• Uroczyste obchody Święta Niepodległości

     • 105 lat temu, po 123 latach niewoli, wolna Rzeczpospolita znowu pojawiła się na mapach Europy. Ziściły się marzenia Polaków urodzonych i wychowanych pod zaborami. Naród polski mógł wreszcie sam stanowić o sobie oraz przyszłości kolejnych pokoleń.

      11 listopada obchodziliśmy 105. rocznicę odzyskania niepodległości przez Polskę. Obchody Narodowego Święta Niepodległości w naszej szkole przebiegały w podniosłej atmosferze. W piatek, 10.11.2023 r. o godzinie 11:11 społeczność szkolna zaśpiewała hymn narodowy "Mazurek Dąbrowskiego". Uczniowie zaprezentowali montaż słowno-muzyczny pod hasłem "Polsko, nie jesteś Ty już niewolnicą!".

      W sobotę, 11.11.2023 r. uczestniczyliśmy w gminnych obchodach Święta Niepodległości. Po Mszy Św. w kościele parafialnym uczniowie naszej szkoły zaprezentowali część artystyczną odnoszącą się do wydarzeń sprzed stu lat. Społeczność gminna włączyla się także w śpiewanie pieśni patriotycznych, ktore przygotował chór naszej szkoły. Obchody zakończyły się złożeniem kwiatów i zapaleniem zniczy na Grobie Poległych za Wolność Ojczyzny między innymi przez delegację Zespołu Szkół w Szumowie.

     • Uroczyste Ślubowanie Klas Pierwszych

     • We wtorek, 31 października odbyło się w naszej szkole uroczyste ślubowanie klas pierwszych. Był to wyjątkowy dzień dla uczniów, ich rodziców i całej społeczności szkolnej.

      Dzieci przybyły do szkoły w strojach galowych. W pięknie udekorowanej sali gimnastycznej zaprezentowały program artystyczny, który był bogaty w treści patriotyczne. Pierwszoklasiści pięknie śpiewali piosenki i recytowali wiersze. Występ bardzo się podobał.

      Najważniejszym momentem spotkania było złożenie przez dzieci uroczystego ślubowania oraz pasowanie ich na uczniów, którego dokonała pani dyrektor Małgorzata Sówka. Pani wicedyrektor Magdalena Jasionek wręczyła im pamiątkowe dyplomy i zakładki.

      W ten sposób pierwszoklasiści zostali oficjalnie włączeni do grona uczniów Zespołu Szkół w Szumowie. Uroczystość zakończyła się słodkim poczęstunkiem przygotowanym przez rodziców. Nie zabrakło też życzeń i upominków od rodziców oraz wychowawczyń.

      Naszym najmłodszym uczniom życzymy samych sukcesów i radości ze zdobywanej wiedzy.

      Elżbieta Kotomska

      Małgorzata Frączyk

     • Udział w akcji #SzkolaPamieta

     • Spoleczność naszej szkoly po raz kolejny wzięła udział w akcji #SzkołaPamięta

      Uczniowie odwiedzili miejscowy cmentarz i uczcili pamięć żołnierzy poległych w czasie l i ll wojny światowej.Uporządkowali też bardzo stary ,zaniedbany grób. Młodzież przygotowała i zaprezentowała na lekcjach historii prezentację multimedialną na temat 105. rocznicy odzyskania niepodległości przez Polskę. Uczniowie wykonali prace plastyczne nawiazujace do tradycji świąt zadusznych.Wyeksponowana też została gazetka ścienna poświęcona Józefowi Piłsudskiemu.

      Katarzyna Dmochowska

     • Wysokie wyniki uczniów w Mistrzostwach w Drużynowym Tenisie Stołowym

     • Dnia 30 października uczniowie naszej szkoły brali udział w Mistrzostwach Powiatu w Drużynowym Tenisie Stołowym w kategorii dziewcząt i chłopców. Zawody były rozgrywane w dwóch grupach wiekowych, klasy IV-VI i VII-VIII.

      Szkołę reprezentowali następujący uczniowie: Milena Święcka klasa VIII, Maria Werpachowska klasa VII, Natalia Święcka klasa VII, Amelia Kraska klasa VI, Lena Głębocka klasa IV, Julia Kozikowska klasa IV, Jakub Krajewski klasa VII, Eryk Rytych klasa VII, Maciej Pajdowski klasa VII, Aleksander Koda klasa VI, Kevin Legacki klas VI, Igor Jastrzębski klasa VI.

      Dziewczęta i chłopcy w kategorii klas VII-VIII uzyskali awans do półfinałów wojewódzkich zajmując drugie miejsca.

      Wszystkim zawodnikom gratulujemy zajętych pozycji, dziękujemy za udział.

      Dorota Kurpiewska

     • Wycieczka klasy IV do Warszawy

     • 30 października grupa uczniów z klasy 4 uczestniczyła w lekcji matematyki w ramach programu Ministerstwa Cyfryzacji „Lekcja w klasie 4C”.

      Warsztaty mają na celu pokazanie uczniom, że laptopy służą nie tylko do spędzania czasu wolnego, ale są również doskonałym narzędziem do utrwalania wiadomości i zdobywania nowej wiedzy.

      Pobyt czwartoklasistów w stolicy zakończył spacer po Krakowskim Przedmieściu i Starówce.

      Magdalena Jasionek

     • "Bal wszystkich Świętych" w klasach I - III

     • W dniu 30 października 2023r. uczniowie klas I-III uczestniczyli w imprezie integracyjnej.

      „Bal Wszystkich Świętych” był doskonałą okazją do promowania radosnej świętości, zachętą do czynienia dobra, lepszego zrozumienia istoty dnia Wszystkich Świętych oraz poznania postaci godnych naśladowania.

      W programie imprezy nie zabrakło tańca, śpiewu, były również quizy i konkursy nawiązujące do życia naszych patronów. Na koniec wszyscy uczestnicy otrzymali pamiątkowe aniołki.

      Anna Dąbrowska - Komor

     • XVI Turniej Piłki Halowej SKC za nami!

     • *Zdjęcia pochodzą z serwisu zambrow.org

      Już po raz szesnasty nasza szkoła gościła zawodników przybyłych na Turniej Piłki Halowej „Najchętniej stał na bramce”. Sportowe zmagania upamiętniają dzień wyboru Karola Wojtyły na stolicę Piotrową, promują sport, ukazują piękno życia, są okazją do integracji, wspólnej zabawy, rywalizacji, a także porównania swoich umiejętności i odkrywania sportowych talentów.

      22 drużyny z dwóch kategorii wiekowych (klas IV-VI i klas VII-VIII SP) już o godzinie 8.00 były gotowe do rozgrywek. Łącznie zmagało się ze sobą 154 zawodników reprezentujących Szkolne Koła Caritas z całej diecezji.

      Zanim rozległ się pierwszy gwizdek sędziego, odbyło się uroczyste otwarcie, podczas którego wszystkich zebranych powitała dyrektor szkoły pani Małgorzata Sówka. Następnie głos zabrał Dyrektor Caritas Diecezji Łomżyńskiej ks. Andrzej Mikucki, który m.in. zwrócił uwagę zebranych na rolę zawodów będących alternatywą dla uzależnień (w tym także behawioralnych). Pomysłodawczyni i koordynator turnieju, Anna Dąbrowska-Komor przypomniała ideę halówki oraz przedstawiła program spotkania, po czym  proboszcz parafii w Szumowie ks. Sławomir Grodecki zainicjował krótką modlitwę. Nie zabrakło również hymnu halówki i pieśni „Barka”, którą przy akompaniamencie ks. Marka Ulatowskiego zaśpiewała Antonina Krajewska z klasy Va. Sędziujący podczas turnieju pan Jacek Śledziewski przedstawił zawodnikom i opiekunom zasady obowiązujące na boisku.

      Na zakończenie części oficjalnej ksiądz proboszcz wykonał pierwszy strzał na bramkę, w której stanął ksiądz dyrektor, co  jak zwykle wywołało ogromne emocje.

      Część sportową rozpoczęła rozgrzewka, po której zawodnicy przystąpili do rozgrywek. Nad sprawnym przebiegiem turnieju czuwał pan Zbigniew Komor. Jak co roku  drużyny musiały wykazać się również umiejętnościami artystycznymi podczas konkursu plastycznego polegającego na wykonaniu ozdobnej ramki do dyplomu. W przerwach pomiędzy meczami na zawodników czekał obiad i słodki poczęstunek przygotowany przez niezawodnych rodziców.

      Na zakończenie rozgrywek w poszczególnych kategoriach wiekowych odbyło się podsumowanie i uroczyste wręczenie nagród. Wszystkie drużyny otrzymały z rąk Dyrektor Małgorzaty Sówki i Dyrektora Caritas Diecezji Łomżyńskiej ks. Andrzeja Mikuckiego pamiątkowe dyplomy i puchary. Podziękowania otrzymali również opiekunowie drużyn oraz osoby zaangażowane w pomoc i sprawne przeprowadzenie turnieju.

      Organizatorem zawodów było działające w naszej szkole Szkolne Koło Caritas i Caritas Diecezji Łomżyńskiej. Fundusze na organizację Turnieju przyznała nam także Gminna Komisja Rozwiązywania Problemów Alkoholowych. Nad naszym bezpieczeństwem czuwał ratownik z grupy Ratowniczej „Nadzieja” w Łomży. Jak co roku niezastąpioną pomoc okazali rodzice, którzy przygotowali pyszne ciasta i czuwali nad poczęstunkiem.

      Po raz kolejny dzięki ogromnemu zaangażowaniu dyrekcji, rodziców, nauczycieli i pracowników szkoły nasz turniej był okazją do integracji i wskazywania pozytywnych wzorców zachowań opartych na edukacji prozdrowotnej i zasadzie sportowej walki fair play.

      Anna Dąbrowska-Komor

      Jako dyrektor szkoły skladam serdeczne podziękowania Annie Dąbrowskiej-Komor za całokształt organizacyjny oraz nauczycielom, którzy zaangażowali się w prace organizacyjne: Magdalenie Jasionek, Zbigniewowi Komor, Dorocie Kurpiewskiej, Wioletcie Suchcickiej, Ewelinie Mieczkowskiej, Bożenie Sokołowskiej, Dorocie Lubiejewskiej, Bożenie Kosobudzkiej Dorocie Trzeciak, Małgorzacie Frączyk i Ewie Kozłowskiej-Żukowskiej.

      Dziękuję paniom z obsługi, Bożenie Banasik i Ewelinie Pękale, które po zakończeniu imprezy w godzinach wieczornych sprzątały szkołę.

      Dziękuję Jerzemu Głębockiemu i Markowi Zienkiewiczowi, którzy ratowali nas przed utonięciem z powodu awarii w łazienkach zawodników.

      Dziękuję sędziemu, Panu Jackowi Śledziewskiemu, Radzie Rodziców i wszystkim zaangażowanym rodzicom, którzy nie potrzebowali specjalnego zaproszenia, aby pomóc w organizacji uroczystości, promującej szkołę i gminę nie tylko w powiecie, lecz w województwach podlaskim i mazowieckim, czyli w całej diecezji łomżyńskiej.

      Małgorzata Sówka

     • Dzień Edukacji Narodowej w Zespole Szkół w Szumowie

     • W piątek, 13 października odbyła się uroczysyta akadmia z okazji Dnia Edukacji Narodowej. W sali gimnastycznej Zespołu Szkół w Szumowie spotkała się cała społeczność szkolna: nauczyciele, pracownicy administracji i obsługi, rodzice oraz uczniowie i przedszkolaki, by razem świetować ten dzień.

      Część artystyczną przygotowali uczniowie klas 2a oraz 8a pod opieką wychowawczyń. Słowa uznania należą się także Laurze oraz Milenie z grupy 6-latków, dla których dzisiejsza akademia była debiutem scenicznym. W montażu słowno-muzycznym młodzież nawiązała do powołanej 250 lat temu Komisji Edukacji Narodowej, złożyła życzenia nauczycielom oraz pracownikom administracji i obsługi wręczając wszystkim jabłuszka z życzeniami.

      Głos zabrała także przedstawicielka Rady Rodziców, Pani Anna Gumowska, ktora w pięknych słowach odniosła się do wartości, jaką jest edukacja oraz do roli, jaką spelniają osoby pracujace w tym obszarze. Życzenia Rady Rodziców można przeczytać na profilu szkolnym na fb. Przedstawicielki Organu Prowadzacego przekazały również na ręce dyrekcji życzenia Wójta Gminy Szumowo, Pana Jarosława Cukiermana. W imieniu społeczności szkolnej glos zabrała Dyrektor Zespolu Szkółw Szumowie, Pani Małgorzata Sówka, która podziękowała za codzienną pracę oraz za wsparcie w działaniach Radzie Pedagogicznej, paniom sekretarkom, paniom i panom z obsługi. Podkreślila też olbrzymią rolę rodziców w życiu szkoły oraz doceniła zaangażowanie uczniów w inicjatywy szkolne. Pani Dyrektor podsumowała także działania z roku szkolnego 2022/2023, których odbiorcami i współuczestnikami byli wszyscy uczniowie naszej szkoły.

      Zwieńczeniem obchodów Dnia Edukacji Narodowej w szkole było wręczenie nagród Dyrektora Zespołu Szkół w Szumowie nauczycielom oraz pracownikom administracji i obsługi jako podziękowanie za ich wyjątkowy wkład w pracę dydaktyczno-wychowawcza oraz zaangazowanie na rzecz szkoły. Przedstawicielki Organu Prowadzacego również wręczyły nagrodę Wojta Gminy Szumowo Pani Wioletcie Suchcickiej za wyjątkowe osiągniecia w sferze dydaktyczno-wychowawczej.

      Serdeczne podziękowania za przygotowanie uroczystości skladam Annie Dąbrowskie-Komor, Ewelinie Mieczkowskiej, Anecie Frackiel, Dorocie Trzeciak, Zbigniewowi Komor oraz Magdalenie Staniaszek.

      Małgorzata Sówka

     • Dzień Drzewa w przedszkolu

     • Dnia 10.10.23r. w naszym przedszkolu obchodziliśmy Dzień Drzewa. Dzieciaczki we wszystkich grupach najpierw wykonały pracę plastyczną pt. "Jesienne drzewo". Następnie odbyło się spotkanie z leśnikiem - panem Grzegorzem Bagińskim, który poprowadził warsztaty na temat lasu oraz jego mieszkańców. Dzieci mogły zobaczyć poroża sarny, jelenia i łosia, dopasowywały kształty zwierząt i rozpoznawały ich ślady. Na koniec wyszliśmy do lasku znajdującego się przy placu zabaw naszej placówki. Tam, pan leśniczy w asyście wszystkich przedszkolaków zasadził drzewo, które będzie rosło wraz z naszymi przedszkolakami. Zadaniem dzieci będzie pielęgnowanie drzewka i podlewanie go.

      #wyzwanieDzienDrzewa

      JA.nauczycielka

      Magdalena Banasik

     • Przedszkolaki z wizytą w bibliotece

     • Dnia 09.10.23r. przedszkolaki z grupy 6-latków i 5-6-latków odwiedziły Centrum Biblioteczno-Kulturalne w Szumowie. Na miejscu dzieci obejrzały seans wyjątkowej animacji lalkowej pt. „Pamiętniki Tatusia Muminka”.

      To polska koprodukcja na podstawie książek Tove Jansson. Po obejrzeniu bajki, już w przedszkolu, dzieci stworzyły portret postaci, która najbardziej przypadła im do gustu. Prace plastyczne zostaną wywieszone na wystawie w bibliotece.

      Magdalena Banasik

     • Dzień Zwierząt w przedszkolu

     • Dnia 04.10.23 r. w naszym przedszkolu obchodziliśmy Dzień Zwierząt. Dzieci w trakcie zajęć klasyfikowały i naśladowały zwierzęta. Obejrzały krótki filmik o dzikich zwierzętach oraz wykonały prace plastyczne przedstawiające zwierzęta. Jednak największą atrakcją tego dnia były zwierzęta, które odwiedziły nasze przedszkole. Kilkoro dzieci ze starszych grup przyszło do przedszkola ze swoimi pupilami. I w ten sposób na zajęciach gościliśmy chomiki, świnkę morską oraz szczura. Przedszkolaki bardzo chętnie i z zaciekawieniem nie tylko oglądały, ale również dotykały i przytulały małe gryzonie. Dzieci, które przyszły ze zwierzątkami opowiedziały nam, jak bardzo odpowiedzialna jest rola właściciela. Mówiły także o tym, jakie zwyczaje mają ich pupile, czym się żywią oraz jak wygląda opieka nad zwierzętami. W ten bardzo ciekawy dla dzieci sposób kształtowaliśmy poprawne postawy wobec wszystkich żywych istot, które razem z nami zamieszkują naszą planetę.

      Magdalena Banasik

     • Europejski Dzień Sportu w przedszkolu

     • 29 września nasze przedszkole już po raz kolejny przystąpiło do udziału w Europejskim Dniu Sportu Szkolnego (European School Sport Day - ESSD) .

      To wielkie święto ruchu, w którym biorą udział szkoły z całej Europy, a nawet z Ameryki Południowej, Afryki i Azji .

      Ideą ESSD jest celebracja i promocja aktywności fizycznej wśród dzieci, dlatego tego dnia w przedszkolu obowiązywał wyjątkowy harmonogram dnia – RUCHOWY PLAN LEKCJI (Active Lessons Plan), który przygotowała Akademia Krokieta i Lamy. Łączył on aktywność fizyczną z nauką języka angielskiego. Ale to nie wszystko. Dla naszych przedszkolaków zaplanowane były jeszcze inne aktywności. Przedszkolaki ponadto wzięły udział w różnych zabawach ruchowych m.in. z chustą animacyjną, w ćwiczeniach gimnastycznych i torach przeszkód. Najstarsze grupy rozegrały również mecze piłki nożnej na boisku szkolnym.

      We wszystkich grupach było bardzo aktywnie, a na koniec dnia każdy przedszkolak otrzymał medal "Super Sportowca".

      #ESSDPoland #ActiveLessonsPlan #ESSD2023 #BeActive #edukacjawruchu #AKiL

      @Fundacja V4Sport

      @Akademia Krokieta i Lamy

     • Kolejny projekt międzynarodowy przed nami!

     • Już wkrótce rozpoczniemy realizację kolejnego projektu międzynarodowego. Kolejny raz grupa 30 uczniów będzie realizowała zadania wraz z szkołami partnerskimi w Grecji pod hasłem "Poznajemy świat przemierzając Grecję"

       

      Projekt "Poznajemy świat przemierzając Grecję!” będzie realizowany w ramach programu FUNDUSZE EUROPEJSKIE DLA ROZWOJU SPOŁECZNEGO 2021-2027 współfinansowanego z Europejskiego Funduszu Społecznego Plus

      Całkowity budżet projektu: 225 998,98 PLN

      Dofinansowanie projektu ze środków europejskich: 186 494,36 PLN

      Dofinansowanie projektu ze środków dotacji celowej: 39 504,62 PLN

       

      Cele projektu:  

      1. Podniesienie kompetencji językowych uczniów.
      2. Kreatywność, kultura i sztuka.
      3. Rozwój współpracy międzynarodowej. Promocja szkoły.

      Szczegóły dot. tematyki, terminów, dofinansowania znajdują się w zakładce 'Projekty': Poznajemy świat przemierzając Grecję

     • Stypendia Zarządu Województwa Podlaskiego

     • Informujemy, iż Zarżad Wojewodztwa Podlaskiego przyznaje stypendia uczniom, którzy w ubiegłym roku szkolnym oprócz uzyskanej wysokiej średniej ocen, byli laureatami olimpiad i konkursów wiedzy. Do zdobycia jest kwota 6 tys. złotych.

       

      Stypendia mogą otrzymać uczniowie szkoły podstawowej i ponadpodstawowej zamieszkali na terenie województwa podlaskiego, uzyskujący łącznie w roku szkolnym 2022/2023 następujące osiągnięcia:

      • uzyskali średnią ocen na koniec roku szkolnego w szkole podstawowej lub w szkole ponadpodstawowej co najmniej 5.0;
      • byli co najmniej trzykrotnie laureatem konkursu/olimpiady na szczeblu wojewódzkim/ponadwojewódzkim lub co najmniej jednokrotnie laureatem konkursu/olimpiady/turnieju na szczeblu ogólnopolskim/międzynarodowym.

      Wniosek o przyznanie stypendium może złożyć osoba, która w poprzednim roku szkolnym była uczniem szkoły. W przypadku uczniów, którzy w momencie składania wniosku są niepełnoletni, wniosek w ich imieniu składa rodzic lub opiekun prawny. Wiarygodność danych zawartych we wniosku potwierdza dyrektor szkoły, do której w poprzednim roku szkolnym uczęszczał uczeń ubiegający się o stypendium.

      Wnioski (uzupełnione elektronicznie) wraz z kserokopią dokumentów potwierdzających osiągnięcia edukacyjne uczniów w roku szkolnym 2022/2023 należy złożyć w Urzędzie Marszałkowskim Województwa Podlaskiego w Białymstoku bądź przesłać pocztą w nieprzekraczalnym terminie do dnia 27 października 2023 r. na adres:

      Departament Edukacji, Sportu i Turystyki

      Urząd Marszałkowski Województwa Podlaskiego

      ul. Marii Skłodowskiej-Curie 14

      15 – 097 Białystok

      Więcej informacji oraz wniosek: Stypendia

     • Dzień Przedszkolaka na Farmie Dyń

     • 20 września przedszkolaki z gr. 6-latków i 5-6-latków z okazji Dnia Przedszkolaka wybrały się na wycieczkę na Farmę Dyń .

      Podczas wizyty na farmie dzieci bawiły się na polu dyniowym, gdzie turlały, przewoziły na taczkach, przenosiły i układały dynie. Mogły również pobawić się w piaskownicy z kukurydzą, pozjeżdżać na zjeżdżali ze słomy, zagrać w kręgle czy pohuśtać się na huśtawkach. Nie zabrakło także zabaw z chustą animacyjną i tańców z kolorowymi pomponami. Dzieci wzięły udział w pokazie baniek mydlanych i wykonały pracę plastyczną z wykorzystaniem pestek dyni oraz obejrzały wystawę dyniowych lampionów. Ponadto dzieci na farmie spotkały króliki, alpaki i kotka. Spalone kalorie uzupełniliśmy podczas ogniska, dzieci zjadły pieczone kiełbaski, a na deser otrzymały pyszne jabłka w czekoladzie.

      Pogoda dopisała, a taki aktywny sposób świętowania Dnia Przedszkolaka wszystkim się podobał.

      Magdalena Banasik

    • Bieg Fair Play w naszej szkole
     • Bieg Fair Play w naszej szkole

     • W dniu 13 września nasza szkoła wzięła udział w III edycji #BieguFairPlayPKOI.

      W biegu wystartowało 103 zawodników. Zawody były rozegrane w trzech kategoriach wiekowych, klasy I-III, IV-VI, VII-VIII, z podziałem na dziewczęta i chłopców. Bieg odbył się w zdrowej, czystej atmosferze sportowej, z zachowaniem zasad bezpieczeństwa. Dziękujemy wszystkim uczestnikom za liczny udział i zaangażowanie.

     • Spotkanie ze Strażą Pożarną

     • W poniedziałek, 11 września strażacy z PSP w Zambrowie zaprezentowali naszym najmłodszym uczniom i przedszkolakom wóz i sprzęt strażacki wykorzystywany podczas gaszenia pożarów. Największą atrakcję stanowiła jednak kurtyna wodna, a że dzień był bardzo ciepły, więc chętnych do schłodzenia się nie brakowało.

      Dziękujemy strażakom z PSP w Zambrowie za obecność podczas próbnej ewakuacji oraz za pokazy.