• XVI Turniej Piłki Halowej SKC za nami!

     • *Zdjęcia pochodzą z serwisu zambrow.org

      Już po raz szesnasty nasza szkoła gościła zawodników przybyłych na Turniej Piłki Halowej „Najchętniej stał na bramce”. Sportowe zmagania upamiętniają dzień wyboru Karola Wojtyły na stolicę Piotrową, promują sport, ukazują piękno życia, są okazją do integracji, wspólnej zabawy, rywalizacji, a także porównania swoich umiejętności i odkrywania sportowych talentów.

      22 drużyny z dwóch kategorii wiekowych (klas IV-VI i klas VII-VIII SP) już o godzinie 8.00 były gotowe do rozgrywek. Łącznie zmagało się ze sobą 154 zawodników reprezentujących Szkolne Koła Caritas z całej diecezji.

      Zanim rozległ się pierwszy gwizdek sędziego, odbyło się uroczyste otwarcie, podczas którego wszystkich zebranych powitała dyrektor szkoły pani Małgorzata Sówka. Następnie głos zabrał Dyrektor Caritas Diecezji Łomżyńskiej ks. Andrzej Mikucki, który m.in. zwrócił uwagę zebranych na rolę zawodów będących alternatywą dla uzależnień (w tym także behawioralnych). Pomysłodawczyni i koordynator turnieju, Anna Dąbrowska-Komor przypomniała ideę halówki oraz przedstawiła program spotkania, po czym  proboszcz parafii w Szumowie ks. Sławomir Grodecki zainicjował krótką modlitwę. Nie zabrakło również hymnu halówki i pieśni „Barka”, którą przy akompaniamencie ks. Marka Ulatowskiego zaśpiewała Antonina Krajewska z klasy Va. Sędziujący podczas turnieju pan Jacek Śledziewski przedstawił zawodnikom i opiekunom zasady obowiązujące na boisku.

      Na zakończenie części oficjalnej ksiądz proboszcz wykonał pierwszy strzał na bramkę, w której stanął ksiądz dyrektor, co  jak zwykle wywołało ogromne emocje.

      Część sportową rozpoczęła rozgrzewka, po której zawodnicy przystąpili do rozgrywek. Nad sprawnym przebiegiem turnieju czuwał pan Zbigniew Komor. Jak co roku  drużyny musiały wykazać się również umiejętnościami artystycznymi podczas konkursu plastycznego polegającego na wykonaniu ozdobnej ramki do dyplomu. W przerwach pomiędzy meczami na zawodników czekał obiad i słodki poczęstunek przygotowany przez niezawodnych rodziców.

      Na zakończenie rozgrywek w poszczególnych kategoriach wiekowych odbyło się podsumowanie i uroczyste wręczenie nagród. Wszystkie drużyny otrzymały z rąk Dyrektor Małgorzaty Sówki i Dyrektora Caritas Diecezji Łomżyńskiej ks. Andrzeja Mikuckiego pamiątkowe dyplomy i puchary. Podziękowania otrzymali również opiekunowie drużyn oraz osoby zaangażowane w pomoc i sprawne przeprowadzenie turnieju.

      Organizatorem zawodów było działające w naszej szkole Szkolne Koło Caritas i Caritas Diecezji Łomżyńskiej. Fundusze na organizację Turnieju przyznała nam także Gminna Komisja Rozwiązywania Problemów Alkoholowych. Nad naszym bezpieczeństwem czuwał ratownik z grupy Ratowniczej „Nadzieja” w Łomży. Jak co roku niezastąpioną pomoc okazali rodzice, którzy przygotowali pyszne ciasta i czuwali nad poczęstunkiem.

      Po raz kolejny dzięki ogromnemu zaangażowaniu dyrekcji, rodziców, nauczycieli i pracowników szkoły nasz turniej był okazją do integracji i wskazywania pozytywnych wzorców zachowań opartych na edukacji prozdrowotnej i zasadzie sportowej walki fair play.

      Anna Dąbrowska-Komor

      Jako dyrektor szkoły skladam serdeczne podziękowania Annie Dąbrowskiej-Komor za całokształt organizacyjny oraz nauczycielom, którzy zaangażowali się w prace organizacyjne: Magdalenie Jasionek, Zbigniewowi Komor, Dorocie Kurpiewskiej, Wioletcie Suchcickiej, Ewelinie Mieczkowskiej, Bożenie Sokołowskiej, Dorocie Lubiejewskiej, Bożenie Kosobudzkiej Dorocie Trzeciak, Małgorzacie Frączyk i Ewie Kozłowskiej-Żukowskiej.

      Dziękuję paniom z obsługi, Bożenie Banasik i Ewelinie Pękale, które po zakończeniu imprezy w godzinach wieczornych sprzątały szkołę.

      Dziękuję Jerzemu Głębockiemu i Markowi Zienkiewiczowi, którzy ratowali nas przed utonięciem z powodu awarii w łazienkach zawodników.

      Dziękuję sędziemu, Panu Jackowi Śledziewskiemu, Radzie Rodziców i wszystkim zaangażowanym rodzicom, którzy nie potrzebowali specjalnego zaproszenia, aby pomóc w organizacji uroczystości, promującej szkołę i gminę nie tylko w powiecie, lecz w województwach podlaskim i mazowieckim, czyli w całej diecezji łomżyńskiej.

      Małgorzata Sówka

     • Dzień Edukacji Narodowej w Zespole Szkół w Szumowie

     • W piątek, 13 października odbyła się uroczysyta akadmia z okazji Dnia Edukacji Narodowej. W sali gimnastycznej Zespołu Szkół w Szumowie spotkała się cała społeczność szkolna: nauczyciele, pracownicy administracji i obsługi, rodzice oraz uczniowie i przedszkolaki, by razem świetować ten dzień.

      Część artystyczną przygotowali uczniowie klas 2a oraz 8a pod opieką wychowawczyń. Słowa uznania należą się także Laurze oraz Milenie z grupy 6-latków, dla których dzisiejsza akademia była debiutem scenicznym. W montażu słowno-muzycznym młodzież nawiązała do powołanej 250 lat temu Komisji Edukacji Narodowej, złożyła życzenia nauczycielom oraz pracownikom administracji i obsługi wręczając wszystkim jabłuszka z życzeniami.

      Głos zabrała także przedstawicielka Rady Rodziców, Pani Anna Gumowska, ktora w pięknych słowach odniosła się do wartości, jaką jest edukacja oraz do roli, jaką spelniają osoby pracujace w tym obszarze. Życzenia Rady Rodziców można przeczytać na profilu szkolnym na fb. Przedstawicielki Organu Prowadzacego przekazały również na ręce dyrekcji życzenia Wójta Gminy Szumowo, Pana Jarosława Cukiermana. W imieniu społeczności szkolnej glos zabrała Dyrektor Zespolu Szkółw Szumowie, Pani Małgorzata Sówka, która podziękowała za codzienną pracę oraz za wsparcie w działaniach Radzie Pedagogicznej, paniom sekretarkom, paniom i panom z obsługi. Podkreślila też olbrzymią rolę rodziców w życiu szkoły oraz doceniła zaangażowanie uczniów w inicjatywy szkolne. Pani Dyrektor podsumowała także działania z roku szkolnego 2022/2023, których odbiorcami i współuczestnikami byli wszyscy uczniowie naszej szkoły.

      Zwieńczeniem obchodów Dnia Edukacji Narodowej w szkole było wręczenie nagród Dyrektora Zespołu Szkół w Szumowie nauczycielom oraz pracownikom administracji i obsługi jako podziękowanie za ich wyjątkowy wkład w pracę dydaktyczno-wychowawcza oraz zaangazowanie na rzecz szkoły. Przedstawicielki Organu Prowadzacego również wręczyły nagrodę Wojta Gminy Szumowo Pani Wioletcie Suchcickiej za wyjątkowe osiągniecia w sferze dydaktyczno-wychowawczej.

      Serdeczne podziękowania za przygotowanie uroczystości skladam Annie Dąbrowskie-Komor, Ewelinie Mieczkowskiej, Anecie Frackiel, Dorocie Trzeciak, Zbigniewowi Komor oraz Magdalenie Staniaszek.

      Małgorzata Sówka

     • Dzień Drzewa w przedszkolu

     • Dnia 10.10.23r. w naszym przedszkolu obchodziliśmy Dzień Drzewa. Dzieciaczki we wszystkich grupach najpierw wykonały pracę plastyczną pt. "Jesienne drzewo". Następnie odbyło się spotkanie z leśnikiem - panem Grzegorzem Bagińskim, który poprowadził warsztaty na temat lasu oraz jego mieszkańców. Dzieci mogły zobaczyć poroża sarny, jelenia i łosia, dopasowywały kształty zwierząt i rozpoznawały ich ślady. Na koniec wyszliśmy do lasku znajdującego się przy placu zabaw naszej placówki. Tam, pan leśniczy w asyście wszystkich przedszkolaków zasadził drzewo, które będzie rosło wraz z naszymi przedszkolakami. Zadaniem dzieci będzie pielęgnowanie drzewka i podlewanie go.

      #wyzwanieDzienDrzewa

      JA.nauczycielka

      Magdalena Banasik

     • Przedszkolaki z wizytą w bibliotece

     • Dnia 09.10.23r. przedszkolaki z grupy 6-latków i 5-6-latków odwiedziły Centrum Biblioteczno-Kulturalne w Szumowie. Na miejscu dzieci obejrzały seans wyjątkowej animacji lalkowej pt. „Pamiętniki Tatusia Muminka”.

      To polska koprodukcja na podstawie książek Tove Jansson. Po obejrzeniu bajki, już w przedszkolu, dzieci stworzyły portret postaci, która najbardziej przypadła im do gustu. Prace plastyczne zostaną wywieszone na wystawie w bibliotece.

      Magdalena Banasik

     • Dzień Zwierząt w przedszkolu

     • Dnia 04.10.23 r. w naszym przedszkolu obchodziliśmy Dzień Zwierząt. Dzieci w trakcie zajęć klasyfikowały i naśladowały zwierzęta. Obejrzały krótki filmik o dzikich zwierzętach oraz wykonały prace plastyczne przedstawiające zwierzęta. Jednak największą atrakcją tego dnia były zwierzęta, które odwiedziły nasze przedszkole. Kilkoro dzieci ze starszych grup przyszło do przedszkola ze swoimi pupilami. I w ten sposób na zajęciach gościliśmy chomiki, świnkę morską oraz szczura. Przedszkolaki bardzo chętnie i z zaciekawieniem nie tylko oglądały, ale również dotykały i przytulały małe gryzonie. Dzieci, które przyszły ze zwierzątkami opowiedziały nam, jak bardzo odpowiedzialna jest rola właściciela. Mówiły także o tym, jakie zwyczaje mają ich pupile, czym się żywią oraz jak wygląda opieka nad zwierzętami. W ten bardzo ciekawy dla dzieci sposób kształtowaliśmy poprawne postawy wobec wszystkich żywych istot, które razem z nami zamieszkują naszą planetę.

      Magdalena Banasik