• Wycieczka klas drugich i trzecich do Kampinosu i Żelazowej Woli

     • Uczniowie klas drugich i trzecich w dniu 06.06.2023r. wzięli udział w wycieczce do Kampinosu i Żelazowej Woli. Zwiedzali Skansen Budownictwa Puszczańskiego oraz uczestniczyli w zajęciach edukacyjnych "Życie pod strzechą" prowadzonych w oparciu o zagrody skansenowe. Następnie udali się do Żelazowej Woli, miejsca urodzenia Fryderyka Chopina gdzie zwiedzali dworek wraz z przylegajacym do niego parkiem. Był to bardzo ciekawy i udany dzień.

      Małgorzata Frączyk

     • Dzień Rodziny w klasie IIb

     • „Rodzina- tu zaczyna się życie,
      A miłość nigdy się nie kończy.”

      5 czerwca to Dzień Rodziny w klasie II b, taka data w szkolnym kalendarzu do której dzieci przygotowywały się z prawdziwym zaangażowaniem, a w szkolnych murach gościli rodzice i rodzeństwo uczniów. Dzieci recytowały wiersze, śpiewały piosenki i tańczyły, a w oczach bliskich pojawiały się łzy wzruszenia. Po przedstawieniu wszyscy goście otrzymali przygotowane przez dzieci prezenty. Na koniec drugoklasiści zaprosili swoje rodziny do wspólnego tańca. Okazało się, że występy na scenie wcale nie są takie łatwe.

      Dziękujemy Kochanym Rodzicom, którzy bardzo się zaangażowali, przygotowali piękne stroje i pyszny słodki poczęstunek na czele ze wspaniałym okolicznościowym tortem.
       

      Dziękujemy za uświetnienie naszej uroczystości przez panią wicedyrektor Magdalenę Jasionek, a także za życzenia i słowa uznania za nasz występ.


      Jolanta Oczechowska

     • "Jak nie czytam, jak czytam"

     • Dnia 07.06.2023r. nasza placówka przystąpiła do akcji Jak nie czytam, jak czytam. Przedszkole zamieniło się w wielką czytelnię. Przedszkolaki ze wszystkich grup spotkały się na placu zabaw, aby posłuchać bajek czytanych przez zaproszonych gości. A byli to niezwykli goście, bo m.in. przedstawiciele władz lokalnych: pan Jarosław Cukierman - Wój Gminy Szumowo i pani Hanna Szabłowska - Sekretarz Gminy Szumowo. Ponadto naszymi gośćmi były panie, które o książkach wiedzą dużo, jak nie wszystko. Pani Danuta Liżewska, pani Joanna Milewska i pani Marlena Klimaszewska z Centrum Biblioteczno - Kulturalnego w Szumowie. Na zakończenie głos zabrała pani Dyrektor naszej placówki, która również przeczytała dzieciom bajkę. A na samym czytaniu nasza akcja się nie skończyła. Dzieci w salach rozmawiały o swoich ulubionych książkach i bohaterach książkowych oraz oglądały książki przyniesione przez swoich kolegów. Do akcji przyłączyli się również rodzice przedszkolaków, którzy pomogli wykonać swoim dzieciom prace plastyczną pt. "Kartka z mojej ulubionej książki". Z wykonanych prac powstała wystawa prac plastycznych na przedszkolnym korytarzu.

      Uczniowie klas I - VIII wraz z nauczycielami oraz zaproszonymi gośćmi o godzinie 10.00 spotkali się na boisku szkolnym by wspólnie w gronie kolegów i koleżanek czytać swoje ulubione książki. Cieszymy się, że nasi uczniowie tak chętnie wzięli udział w akcji masowego czytania, promującej czytelnictwo.

       

      #JakNieCzytamJakCzytam

      #NPRCz2.0

      #zsszumowo

      Małgorzata Frączyk

      Magdalena Banasik

     • Przedszkolaki świętują Dzień Flagi oraz Święto Konstytucji 3 Maja

     • Dnia 04.05.2023r. w naszym przedszkolu obchodziliśmy Święto Flagi oraz Konstytucji 3 Maja . Dzieci tego dnia przyszły ubrane w bioło-czerwone barwy narodowe .

      Na zajęciach mówiliśmy o symbolach narodowych (flaga, godło, hymn ), odśpiewaliśmy również hymn Polski zachowując odpowiednią postawę oraz wykonaliśmy prace plastyczne przedstawiające flagę bądź godło Polski. Przedszkolaki poznały również niektóre legendy polskie m.in. "Czech, Lech i Rus" oraz "Legenda o Złotej Kaczce".

      Przez cały dzień, zarówno w trakcie zajęć dydaktycznych, jak i zabaw kształtowane były postawy patriotyczne wśród naszych Małych Patriotów .

      Magdalena Banasik

     • Dzień Ziemi w przedszkolu

     • Dnia 21.04.2023r. w naszym przedszkolu obchodziliśmy Dzień Ziemi .

      Na zajęciach mówiliśmy m.in. o segregacji śmieci i recyklingu oraz o potrzebie oszczędzania wody i energii . Dzieci wykonały pracę "Nasza Ziemia w naszych rękach" z własną interpretacją w każdej z grup . Przedszkolaki poznały również Kodeks Młodego Ekologa i zasady właściwego postępowania w trosce o Naszą Planetę. Dzieci już jako Mali Ekolodzy wybrały się do przedszkolnego lasku sprawdzić czy panuje w nim porządek i posprzątać ewentualne śmieci. W ten sposób przyłączyliśmy się do akcji ekologicznej "Sprzątamy dla Polski" .

      Na koniec dnia wszyscy otrzymali odznaki i dyplomy oraz złożyli przysięgę Strażnika Ziemi .

      Magdalena Banasik

     • Konsultacje specjalistyczne online z udziałem eksperta

     • Szanowni Państwo, poniżej przedstawiamy Państwu harmonogram spotkań konsultacyjnych z ekspertami działającymi na rzecz dziecka i rodziny. Zaproponowane wsparcie ekspertów będzie pomocą zarówno dzieciom/uczniom, ich rodzicom jak również pracownikom poradni i placówek oświatowych. Wszystkie konsultacje zaplanowane w kwietniu prowadzone będą online przy zastosowaniu aplikacji zoom. Przewidywany czas konsultacji – 2 godziny z podziałem na dwie części.

      W przypadku potrzeby indywidualnych konsultacji telefonicznych z ekspertami, należy przesłać na adres mailowy grant@ppp2.eu następujących informacji:

      1. Imię i nazwisko osoby oczekującej porady: ………………………

      2. Telefon kontaktowy osoby oczekującej porady: ……………..….

      3. Konsultacje z ekspertem: .........................

      Wówczas ekspert skontaktuje się osobiście i w miarę możliwości udzieli wsparcia w rozwiązywaniu przedstawionego problemu.

     • Misterium Męki Pańskiej

     • W środę, 5 kwietnia w Zespole Szkół w Szumowie oraz w Centrum Biblioteczno- Kulturalnym zostało wystawione Misterium Męki Pańskiej pod hasłem „Zbawienie przyszło przez krzyż”. Przedstawienie, nawiązujące do wydarzeń związanych z męką i śmiercią Chrystusa, uświadomiło widzom sens śmierci i zmartwychwstania.

      O wspaniałe doznania artystyczne zadbali uczniowie z klas IVa, Va, Vb oraz VI Zespołu Szkół w Szumowie pod opieką Pani Doroty Trzeciak. Ogromne zaangażowanie młodych wykonawców oraz piękna scenografia wprowadziły licznie zgromadzona publiczność w atmosferę zbliżających się Świąt Wielkanocnych. Wszyscy uczniowie wykazali się wspaniałą grą aktorską. Na szczególne wyróżnienie zasługuje występ Kacpra Kuleszy z klasy VIa, który wcielił się w postać Jezusa.

      Na zakończenie uroczystości w Zespole Szkół w Szumowie życzenia świąteczne całej społeczności szkolnej oraz zaproszonym gościom i rodzicom złożyły: Pani Małgorzata Sówka, Dyrektor Zespołu Szkół w Szumowie oraz, w imieniu Wójta Gminy Szumowo i własnym, Pani Hanna Szabłowska, Sekretarz Gminy Szumowo, a błogosławieństwa udzielił ks. kan. dr Sławomir Grodecki, proboszcz Parafii pw. Najświętszej Maryi Panny
      Częstochowskiej w Szumowie.

      Występ uczniów w Centrum Biblioteczno-Kulturalnym zakończyła Pani Urszula Jaworowska, Dyrektor CB-K, życząc wszystkim zgromadzonym zdrowych i spokojnych Świąt Wielkanocnych.

      Dorota Trzeciak

      W imieniu Pani Doroty Trzeciak serdeczne podziękowania składam rodzicom młodych aktorów za zaangażowanie w przygotowanie występów. Szczególnie gorące podziękowania kierujemy pod adresem następujących osób:
      - Pani Moniki Pajdowskiej, która uszyła piękne stroje dla naszych aktorów,
      - Państwa Anny i Mariusza Krajewskich, którzy dostarczyli do szkoły materiały do dekoracji,
      - Pana Andrzeja Urbanka za wykonanie krzyży,
      - Pana Artura Kody za techniczną obsługę wydarzenia (transport i przenoszenie dekoracji),
      - Rady Rodziców Szkoły Podstawowej w Szumowie, która przeznaczyła środki na ten cel.

      Dziękuję także Pani Elżbiety Kotomskiej wraz z chórem za oprawę wokalną uroczystości szkolnej oraz Paniom Wiolecie Suchcickiej i Małgorzacie Frączyk oraz uczennicom klasy VIIIa za pomoc w przygotowaniu dekoracji.

      Małgorzata Sówka

      *zdjęcia - Tadeusz Krassowski www.zambrowiacy.pl

     • ZDROWIE DLA WSZYSTKICH

     • Państwowy Powiatowy Inspektor Sanitarny w Zambrowie informuje, że hasłem roku 2023 Światowego Dnia Zdrowia (World Health Day), który przypada na 7 kwietnia  jest  „Zdrowie dla wszystkich”. 7 kwietnia 2023 r. Światowa Organizacja Zdrowia będzie obchodzić 75. rocznicę swojego istnienia.

      W 1948 roku kraje z całego świata połączyły siły i założyły WHO, aby promować zdrowie, zapewniać światu bezpieczeństwo i służyć potrzebującym – aby każdy i wszędzie mógł mieć dostęp do opieki zdrowotnej na najwyższym poziomie.

      75. rocznica WHO jest okazją do spojrzenia wstecz na sukcesy zdrowia publicznego, które poprawiły jakość życia w ciągu ostatnich siedmiu dekad. To także okazja do zmotywowania do działania, aby stawić czoła nowym wyzwaniom zdrowotnym i epidemicznym.

      Zdrowie dla wszystkich

      Przez dziesięciolecia WHO zajmowała się kluczowymi wyzwaniami związanymi ze swoją misją: wysiłkom na rzecz poprawy warunków społecznych, aby ludzie rodzili się, dorastali, pracowali, żyli i starzeli się w dobrym zdrowiu. Jednak postęp ten jest stale zagrożony przez utrzymywanie się nierówności zdrowotnych. Cel osiągnięcia "Zdrowie dla wszystkich" pozostaje zatem tak samo ważny dzisiaj, jak 75 lat temu.

      Łagodzenie śmiertelnych chorób

      Jedną z kluczowych misji WHO jest zapobieganie, łagodzenie i całkowite zatrzymanie rozprzestrzeniania się śmiertelnych infekcji. W wyniku bezprecedensowego globalnego partnerstwa ospa prawdziwa została wyeliminowana, a rozprzestrzenianie się polio zostało zredukowane do 99,9%.

      Ochrona ludzi przed pandemiami

      WHO wykrywa tysiące sygnałów alarmowych dla zdrowia każdego dnia i działa na rzecz ochrony ludzi przed zagrożeniami i skutkami epidemii i pandemii. W ciągu ostatnich dziesięcioleci WHO była na pierwszej linii wszystkich poważnych zagrożeń zdrowotnych: od cholery i eboli po ptasią grypę (H5N1), SARS i pandemię COVID-19.

      Pokój dla zdrowia, zdrowie dla pokoju

      WHO odgrywa często niewidoczną rolę w negocjacjach usług humanitarnych i zdrowotnych podczas wojen i konfliktów. Od lat 80. WHO realizuje projekty „Zdrowie jako pomost do pokoju” w Afryce, Azji, Europie i Ameryce Łacińskiej, prowadząc interwencje humanitarne w miejscach konfliktów.

      Kierowanie polityką i normami dotyczącymi zdrowia

      WHO jest światowym autorytetem w zakresie wydawania zasad i wytycznych w celu poprawy zdrowia ludzi. W 1981 roku państwa członkowskie WHO przyjęły Międzynarodowy Kodeks Marketingu Produktów Zastępujących Mleko Kobiece, który do 2020 roku został wdrożony w 136 krajach, promując karmienie piersią milionów dzieci.

      Zapobieganie chorobom poprzez szczepienia

      WHO odegrała pionierską rolę w dostarczaniu szczepionek zapobiegających chorobom. Organizacja ustanowiła swój Rozszerzony Program Szczepień w 1974 roku, aby wspierać wprowadzanie szczepionek dziecięcych na całym świecie, ukierunkowanych na wiele chorób jednocześnie, nie pozostawiając nikogo w tyle. Mamy teraz szczepionki, które chronią nas przed ponad 20 chorobami zagrażającymi życiu, pomagając ludziom w każdym wieku żyć dłużej i zdrowiej.

      Sprostanie wyzwaniom zdrowotnym związanym z klimatem

      Zmiana klimatu jest obecnie największym zagrożeniem dla zdrowia ludzkości. Wpływa na jakość powietrza, wodę pitną, zaopatrzenie w żywność, warunki sanitarne, schronienie i środowisko jako całość. WHO promuje lepsze dane, naukę, politykę i zarządzanie w celu poprawy zarządzania środowiskowych zagrożeń dla zdrowia i ich skutków.

      WHO wspiera kraje w opracowywaniu kompleksowych planów działania w celu przeciwdziałania skutkom zdrowotnym zmian klimatycznych, budowaniu bardziej odpornych, bezemisyjnych i zrównoważonych systemów i obiektów opieki zdrowotnej.

       

      Szczegółowe informacje dotyczące Światowego Dnia Zdrowia dostępne na stronie: https://www.who.int/campaigns/75-years-of-improving-public-health

     • Wiosenny Tryptyk Muzyczny

     • Dziś, czyli 26.03. w naszej szkole odbył się Wiosenny Tryptyk Muzyczny, który był okazją do prezentacji talentów młodych mieszkańców gminy Szumowo. Organizatorami imprezy były: Zespół Szkół w Szumowie, Szkoła Podstawowa w Srebrnej oraz Centrum Biblioteczno-Kulturalne w Szumowie.

      Minione popołudnie pozwoliło nam zatrzymać się na chwilę i wspólnie spędzić czas w miłej atmosferze, a muzyka przeniosła nas w świat fantazji i wiosennych emocji. Nasz tryptyk rozpoczął występ mażoretek pod kierownictwem Pani Aleksandry Jakubczyk-Bajorek oraz młodzieżowej orkiestry dętej pod batutą kapelmistrza, Pana Michała Knapkiewicza.

      Występy uczniów rozpoczął Marcel Kornet z klasy 6 utworem na trąbce. Kolejna grupa, która umiliła nam czas to rozśpiewani pierwszoklasiści z Zespołu Szkół w Szumowie. Następnie zaprezentowała się uczennica klasy 3 Amelia Wyszomierska ze Szkoły Podstawowej w Srebrnej. Na scenie mogliśmy podziwiać Kalinkę Tyszkę i Nikolę Głębocką - dziewczęta z klasy 2b. Zespół taneczny ze Szkoły Podstawowej w Srebrnej zaprezentował się w bardzo ciekawej, biało-czarnej aranżacji. Po występie tanecznym goście wysłuchali piosenki w wykonaniu grupy wokalnej z klasy IV b w składzie: Natalia Głębocka, Amelia Gwardiak, Kornelia Świerczyńska, Katarzyna Chomontowska, Małgorzata Radwańska oraz Natalia i Roksana Truchel. Mieliśmy okazję podziwiać występ grupy tanecznej w składzie: Julia Kozikowska, Marta Michalska, Lena Głębocka i Maria Gawkowska z klasy III a. Kolejna wokalistka to Weronika Daniszewska z klasy IV a, ponieważ muzyka i poezja często idą w parze, Magda Grodecka z klasy IV a zaprezentowała „Inwokację" z "Pana Tadeusza". Koncert zakończyły dwa utwory muzyczne w wykonaniu uczennic klasy IV b: Katarzyny Chomontowskiej i Amelii Gwardiak oraz uczennic klasy 3b: Leny Szewczyk i Nikoli Walerzak.

      Dzisiejszą uroczystość poprowadziły: Oliwia Truchel i Weronika Grabowska, uczennice klasy VIII b Zespołu Szkół w Szumowie.

      Dziękujemy wszystkim artystom za wspaniałą muzyczno-poetycko-taneczną ucztę. Dziękujemy również rodzicom, nauczycielom i gościom, którzy zaszczycili nas dziś swoją obecnością.

      Wioletta Suchcicka

      *zdjęcia są własnością www.zambrowiacy.pl

     • Konkurs recytatorski w klasach I- III

     • Dnia 23 marca odbyły się szkolne eliminacje Małego Konkursu Recytatorskiego dla dzieci i młodzieży w kategorii klas I- III BAJE, BAJKI, BAJECZKI. Prezentacje były poprzedzone przygotowaniami i rywalizacją w
      klasach. W ten sposób wybrano 25 osób, które prezentowały swoje umiejętności przed nauczycielami oraz uczniami edukacji wczesnoszkolnej. Komisja konkursowa oceniając występy wzięła pod uwagę następujące kryteria:
      - dostosowanie repertuaru do wieku i wrażliwości emocjonalnej dziecka;
      - formę prezentacji (należało unikać gestów ilustrujących tekst, kostiumów,
      rekwizytów)
      - wyrazistość mowy;
      - ogólny wyraz artystyczny.


      Poziom recytacji był bardzo wysoki. Publiczność wykazała się dużym zainteresowaniem i skupieniem podczas występów koleżanek i kolegów. Wyniki konkursu, wręczenie dyplomów i nagród odbędzie się podczas
      najbliższego apelu. Laureaci będą reprezentować naszą szkołę 19 kwietnia w eliminacjach powiatowych w Zambrowie.

      Życzymy powodzenia i trzymamy kciuki. 

      Jolanta Oczechowska

      Elżbieta Kotomska

     • Dzień bez plecaka

     • W dniu dzisiejszym obchodziliśmy po raz kolejny w naszej szkole DZIEŃ BEZ PLECAKA. Uczniowie zamienili tradycyjne plecaki na walizki, koszyki, transportery dla zwierząt, wózki dziecięce, wiaderka, szuflady, rajstopy, kaski. Trzeba przyznać, że uczniowskie pomysły zaskoczyły wszystkich, a kreatywność przerosła nasze oczekiwania. Dziękujemy za aktywny udział i dobrą zabawę podczas Pierwszego Dnia Wiosny

     • Osiągnięcia naszych uczniów w Powiatowych Mistrzostwach LZS W Tenisie Stołowym

     • Dnia 18.03.2023r. nasza szkoła brała udział w Powiatowych Mistrzostwach LZS w Tenisie Stołowym. Szkołę reprezentowało 24 uczniów.

      W kategorii klas IV i młodsi dziewczęta:

      II miejsce zajęła Julia Kozikowska,

      III miejsce Lena Głębocka.

       

      W kategorii klas IV i młodsi chłopcy:

      IV miejsce zajął Maciej Przeździecki.

       

      W kategorii klas V-VI dziewczęta:

      II miejsce Maria Werpachowska.

       

      W kategorii klas V-VI chłopcy:

      I miejsce Jakub Krajewski,

      II miejsce Eryk Rytych,

      III miejsce Maciej Pajdowski,

      IV miejsce Igor Jastrzębski.

       

      Dziewczęta z klas VII-VIII uplasowały się na następujących pozycjach:

      I miejsce Amelia Głębocka,

      II miejsce Milena Święcka,

      III miejsce Julia Kurek,

      IV miejsce Kaja Szewczyk.

       

      Wszystkim uczestnikom dziękujemy za wspaniałe emocje sportowe.

     • Wycieczka klas ósmych do Warszawy

     • We wtorek 14 marca 2023r. uczniowie klas VIII a i VIII b wzięli udział w zajęciach podnoszących wiedzę o prawie. Zajęcia te odbyły się w gmachu Ministerstwa Sprawiedliwości w Warszawie. Uczniowie podczas spotkania z prokuratorem dowiedzieli się, na czym polega jego praca. Pomagali zbierać dowody w sprawie zbrodni dokonanych przez Balladynę - bohaterkę jednej z lektur obowiązkowych. W drugiej części zajęć ósmoklasi dowiedzieli się, jak w praktyce wygląda praca sędziego.

      Kolejnym punktem programu była wycieczka do budynku Sejmu RP, gdzie uczniowie poznali historię tego szczególnego miejsca oraz obejrzeli salę obrad i przeszli korytarzami sejmowymi.

     • Ogólnopolski programu edukacyjny Służby Więziennej „W SŁUŻBIE PRAWU”

     • Zespół Szkół w Szumowie przystąpił do Ogólnopolskiego programu edukacyjnego Służby Więziennej związanego z prewencją przestępstw wśród młodzieży W SŁUŻBIE PRAWU. 

      W piątek, 10 marca uczniowie klas VI-VIII wzięli udział w zajęciach dotyczących edukacji prawnej z naciskiem na prewencję przestępstw wśród młodzieży poprowadzonych przez funkcjonariuszy Służby Więziennej z Czerwonego Boru.   

      Uczestnicy spotkania dowiedzieli się: 

      • czym jest prawo oraz jakie są jego główne rodzaje,  
      • czym wyróżnia się prawo karne i jakie ma funkcje, 
      • czym jest przestępstwo oraz jakie konsekwencje niesie za sobą,  
      • jak działa polski system więziennictwa,  
      • jakie konsekwencje niesie za sobą przestępczość wśród młodzieży,  
      • gdzie i jak uzyskać pomoc prawną.  

      Funkcjonariusze, którzy przybyli do naszej szkoły, uświadamiali młodzieży, że łamanie prawa może przekreślić ich plany na przyszłość, a więzienie jest dla każdego trudnym doświadczeniem. 

      Uczniowie dowiedzieli się także, na czym polega praca w Służbie Więziennej i jakiego wyposażenia używają w służbie funkcjonariusze. Szczególne wrażenie wywarła na młodzieży Nala – czworonożny funkcjonariusz rasy owczarek belgijski, pełniący służbę w Czerwonym Borze. 

      Serdecznie dziękujemy funkcjonariuszom Służby Więziennej z Czerwonego Boru za dzisiejsze spotkanie.

      Małgorzata Sówka

     • Wycieczka klas Va, VIa i VIIa do Białegostoku

     • W dniu 8 marca uczniowie klasy Va, VIa i VIIa odwiedzili stolicę województwa podlaskiego - Białystok. Chętnie obejrzeli film pt. "Asterix i Obelix", który się wszystkim bardzo podobał. Uczniowie mieli czas na posiłek w McDonald's. Następnie udali się na lodowisko, gdzie wesoło i aktywnie spędzili czas. Wszyscy wrócili zadowoleni i pełni wrażeń.

      Ewa Kozłowska - Żukowska

     • Program Powszechnej Nauki pływania "Umiem Pływać"

     • Uczniowie klas I - III po raz kolejny wzięli udział w Programie Powszechnej Nauki pływania „Umiem Pływać”. I grupa (klasa IIa, IIIa) zajęcia rozpoczęła 6.03.23r., grupa II (klasa Ia, IIIb) i grupa III (klasa Ia) w zajęciach uczestniczyła w dniu 7.03.23r. W ramach projektu dzieci nabędą podstawowe umiejętności: pływania, bezpiecznego zachowania się na basenie, współpracy oraz dyscypliny. Zajęcia w Pływalnia Miejska "Delfin" w Zambrowie potrwają do 23.05.2023r. Naszym uczniom życzymy wielu pozytywnych wrażeń podczas nauki pływania.

      Małgorzata Frączyk