• Plan lekcji od 28 lutego

     • Poniżej znajduje się link do planu lekcji, który będzie obowiązywał od dnia 28 lutego.

      Aktualny plan lekcji jest dostępny w dzienniku elektronicznym Librus oraz na stronie szkoły w zakładce 'Dokumenty szkoły'.

      Plan lekcji

       

    • Spotkanie z historią
     • Spotkanie z historią

     • W środę, lutego uczniowie klas 7a, b oraz 8a naszej szkoły oraz uczniowie klas 7 i 8 SP w Srebrnej wzięli udział w niecodziennej lekcji historii poprowadzonej przez Panią Martę Chmielińską z IPN. Tematem prelekcji były deportacje obywateli polskich do ZSRR w latach 1940-1941. Młodzież dowiedziała się, w jakich warunkach odbywały się transporty na Syberię, co czekało na miejscu wywózki na tych, którzy przeżyli transport oraz jakie były okoliczności zsyłki.

      Za współpracę przy organizacji spotkania dziękujemy serdecznie Panu Franciszkowi Głębockiemu oraz Pani Urszuli Jaworowskiej, dyrektor Gminnego Ośrodka Kultury w Szumowie.

      Małgorzata Sówka

     • Czy dbasz o swoje zdrowie?

     • Czy znasz i stosujesz zasady dbałości o zdrowie własne i bliskich? Jakie substancje, często łatwo dostępne, są szkodliwe zwłaszcza dla młodego organizmu? Czy kupujesz bez zgody i wiedzy rodziców te produkty?

      Na te i inne pytania w dniu 21.02.2022 r. mieli możliwość odpowiedzieć uczniowie klas 7a i 7b podczas spotkania z pracownikami Powiatowej Stacji Sanitarno-Epidemiologicznej (PSSE) w Zambrowie. Była to pouczająca i ważna dla wszystkich lekcja. Panie prowadzące zajęcia w uznaniu za aktywną pracę obdarowały wszystkich uczniów symbolicznymi nagrodami.

      Serdecznie dziękujemy za poszerzenie naszej wiedzy i utrwalenie prawidłowych nawyków.

      Aneta Frąckiel

    • Międzynarodowy Dzień Języka Ojczystego
     • Międzynarodowy Dzień Języka Ojczystego

     • 21 lutego 2022 roku w Zespole Szkół w Szumowie nie minął bez echa. Dla podkreślenia wagi poprawnego posługiwania się mową ojczystą nauczycielki języka polskiego i pani bibliotekarka przygotowały dla szkolnej społeczności szereg atrakcji polonistycznych.

      W bibliotece można było obejrzeć wystawę słowników, wziąć udział w czytaniu książek, rozwiązywaniu krzyżówek i rebusów literackich, utrwalając przy okazji umiejętność poprawnego pisania i korzystania ze słowników. Wchodzenie po schodach na 1. piętro wiązało się z powtórką pisowni trudnych wyrazów, które przyciągały wzrok żywymi kolorami. Na górnym korytarzu wyłożone zostały wykreślanki językowe, ortograficzne i gramatyczne sudoku, ortograficzne kolorowanki i karty z zadaniami polonistycznymi do rozkodowania. Każdy uczeń mógł sięgnąć po łamigłówkę, na którą miał ochotę.

      Bardzo dużym zainteresowaniem cieszyły się przeprowadzone dziś konkurencje. W konkursie pod hasłem: Czytamy wierszyki „łamiące języki” zwyciężyła Vanessa Legacki z klasy 8b. Najładniejszym pismem może się pochwalić Klaudia Szewczyk z klasy 8a, zwyciężczyni konkursu pod hasłem: Zostań „Mistrzem Pięknego Pisania”, która niemal kaligraficznie przepisała fragment hymnu szkoły. W konkurencji korytarzowej „Akcja – stacja”, wymagającej umiejętności poprawnego budowania zdań, niepokonani byli Paweł Kowalewski z klasy 8b i Antoni Koda z klasy 8a.

      Gratulujemy nie tylko zwycięzcom, ale wszystkim uczniom, którzy zaangażowali się w dzisiejsze zmagania z językiem polskim. Jeżeli ktoś zechce jeszcze spróbować swoich sił, to w kolejnych dniach zapraszamy do korzystania z przygotowanych materiałów.

      Dorota Lubiejewska

    • Bal karnawałowy w przedszkolu
     • Bal karnawałowy w przedszkolu

     • W dniu 18.02.2022 r. w naszym przedszkolu odbył się wyczekiwany przez wszystkie dzieci Bal Karnawałowy. Już od samego rana do przedszkola przybywały kolorowe postacie. Wśród dziewczynek dominowały wróżki i księżniczki oraz motylki i biedronki. Z kolei wśród chłopców super-bohaterowie: Spider-Man, Kapitan Ameryka, policjant, żołnierz. Dzieci świetnie się bawiły uczestnicząc w zabawach muzyczno-ruchowych oraz tańcach przy piosenkach z przedszkolnego repertuaru. Nie zabrakło również tańca do piosenki "Boogie Woogie" czy "Baby Shark" tak bardzo lubianych przez dzieci oraz tańca z kolorowymi wstążkami, tanecznego węża i zabaw z chustą animacyjną. A w przerwie od tanecznej zabawy czekał na dzieci mały poczęstunek. Ponadto przedszkolaki wykonały maski karnawałowe oraz inne prace plastyczne związane z tematyką dnia. Wszyscy bawili się wesoło, a uśmiech nie znikał z twarzy dzieci przez cały dzień. 

      Magdalena Banasik 

    • Patyczaki zamieszkały u 6-latków
     • Patyczaki zamieszkały u 6-latków

     • 15 lutego grupę 6-latków odwiedziła mama Maciusia, pani Justyna Jastrzębska w towarzystwie niezwykłych zwierzątek - patyczaków. Wywołało to wśród dzieci wiele radości, ciekawości i jak zawsze lawinę pytań. Pani Justyna w przystępny sposób zapoznała przedszkolaków ze zwyczajami tych owadów oraz opowiedziała o ich pielęgnacji. Jeśli ktoś myśli, że sześciolatki boją się tych stworzonek, to się myli. Dzieci chętnie pozwalały owadom spacerować po swoich rączkach! Był to dobry sposób, aby uczyć się odpowiedzialności, rozwijać swoje pasje przyrodnicze, ale też oswajać lęk przed owadami. Mama Maciusia przygotowała dla dzieci kolorowanki oraz filmik dotyczący patyczaków. Ale największą niespodziankę sprawiła dzieciom wiadomość, że 3 patyczaki zamieszkają w naszej sali, co pozwoli nam na ich codzienną obserwację i pielęgnację.

      Dzieci obiecały, że będą dbały o odpowiednią wilgotność terrarium i o świeże listki do jedzenia. 

      Dziękujemy pani Justynie za spotkanie i za patyczaki, które od dzisiaj zostaną z nami w przedszkolu.

      Katarzyna Gawkowska

    • Szkolna biblioteka i n f o r m u j e: Koteczki z książeczki są wśród nas!
     • Szkolna biblioteka i n f o r m u j e: Koteczki z książeczki są wśród nas!

     • Koteczki z książeczki są wśród nas!

      Naprawdę! Bez żadnych wątpliwości. Przypomniały o sobie podczas swego święta 17 lutego.

      Z okazji Światowego Dnia Kota w szkolnej bibliotece odbyła się niezwykła impreza czytelnicza. Uczestniczyła w niej klasa I b i wychowawczyni – Pani Jolanta Oczechowska. Co się wydarzyło?

      Uczennice klasy IV a – Maja Truchel, Julia Sierzputowska oraz Patrycja Gardocka zadawały dzieciom „kocie zagadki”. Zwycięzcom wręczyły nagrody, które same przygotowały. Podczas zabaw ruchowych pierwszoklasiści byli zwinni i szybcy jak kotki. Uczniowie poznali ofertę książek, których bohaterami są koty. Okazało się, że dobrze znają Filemona i Bonifacego, Kota w butach, Cukierka oraz Garfielda. Bardzo zainteresowały się odpowiedziami na niecodzienne pytania:

      „Dlaczego oczy kota świecą w nocy?”,

      „Dlaczego kot łapie myszy?”,

      „Dlaczego koty boją się wody?”,

      „Czy kot zawsze spada na cztery łapy?”,

      „Kiedy koty mruczą?”,

      „Dlaczego koci język jest chropowaty jak tarka?”.

      Pierwszoklasiści mieli także okazję do opowiadania o swoich kocich pupilach. Podczas zabaw zamienili się w zaczarowane koty.

      Uczniowie z I b zaangażowali się w wykonanie pracy warsztatowej – „kocich” zakładek. Wszystkie były piękne! Na pewno przydadzą się podczas czytania książek ze szkolnej biblioteki.

      Dzięki bibliotecznej inicjatywie dzieci stały się przyjaciółmi kotków. Przekonały się, że z książek można wiele się nauczyć. Aktywna forma zajęć pozwoliła uczniom wykazać się kreatywnością, rozwijać zainteresowania, ciekawość poznawczą oraz umiejętność autoprezentacji, wzmocnić wiarę we własne umiejętności. Przedsięwzięcie szkolnej biblioteki  zainspirowało dzieci do aktywności czytelniczej. Już wiedzą, że warto czytać!

      L. Selerowska, nauczyciel bibliotekarz

     • Państwowa Straż Pożarna zaprasza do udziału w konkursach

     • Państwowa Straż Pożarna zaprasz uczniów klas 1-3 do pokazania swoich talentów w trzech konkursach:

      1.  Konkurs plastyczny (indywidualny). Temat jest związany z obchodzoną w roku 2022 rocznicą 30-lecia powstania PSP i brzmi „PAŃSTWOWA STRAŻ POŻARNA ZA 30 LAT”. Konkurs dla uczniów klas 1-4.
      2. Konkurs plastyczny (indywidualny) skierowany do uczniów klas 5-8 na projekt INFOGRAFIK dotyczących kampanii społecznych PSP.
      3. Filmowy konkurs zespołowy. Zadaniem będzie realizacja spotu filmowego pt. „BEZPIECZNY JA”.

      Zainteresowani powinni się zapoznać z Regulaminami oraz wzorem Karty Zgłoszeniowej i Oświadczeniami, które są dostępne w linku na dole strony.

      Organizatorem konkursów jest Komendant Główny Państwowej Straży Pożarnej.

      Prace konkursowe należy przesłać pocztą na adres:

      KOMENDA GŁÓWNA PSP Wydział Prewencji Społecznej

      UL. PODCHORĄŻYCH 38

      00-463 WARSZAWA

      z dopiskiem nazwy Konkursu (PLASTYCZNY, INFOGRAFIKI, SPOT).

      Prace należy przesłać do 8 kwietnia 2022 r. (decyduje data stempla pocztowego).

      Informacja o laureatach zamieszczona zostanie na stronie internetowej oraz w mediach społecznościowych Komendy Głównej PSP.

      Dokumenty informacje na temat konkursów

     • Akcja "Wszystkie dzieci zbierają elektrośmieci"

     •  Drodzy uczniowie i rodzice !!!

      Nasza szkoła przystąpiła do projektu  “Wszystkie dzieci zbierają elektrośmieci”. Celem akcji jest podniesienie świadomości ekologicznej wśród dzieci i młodzieży, oraz zwrócenie uwagi na prawidłowe zagospodarowanie odpadami.

      W zamian za przyniesiony zużyty sprzęt elektroniczny i elektryczny szkoła otrzyma bon, który wykorzysta na nagrody rzeczowe w postaci sprzętu sportowego lub materiałów biurowych. Jedynym warunkiem jest mobilizacja do działania, porządki domowe i chęci!

      Do akcji szkolnej mogą przyłączyć się również firmy i instytucje, które oddadzą zużyty sprzęt na rzecz wybranej szkoły. 

      „Im więcej sprzętu uzbieramy, tym wyższy bon otrzymamy!!!”

      ZBIERAMY:

      KOMPUTERY, DRUKARKI, MONITORY, TELEFONY, SPRZĘT RTV I AGD, BATERIE, AKUMULATORY, KABLE, TUSZE ATRAMENTOWE, ITP.

      NIE ODBIERAMY TONERÓW  I ŚWIETLÓWEK     

       Szczegóły akcji  

      Operatorem Akcji jest Green Office Ecologic Spółka z o.o. 

      Siedziba Spółki - Warszawa 00-074, ul. Trębacka 4

      Kontakt telefoniczny: 669-482-511;  83 341 75 94 wew. 23;  w godz. 8:00 - 16:00

      e-mail: eko.szkoly@greenoffice.co / www.dzieci-zbieraja-elektrosmieci.pl

     • W naszym przedszkolu dzieje się....! Walentynki

     • 14 lutego w ramach Walentynek w naszym przedszkolu obchodzony był Dzień Czerwonych Serc. Tego dnia we wszystkich salach królował kolor czerwony i różowy, a to za sprawą dzieci ubranych właśnie w te kolory. Podczas zajęć przedszkolaki poznały historię Świętego Walentego, dowiedziały się skąd wzięła się nazwa Walentynek oraz w jaki sposób można je obchodzić. Dzieciaczki wykonały prace plastyczno-techniczne, których motywem przewodnim było oczywiście serce. Ponadto przedszkolaki bawiły się w sercowe kodowanie na dywanie, wzięły udział w zabawach matematycznych oraz wykonały Walentynki, które mogły zabrać do domu i podarować swoim bliskim. Przy okazji tego Święta omawiane były takie wartości jak miłość i przyjaźń. A na koniec dnia przedszkolaki oraz Panie otrzymały słodkości w kształcie serca za co serdecznie dziękujemy rodzicom. Ten dzień upłynął w miłej i przyjaznej atmosferze.

      Magdalena Banasik

    • W naszym przedszkolu dzieje się....! Wizyta w pizzerii
     • W naszym przedszkolu dzieje się....! Wizyta w pizzerii

     • 8 i 14 lutego 2022 roku w ramach obchodów Międzynarodowego Dnia Pizzy (08.02.), dzięki uprzejmości Pizzerii "Da Grasso" z Zambrowa najpierw grupy 5-latków, a kilka dni później 4-latków z naszego przedszkola zostały zaproszona na warsztaty kulinarne do pizzerii.

      Najpierw przedszkolaki poznawały kolejne etapy wykonania pizzy, poznały składniki potrzebne do jej przygotowania, obejrzały specjalny piec do jej wypieku. Po pokazie dzieci przystąpiły do samodzielnego przygotowania pizzy ze swoimi ulubionymi składnikami - wałkowały ciasto, smarowały sosem pomidorowym, układały ulubione produkty (szynka, kukurydza, pieczarki, ananasy). Potem pizza na 5 minut trafiła do pieca i już wszyscy mogli się nią zajadać. Jak się okazało, nic nie smakuje lepiej, niż własnoręcznie przygotowane danie... PYCHOTA .

      Na zakończenie warsztatów każde dziecko otrzymało dyplom "Małego Kucharza".

      Dzieciaki obiecały też, że wykorzystają zdobyte na warsztatach kulinarnych doświadczenie i sprawdzą swoje umiejętności w domu przygotowując pizzę dla rodziców (oczywiście pod ich czujnym okiem).

      Dziękujemy pizzerii "Da Grasso" za profesjonalnie i zarazem ciekawie przeprowadzone warsztaty oraz pani Sylwii Truchel (mamie Mai) za pomoc przy organizacji wycieczki dla grupy 4-latków.

      Agnieszka Gawkowska

      Magdalena Banasik

     • Kochamy recykling, czyli akcja EkoWalentynki 2022

     • Jeżeli chcecie uchronić Ziemię przed zanieczyszczeniem zużytymi bateriami, najważniejsze jest, aby po zużyciu nie trafiły do zmieszanych odpadów (do śmietników).

      Wystarczy je oddzielić i pozbierać oddzielnie do słoika, pudełka, a później oddać w miejsca, gdzie są zbierane i segregowane systemowo, np. w ramach naszej akcji.

      Za każde 10 baterii otrzymasz lizaka w kształcie serca.
                                                                                       
      Zapraszamy do udziału w akcji, pojemnik na zużyte baterie znajduje się w świetlicy szkolnej.

      Więcej o bateriach dowiecie się, oglądając filmik z przygodami Smartiego.

      Alicja Doncer

     • Dziś było bardzo Walentynkowo

     • Jak co roku obchodziliśmy Walentynki, które wpisały się w harmonogram imprez naszej szkoły. W tym dniu Samorząd Uczniowski wraz z opiekunem przygotował szkolną Walentynkową Fotobudkę, gdzie można było zrobić sobie wesołe zdjęcia. Uczniowie mieli również okazję wysłać kartki do swoich kolegów i koleżanek za pomocą "Poczty Walentynkowej". Wszystkim dzieciom w tym dniu towarzyszył uśmiech na twarzy oraz pozytywny klimat. W klasach zorganizowano różne zabawy związane z Walentynkami. W klasie IVb Pani Agnieszka Kowalewska włączyła się w przeprowadzenie gier oraz wręczyła drobne upominki uczniom. Serdecznie dziękujemy za poświęcony czas a wszystkim życzymy udanego Dnia Świętego Walentego! 

      Małgorzata Frączyk - opiekun SU

     • Szkolna biblioteka i n f o r m u j e: Było walentynkowo!

     • Z okazji walentynek biblioteka szkolna zaproponowała uczniom atrakcje. Kto dziś zwrócił i wypożyczył książki, to:

      1. otrzymał walentynkową niespodziankę (zakładkę do książki); 
      2. uczestniczył w bezpłatnej loterii.

      Na wystawie zbiorów bibliotecznych zaprezentowano książki o tematyce walentynkowej. Dzieci wykonały walentynki dla ulubionych bohaterów literackich z dopiskiem „Lubię Cię, bo …” . Ich adresatami byli m. in.: Martynka, Basia, Kasia, Shrek, Pinokio, Kopciuszek, Adaś Niezgódka, Hania Humorek, świnka Peppa, Mikołajek, Cwaniaczek, Luna, Antek Srebrny.  Oto niektóre cytaty z wypowiedzi uczniów:

      …. „masz ciekawe przygody”,

      … „zmieniłeś się na lepsze”,

      … „dajesz mi radość z czytania”,

      … „miałaś szczęście i zostałaś bogata”,

      … „rozśmieszasz mnie i wtedy mam humor przez cały dzień”,

      … „jesteś odważny i miły”,

      … „jesteś fajnym i miłym małym szczeniakiem”,

      … „pomagasz ludziom”,

      … „uczysz mnie, jak być odważnym”,

      … „masz dużo przyjaciół”.

      Uczniowie wyszukiwali w słownikach językowych, jak brzmi słowo „przyjaciel” po niemiecku, francusku i angielsku. Czytali głośno rozdział pt. „Walentynki, kubinki i bubinki” z książki Grzegorza Kasdepke pt. „Kuba i Buba, czyli awantura do kwadratu”. Z zaangażowaniem dyskutowali o jego treści. Interpretowali walentynkowe hasła (m. in.: „W Dzień Świętego Walentego książka dla każdego!”, „Szkolna biblioteka także w walentynki na Ciebie czeka!”, „W walentynki zachwyć się książką!”, „Książka z biblioteki najpiękniejszą walentynką!”), umieszczone na tematycznych  plakatach.

      Celem spotkania w szkolnej bibliotece była promocja czytelnictwa i propagowanie zasad kulturalnego wyrażania emocji. Walentynkowa oferta biblioteki szkolnej cieszyła się dużym zainteresowaniem. Panowała miła, przyjazna i życzliwa atmosfera. Atrakcje spodobały się uczniom. Dziękuję za fascynującą zabawę i zapraszam za rok. Wszystkim czytelnikom życzę codziennych spotkań z ukochanymi książkami.

      L. Selerowska, nauczyciel bibliotekarz

     • Nauczyciele naszej szkoły na zajęciach z Małego Inżyniera

     • Czy sądzicie, że zajęcia w ramach projektu „Akademia nauki w Szkole Podstawowej w Szumowie” realizowanego przez Fundację Rozwoju Edukacji Małego Inżyniera są tylko dla uczniów? Nic bardziej mylnego! 

      Ten weekend (12-13 lutego) grupa nauczycieli spędza bardzo pracowicie przeprowadzając eksperymenty chemiczno-fizyczne. Bawimy się przy tym naprawdę świetnie i już wkrótce przekażemy nabytą wiedzę naszym uczniom na zajęciach projektowych :)

     • Uczniowie naszej szkoły na XXVII Feryjnym Festiwalu Szachowym

     • Pierwsze dni ferii zimowych dzieci i młodzież grająca w szachy mogła spędzić doskonaląc i rozwijając swoje umiejętności. Szachiści rywalizowali w XXVII Feryjnym Festiwalu Szachowym rozgrywanym, w Hali Sportowej im. Olimpijczyków Polskich przy Szkole Podstawowej Nr 9 w Łomży. Rozegrano cztery turnieje: Turniej A - dla zaawansowanych, Turniej B - dla średnio zaawansowanych, Turniej C - dla przedszkolaków i dzieci startujących po raz pierwszy oraz Turniej D - szachów błyskawicznych – Blitz. Łącznie startowało 72 zawodników (najmłodszy to 4-latek). Byli to uczniowie łomżyńskich szkół i przedszkoli, a także zawodnicy z Piątnicy, Zambrowa, Stawisk, Ciechanowca, Szumowa, Szczuczyna, Białegostoku i Warszawy i innych miejscowości.

      Najlepsi zawodnicy w każdym turnieju otrzymali puchary i nagrody rzeczowe, natomiast wszyscy uczestnicy dostali pamiątkowe dyplomy, medale oraz upominki szachowe. Nad sprawnym przebiegiem zawodów czuwali sędziowie Akademii Szachowej Sobocińscy. Całość zawodów przebiegała w przyjemnej szachowej atmosferze, umilanej słodkim poczęstunkiem oraz ciepłymi i zimnymi napojami.

      Gratulujemy wszystkim uczestnikom i jesteśmy pełni podziwu dla ich szachowych dokonań. Życzymy także powodzenia w następnych turniejach i rozgrywkach szachowych.

      Udostępnienie: Magdalena Sobocińska

      Więcej  informacji na stronie Akademii Szachowej Sobocińscy

      * Zdjęcia są własnościa Akademii Szachowej Sobocińscy

     • Powrót nauki stacjonarnej w klasach V-VIII już 21 lutego!

     • Rząd podjął decyzję o przyspieszeniu powrotu do nauki stacjonarnej o tydzień w klasach 5-8 szkół podstawowych i szkołach ponadpodstawowych, czyli wracamy 21 lutego.

      W związku z tym sprawdźcie wcześniej plan lekcji lub czytajcie informacje w dzienniku Librus, gdyż mogą nastąpić drobne zmiany, o których będziemy Was informować.

      Zatem do zobaczenia już wkróce :)