• Dzień Babci i Dziadka w klasach trzecich

     • ​​​​​​

      „Miesiąc styczeń się raduje, że Dzień Babci Dziś świętuje.
      I dla Dziadka są życzenia, i tych życzeń są spełnienia.”


      Święto Babci i Dziadka to dzień niezwykły, dzień pełen uśmiechów, wzruszeń i łez radości...

      Dnia 17 i 19 stycznia 2024r. gościliśmy w naszej szkole Babcie i Dziadków zaproszonych przez uczniów klasy IIIa oraz IIIb Szkoły Podstawowej. Spotkanie rozpoczęło się od programu artystycznego. Wiersze i piosenki w wykonaniu dzieci wprowadziły wszystkich w odświętny nastrój. Uśmiech zawitał na twarzach zebranych. Wiele pozytywnych emocji wywołały również scenki z życia naszych kochanych dziadków. Wszystkim zaproszonym gościom serdeczne życzenia złożyła pani dyrektor Małgorzata Sówka oraz wychowawczynie Anna
      Orłowska oraz Jolanta Oczechowska. 
      Nie zabrakło też upominków wykonanych własnoręcznie przez uczniów. Dziadkowie byli pełni uznania dla swoich wnuków. Wspólny poczęstunek przygotowany przez rodziców był okazją do rozmów i dzielenia się wrażeniami z występu. Wspaniała atmosfera, która towarzyszyła spotkaniu, umocniła więzi rodzinne, pozwoliła na bliższe poznanie się.
      Wszystkim Babciom i Dziadkom, jeszcze raz, składamy najserdeczniejsze życzenia zdrowia i wszelkiej pomyślności w życiu.

      Anna Orłowska

      Jolanta Oczechowska

     • Podsumowanie z pierwszego półrocza projektu "Cook Book"

     • Uczniowie z klas 2A, 3A i 3B wraz ze swoimi nauczycielkami j. angielskiego wykonali 4 zadania, podczas których nie tylko kształcili swoje zdolności językowe, ale także zdolności kulinarne. Sałatka owocowa, tortilla z szynką, tiramisu i ślimaczki z ciasta francuskiego. To przepisy, które mieli okazję robić. Mmm.... Palce lizać!

      Tekst: Sylwia Jasionek

      Foto: Magdalena Jasionek, Sylwia Jasionek 

     • Zimowisko dla dzieci z dofinansowaniem z KRUS

     • Centrum Wspierania Rodziny zaprasza dzieci gminne do udziału w ziomowisku organizowanym i dofinansowanym z programu profilaktyczno-sportowego w „perle Borów Tucholskich” - w Tleniu, w terminie: 25 stycznia-31 stycznia 2024 r. (turnus 7-dniowy)

      Zimowisko przeznaczone jest dla dzieci w wieku 8-16 lat z województwa podlaskiego z gmin wiejskich do 20 tysięcy mieszkańców.

      W ramach kosztów pokrywanych przez rodziców w kwocie tylko 289,00 złotych od dziecka (jeden z rodziców uczestnika musi być w pełnym zakresie ubezpieczony w KRUS bądź pobierający świadczenia z KRUS). Kwota ta stanowi wyłącznie dopłatę do kosztów transportu autokarowego na kolonię.

      W wypoczynku na preferencyjnych warunkach mogą ponadto wziąć udział również pozostałe dzieci z dopłatą 895,00 złotych za skierowanie.

      Transport dzieci na i z miejsca wypoczynku odbywa się autokarem spod Urzędu Gminy.

      Pozostałe koszty pobytu pokrywa Centrum Wspierania Młodzieży ze środków pozyskanych od sponsorów korporacyjnych, urzędów administracji centralnej i KRUS w Warszawie.

      Po więcej informacji zapraszamy na naszą stronę internetową: www.centrumwm.pl

      Zgłoszenia w formie telefonicznej lub e-mailowej przyjmowane są do dnia 16 stycznia 2024 r. do godziny 15:00. Ze względu na ograniczoną liczbę miejsc decyduje kolejność zgłoszeń.

      W razie pytań bądź wątpliwości prosimy o kontakt z panem Maciejem Archaniołowiczem pod nr tel. 502-626-171.

     • „Przyjdź Jezu, świat Cię potrzebuje” - Jasełka w Zespole Szkół w Szumowie.

     • „Kolejny już rok - kolejne jasełka. Opowieść o niebie, o piekle, o świętach, i o tym, co ważne, co trzeba pamiętać... Serce włożyliśmy w to oraz pracę, więc Bogu dajemy, jako dar, to granie nasze….” – te słowa najlepiej oddają atmosferę świąt, w którą wprowadzili nas aktorzy szkolnej grupy teatralnej, chór oraz młodzi muzycy, grający kolędy na instrumentach muzycznych.

      W piątek, 22 grudnia cała społeczność szkolna miała możliwość podziwiać wspaniałą grę aktorską uczniów z klas 6a i 7, którzy pod opieką Pani Doroty Trzeciak przygotowali wspaniałe widowisko nawiązujące do ważnego w życiu każdego chrześcijanina wydarzenia, którym stały się narodziny Dzieciątka Jezus. Spektakl przeplatały kolędy śpiewane przez chór pod opieką Pani Elżbiety Kotomskiej oraz grane na instrumentach. Ksiądz proboszcz Sławomir Grodecki zaprosił wszystkich do wspolnej modlitwy oraz zlożył życzenia świąteczne. Życzenia spokojnych Świąt Bożego Narodzenia, spędzonych z tymi, którzy są nam najbliżsi złozyła także Pani Dyrektor Małgorzata Sówka. Po Jaselkach odbyły się wigilie klasowe.

      Dziękujemy wszystkim sympatykom naszej szkoły, którzy zaszczycieli nas swoją obecnością: ks. kan. dr Sławomirowi Grodeckiemu, prezesowi Banku Spółdzielczego w Szumowie, Panu Edwardowi Lipińskiemu, prezesowi Zakładu Gospodarki Komunalnej, Panu Wojciechowi Tylowi, przedstawicielowi, a zarazem przewodniczącemu Rady Rodziców, Panu Łukaszowi Krawczyk oraz wszystkim Rodzicom, którzy licznie przybyli na uroczystość.

      Dziękujemy także tym Rodzicom, którzy zaangażowali się w przygotowanie kostiumów i dekoracji,  Panu Piotrowi Chrzanowskiemu za nagłośnienie i oprawę akustyczną oraz mediom lokalnym: zambrow.org i zambrowiacy.pl.

      Wesołych Świąt Bożego Narodzenia :)

      Tekst: Małgorzata Sówka

      Foto: Małgorzata Frączyk

      Relacje w mediach lokalnych:

     • Jasełka w przedszkolu

     • Dnia 20.12.23r. w przedszkolu odbyły się Jasełka Bożonarodzeniowe przygotowane przez przedszkolaków z grupy 6-latków i 5-6-latków.

      Przedstawienie było naprawdę wyjątkowe. Przedszkolaki z bardzo dużym zaangażowaniem odgrywały swoje role oraz przeżywały, udzielającą się wszystkim zebranym, magię Świąt Bożego Narodzenia. Mali aktorzy, przed publicznością złożoną z rodziców, w pięknych strojach przedstawiły znaną każdemu historię narodzin Dzieciątka Jezus oprawioną kolędami i pastorałkami. Dzieci, stroje oraz dekoracje nadały temu spotkaniu uroczysty i bardzo nastrojowy klimat. Było świątecznie i magicznie.

      Po przedstawieniu, już w salach, odbyły się wigilie grupowe. Dzieci dzieliły się opłatkiem i składały świąteczne życzenia.

      Małym aktorom należą się ogromne brawa za pokonanie tremy oraz wczucie się w role i profesjonalne granie. Spisali się wspaniale.

      Tekst: Magdalena Banasik

      Foto: Rodzice dzieci występujących w przedstawieniu

     • Przedszkolaki w Wiosce Świętego Mikołaja

     • 6 grudnia to dzień bardzo wyczekiwany przez wszystkie dzieci. Z okazji Mikołajek nasze przedszkolaki (obie gr. 6-latków, gr. 5-latków i 3-4-latków) wybrały się na wycieczkę do Wioski Świętego Mikołaja w Majątku Howieny w Pomigaczach. Na miejscu czekało na dzieci mnóstwo atrakcji i niespodzianek. Wioska ta znajduje się w pięknej scenerii, która przeniosła nas do magicznego świata Świąt Bożego Narodzenia.

      Na przywitanie dostaliśmy ciepłą herbatę i pierniki. Potem dzieci wzięły udział w zabawach ruchowych prowadzonych przez Elfy. Następnie przedszkolaki wykonały i upiekły pierniczki dla Świętego Mikołaja, szklane lampiony dla siebie oraz napisały list do Świętego Mikołaja.Potem przyszła pora na najbardziej wyczekiwany moment - spotkanie ze Świętym Mikołajem. Dzieci zaśpiewały Mikołajowi piosenkę, a w zamian otrzymały prezenty i certyfikaty.Kolejnym etapem był krótki spacer, w trakcie którego odwiedziliśmy Mini ZOO, szopkę bożonarodzeniową, pocztę, chatę Świętego Mikołaja i magazyn z prezentami. Na sam koniec wycieczki zjedliśmy pyszny obiad.

      Wycieczka bardzo podobała się wszystkim dzieciaczkom. Do przedszkola wracały trochę zmęczone, ale zadowolone i uśmiechnięte. Mikołajki uznajemy za udane, były pełne pozytywnych wrażeń i emocji

      Tekst: Magdalena Banasik

      Foto: Magdalena Banasik

     • Mikołajki

     • S A M O R Z Ą D    U C Z N I O W S K I

      6 grudnia ogłasza dniem CZERWONYM.

      Tego dnia obchodzimy ł i. W szkole obowiązuje czerwony ubiór oraz elementy świąteczne.

       

      K O N K U R S !

      Do 6 grudnia na dolnym korytarzu ustawiona zostanie skrzynka, do której wrzucać będzie można krótkie wierszyki/rymowanki, w treści których znajdą się słowa: Mikołajki lub Mikołaj. Autorów trzech najciekawszych prac czeka upominek.

     • Andrzejki 2023r.

     • 30 listopada 2023r. uczniowie naszej szkoły wzięli udział w zabawie andrzejkowej.

       

      Dzieci z klas I - III bawiły się tańcząc, śpiewając przy muzyce, a na koniec odbyła się bitwa śnieżkami. Uczniowie klas IV - VIII dzięki przygotowanym wróżbom mieli szansę sprawdzić, np. jaki zawód będą wykonywać w przyszłości albo jakie imię będzie nosiła przyszła wybranka lub wybranek ich serca. Całą imprezę uświetniła muzyka, przy której nie zabrakło tańców. 

      Tekst: Małgorzata Frączyk

      Foto: Małgorzata Frączyk, Aneta Szabłowska

     • Bezpieczeństwo w sieci na Lekcjach w 4C i warsztaty w Muzeum Warszawy

     • Środę, 29 listopada klasa IV, pod opieką pań: Magdaleny Jasionek, Wioletty Suchcickiej oraz Sylwii Jasionek, spędziła w sposób turystyczno-edukacyjny.

      Kolejny raz uczniowie wzięli udział w zajęciach zorganizowanych przez NASK, które odbyły się w Ministerstwie Cyfryzacji w ramach projektu Lekcje w 4C.

      Na zajęciach pt. Przygody Profesora i N@tki, czyli jak mądrze korzystać z internetu uczniowie razem z Profesorem i N@tką, czyli bohaterami bezpłatnego kursu e-learningowego dostępnego na platformie OSE IT Szkoła, m.in. pogłębiali wiedzę z zakresu zagrożeń w internecie, dowiedzieli się, jak budować zdrowe cyfrowe nawyki, poznali zagadnienia związane z ochroną prywatności, kontaktami online, dostępem do szkodliwych treści, netykietą, nadużywaniem internetu i urządzeń cyfrowych, cyberzagrożeniami i bezpiecznym korzystaniem z aplikacji. Natomiast na warsztatach pt. Co mają wspólnego sok pomarańczowy i dezinformacja? uczniowie dowiedzieli się, czym jest dezinformacja i skąd się bierze oraz budowali świadomość zagrożeń występujących w mediach społecznościowych.

      Miłym podsumowaniem udziału w projekcie były drobne upominki od organizatorów czyli od państwowego instytutu badawczego NASK.

      Kolejnym punktem programu były warsztaty w Muzeum Warszawy pt. Od decyzji księcia do wyborów i budżetu partycypacyjnego. Jak warszawiacy uzyskali prawo do decydowania o mieście?, podcza których uczniowie wybrali się w podróż do dawnej Warszawy, zobaczyli, kto wtedy podejmował decyzje i jak mieszkańcy zyskiwali wpływ na miasto. Uczestnicy zastanowiali się, czy jako mieszkanki i mieszkańcy znają swoje prawa i czy z nich korzystają. O czym mogą decydować w swoim mieście/gminie? Czy od czasów dawnych warszawiaków wiele się w tej kwestii zmieniło? A co jeszcze mogłoby się zmienić?

      Podczas zajęć uczniowie ćwiczyli kompetencje kluczowe takie jak: krytyczne myślenie, umiejętność prowadzenia dialogu.

      Tekst: Małgorzata Sówka

      Foto: Wioletta Suchcicka, Magdalena Jasionek, Sylwia Jasionek

     • Andrzejki oraz pokaz magii i iluzji

     • Dnia 29.11.23r. z okazji Andrzejek gościliśmy w naszej placówce Iluzjonistę. Zabrał on, zarówno dzieci z przedszkola, jak i uczniów ze szkoły, w magiczną podróż. Pokaz magii wzbudził we wszystkich ogromną ciekawość oraz uruchomił wyobraźnię. Dzieci nie tylko obserwowały, mogły również brać czynny udział w pokazie, pomagać i asystować magikowi w jego sztuczkach. W magiczny sposób pojawiały się i znikały przedmioty (piłki, jajka i monety), karty zmieniały swój rozmiar, fruwały kolorowe chustki i metalowe obręcze, stolik sam unosił się w powietrzu. Jednak największe emocje wywołała sztuczka, w której uczestnik z naszej widowni zaczął lewitować.

      Przedszkolaki dodatkowo w swoich grupach wzięły udział w zabawach i wróżbach andrzejkowych. Na zajęciach mówiły o tym, skąd wzięła się tradycja andrzejkowych wróżb oraz czy przepowiednie dotyczące przyszłości naprawdę się spełniają.

      Ten dzień był bardzo magiczny.

      Tekst i foto: Magdalena Banasik

     • Nawyki żywieniowe a zdrowie psychiczne - rozpoczynamy cykl spotkań poświęconych racjonalnemu stylowi życia

     • W dniu 27 listopada 2023 r. w naszej szkole odbyło się pierwsze z kilku zaplanowanych spotkań psychodietetyk, pani Anny Frandt, ktore skierowane są nie tylko do uczniów, lecz także do ich rodziców.

      W trakcie spotkania z uczniami klas IV-VIII poruszone zostały m.in. takie tematy jak:

      • zdrowe i niezdrowe nawyki żywieniowe,
      • walka z nadwagą i otyłością,
      • leczenie zaburzeń odżywiania (anoreksja, bulimia),
      • choroby cywilizacyjne,
      • znaczenie witamin dla naszego organizmu.

      Mamy nadzieję, że zapoczątkowany dziś cykl spotkań pomoże kształtować świadomość uczniów oraz zrozumieć i zmienić zachowania, motywacje, nawyki, przekonania lub emocje, które często stoją na przeszkodzie w osiągnięciu założonego celu, czyli zdrowego odżywiania.

      Tekst i foto: Aneta Frąckiel

     • Sukces naszej drużyny w Turnieju Ligi Robotów w Warszawie

     • Liga Robotów to ogólnopolski turniej robotyczny oparty na założeniach idei STEAM, która wskazuje, że proces uczenia się to poszukiwanie, współpraca i krytyczne myślenie. Łączy najnowsze osiągnięcia nauki, inżynierii, technologii, a także sztuki i matematyki. 

      W niedzielę, 26 listopada 2023 r. na warszawskiej Arenie Usynów rywalizowalo 20 drużyn z województwa mazowieckiego i 20 drużyn z województwa podlaskiego w trzech kategoriach: Programowanie, Zajęcia praktyczne oraz Wyścigi.

      Zespół Szkół w Szumowie reprezentowali uczniowie z klas 6a i 6b: Paweł Gardocki, Igor Jastrzębski, Aleksander Koda, Amelia Kraska, Jakub Nowakowski, Błażej Ogrodnik oraz Krystian Suski. Drużyna naszej szkoły zajęła dwa pierwsze miejsca w dwóch kategoriach: Programowanie oraz Wyścigi.

      Sukces naszych uczniów to prawdziwa nagroda za wiele popołudniowych godzin nauki spędzonych razem z ich opiekunka Panią Bożeną Kosobudzką na konstruowaniu i programowaniu.

      Tekst: Małgorzata Sówka

      Foto: Wioletta Suchcicka, Magdalena Staniaszek

      Dziękuję bardzo Paniom Magdalenie Staniaszek i Wioletcie Suchcickiej za całodzenną, niedzielną opiekę i wsparcie naszej drużyny.

     • Dzień Pluszowego Misia w przedszkolu

     • Dnia 24.11.23r. w przedszkolu obchodzony był Dzień Pluszowego Misia.

      Tego dnia każdy przedszkolak mógł przynieść ze sobą do przedszkola swojego pluszowego przyjaciela.

      W trakcie zajęć dzieci poznały historię powstania pluszowego misia, wzięły udział w zabawach ruchowych: był slalom z misiem na głowie, gimnastyka z misiami oraz misie na chuście animacyjnej i tradycyjna zabawa "Stary niedźwiedź mocno śpi". Podczas prac plastycznych dzieci kolorowały, wycinały i wylepiały plasteliną misie.

      Jednak największą atrakcją tego dnia była wizyta prawdziwego Pluszowego Misia.

      Pluszowy Miś odwiedził dzieci we wszystkich grupach, gdzie był witany z ogromną radością. Przedszkolaki w zamian śpiewały piosenki i recytowały wierszyki. Nie zabrakło również przytulasów i wspólnych zdjęć z misiem.

      Był to dzień pełen pozytywnych wrażeń i emocji .

      Serdecznie dziękujemy pani Paulinie Jastrzębskiej (mamie Laury i Olka z grupy 5-latków) za wcielenie się w Pluszowego Misia i profesjonalne odegranie roli, która dostarczyła naszym przedszkolakom mnóstwa radości.

      Magdalena Banasik

     • Pasowanie na Przedszkolaka

     • 23 listopada odbyła się pierwsza ważna przedszkolna uroczystość – pasowanie na przedszkolaka.

      Po przywitaniu gości przez panią dyrektor, dzieci wystąpiły w krótkiej części artystycznej. Była to świetna okazja do pokazania nabytych przez prawie trzy miesiące uczęszczania do przedszkola, umiejętności dzieci.

      Po części artystycznej, dzieci złożyły przysięgę, podczas której obiecały: zgodnie bawić się w przedszkolu, przychodzić każdego dnia z uśmiechem, słuchać pani i rodziców, pomagać kolegom, być dzielnym przedszkolakiem. Następnie dokonało się uroczyste pasowanie każdego dziecka na przedszkolaka. Na pamiątkę tego ważnego wydarzenia każdy przedszkolak otrzymał pamiątkowy dyplom.

      Mamy nadzieję, że ten dzień na długo pozostanie w pamięci naszych pierwszorocznych i ich rodziców.

      Katarzyna Gawkowska

     • Dofinansowanie na działania ekologiczne dla Zespołu Szkół w Szumowie

     • Z prawdziwą przyjemnością informujemy, iż nasza szkoła uzyskała dofinansowanie przedsięwzięcia pn. "Nowe życie szkolnych krzesełek", realizowanego w ramach programu priorytetowego „Program Regionalnego Wsparcia Edukacji Ekologicznej część 2) Fundusz Ekologii” z udziałem środków udostępnionych przez Narodowy Fundusz Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej dla Wojewódzkiego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej w Białymstoku.

      Celem konkursu było podnoszenie poziomu świadomości ekologicznej, upowszechnianie wiedzy, aktywizacja społeczna, budowanie społeczeństwa obywatelskiego i kształtowanie postaw proekologicznych dzieci i młodzieży, bezpośrednio i pośrednio trafiające do odbiorcy.

      W ramach realizacji przedsięwzięcia zaplanowane zostały następujące działania:

      1. Warsztaty szkoleniowe dla 5 nauczycieli i 10 uczniów, w ramach których Pan Krzysztof Koziara pokaże, w jaki sposób przeprowadza się renowację mebli, jakie narzędzia i materiały są niezbędne do tego celu oraz udzieli wskazówek i praktycznych porad, jak odnowić szkolne krzesełka.

      2. Zajęcia techniczne z uczniami - renowacja krzesełek szkolnych.

      3. Konkurs na najładniej odnowione krzesełko.

      4. Zajęcia z wychowawcą na temat wpływu nadmiernego konsumpcjonizmu na degradację środowiska oraz metod ograniczania marnowania dóbr materialnych.

      Kwota dofinansowania: 10 000 zł

      Autorką pomysłu i jego koordynatorem w szkole jest pani Magdalena Staniaszek.

      Wsparcia w realizacji przedsięwziecia udzieliła Gmina Szumowo.

      Małgorzata Sówka