• "MATEMATYKA PO PROSTU" - program społeczno - edukacyjny dla klas VII-VIII

     • Drodzy Rodzice uczniów klas VII-VIII,

      Nasza szkoła przystąpiła do przygotowanego przez Polski Instytut Edukacji DARMOWEGO Programu społeczno - edukacyjnego "MATEMATYKA PO PROSTU" skierowanego do uczniów klas 7 i 8 szkół podstawowych. Funkcjonuje on w formie platformy online, w formule “lekcji wideo” i jest obecnie najskuteczniejszym oraz najnowocześniejszym narzędziem wspomagającym naukę i uzupełnienie wiedzy przed kartkówkami, sprawdzianami i egzaminem ósmoklasisty. Materiały edukacyjne zostały zweryfikowane przez Wydział Edukacji m.st. Warszawy.

      Darmowy Program „Matematyka Po Prostu” to niezbędne narzędzie w okresach nieobecności dziecka w szkole i w codziennej pomocy w zrozumieniu matematyki:

      1.Ponad 100 „lekcji wideo”.

      2.Poprawa ocen na sprawdzianach i kartkówkach.

      3.Treści przyjazne dla uczniów z dysleksją.

      4.Nawet 5-krotnie szybsza nauka.

      5.Treści zgodne w 100% z podręcznikami szkolnymi.

      6.Nauka dokładnie tego, co jest wymagane przez nauczyciela.

      7.Lepsze zrozumienie materiału objętego podstawą programową.

      8.Pełny zakres tematów z 7 i 8 klasy.

      9.Powtórzenie przed egzaminem 8-klasisty.

      10. Lepszy wynik na egzaminie.

       

      * Szczegółowe informacje dotyczące logowania otrzymają Państwo w wiadomości w Librusie.

     • Bal Karnawałowy w przedszkolu

     • Dnia 18.01.2023r. w naszym przedszkolu odbył się długo wyczekiwany przez wszystkie dzieci Bal Karnawałowy. Już od samego rana do przedszkola przybywały kolorowe postacie. Wśród dziewczynek dominowały wróżki i księżniczki oraz motylki i biedronki. Z kolei wśród chłopców super-bohaterowie: Spider-Man, Kapitan Ameryka, policjant, strażak. Dzieci świetnie bawiły się uczestnicząc w zabawach muzyczno-ruchowych oraz tańcach przy piosenkach z przedszkolnego repertuaru. Nie zabrakło również tańca do piosenki "Boogie Woogie" czy "Baby Shark" tak bardzo lubianych przez dzieci. Ponadto w trakcie Balu Karnawałowego miała miejsce sesja zdjęciowa upamiętniająca piękne przebrania i kostiumy naszych przedszkolaków. Wszyscy bawili się wesoło, a uśmiech nie znikał z twarzy dzieci przez cały dzień.

      Magdalena Banasik

     • Bezpieczne i zdrowe ferie zimowe

     • Ferie zimowe są dla dzieci i młodzieży szczególnie istotne, ponieważ pozwalają na naładowanie akumulatorów przed powrotem do szkoły. Bezpieczeństwo jest ważne tak samo w czasie ferii jak i podczas roku szkolnego. W czasie ferii dzieci narażone są na szereg niebezpiecznych sytuacji.

      Państwowy Powiatowy Inspektor Sanitarny w Zambrowie przedstawia zbiór rad, które mogą pomóc rodzicom i dzieciom spędzić bezpiecznie ferie:

      • Nie zjeżdżajmy na sankach w pobliżu drogi oraz zbiorników wodnych.
      • Nie doczepiajmy sanek do samochodu. 
      • Rzucając się śniegiem nie łączmy miękkiego śniegu z kawałkami lodu czy kamieni oraz nie celujmy w twarz drugiej osoby.
      • Na łyżwach jeźdźmy tylko w wyznaczonych miejscach, nie ślizgajmy się po lodzie na rzece lub stawie.
      • Nie przebiegajmy przez ulicę, nie przechodźmy w miejscach niedozwolonych.
      • Bądźmy widoczni na drodze – nośmy odblaski.
      • Pamiętajmy o zdrowym odżywianiu.
      • Ubierajmy się odpowiednio do temperatury panującej na dworze.
      • W wolnym czasie przebywajmy na świeżym powietrzu, dbajmy o aktywność fizyczną.
      • Nie zapominajmy o podstawowych zasadach higieny.
      • Unikajmy kontaktu z osobami chorymi.

      Ponadto rodzice powinni wnikliwie zapoznać się z ofertą organizatora wypoczynku dzieci i młodzieży - rejestracja w kuratorium, wyżywienie, kwalifikacje kadry, zabezpieczenie opieki medycznej. Nie można zapomnieć o przekazaniu organizatorowi ważnych informacji dotyczących dziecka tj. przyjmowane leki, alergie itp.  

      Jak postępować w sytuacji, gdy ktoś potrzebuje pomocy?

      • Głośno wołaj o pomoc.
      • Zadzwoń pod numer alarmowy Centrum Powiadamiania Ratunkowego, zostaniesz przekierowany do odpowiednich służb – Policji, Państwowej Straży Pożarnej, Zespołu Ratownictwa Medycznego.
      • Pamiętaj, Twoje bezpieczeństwo jest równie ważne, co osoby poszkodowanej.

      Numery, które warto zapamiętać:

      • Numer alarmowy – 112
      • Policja – 997
      • Straż pożarna – 998
      • Pogotowie ratunkowe – 999
      • WOPR (Wodne Ochotnicze Pogotowie Ratunkowe): 601 100 100
      • GOPR (Górskie Ochotnicze Pogotowie Ratunkowe): 601 100 300 lub 985

      Planując zimowy odpoczynek, warto zapoznać się również z informacjami przygotowanymi przez różne służby i instytucje publiczne. Zachęcamy do odwiedzenia następujących stron i serwisów internetowych:

      Zachęcamy także do zapoznania się z „Poradnikiem bezpiecznego wypoczynku” opracowanym przez Ministerstwo Edukacji i Nauki, który dostępny jest na stronie internetowej: https://www.gov.pl/web/edukacja-i-nauka/bezpieczny-wypoczynek-poradnik-men-dla-rodzicow-i-opiekunow-2

       

     • Dołączamy do projektu "Młode Głowy"!

     • Fundacja UNAWEZA założona przez Martynę Wojciechowską, we współpracy z Fundacją Dbam o Mój Z@sięg, prowadzącą od lat badania naukowe wśród uczniów polskich szkół, realizuje w roku szkolnym 2022/2023 bezpłatny projekt badawczy pt. MŁODE GŁOWY. OCENA POCZUCIA WŁASNEJ WARTOŚCI I SPRAWCZOŚCI MŁODZIEŻY W POLSCE.

      Projekt kierowany jest do uczniów szkół podstawowych i ponadpodstawowych (10-19 lat), a jego celem jest zbadanie, jaka jest ogólna kondycja psychiczna młodzieży, co tak naprawdę na nią wpływa oraz jak uczniowie w Polsce radzą sobie ze stresem i płynącą ze świata zewnętrznego presją. Jednym z głównych założeń, jakie sobie stawiamy jest przygotowanie na podstawie wyników badań kampanii społecznej, która pomoże młodym ludziom myśleć o sobie lepiej

      Oficjalna strona projektu: https://mlodeglowy.pl/

     • "Zdrowo jem, więcej wiem" - projekt edukacyjny dla klas drugich

     • W tym roku szkolnym uczniowie klas drugich uczestniczą w XIII edycji projektu „Zdrowo jem, więcej wiem”, którego honorowym patronatem jest Pierwsza Dama, Agata Kornahauser-Duda.

      W ramach etapu jesienno–zimowego dzieci zdobywały wiedzę o zasadach zdrowego żywienia poprzez  różnego rodzaju działania, tj. poznanie Piramidy Zdrowia, tworzenie plakatów oraz gier planszowych o tematyce prozdrowotnej, układanie rymowanek, czy zabawnych historyjek o odżywianiu. W ramach projektu inscenizowały też wiersze związane z tym tematem, uczestniczyły w mini konkursach, rozwiązywały quizy.

      Do akcji włączyli się również rodzice, którzy w przedświątecznym czasie przygotowali zdrowy warzywno–owocowy poczęstunek dla swoich dzieci, a także pomogli w zorganizowaniu kostiumów do przedstawienia „Na straganie” J. Brzechwy.

      Serdecznie dziękujemy!

      Mamy nadzieję, że wiedza, którą zdobyli uczniowie wpłynie na wyrobienie dobrych nawyków żywieniowych w ich codziennym życiu.

      Anna Orłowska

      Jolanta Oczechowska

     • Policjanci z KPP w Zambrowie z wizytą w naszej placówce

     • Policjanci zambrowskiej komendy zajmujący się profilaktyką w dniu 10.01.2023 r. złożyli kolejną wizytę w naszej szkole, aby porozmawiać z uczniami o podstawowych zasadach bezpieczeństwa podczas poruszania się na drodze. Policjanci omówili również zagadnienia związane z bezpiecznym spędzaniem czasu podczas ferii zimowych.

      Przekazane informacje nie ograniczyły się tylko do teorii. Dzieci mogły aktywnie uczestniczyć w zajęciach dzięki mobilnemu miasteczku ruchu drogowego. Dla uczniów klas I-III była to cenna lekcja oraz wspaniała zabawa.

     • Podsumowanie akcji PACZUSZKA DLA MALUSZKA

     • Społeczność szkolna po raz kolejny udowodniła, że nie jest obojętna na potrzebę drugiego człowieka.

      Ogólnopolska akcja Paczuszka dla Maluszka, która została przeprowadzona w naszej szkole odniosła duży sukces! Akcja miała na celu wsparcie najbardziej potrzebujących ludzi, którzy znaleźli się w trudnej sytuacji życiowej.

      Zebraliśmy około 170 sztuk artykułów tj. pampersy, chusteczki, płyny i proszki do prania, mydła, pasty do zębów, szampony, żele do kąpieli.

      Dziękujemy wszystkim, którzy wsparli naszą zbiórkę oraz Zakłady Produkcji Kruszyw Rupińscy Sp.j. (zachęcamy do polubienia i obserwowania ich strony) za dostarczenie zebranych rzeczy do wybranej przez nas placówki w Białymstoku.

      Pamiętajmy! Dobro powraca! :) 

      Małgorzata Frączyk

     • ŁAMACZE SZYFRÓW


     • W grudniu mija 90 lat od złamania, uznanej za niemożliwą do pokonania, niemieckiej maszyny szyfrującej Enigma. Był to początek serii sukcesów polskich kryptologów, których autorami byli trzej młodzi ludzie, którzy ledwie trzy lata wcześniej, jeszcze jako studenci, rozpoczęli przygodę z kryptologią.

      W grudniu 2022 roku zespół uczniów z klasy Va w składzie: Jastrzębski Igor, Koda Aleksander, Suski Krystian wziął udział w ogólnopolskiej grze kryptologicznej „Łamacze szyfrów”. Gra nawiązuje do historycznego Kursu Szyfrów, jaki odbył się w Poznaniu, w Polsce, w 1929 roku. Uczestnicy poznawali coraz trudniejsze szyfry i inne metody utajniania informacji oraz sposoby ich łamania. Zdobytą wiedzę wykorzystywali w praktyce mierząc się w rozwiązywaniu kryptologicznych zadań z innymi graczami! 

      28 grudnia 2022 roku zespół naszych uczniów ukończył kurs szyfrów i uzyskał tytuł ŁAMACZY SZYFRÓW.
      Gratulujemy naszym uczniom. 

      Bożena Kosobudzka