• Bezpieczeństwo w sieci na Lekcjach w 4C i warsztaty w Muzeum Warszawy

     • Środę, 29 listopada klasa IV, pod opieką pań: Magdaleny Jasionek, Wioletty Suchcickiej oraz Sylwii Jasionek, spędziła w sposób turystyczno-edukacyjny.

      Kolejny raz uczniowie wzięli udział w zajęciach zorganizowanych przez NASK, które odbyły się w Ministerstwie Cyfryzacji w ramach projektu Lekcje w 4C.

      Na zajęciach pt. Przygody Profesora i N@tki, czyli jak mądrze korzystać z internetu uczniowie razem z Profesorem i N@tką, czyli bohaterami bezpłatnego kursu e-learningowego dostępnego na platformie OSE IT Szkoła, m.in. pogłębiali wiedzę z zakresu zagrożeń w internecie, dowiedzieli się, jak budować zdrowe cyfrowe nawyki, poznali zagadnienia związane z ochroną prywatności, kontaktami online, dostępem do szkodliwych treści, netykietą, nadużywaniem internetu i urządzeń cyfrowych, cyberzagrożeniami i bezpiecznym korzystaniem z aplikacji. Natomiast na warsztatach pt. Co mają wspólnego sok pomarańczowy i dezinformacja? uczniowie dowiedzieli się, czym jest dezinformacja i skąd się bierze oraz budowali świadomość zagrożeń występujących w mediach społecznościowych.

      Miłym podsumowaniem udziału w projekcie były drobne upominki od organizatorów czyli od państwowego instytutu badawczego NASK.

      Kolejnym punktem programu były warsztaty w Muzeum Warszawy pt. Od decyzji księcia do wyborów i budżetu partycypacyjnego. Jak warszawiacy uzyskali prawo do decydowania o mieście?, podcza których uczniowie wybrali się w podróż do dawnej Warszawy, zobaczyli, kto wtedy podejmował decyzje i jak mieszkańcy zyskiwali wpływ na miasto. Uczestnicy zastanowiali się, czy jako mieszkanki i mieszkańcy znają swoje prawa i czy z nich korzystają. O czym mogą decydować w swoim mieście/gminie? Czy od czasów dawnych warszawiaków wiele się w tej kwestii zmieniło? A co jeszcze mogłoby się zmienić?

      Podczas zajęć uczniowie ćwiczyli kompetencje kluczowe takie jak: krytyczne myślenie, umiejętność prowadzenia dialogu.

      Tekst: Małgorzata Sówka

      Foto: Wioletta Suchcicka, Magdalena Jasionek, Sylwia Jasionek

     • Andrzejki oraz pokaz magii i iluzji

     • Dnia 29.11.23r. z okazji Andrzejek gościliśmy w naszej placówce Iluzjonistę. Zabrał on, zarówno dzieci z przedszkola, jak i uczniów ze szkoły, w magiczną podróż. Pokaz magii wzbudził we wszystkich ogromną ciekawość oraz uruchomił wyobraźnię. Dzieci nie tylko obserwowały, mogły również brać czynny udział w pokazie, pomagać i asystować magikowi w jego sztuczkach. W magiczny sposób pojawiały się i znikały przedmioty (piłki, jajka i monety), karty zmieniały swój rozmiar, fruwały kolorowe chustki i metalowe obręcze, stolik sam unosił się w powietrzu. Jednak największe emocje wywołała sztuczka, w której uczestnik z naszej widowni zaczął lewitować.

      Przedszkolaki dodatkowo w swoich grupach wzięły udział w zabawach i wróżbach andrzejkowych. Na zajęciach mówiły o tym, skąd wzięła się tradycja andrzejkowych wróżb oraz czy przepowiednie dotyczące przyszłości naprawdę się spełniają.

      Ten dzień był bardzo magiczny.

      Tekst i foto: Magdalena Banasik

     • Nawyki żywieniowe a zdrowie psychiczne - rozpoczynamy cykl spotkań poświęconych racjonalnemu stylowi życia

     • W dniu 27 listopada 2023 r. w naszej szkole odbyło się pierwsze z kilku zaplanowanych spotkań psychodietetyk, pani Anny Frandt, ktore skierowane są nie tylko do uczniów, lecz także do ich rodziców.

      W trakcie spotkania z uczniami klas IV-VIII poruszone zostały m.in. takie tematy jak:

      • zdrowe i niezdrowe nawyki żywieniowe,
      • walka z nadwagą i otyłością,
      • leczenie zaburzeń odżywiania (anoreksja, bulimia),
      • choroby cywilizacyjne,
      • znaczenie witamin dla naszego organizmu.

      Mamy nadzieję, że zapoczątkowany dziś cykl spotkań pomoże kształtować świadomość uczniów oraz zrozumieć i zmienić zachowania, motywacje, nawyki, przekonania lub emocje, które często stoją na przeszkodzie w osiągnięciu założonego celu, czyli zdrowego odżywiania.

      Tekst i foto: Aneta Frąckiel

     • Sukces naszej drużyny w Turnieju Ligi Robotów w Warszawie

     • Liga Robotów to ogólnopolski turniej robotyczny oparty na założeniach idei STEAM, która wskazuje, że proces uczenia się to poszukiwanie, współpraca i krytyczne myślenie. Łączy najnowsze osiągnięcia nauki, inżynierii, technologii, a także sztuki i matematyki. 

      W niedzielę, 26 listopada 2023 r. na warszawskiej Arenie Usynów rywalizowalo 20 drużyn z województwa mazowieckiego i 20 drużyn z województwa podlaskiego w trzech kategoriach: Programowanie, Zajęcia praktyczne oraz Wyścigi.

      Zespół Szkół w Szumowie reprezentowali uczniowie z klas 6a i 6b: Paweł Gardocki, Igor Jastrzębski, Aleksander Koda, Amelia Kraska, Jakub Nowakowski, Błażej Ogrodnik oraz Krystian Suski. Drużyna naszej szkoły zajęła dwa pierwsze miejsca w dwóch kategoriach: Programowanie oraz Wyścigi.

      Sukces naszych uczniów to prawdziwa nagroda za wiele popołudniowych godzin nauki spędzonych razem z ich opiekunka Panią Bożeną Kosobudzką na konstruowaniu i programowaniu.

      Tekst: Małgorzata Sówka

      Foto: Wioletta Suchcicka, Magdalena Staniaszek

      Dziękuję bardzo Paniom Magdalenie Staniaszek i Wioletcie Suchcickiej za całodzenną, niedzielną opiekę i wsparcie naszej drużyny.

     • Dzień Pluszowego Misia w przedszkolu

     • Dnia 24.11.23r. w przedszkolu obchodzony był Dzień Pluszowego Misia.

      Tego dnia każdy przedszkolak mógł przynieść ze sobą do przedszkola swojego pluszowego przyjaciela.

      W trakcie zajęć dzieci poznały historię powstania pluszowego misia, wzięły udział w zabawach ruchowych: był slalom z misiem na głowie, gimnastyka z misiami oraz misie na chuście animacyjnej i tradycyjna zabawa "Stary niedźwiedź mocno śpi". Podczas prac plastycznych dzieci kolorowały, wycinały i wylepiały plasteliną misie.

      Jednak największą atrakcją tego dnia była wizyta prawdziwego Pluszowego Misia.

      Pluszowy Miś odwiedził dzieci we wszystkich grupach, gdzie był witany z ogromną radością. Przedszkolaki w zamian śpiewały piosenki i recytowały wierszyki. Nie zabrakło również przytulasów i wspólnych zdjęć z misiem.

      Był to dzień pełen pozytywnych wrażeń i emocji .

      Serdecznie dziękujemy pani Paulinie Jastrzębskiej (mamie Laury i Olka z grupy 5-latków) za wcielenie się w Pluszowego Misia i profesjonalne odegranie roli, która dostarczyła naszym przedszkolakom mnóstwa radości.

      Magdalena Banasik

     • Pasowanie na Przedszkolaka

     • 23 listopada odbyła się pierwsza ważna przedszkolna uroczystość – pasowanie na przedszkolaka.

      Po przywitaniu gości przez panią dyrektor, dzieci wystąpiły w krótkiej części artystycznej. Była to świetna okazja do pokazania nabytych przez prawie trzy miesiące uczęszczania do przedszkola, umiejętności dzieci.

      Po części artystycznej, dzieci złożyły przysięgę, podczas której obiecały: zgodnie bawić się w przedszkolu, przychodzić każdego dnia z uśmiechem, słuchać pani i rodziców, pomagać kolegom, być dzielnym przedszkolakiem. Następnie dokonało się uroczyste pasowanie każdego dziecka na przedszkolaka. Na pamiątkę tego ważnego wydarzenia każdy przedszkolak otrzymał pamiątkowy dyplom.

      Mamy nadzieję, że ten dzień na długo pozostanie w pamięci naszych pierwszorocznych i ich rodziców.

      Katarzyna Gawkowska

     • Dofinansowanie na działania ekologiczne dla Zespołu Szkół w Szumowie

     • Z prawdziwą przyjemnością informujemy, iż nasza szkoła uzyskała dofinansowanie przedsięwzięcia pn. "Nowe życie szkolnych krzesełek", realizowanego w ramach programu priorytetowego „Program Regionalnego Wsparcia Edukacji Ekologicznej część 2) Fundusz Ekologii” z udziałem środków udostępnionych przez Narodowy Fundusz Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej dla Wojewódzkiego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej w Białymstoku.

      Celem konkursu było podnoszenie poziomu świadomości ekologicznej, upowszechnianie wiedzy, aktywizacja społeczna, budowanie społeczeństwa obywatelskiego i kształtowanie postaw proekologicznych dzieci i młodzieży, bezpośrednio i pośrednio trafiające do odbiorcy.

      W ramach realizacji przedsięwzięcia zaplanowane zostały następujące działania:

      1. Warsztaty szkoleniowe dla 5 nauczycieli i 10 uczniów, w ramach których Pan Krzysztof Koziara pokaże, w jaki sposób przeprowadza się renowację mebli, jakie narzędzia i materiały są niezbędne do tego celu oraz udzieli wskazówek i praktycznych porad, jak odnowić szkolne krzesełka.

      2. Zajęcia techniczne z uczniami - renowacja krzesełek szkolnych.

      3. Konkurs na najładniej odnowione krzesełko.

      4. Zajęcia z wychowawcą na temat wpływu nadmiernego konsumpcjonizmu na degradację środowiska oraz metod ograniczania marnowania dóbr materialnych.

      Kwota dofinansowania: 10 000 zł

      Autorką pomysłu i jego koordynatorem w szkole jest pani Magdalena Staniaszek.

      Wsparcia w realizacji przedsięwziecia udzieliła Gmina Szumowo.

      Małgorzata Sówka

     • Warsztaty kulinarne w przedszkolu

     • Dnia 17.11.23r. przedszkolaki z grupy 6-latków wzięły udział w ciekawych warsztatach edukacyjno-kulinarnych w ramach projektu "Produkty zbożowe - pyszne i zdrowe".

      Spotkanie z przedszkolakami poprowadziły dwie Panie dietetyczki. Podczas warsztatów dzieci poznały różne zboża, pochodne zbóż tj. kasze i makarony oraz produkty zbożowe. Ponadto obejrzały prezentację, z której dowiedziały się dlaczego warto jeść produkty zbożowe i co można z nich przygotować. Wspólnie z Paniami dzieci przygotowały kolorowe i pożywne kanapki pełne zdrowych warzyw, słodki deser - kulki mocy oraz koktajle kaszowo-owocowe.

      Spotkanie było, nie tylko cenną lekcją dotyczącą zdrowego odżywiania, ale również bardzo smaczną. Na zakończenie spotkania przedszkolaki otrzymały od Pań dyplomy za udział w warsztatach, fartuszki, magnesy i notesy oraz przybory do przygotowania zdrowych posiłków.

      Magdalena Banasik

     • Warsztaty w Mandorii i wizyta w Orientarium w Łodzi

     • W dniach 15-16 listopada 43 uczniów klas IV, Vb, VIa i VIb uczestniczyło w wycieczce do Parku Mandoria oraz zwiedzali Orientarium w Łodzi.

      Wizyta w Parku Mandoria odbyla się w ramach projektu "Bezpiecznie w szkole i poza nią", którego realizacja miała na celu:

      • poprawę bezpieczeństwa dzieci ze szkół podstawowych (klasy 4-6), poprzez zwiększenie ich wiedzy na temat zagrożeń mogących wystąpić w ich otoczeniu – zarówno w drodze do szkoły, jak i poza nią;
      • nauczenie dzieci sposobów unikania różnych typów zagrożeń w ruchu drogowym i właściwego reagowania na nie;
      • budowanie u dzieci dobrych nawyków w zakresie dbania o bezpieczeństwo własne w ruchu drogowym.

      Po warsztatach uczniowie do godzn wieczornych aktywnie korzystali z takich atrakcji parku jak: roller-coastery, karuzele, rzeka pod dachem, zjeżdżalnie, strzelnica, ruchoma ławka, labirynty, łódki i wiele innych.

      Następnym punktem programu była wizyta w łódzkim Orientarium, ktore jest najnowocześniejszy m w Europie pawilonem poświęconym faunie i florze Azji Południowo Wschodniej. Jego budynek, wybiegi i woliery zajmują powierzchnię prawie 10 boisk piłkarskich, a zastosowane rozwiązania pozwalają utrzymywać zwierzęta na dużych przestrzeniach w połączeniu z innymi gatunkami i w urozmaiconym środowisku.

      Orientarium i reszta ZOO są dostępne dla zwiedzających cały rok, a zwierzęta w okresie chłodu nie muszą być przenoszone na zaplecza hodowlane. W Orientarium mieszka 35 gatunków zwierząt lądowych oraz 180 gatunków ryb. Dużą atrakcją dla naszych uczniów była kąpiel słoni.

      Małgorzata Sówka

      Dziękuję Paniom: Wioletcie Suchcickiej, Katarzynie Dmochowskiej, Alicji Doncer oraz Magdalenie Staniaszek za organizację przedsięwziecia oraz opiekę nad uczniami podczas wyjazdu.

      Foto: W. Suchcicka, K. Dmochowska

     • Uroczyste obchody Święta Niepodległości

     • 105 lat temu, po 123 latach niewoli, wolna Rzeczpospolita znowu pojawiła się na mapach Europy. Ziściły się marzenia Polaków urodzonych i wychowanych pod zaborami. Naród polski mógł wreszcie sam stanowić o sobie oraz przyszłości kolejnych pokoleń.

      11 listopada obchodziliśmy 105. rocznicę odzyskania niepodległości przez Polskę. Obchody Narodowego Święta Niepodległości w naszej szkole przebiegały w podniosłej atmosferze. W piatek, 10.11.2023 r. o godzinie 11:11 społeczność szkolna zaśpiewała hymn narodowy "Mazurek Dąbrowskiego". Uczniowie zaprezentowali montaż słowno-muzyczny pod hasłem "Polsko, nie jesteś Ty już niewolnicą!".

      W sobotę, 11.11.2023 r. uczestniczyliśmy w gminnych obchodach Święta Niepodległości. Po Mszy Św. w kościele parafialnym uczniowie naszej szkoły zaprezentowali część artystyczną odnoszącą się do wydarzeń sprzed stu lat. Społeczność gminna włączyla się także w śpiewanie pieśni patriotycznych, ktore przygotował chór naszej szkoły. Obchody zakończyły się złożeniem kwiatów i zapaleniem zniczy na Grobie Poległych za Wolność Ojczyzny między innymi przez delegację Zespołu Szkół w Szumowie.

     • Uroczyste Ślubowanie Klas Pierwszych

     • We wtorek, 31 października odbyło się w naszej szkole uroczyste ślubowanie klas pierwszych. Był to wyjątkowy dzień dla uczniów, ich rodziców i całej społeczności szkolnej.

      Dzieci przybyły do szkoły w strojach galowych. W pięknie udekorowanej sali gimnastycznej zaprezentowały program artystyczny, który był bogaty w treści patriotyczne. Pierwszoklasiści pięknie śpiewali piosenki i recytowali wiersze. Występ bardzo się podobał.

      Najważniejszym momentem spotkania było złożenie przez dzieci uroczystego ślubowania oraz pasowanie ich na uczniów, którego dokonała pani dyrektor Małgorzata Sówka. Pani wicedyrektor Magdalena Jasionek wręczyła im pamiątkowe dyplomy i zakładki.

      W ten sposób pierwszoklasiści zostali oficjalnie włączeni do grona uczniów Zespołu Szkół w Szumowie. Uroczystość zakończyła się słodkim poczęstunkiem przygotowanym przez rodziców. Nie zabrakło też życzeń i upominków od rodziców oraz wychowawczyń.

      Naszym najmłodszym uczniom życzymy samych sukcesów i radości ze zdobywanej wiedzy.

      Elżbieta Kotomska

      Małgorzata Frączyk

     • Udział w akcji #SzkolaPamieta

     • Spoleczność naszej szkoly po raz kolejny wzięła udział w akcji #SzkołaPamięta

      Uczniowie odwiedzili miejscowy cmentarz i uczcili pamięć żołnierzy poległych w czasie l i ll wojny światowej.Uporządkowali też bardzo stary ,zaniedbany grób. Młodzież przygotowała i zaprezentowała na lekcjach historii prezentację multimedialną na temat 105. rocznicy odzyskania niepodległości przez Polskę. Uczniowie wykonali prace plastyczne nawiazujace do tradycji świąt zadusznych.Wyeksponowana też została gazetka ścienna poświęcona Józefowi Piłsudskiemu.

      Katarzyna Dmochowska

     • Wysokie wyniki uczniów w Mistrzostwach w Drużynowym Tenisie Stołowym

     • Dnia 30 października uczniowie naszej szkoły brali udział w Mistrzostwach Powiatu w Drużynowym Tenisie Stołowym w kategorii dziewcząt i chłopców. Zawody były rozgrywane w dwóch grupach wiekowych, klasy IV-VI i VII-VIII.

      Szkołę reprezentowali następujący uczniowie: Milena Święcka klasa VIII, Maria Werpachowska klasa VII, Natalia Święcka klasa VII, Amelia Kraska klasa VI, Lena Głębocka klasa IV, Julia Kozikowska klasa IV, Jakub Krajewski klasa VII, Eryk Rytych klasa VII, Maciej Pajdowski klasa VII, Aleksander Koda klasa VI, Kevin Legacki klas VI, Igor Jastrzębski klasa VI.

      Dziewczęta i chłopcy w kategorii klas VII-VIII uzyskali awans do półfinałów wojewódzkich zajmując drugie miejsca.

      Wszystkim zawodnikom gratulujemy zajętych pozycji, dziękujemy za udział.

      Dorota Kurpiewska

     • Wycieczka klasy IV do Warszawy

     • 30 października grupa uczniów z klasy 4 uczestniczyła w lekcji matematyki w ramach programu Ministerstwa Cyfryzacji „Lekcja w klasie 4C”.

      Warsztaty mają na celu pokazanie uczniom, że laptopy służą nie tylko do spędzania czasu wolnego, ale są również doskonałym narzędziem do utrwalania wiadomości i zdobywania nowej wiedzy.

      Pobyt czwartoklasistów w stolicy zakończył spacer po Krakowskim Przedmieściu i Starówce.

      Magdalena Jasionek

     • "Bal wszystkich Świętych" w klasach I - III

     • W dniu 30 października 2023r. uczniowie klas I-III uczestniczyli w imprezie integracyjnej.

      „Bal Wszystkich Świętych” był doskonałą okazją do promowania radosnej świętości, zachętą do czynienia dobra, lepszego zrozumienia istoty dnia Wszystkich Świętych oraz poznania postaci godnych naśladowania.

      W programie imprezy nie zabrakło tańca, śpiewu, były również quizy i konkursy nawiązujące do życia naszych patronów. Na koniec wszyscy uczestnicy otrzymali pamiątkowe aniołki.

      Anna Dąbrowska - Komor