kolejny raz profesjonalnymi artystami i już nie możemy doczekać się ich kolejnego występu. Może tym razem coś dla starszej widowni?Na uwagę zasługują także przepiękne stroje, które artyści wykonali osobiście. Zresztą zobaczcie sami.