• ODBIÓR DZIECI ZE SZKOŁY I PRZEDSZKOLA

     • Szanowni Państwo

      Informujemy, że dzieci do lat 7 mogą być odbierane z przedszkola/szkoły TYLKO I WYŁĄCZNIE przez rodziców/opiekunów prawnych oraz inne osoby pełnoletnie upoważnione w deklaracjach przez rodziców/opiekunów prawnych.

      Ze względu na przepisy oraz zaobserwowane i zgłaszane nam sytuacje braku odpowiedniego nadzoru nad dziećmi podczas powrotu do domu, od 1 października obowiązuje wychowawców bezwzględny zakaz przekazywania dzieci pod opiekę rodzeństwu starszemu, które nie ma skończonych 18 lat.

     • Zmiany w funkcjonowaniu szkoły od 3. października 2022 roku

     • Szanowni Państwo, drodzy Uczniowie

      Od poniedziałku, 3 października 2022 roku następuje zmiana dotycząca czasu trwania przerw międzylekcyjnych od godziny 11.30 i w związku z tym także odwozów po 7. godzinie lekcyjnej.

      Zmiany są spowodowane reorganizacją przerwy obiadowej oraz organizacją zajęć pozalekcyjnych dla klas 7 i 8.

      Rozkład godzin lekcyjnych od 03.10.2022 r.:
      1. 8.00-8.45
      2. 8.55-9.40
      3. 9.50-10.35
      4. 10.45-11.30  

          11.30-11.55 przerwa obiadowa dla wszystkich uczniów

      5. 11.55-12.40 - od poniedziałku do piątku - odwóz godz. 12.45 (bez zmian)
      6. 12.45-13.30
      7. 13.35-14.20 - od poniedziałku do piątku - odwóz godz. 14.30 

      8. 14.25-15.10 - tylko w czwartki dla klas 7/8 - odwóz godz. 15.15

      9. 15.10-15.55 - tylko w poniedziałki i wtorki dla klas 7/8 - odwóz godz. 16.00

      Plan odwozów zostanie podany w terminie późniejszym.

     • TYDZIEŃ PROFILAKTYKI CHORÓB ZAKAŹNYCH

     • W tym tygodniu w naszej szkole obchodzimy Tydzień profilaktyki chorób zakaźnych.

      Celem tych działań jest uświadomienie potrzeby dbania o własne zdrowie oraz kształtowanie umiejętności niezbędnych do jego ochrony. Tematem przewodnim jest przekazywanie wiedzy i umiejętności potrzebnych do dbania o zdrowie własne i najbliższych.

      Film edukacyjny dotyczący profilaktyki chorób zakaźnych:

      https://www.youtube.com/watch?v=G7FHQgzgMH8

     • Stypendia edukacyjne Zarządu Województwa Podlaskiego

     • Zarząd Województwa Podlaskiego informuje o możliwości składania wniosków o przyznanie stypendiów edukacyjnych za szczególne osiągnięcia w nauce w ramach Regionalnego Programu Wspierania Edukacji Uzdolnionych Dzieci i Młodzieży Województwa Podlaskiego.

      Stypendia mogą otrzymać uczniowie szkoły podstawowej i ponadpodstawowej zamieszkali na terenie województwa podlaskiego, uzyskujący łącznie w roku szkolnym 2020/2021 następujące osiągnięcia:

      • uzyskali średnią ocen na koniec roku szkolnego w szkole podstawowej lub w szkole ponadpodstawowej co najmniej 5,00;
      • byli co najmniej trzykrotnie laureatem konkursu/olimpiady na szczeblu wojewódzkim/ponadwojewódzkim lub co najmniej jednokrotnie laureatem konkursu/olimpiady/turnieju na szczeblu ogólnopolskim/międzynarodowym.

      Wnioski wraz z kserokopią dokumentów potwierdzających osiągnięcia edukacyjne uczniów w roku szkolnym 2021/2022 należy złożyć w Urzędzie Marszałkowskim Województwa Podlaskiego
      w Białymstoku na adres:

      Departament Edukacji, Sportu i Turystyki
      Urząd Marszałkowski Województwa Podlaskiego,
      ul. Kardynała Stefana Wyszyńskiego 1

      15-888 Białystok

      do dnia 14 października 2022 r. (wniosek w załączeniku poniżej)

      Kwota przyznanego stypendium dla jednego stypendysty wyniesie 4 000 zł.

      Szczegółowe informacje dotyczące zasad udzielania stypendiów dostępne są na stronie internetowej Urzędu Marszałkowskiego Województwa Podlaskiego w Białymstoku w zakładce Edukacja → Stypendia oraz pod numerem telefonu: (085) 66 54 536 – Departament Edukacji, Sportu i Turystyki.

      Więcej na stronie internetowej Wrót Podlasia: Stypendia

      Wniosek o przyznanie stypendium:  wniosek_stypendialny_2022.docx

       

     • Inauguracja roku szkolnego 2022/2023

     • 1 września oficjalnie rozpoczęliśmy rok szkolny 2022/2023. Przed nami nowe wyzwania, lecz podejmiemy się ich pełni energii i ze świadomością, że działamy razem.

      Drodzy Uczniowie!

      Życzymy Wam, aby ten rok szkolny stał się czasem wspólnego odkrywania świata w każdym jego wymiarze. Odważnie poszukujcie nowych, nieuczęszczanych ścieżek, swojej indywidualnej drogi, a szkolny obowiązek stanie się wówczas wielką przygodą.

      Drodzy Rodzice!

      Życzymy radości z przeżywania każdego, nawet najmniejszego osiągnięcia Państwa dzieci.

      Drodzy Nauczyciele!

      Życzymy radości, sukcesów i satysfakcji z pracy z uczniami oraz spokoju w nowym roku szkolnym.

      W tym dniu delegacja z klasy 8b udała się na Grób Nieznanego Żołnierza, by zapalić znicz w 83. rocznicę wybuchu II wony światowej.

      Małgorzata Frączyk

     • Dzień Otwarty w Gminnym Przedszkolu w Szumowie

     • 30 sierpnia 2022 roku - ten dzień na pewno na długo zostanie w pamięci dzieci, które pierwszy raz przestąpiły próg naszego przedszkola. A to wszystko dlatego, że to włanie tego dnia odbyło się spotkanie adaptacyjne dla rodziców i naszych przyszłych przedszkolaków. 

      Miało ono na celu pomoc dzieciom i rodzicom w zminimalizowaniu stresu i obaw podczas pierwszych dni pobytu w przedszkolu. 

      Dzieci i ich rodzice, pod czujnym okiem animatorek, mogli wspólnie wziąć udział w zabawach takich jak: puszczanie baniek mydlanych, zabawy z chustą animacyjną i piłeczkami, tańce z pokazywaniem, z balonami i pomponami. Dzieci mogły poskakać na wielkim dmuchańcu, spróbować swoich sił w konstruowaniu z różnego rodzaju klocków, a także malowaniu tekturowego domku. Jednak największą niespodzianką była wizyta Myszki Miki, z którą maluszki zwiedziły przedszkole.

      Nasi goście mogli się napić i zjeść smaczne owoce przygotowane przez firmę VENDIX oraz otrzymały upominki od Rady Rodziców, za które serdecznie dziękujemy.

      Mamy nadzieję, że dla każdego z naszych gości – dzieci oraz ich rodziców, był to mile spędzony czas, który pozwolił przedstawić nasze przedszkole jako miejsce przyjazne, do którego zawsze chce się wracać.

      Katarzyna Gawkowska

     • Przedszkolaki żegnają rok szkolny wycieczkowo :)

     • Przedszkolaki z grupy 4-latków rozpoczęły rok szkolny wizytą w sali zabaw i w ten sam sposób go zakończyły. Dnia 21.06.2022r. grupa 4-latków świętowała zakończenie roku szkolnego 2021/2022 w sali zabaw "Dziecięca przystań" w Wysokiem Mazowieckiem. Na miejscu czekało na dzieci mnóstwo atrakcji: basen z kolorowymi piłeczkami, zjeżdżalnie, piłkarzyki, duże klocki piankowe, bańki mydlane i malowanie włosów. Wszyscy świetnie sobie radzili pokonując przeszkody i tunele ćwicząc w ten sposób równowagę i dużą motorykę oraz rozwijając sprawność fizyczną. Przedszkolaki spędziły tam czas na wspólnej zabawie w bardzo wesołej i radosnej atmosferze. Miały również okazję aktywnie spożytkować swoją energię. Zadowolone, trochę zmęczone, ale pełne radości i uśmiechów wróciły do przedszkola. Był to doskonały sposób na zakończenie roku przedszkolnego. A my serdecznie dziękujemy pani Sylwii Truchel (mamie Mai) za pomoc podczas wycieczki. 

      Magdalena Banasik

     • VENI, VIDI, VICI - relacja z pobytu młodzieży w Grecji

     • Od 29 maja do 9 czerwca 30 uczniów Zespołu Szkół w Szumowie brało udział w grupowej mobilności w Grecji . Wyjazd odbył się dzięki dofinansowaniu z programu Erasmus +, Akcja KA122 na realizację projektu: „Poznajmy razem świat!”. Uczestnicy przebywali w malowniczej miejscowości – Platamonas nad Morzem Egejskim u podnóża majestatycznego masywu Olimpu.

      Głównymi celami projektu były: podniesienie kompetencji językowych uczniów oraz poszerzenie wiedzy i umiejętności praktycznych  z zakresu kultury, rozbudzania pasji i poszukiwania własnej drogi w obszarach sztuki.

      Do realizacji powyższych celów posłużyły różnorodne zajęcia prowadzone przez organizację przyjmującą - Platon School w Katerini (Grecja) oraz lokalne wycieczki w regionie riwiery olimpijskiej. Na zajęciach w greckiej szkole uczestnicy projektu poznawali elementy kultury i sztuki helleńskiej oraz doskonalili umiejętności językowe. Nabytą wiedzę i umiejętności utrwalali poprzez aktywne odkrywanie odwiedzając wiele ciekawych miejsc i zabytków w okolicy.

      Aktywne uczestnictwo w projekcie Erasmus+ było dla naszej szkoły niezwykle ważne z punktu widzenia efektywnej wymiany dobrych praktyk, możliwości wspierania się zdobytym doświadczeniem i wsparciem w procesie wdrażania zmian oraz budowania sieci instytucji współpracujących ze sobą. Uczniowie zdobyli nowe kompetencje związane ze znajomością języka obcego, poszerzyli swoje słownictwo, pokonali barierę językową, poznali historię i kulturę Grecji, poszerzyli wiedzę i umiejętności praktyczne z zakresu kultury oraz rozbudzili w sobie pasje w poszukiwaniu własnej drogi w obszarach sztuki.

      Magdalena Staniaszek

      Projekt został  zrealizowany w partnerstwie z dwiema szkołami greckimi: Makogianni school w Katerini oraz Platon school w Larisiew ramach sektora Edukacja Szkolna, Akcja 1, Mobilność uczniów i kadry edukacji szkolnej i był współfinansowany przez Unię Europejską.

     • Wysokie wyniki naszych uczniów w Ogólnopolskim Konkursie Języka Angielskiego „Forget-Me-Not”

     • W kwietniu 2022 r. dziesięcioro uczniów naszej szkoły wzięło udział w Ogólnopolskim Konkursie Języka Angielskiego „Forget-Me-Not”, którego celem było rozbudzenie wśród uczniów zainteresowania językiem angielskim, podniesienie umiejętności językowych, promowanie czytelnictwa oraz podniesienie samooceny uczniów.

      Z pytaniami konkursowymi zmagali się uczniowie: Kevin Legacki, Kaja Głębocka, Oliwia Truchel, Milena Dębek, Maria Kimak, Łukasz Truchel, Vanessa Legacki, Magda Wyszomierska, Małgorzata Mieczkowska, Aleksandra Dębek.

      Dyplom wyróżnienia i dyplomy uznania zdobyli:

      • Vanessa Legacki (95% pkt.),
      • Kevin Legacki (71% pkt.),
      • Małgorzata Mieczkowska (71% pkt).

      Dziękujemy za udział i gratulujemy uzyskania wysokich wyników.

      Magdalena Jasionek

     • II miejsce w województwie podlaskim dla ucznia naszej szkoły

     • Uczeń klasy VIIIb Paweł Kowalewski zajął II miejsce w województwie podlaskim w Ogólnopolskim Konkursie "Geniallne Miejsca", zorganizowanym przez Polskie Towarzystwo Informatyczne Sekcja Informatyki Szkolnej. 

      Konkurs polegał na przygotowaniu prezentacji w postaci gry lub escape-roomu (w aplikacji genially) na temat miejscowości, okolicy, gdzie znajduje się placówka ucznia. Paweł wykonał wirtualny escape - room propagujący ciekawe miejsca historyczne i miejsca kultu religijnego na terenie Gminy Szumowo. Praca Pawła została umieszczona na wirtualnej mapie Geniallnej Polski.

      Poniżej link do pracy Pawła:

      Gratulacje!

      Geniallne Miejsca - Gmina Szumowo

      Bożena Kosobudzka

     • Dzień Rodziny w klasie 2b

     • Dzień Matki obchodzimy w Polsce 26 maja, a Dzień Ojca 23 czerwca. To dni, w których dzieci obdarowują swoich rodziców laurkami i kwiatami, aby w ten sposób okazać im swoją miłość i podziękować za trud jaki wkładają w ich wychowanie. Rodzice i dziadkowie to najważniejsze osoby w życiu każdego dziecka.  Otaczają nas miłością, dobrocią, ciepłem i szczęściem.

      Chcąc pielęgnować więzi rodzinne zorganizowaliśmy 7 czerwca  dla swoich najbliższych Dzień Rodziny. Sala gimnastyczna stała się sceną, na której dzieci w pięknych strojach zaprezentowały bogaty program artystyczny. Były życzenia, wiersze, piosenki, Sto lat wykonane na fletach i dzwonkach oraz taniec. Następnie wcielając się w postaci  Bajki o smoku, królu, królewnie i rycerzu nasi uczniowie  udowodnili, że drzemie w nich  duży potencjał aktorski. Ich piękne stroje stanowiły uroczy dodatek do całości występu. Na twarzach zebranych gości  malowało się wzruszenie i duma z ich pociech. Podczas wręczania upominków całusom i uściskom nie było końca. Następnie wszyscy zostali zaproszeni do wspólnego świętowania przy pięknie zastawionym stole, przygotowanym przez rodziców. Atmosfera tej uroczystości była podniosła i niezwykle rodzinna. Wspaniała wspólna zabawa zostanie na długo w naszej pamięci.

      Wszystkim Kochanym Rodzicom i Dziadkom

      życzymy  zdrowia, szczęścia i pomyślności!

                                  Uczniowie klasy 2b

      Anna Dąbrowska-Komor, Elżbieta Kotomska

      Edit:

      Dziś, tj. 8 czerwca, uczniowie klasy 2b wystąpili dla swoich młodszych koleżanek i kolegów z przedszkola. Przedszkolaki z zaciekawieniem i ze zrozumieniem obejrzeli przedstawienie, nagradzając młodych aktorów brawami.

      Małgorzata Sówka

     • "Covidowe zdrowe love" - podsumowanie projektu

     • Uczniowie klas: Ib, IIa oraz IIIa w roku szkolnym 2021/22 uczestniczyli w ogólnopolskim projekcie edukacyjnym "Covidowe zdrowe love". Działania zawarte w projekcie miały na celu poprawę zdrowia fizycznego jak i psychicznego uczniów. Uświadamiano dzieci, w jaki sposób należy dbać o zdrowie swoje oraz najbliższych. Projekty skupiał się na trzech aspektach zdrowia: wpływie odżywiania, wpływie ruchu oraz higienie zdrowia psychicznego.

      Małgorzata Frączyk

     • Szlakiem Piastowskim - relacja z wycieczki klas IVa, IVb i Vb

     • W dniach 2-3 czerwca 2022 r. grupa 35 uczniów z klas IVa, IVb i Vb uczestniczyła w wycieczce edukacyjno - poznawczej Szlakiem Piastowskim w ramach projektu "Poznaj Polskę". Celem naszej podróży był Poznań, Biskupin i Gniezno. Podążaliśmy Szlakiem Pierwszych Piastów. Zwiedzanie stolicy Wielkopolski rozpoczęliśmy od zabytków wchodzących w skład Historycznego Zespołu Miasta. Zwiedziliśmy Ostrów Tumski oraz Bazylikę archikatedralną pw. Św. Piotra i Pawła, Śródmieście, Stare Miasto, rynek z dawnym ratuszem oraz górę zamkową. W obrębie Nowego Miasta widzieliśmy wiele ciekawych obiektów m.in Bibliotekę Raczyńskich oraz Fort Winiary zwany Cytadelą. Pierwszy dzień zakończyliśmy w Biskupinie zabawami sportowo - rekreacyjnymi oraz ogniskiem.
      Drugi dzień wycieczki rozpoczęliśmy od zwiedzania Rezerwatu Archeologicznego w Biskupinie zwanego "polskimi Pompejami", gdzie poznaliśmy dawne osadnictwo na ziemiach polskich. Następnie w Gnieźnie spacerowaliśmy Traktem Królewskim oraz zwiedziliśmy Katedrę Gnieźnieńską, gdzie znajdują się szczątki św. Wojciecha. Zobaczyliśmy również Drzwi Gnieźnieńskie - zabytek klasy "0" oraz poznaliśmy ich historię.
      Pełni wrażeń i bezcennej nowej wiedzy, radośni i uśmiechnięci wróciliśmy do domu.
      Była to niezapomnianą żywa lekcja historii.

      Anna Dąbrowska-Komor

      Bożena Kosobudzka

      Dorota Trzeciak

     • Szkolna biblioteka i n f o r m u j e: Książka jest inspiracją!

     • W ramach współpracy przekazaliśmy Bibliotece Gminnej w Szumowie ciekawe prace naszych uczniów na wystawę pod hasłem „Książka nas inspiruje!”. Świadczą one o kreatywności i zdolnościach twórczych dzieci i młodzieży z naszej szkolnej społeczności. Uczniowie klas młodszych i starszych, przystępując do różnych konkursów czytelniczych, pisali teksty literackie i wykonywali prace plastyczne. Nadszedł czas na zaprezentowanie lokalnej społeczności wytworów uczniowskiej aktywności. Wystawa cieszyła się zainteresowaniem mieszkańców szumowskiej Małej Ojczyzny.

      Paniom pracującym w Bibliotece Gminnej w Szumowie dziękujemy za współpracę.

      L. Selerowska, nauczyciel bibliotekarz