• Mamy zwycięzców w konkursie BAJE,BAJKI, BAJECZKI...

     • W XXXIV Małym Konkursie Recytatorskim BAJE,BAJKI, BAJECZKI..., który odbył się 13 kwietnia w Miejskim Ośrodku Kultury w Zambrowie naszą szkołę godnie reprezentowali: Marta Michalska (II a),  Maria Gawkowska (II a), Maja Truchel (IV a), Marcel Kornet (V b) i Małgorzata Mieczkowska (VIII a).

      I miejsce w kategorii klas I - III zdobyła Marta Michalska kl. IIa, a II miejsce w kategorii klas VII - VIII zdobyła Małgorzata Mieczkowska kl. VIIIa.

      Gratulujemy zwycięzcom!

      Małgorzata Brodecka

     • Nowa pracownia językowa

     • W dniu dzisiejszym (środa, 13 kwietnia) do użytku oddana została pracownia językowa firmy Mentor. Każde stanowisko uczniowskie wyposażone jest w zestaw słuchawkowy z panelem sterującym. Stanowisko nauczyciela posiada oprogramowanie zarządzające, które umożliwia indywidualizację pracy, w szczególności pracę z materiałem audiowizualnym. Pierwsze lekcje z wykorzystaniem nowoczesnego sprzętu już po przerwie świątecznej.

      Serdeczne podziękowania składamy Radzie Rodziców, która sfinansowała inwestycję. Dzięki Państwa (Rodziców) wsparciu szkoła zrobiła kolejny technologiczny krok na przód na miarę XXI wieku.

      Małgorzata Sówka

     • Stypendium dla uczniów klas IV-VII w ramach projektu "Akademia nauki w Szkole Podstawowej w Szumowie"

     • Szanowni Państwo

      Uczniowie klas IV-VII realizujący projekt "Akademia Nauki w Szkole Podstawowej w Szumowie" mogą ubiegać się o stypendium w ramach zadania 4 “Wsparcie finansowe dla uczniów i uczennic”. Stypendium w kwocie 100 zł/m-c będzie wypłacane przez 10 kolejnych miesięcy osobom, które zakwalifikują się w wyniku przeprowadzonej rekrutacji. 

      Zasady rekrutacji:

      I. Termin rekrutacji: 11-22 kwietnia 2022 r.

      II. Wyniki rekrutacji: 25 kwietnia 2022 r.

      III. Złożenie wniosku w sekretariacie szkoły lub do wychowawcy do 20 kwietnia 2022 r.

      IV. Kryteria rekrutacji:

      1. Opinia wychowawcy złożona podczas rekrutacji do projektu.
      2. Średnia ocen z przedmiotów szkolnych: przyrodniczych, informatycznych, języków obcych, matematyki - na podstawie kserokopii świadectwa szkolnego za rok poprzedzający (w przypadku klas IV - średnia ocen z ostatniego półrocza).
      3. Szczególne osiągnięcia w olimpiadach, turniejach, konkursach na poziomie laureata lub finalisty (do 3 lat przed wstecz).

      V. Dokumenty jako załączniki do wniosku

      Do wniosku o stypendium należy dołączyć:

      1. kserokopię świadectwa ukończenia edukacji w roku szkolnym poprzedzającym rok szkolny, na który przyznawana jest pomoc stypendialna (w przypadku uczniów klasy IV - zaświadczenie Dyrektora szkoły z wykazem ocen uzyskanych w ostatnim semestrze);
      2. kserokopie dokumentów potwierdzających szczególne osiągnięcia w olimpiadach, konkursach lub turniejach, w okresie 3 lat szkolnych poprzedzających rok złożenia wniosku, na poziomie laureata lub finalisty.

      VI. Oceny formalnej i merytorycznej wniosków o przyznanie stypendium dokonuje Komisja Stypendialna w składzie:

      1. Przewodniczący Komisji - Dyrektor Szkoły
      2. Członek Komisji - Sekretarz Szkoły
      3. Członek Komisji - Pedagog Szkolny

      Wniosek o stypendium

     • Sąd nad papierosem - apel profilaktyczny

     • 08 kwietnia 2022 r. w związku  z realizacją programu edukacyjno - profilaktycznego „Życie zaskakuje - nie daj się zaskoczyć” w naszej szkole odbył się apel o tematyce profilaktycznej pod hasłem „SĄD NAD PAPIEROSEM”.

      Uczestniczący w apelu uczniowie w czasie tego spotkania zostali zapoznani ze szkodliwością palenia papierosów i e-papierosów. Zaprezentowane treści miały na celu zachęcić zebranych do wyboru zdrowego stylu życia, wolnego od dymu tytoniowego.

      Przedstawienie zostało odegrane z wykorzystaniem scenografii sądowej. Była ona tłem dla rozprawy nad sprawcą wielu poważnych chorób – papierosem. Uczennica, która wcieliła się w rolę oskarżyciela, ukazała zebranym wszelkie negatywne skutki, jakie niesie za sobą palenie oraz przebywanie w towarzystwie osób palących. Dodatkowo przekaz wzmocniła prezentacja multimedialna. Duże wrażenie zrobiła charakteryzacja, przede wszystkim oryginalne togi zespołu sędziowskiego i kostium oskarżonego.

      W czasie apelu swoje umiejętności aktorskie zaprezentowali uczniowie kl. VIIIa i VIIIb, ale szczególnie spodobał się  publiczności występ śpiewającej solistki Antoniny Krajewskiej z kl. IIIa.

      Zebrani z dużym zainteresowaniem obserwowali całe przedstawienie, a na zakończenie nagrodzili występujących gromkimi brawami. 

       

      Aneta Frąckiel

      Dorota Lubiejewska

     • Zajęcia terapeutyczne

     • W czwartek, 7 kwietnia rozpoczęły się zajęcia terapeutyczne, których celem jest wspieranie rozwoju emocjonalnego, społecznego i poznawczego. Bierze w nich udział grupa uczniów z naszej szkoły i przedszkola. Zajęcia prowadzone są przez Panią Agatę Śladewską (EDUKO - Terapia dzieci i młodzieży), terapeutę i oligofrenopedagoga, z ponad 20-letnim doświadczeniem zawodowym.

      Serdecznie dziękuję Pani Agacie za zaangażowanie oraz osobom, które przyczyniły się do zorganizowania warsztatów w naszej szkole, lecz pragną pozostać anonimowe.

      Małgorzata Sówka

     • Szkolna biblioteka p r e z e n t u j e: Uczniowskie filmiki i zdjęcia z czytania „Jeżycjady”

     • Z radością informujemy, że czytanie powieści Małgorzaty Musierowicz w ramach VI edycji Ogólnopolskiej akcji „Jeżycjada” 2022 cieszy się dużym zainteresowaniem uczniów. Otrzymaliśmy wspaniałe filmiki. Do wirtualnego spotkania z rodziną Borejków dołączyli: ZUZANNA RADZIEJEWSKA z klasy V a, MACIEJ PAJDOWSKI z klasy V a, MARCEL KORNET z klasy V b, APOLONIA RUDZKA z klasy II a, SZYMON GWARDIAK z klasy III a, NINA LUBAK z klasy IV a, IGOR JASTRZĘBSKI z klasy IV a, MAJA TRUCHEL z klasy IV a, MARIA KIMAK z klasy VII b, ALEKSANDRA KOPAŃCZYK z klasy VII b, JULIA KUREK z klasy VII b. Autorzy nagrań zaprezentowali wysoki poziom umiejętności czytania, która – jak wiemy – warunkuje sukcesy w nauce szkolnej i jest bezwzględnie potrzebna w życiu. Filmiki zostały udostępnione na Facebooku Samorządu Uczniowskiego. Aktywność społeczności naszej szkoły w ramach tej ogólnopolskiej akcji była imponująca. W związku z tym wydarzeniem również minione weekendy uczniowie naszej szkoły postanowili spędzić z książką. Czytali oczywiście powieści Małgorzaty Musierowicz i przy pomocy kamery rejestrowali ten fakt. Doskonałe efekty ich działania można zobaczyć w nadesłanych filmikach. W ostatnich tygodniach uczniowie często odwiedzali bibliotekę szkolną, aby głośno czytać książki z serii „Jeżycjada”. W literackich spotkaniach z Ignacym i Melanią (Milą) Borejko oraz ich córkami (Gabrielą, Idą, Natalią, Patrycją)  uczestniczyły klasy: IV a, IV b, V a, VI, VII a, VIII a. Wszyscy uczestnicy Ogólnopolskiej akcji „Jeżycjada” 2022 wspaniale poradzili sobie z tym wyzwaniem czytelniczym.

      L. Selerowska, M. Staniaszek

     • I miejsce w WIELKIEJ GALI MALOWANEJ PISANKI

     • Uczeń klasy Vb Marcel Kornet zdobył I miejsce w konkursie plastycznym WIELKA GALA MALOWANEJ PISANKI organizowanym przez Miejski Ośrodek Kultury w Zambrowie.

      Serdecznie gratulujemy wygranej, a wszystkich uczniów zachęcamy do udziału w konkursach.

     • Kolejny sukces naszych uczniów - II edycja wojewódzkiego konkursu plastycznego LUDZIE BIAŁEGOSTOKU – HISTORIE ZAPAMIĘTANE

     • Z prawdziwą przyjemnością informuję, iż w II edycji wojewódzkiego konkursu plastycznego LUDZIE BIAŁEGOSTOKU – HISTORIE ZAPAMIĘTANE na projekt banknotu ilustrującego wydarzenia oraz osoby, które urodziły się lub mieszkały i znacząco zapisały się w historii Białegostoku, nagrodzony został Aleksander Urbanek, kl. 5a w kategorii I (8-11 lat). 

      Ponadto prace trojga uczniów: Kavina Legackiego, kl. 4a, Julii Malaszewskiej, kl. 7a oraz Łukasza Truchel, kl. 7b zostały docenione i znajdą się na wystawie pokonkursowej w siedzibie Narodowego Banku Polskiego Oddziału Okręgowego w Białymstoku, ul. Piękna 1. Nagrodzone i wyróżnione prace konkursowe będzie można oglądać w sali operacyjnej banku w dniach 21.04-30.07.2022 r., w godz. 8.00-14.00.

      Opiekunem uczniów była nauczycielka plastyki - Pani Sywia Jasionek.

      Serdecznie gratulujemy sukcesów :)

      Małgorzata Sówka

     • Kampania społeczna "Zaświeć się na niebiesko"

     • W poniedziałek 04.04.2022 r. nasza społeczność uczniowska była ubrana na niebiesko. Już po raz kolejny włączyliśmy się w kampanię społeczną "Zaświeć się na niebiesko", by przypomnieć, czym jest AUTYZM. Mówiąc o tym głośno, zwiększamy świadomość - a co za tym idzie - również tolerancję wśród społeczeństwa. Ważne jest, by wiedzieć, widzieć i rozumieć osoby w spektrum.

      Aneta Frąckiel

     • Szkolna biblioteka i n f o r m u j e: 15 uczniów naszej szkoły nagrodzonych w konkursie wojewódzkim!

     • Z radością i dumą ogłaszamy, że Komisja konkursowa XXI Festiwalu Tradycji Wielkanocnych bardzo wysoko oceniła prace dzieci i młodzieży z Zespołu Szkół w Szumowie.

      Nagrodzono:

      a) w kategorii klasy I-III – DAWIDA GUMOWSKIEGO  z klasy I b, BARTOSZA JASTRZĄB z klasy I a, GABRIELA MODZELEWSKIEGO z klasy I a, MARIĘ KOWALEWSKĄ z klasy II a, SEBASTIANA LENDZIOSZKA z klasy II b, OLIWIĘ BRONISZEWSKĄ z klasy II b, WERONIKĘ DANISZEWSKĄ z klasy III a, RAFAŁA KOPAŃCZYKA z klasy II b;

      b) w kategorii klasy IV-VIII – JAKUBA MIANOWSKIEGO z klasy V b, MARCELA KORNET z klasy V b, MILENĘ ŚWIĘCKĄ z klasy VI, ALEKSANDRĘ KOPAŃCZYK z klasy VII b, JULIĘ KUREK z klasy VII b, ZUZANNĘ SZYMAŃSKĄ z klasy VII b, AGATĘ GWOREK z klasy V b.

      Zadaniem uczestników konkursu było wykonanie palmy, pisanki lub stroika wielkanocnego. Cele tego wydarzenia to między innymi: popularyzacja tradycji wielkanocnych, wspieranie talentów, rozwijanie twórczej inwencji i kreatywności. Wszystkim laureatom serdecznie gratulujemy i życzymy dalszych sukcesów!

      L. Selerowska, A. Doncer

     • Szkolna biblioteka i n f o r m u j e: Sukcesy uczennic naszej szkoły w konkursie wojewódzkim!

     • Wśród laureatów tegorocznej XVIII edycji Wojewódzkiego konkursu plastycznego „Bajki i baśnie” są trzy uczennice z Zespołu Szkół w Szumowie: MAGDALENA URBANIK z klasy VIII b, WIKTORIA ZAŁUSKA z klasy VIII b oraz MARIA KUŹMOWA z klasy IV b.

      Cele tego przedsięwzięcia to: rozwijanie zdolności plastycznych, inwencji twórczej oraz zainteresowań literaturą dziecięcą i młodzieżową; integracja społeczności lokalnej. Zadanie polegało na wykonaniu ilustracji do ulubionej bajki lub baśni. Laureatkom serdecznie gratulujemy!

      L. Selerowska, nauczyciel bibliotekarz

     • Konkurs recytatorski "Baje, bajki, bajeczki..." - etap szkolny

     • Dnia 4 kwietnia 2022r. w Zespole Szkół w Szumowie odbył się szkolny etap konkursu recytatorskiego "Baje, bajki, bajeczki...". Wzięło w nim udział dwunastu uczniów z klas I - III oraz ośmioro uczniów klas IV - VIII. Uczestnicy zaprezentowali utwory między innymi Aleksandra Fredry, Wisławy Szymborskiej, Wandy Chotomskiej, Jana Brzechwy, Juliana Tuwima. Wszystkich uczestników wspierała widownia i każdy występ nagradzała gromkimi brawami.

      Klasy I - III

      Miejsce I – Marta Michalska kl. IIa / Maria Gawkowska kl. IIa

      Miejsce II- Bartosz Jastrząb kl. Ia / Katarzyna Chomontowska kl. IIIb / Antonina Krajewska kl. IIIa

      Miejsce III – Julia Kozikowska kl. IIa / Roksana Truchel kl. IIIb / Lena Głębocka kl. IIa

      Wyróżnienia: Apolonia Rudzka kl. IIa

      Natalia Truchel kl. IIIb / Magdalena Grodecka kl. IIIa

      Laureatki pierwszego miejsca będą reprezentować naszą szkołę w XXXIV Małym Konkursie Recytatorskim BAJE,BAJKI, BAJECZKI, który odbędzie się 13 kwietnia w Miejskim Ośrodku Kultury w Zambrowie.

      Klasy IV - VIII

      Do eliminacji powiatowych zakwalifikowali się: Maja Truchel (IV a), Marcel Kornet (V b), Małgorzata Mieczkowska (VIII a), Antoni Koda (VIIIa).

      Reprezentantom naszej szkoły życzymy sukcesów na kolejnym etapie konkursu a wszystkich uczniów zachęcamy do udziału w konkursie w przyszłym roku.

      Jadwiga Rosiak

      Małgorzata Brodecka

     • Spotkanie klas trzecich z pisarzem Grzegorzem Kasdepke

     • Uczniowie klas trzecich uczestniczyli w spotkaniu z pisarzem Grzegorzem Kasdepke, które odbyło się w Bibliotece Gminnej w Szumowie. Autor książek m.in.: "Kacperiada", "Kuba i Buba,czyli awantura do kwadratu", "Detektyw Pozytywka", "Bon czy ton" oraz wielu innych opowiedział dzieciom o swojej twórczości oraz skąd czerpie pomysły na nowe dzieła. Nie zabrakło również wielu pytań ze strony dzieci, na które pisarz chętnie odpowiadał.

      Spotkanie z autorem, zdobycie jego autografu to wielka frajda dla każdego czytelnika, zwłaszcza, że teksty Grzegorza Kasdepke towarzyszą uczniom na zajęciach z edukacji polonistycznej. 

      Dziękujemy za możliwość wzięcia udziału w tak miłym i ciekawym spotkaniu.

      Małgorzata Frączyk

     • Teatralny pierwszy kwietnia

     • 1 kwietnia 2022 r. - Prima Aprilis! Tego dnia uczniowie naszej szkoły (kl. 1a, 1b, 2a, 2b, 3a, 3b, 4a, 4b, 5a, 7a i 7b) oraz wszystkie przedszkolaki wzięli udział w przedstawieniach teatralnych, które odbyły się w Centrum Kultury w Zambrowie w wykonaniu aktorów Narodowego Teatru Edukacji im. Adama Mickiewicza we Wrocławiu,

      Młodsze dzieci obejrzały "Lokomotywę Pana Tuwima", uczniowie klas 4-5 "Akademię Pana Kleksa", a klasy siódem - "Dziady" cz.II.

      To był ciekawy dzień 🙂

      Małgorzata Frączyk

     • Spotkanie polsko-ukraińskie uczniów i nauczycieli na platformie Zoom

     • W dniu 29 marca 2022 roku uczniowie klas: 1a, 2a, 2b, 3b, 4b, 5a, 7b, 8a, 8b mogli uczestniczyć w spotkaniu z byłymi nauczycielkami: Paniami Walentyną Kirikilicja oraz Inną Leshchuk, które uczyły 17 lat temu języka angielskiego w naszej szkole. Spotkanie było przeprowadzone za pomocą ZoomMeeting.

      Obie Panie mieszkają w Łucku, 100 km od naszej granicy. Rozmawiały z dziećmi na temat Polski oraz Ukrainy. Chciały poznać uczniów, pochodzących z ich kraju, którzy dołączyli do naszej szkoły. Pragnęły zaczerpnąć wiedzy o tym, jak mieszka się u nas i czy poznali już wyrazy w naszym języku. Przekazały również słowa, które są najcenniejsze: PROSZĘ oraz PRZEPRASZAM, o których nie należy nigdy zapominać.

      Dziękujemy za tak miłe spotkanie oraz życzymy Paniom spokoju oraz wszystkiego co dobre. 💙💛

      Małgorzata Frączyk

     • Zajęcia taneczne dla młodszych uczniów naszej szkoły

     • Paaro, czyli Polska Akademia Aktywności i Rozwoju Osobistego, to organizator zajęć tanecznych dla dzieci w wieku przedszkolnym i wczesnoszkolnym. Poprzez realizację zajęć taneczno-rozwojowych WINgee – Rozwiń Skrzydła –  Paaro chce wspierać dzieci i pokazywać im, dlaczego warto jest dawać z siebie maximum możliwości, dlaczego warto jest się starać i rozwijać. Celem jest rozwój u dziecka tzw. motywacji wewnętrznej – czyli motywacji powodującej zachowanie, której celem nie jest osiągnięcie zewnętrznych nagród (jak kolejna zabawka czy słodkość), a uczucie satysfakcji ze tego co się robi oraz z postępu jaki temu towarzyszy.

      Więcej informacji: Paaro - zajęcia taneczne

      Termin realizacji zajęć w Zespole Szkół w Szumowie: kwiecień - czerwiec 2022 r. 

      • wtorki, godz.13.00-15.00 - grupy przedszkolne - czas zajęć dla grupy: 30 minut
      • piątki, godz. 11.50-12.35 - kl. 1a,1b,2b - czas zajęć dla grupy: 45 minut
    • Startujemy z nauką pływania dla uczniów klas 1-3
     • Startujemy z nauką pływania dla uczniów klas 1-3

     • Program "Umiem pływać" adresowany jest do uczniów klas I – III szkół podstawowych i zakłada systematyczny udział dzieci w zajęciach sportowych z zakresu nauki pływania. W ramach Programu organizowane są zajęcia dla grup liczących nie więcej niż 15 osób w wymiarze 20 jednostek lekcyjnych z częstotliwości 1-2 razy w tygodniu. 

      Program realizowany jest od 2014 roku. Dzięki jego realizacji w województwie podlaskim ponad 20 tysięcy dzieci oswoiło sie z wodą i nabyło podstawowe umięjętności pływackie.

      Więcej informacji: "Umiem pływać"

      W Zespole Szkół w Szumowie program rusza na początku kwietnia. 39 uczniów z klas 1a,1b, 2a, 2b oraz 3b już 6 kwietnia rozpocznie pierwsze zajęcia na Pływalni Miejskiej "Delfin" w Zambrowie. Przed nimi 20 godzin nauki pływania.

     • Sukces Antoniego Kody w Konkursie Historycznym IAC Polska

     • Konkursy IAC Polska są częścią International Academic Competitions, międzynarodowej grupy konkursów dla uczniów szkół podstawowych oraz ponadpodstawowych organizowanych w ponad 42 krajach na świecie. Misją IAC jest uhonorowanie wybitnych akademickich zdolności poprzez oferowanie innowacyjnych, inspirujących, sprawiedliwych i istotnych możliwości do współzawodnictwa dla uczniów na całym świecie. 

      W takim właśnie Konkursie, w etapie regionalnym, wziął udział i zakwalifikował się do etapu krajowego uczeń klasy 8a, Antoni Koda. Konkurs Historyczny Bee rozgrywany jest w dwóch ligach; dla uczniów klas 5 i 6, którzy współzawodniczą ze sobą, a także dla uczniów 7 i 8 klasy szkoły podstawowej. 

      Serdecznie gratulujemy Antkowi :)

      Małgorzata Sówka

     • Teatralno - umysłowe nocne potyczki w szkole

     • Zamiast spędzić kolejne popołudnie przed TV czy komputerem, uczniowie kl. IVB i VB po opieką p. Anny Dąbrowskiej-Komor, p. Anety Frąckiel i p. Doroty Kurpiewskiej ostatnią piątkową noc spędzili w szkole. Celem tej przygody było m.in. poznanie szkoły jako miejsca gdzie można się świetnie bawić i miło spędzić czas. Wieczór rozpoczęliśmy degustacją pizzy. Kolejnym punktem były zajęcia sportowe prowadzone przez zawodnika Zambrowskiego Klubu Sportowego Olimpia, a następnie przez p. M. Opiatowską  - trenera personalnego. O godz. 21.00 uczniów odwiedził Ks. Marek, z którym przy akompaniamencie akordeonu wspólnie odśpiewaliśmy Apel Jasnogórski oraz kilka znanych i lubianych piosenek. Następnie uczestnicy ruszyli na nocną grę terenową wokół boiska. Jednym z zadań uczniów było przygotowanie piosenek i odegranie scenek dramowych związanych z profilaktyką i asertywnością.

      Wszystkie te działania były doskonałą okazją do głębszej integracji, przełamywania różnorodnych barier, umacniania więzi i umiejętności kulturalnego odmawiania. W imprezie wzięły udział i świetnie się bawiły nasze nowe uczennice z Ukrainy.

      „Teatralno - umysłowe nocne potyczki w szkole” realizowane w ramach programu edukacyjno-profilaktycznego „Życie zaskakuje, nie daj się zaskoczyć” zakończyły się uroczystym wręczeniem symbolicznych nagród dla wszystkich uczestników.

      Po sobotnim śniadaniu, uczniowie i opiekunowie zmęczeni, ale zadowoleni wrócili do domów na zasłużony wypoczynek.

      Anna Dąbrowska-Komor

      Aneta Frąckiel

                                                                                                                                                           Dorota Kurpiewska