• Spotkanie polsko-ukraińskie uczniów i nauczycieli na platformie Zoom

     • W dniu 29 marca 2022 roku uczniowie klas: 1a, 2a, 2b, 3b, 4b, 5a, 7b, 8a, 8b mogli uczestniczyć w spotkaniu z byłymi nauczycielkami: Paniami Walentyną Kirikilicja oraz Inną Leshchuk, które uczyły 17 lat temu języka angielskiego w naszej szkole. Spotkanie było przeprowadzone za pomocą ZoomMeeting.

      Obie Panie mieszkają w Łucku, 100 km od naszej granicy. Rozmawiały z dziećmi na temat Polski oraz Ukrainy. Chciały poznać uczniów, pochodzących z ich kraju, którzy dołączyli do naszej szkoły. Pragnęły zaczerpnąć wiedzy o tym, jak mieszka się u nas i czy poznali już wyrazy w naszym języku. Przekazały również słowa, które są najcenniejsze: PROSZĘ oraz PRZEPRASZAM, o których nie należy nigdy zapominać.

      Dziękujemy za tak miłe spotkanie oraz życzymy Paniom spokoju oraz wszystkiego co dobre. 💙💛

      Małgorzata Frączyk

     • Zajęcia taneczne dla młodszych uczniów naszej szkoły

     • Paaro, czyli Polska Akademia Aktywności i Rozwoju Osobistego, to organizator zajęć tanecznych dla dzieci w wieku przedszkolnym i wczesnoszkolnym. Poprzez realizację zajęć taneczno-rozwojowych WINgee – Rozwiń Skrzydła –  Paaro chce wspierać dzieci i pokazywać im, dlaczego warto jest dawać z siebie maximum możliwości, dlaczego warto jest się starać i rozwijać. Celem jest rozwój u dziecka tzw. motywacji wewnętrznej – czyli motywacji powodującej zachowanie, której celem nie jest osiągnięcie zewnętrznych nagród (jak kolejna zabawka czy słodkość), a uczucie satysfakcji ze tego co się robi oraz z postępu jaki temu towarzyszy.

      Więcej informacji: Paaro - zajęcia taneczne

      Termin realizacji zajęć w Zespole Szkół w Szumowie: kwiecień - czerwiec 2022 r. 

      • wtorki, godz.13.00-15.00 - grupy przedszkolne - czas zajęć dla grupy: 30 minut
      • piątki, godz. 11.50-12.35 - kl. 1a,1b,2b - czas zajęć dla grupy: 45 minut
    • Startujemy z nauką pływania dla uczniów klas 1-3
     • Startujemy z nauką pływania dla uczniów klas 1-3

     • Program "Umiem pływać" adresowany jest do uczniów klas I – III szkół podstawowych i zakłada systematyczny udział dzieci w zajęciach sportowych z zakresu nauki pływania. W ramach Programu organizowane są zajęcia dla grup liczących nie więcej niż 15 osób w wymiarze 20 jednostek lekcyjnych z częstotliwości 1-2 razy w tygodniu. 

      Program realizowany jest od 2014 roku. Dzięki jego realizacji w województwie podlaskim ponad 20 tysięcy dzieci oswoiło sie z wodą i nabyło podstawowe umięjętności pływackie.

      Więcej informacji: "Umiem pływać"

      W Zespole Szkół w Szumowie program rusza na początku kwietnia. 39 uczniów z klas 1a,1b, 2a, 2b oraz 3b już 6 kwietnia rozpocznie pierwsze zajęcia na Pływalni Miejskiej "Delfin" w Zambrowie. Przed nimi 20 godzin nauki pływania.

     • Sukces Antoniego Kody w Konkursie Historycznym IAC Polska

     • Konkursy IAC Polska są częścią International Academic Competitions, międzynarodowej grupy konkursów dla uczniów szkół podstawowych oraz ponadpodstawowych organizowanych w ponad 42 krajach na świecie. Misją IAC jest uhonorowanie wybitnych akademickich zdolności poprzez oferowanie innowacyjnych, inspirujących, sprawiedliwych i istotnych możliwości do współzawodnictwa dla uczniów na całym świecie. 

      W takim właśnie Konkursie, w etapie regionalnym, wziął udział i zakwalifikował się do etapu krajowego uczeń klasy 8a, Antoni Koda. Konkurs Historyczny Bee rozgrywany jest w dwóch ligach; dla uczniów klas 5 i 6, którzy współzawodniczą ze sobą, a także dla uczniów 7 i 8 klasy szkoły podstawowej. 

      Serdecznie gratulujemy Antkowi :)

      Małgorzata Sówka

     • Teatralno - umysłowe nocne potyczki w szkole

     • Zamiast spędzić kolejne popołudnie przed TV czy komputerem, uczniowie kl. IVB i VB po opieką p. Anny Dąbrowskiej-Komor, p. Anety Frąckiel i p. Doroty Kurpiewskiej ostatnią piątkową noc spędzili w szkole. Celem tej przygody było m.in. poznanie szkoły jako miejsca gdzie można się świetnie bawić i miło spędzić czas. Wieczór rozpoczęliśmy degustacją pizzy. Kolejnym punktem były zajęcia sportowe prowadzone przez zawodnika Zambrowskiego Klubu Sportowego Olimpia, a następnie przez p. M. Opiatowską  - trenera personalnego. O godz. 21.00 uczniów odwiedził Ks. Marek, z którym przy akompaniamencie akordeonu wspólnie odśpiewaliśmy Apel Jasnogórski oraz kilka znanych i lubianych piosenek. Następnie uczestnicy ruszyli na nocną grę terenową wokół boiska. Jednym z zadań uczniów było przygotowanie piosenek i odegranie scenek dramowych związanych z profilaktyką i asertywnością.

      Wszystkie te działania były doskonałą okazją do głębszej integracji, przełamywania różnorodnych barier, umacniania więzi i umiejętności kulturalnego odmawiania. W imprezie wzięły udział i świetnie się bawiły nasze nowe uczennice z Ukrainy.

      „Teatralno - umysłowe nocne potyczki w szkole” realizowane w ramach programu edukacyjno-profilaktycznego „Życie zaskakuje, nie daj się zaskoczyć” zakończyły się uroczystym wręczeniem symbolicznych nagród dla wszystkich uczestników.

      Po sobotnim śniadaniu, uczniowie i opiekunowie zmęczeni, ale zadowoleni wrócili do domów na zasłużony wypoczynek.

      Anna Dąbrowska-Komor

      Aneta Frąckiel

                                                                                                                                                           Dorota Kurpiewska

       

     • Szkolna biblioteka i n f o r m u j e: I znów cała Polska czyta!

     • Tym razem chodzi o serię książek Małgorzaty Musierowicz. W naszej szkole mamy już zgłoszenia do udziału w VI Ogólnopolskim Czytaniu „Jeżycjady”. Pierwsze napłynęło od Pani Jolanty Oczechowskiej, wychowawczyni klasy I b. Możemy wysłuchać fragmentu utworu pt. „Sprężyna”. Serdecznie dziękujemy! Do wyjątkowego literackiego spotkania z rodziną Borejków dołączyła również Maja Truchel z klasy IV a, która wspaniale interpretuje tekst z książki pt. „Dziecko piątku”.

      Zapraszamy do udziału w tegorocznym wydarzeniu uczniów, rodziców i nauczycieli. Każdy zainteresowany popularyzowaniem sztuki pięknego czytania jest bardzo mile widziany! Zachęcamy do słuchania i wypożyczania w bibliotece szkolnej książek Małgorzaty Musierowicz.

      L. Selerowska, M. Staniaszek

     • Nietypowa lekcja historii

     • Uczniowie klas piątych uczestniczyli dzisiaj w nietypowej lekcji historii. Obejrzeli prezentację multimedialną, która przybliżyła postać Kazimierza Kamieńskiego pseudonim "Huzar". Uczniowie I LO im. Stanisława Konarskiego w Zambrowie Dominik Łuniewski i Oliwier Gosk promowali lokalnego dowódcę podziemia niepodległościowego w ramach rekrutacji w tegorocznej edycji Sejmu Dzieci i Młodzieży. Mamy nadzieję, że chłopcy wezmą udział w posiedzeniu Sejmu Dzieci i Młodzieży 1 czerwca 2022 r. Szczególnie kibicujemy Dominikowi, który jest absolwentem naszej szkoły.

      Katarzyna Dmochowska

     • Wiosna, ach to Ty!

     • 21 marca 2022 r. z okazji Pierwszego Dnia Wiosny uczniowie klas I - VIII zmagali się w konkurencjach sportowych. Najlepsi okazali się:

      ✔z klas I - III - KLASA IIIa

      ✔z klas IV - VI - KLASA Vb

      ✔z klas VII - VIII - KLASA VIIIa.

      Zwycięskie klasy otrzymały puchar oraz gromkie brawa.

      Wszystkim uczniom towarzyszył humor oraz doskonała zabawa.

      Gratulujemy zwycięzcom, a wszystkim życzymy pięknego Pierwszego Dnia Wiosny  ☀️🌷.

      Małgorzata Frączyk

      Pierwszy Dzień Wiosny w naszej szkole był dniem inwencji własnej. Uczniowie mieli przyjść do szkoły przygotowani do lekcji, lecz niezbędne akcesoria mogli przyneść w dowolny sposób. I oczywiście fantazja naszej młodzieży jest nieskończona: od walizek, koszyków zakupowych, po sedes, czy taczkę :)

      Małgorzata Sówka

     • Przywitaliśmy wiosnę koncertowo!

     • W niedzielę, 20 marca 2022 roku przywitaliśmy wiosnę koncertowo. "Wiosenny tryptyk muzyczny" to koncert, który odbył się w Zespole Szkół w Szumowie, a który został zorganizowany przy współpracy z Gminnym Ośrodkiem Kultury oraz ze Szkołą Podstawową w Srebrnej.

      Nie zawiodła nas także publiczność! Rodzice, dziadkowie oraz mieszkańcy Szumowa i innych miejscowości gminnych przybyli, by wziąć udział w tym niecodziennym wydarzeniu. Wśród naszych gości powitaliśmy m.in. Posła na Sejm RP, Pana Stefana Krajewskiego, Wójta Gminy Szumowo, Pana Jarosława Cukiermana, Skarbnika Gminy Szumowo, Panią Halinę Dmochowską oraz Sekretarz Gminy Szumowo, Panią Hannę Szabłowską wraz z rodziną.

      Na wiosennie udekorowanej sali wystąpili: 

      • Orkiestra dęta z kapelmistrzem, Panem Michałem Knapkiewiczem
      • mażoretki Arabeska i Juniorki, przygotowane przez instruktorkę, Panią Aleksandrę Jakubczyk-Bajorek
      • zespół Boróweczki z akompaniamentem akordeonowym Pana Andrzeja Knapkiewicza
      • młodzież SP w Srebrnej ("Taniec Mai" - uczniowie klas 0-II, "Belgijka" - uczniowie klas VII i VIII, "Babuszki" - uczniowie klas III i IV, "Strajk emerytek" - uczniowie klasy VII)
      • młodzież ZS w Szumowie („Być Kobietą” - Antonina Krajewska, kl. IIIa, „Ktoś taki jak Ty” - Kornelia Świerczyńska i Aleksandra Wyszomierska, kl. IIIb, wiersz "Wiosenne porządki" - Maja Truchel, kl. IVa, "Babę zesłała Bóg" - Marysia Jastrząb, kl. VIIIa, "Przez twe oczy zielone" - Igor Radecki, kl. Vb, "A to co mam" - Oliwia Dzieniszewska, kl. VIIIb, "Tyle słońca w całym mieście” - Vanessa Legacki, kl. VIIIb, „Dni, których jeszcze nie znamy” - klasa VIa z wychowawczynią, Panią Eweliną Mieczkowską)
      • nauczycielki ZS w Szumowie: Pani Anna Dąbrowska-Komor oraz Pani Ewelina Mieczkowska

      Zespół "Boróweczki" oraz nauczycielki naszej szkoły wsparł wokalnie (i instrumentalnie) jeden z zaproszonych gości, Pan Stefan Krajewski.

      Koncert poprowadzili: Marysia Jastrząb, kl. VIIIa oraz Dawid Tyszka, kl. VIIIb.

      Bawiliśmy się w iście wiosennej atmosferze: słońce przygrzewało, muzyka łagodziła obyczaje, goście włączali się w zabawę, śpiewając wraz z wykonawcami i klaszcząc w rytm muzyki. 

      Niedzielny koncert był nie tylko ucztą dla ducha, lecz także dla ciała. O nasze podniebienia zadbali rodzice i młodzież Zespołu Szkół w Szumowie, przygotowując słodki bufet i napoje zimne oraz gorące. 

      To było naprawdę udane niedzielne popołudnie:)

      Z serdecznymi podziękowaniami:

      Małgorzata Sówka

      Gorace podziękowania za zaangażowanie składam także osobom, które były zaangażowane w przygotowanie koncertu, a pozostały w cieniu:

      • koleżankom nauczycielkom z ZS w Szumowie: Magdalenie Jasionek, Annie Dąbrowskiej-Komor, Ewelinie Mieczkowskiej, Edycie Fiedorczuk, Agnieszce Gawkowskiej,  Magdalenie Staniaszek oraz paniom i panom z obsługi: Wiesi i Karolinie Danszewskim, Krysi Laskowskiej, Bogusi i Ewelinie Pękała, Jurkowi Głębockiemu oraz Leszkowi Tabędzkiemu
      • koleżankom z SP w Srebrnej: Katarzynie Jastrząb, Agnieszce Boguskiej, Renacie Bączyk, Joli Wilczyńskiej oraz Marzenie Wyrzykowskiej
      • koleżankom i koledze z GOKu: Urszuli Jaworowskiej, Marlenie Klimaszewsiej oraz Bartkowi Tyszce
      • Paniom: Justynie Radziejewskiej, Marcie Zięba, Agnieszce Jastrząb, Joannie Mianowskiej, Karolinie Daniszewskiej, Katarzynie Głębockiej oraz Joannie Andryszczyk
      • młodzieży ZS w Szumowie, w szczególności: Marysi Jastrzab, Dawidowi Tyszce, Łukaszowi Moczarskiemu, Rafałowi Urbanek, Julii Zakrzewskiej oraz Wiktorii Załuska
      • pracownikom ZGK w Szumowie
     • Propozycje zajęć Gminnego Ośrodka Kultury w Szumowie

     • Gminny Ośrodek Kultury w Szumowie zaprasza serdecznie uczniów (i ich rodziców oraz dziadków :)) naszej szkoły do udziału w zajęciach popołudniowych. 

      Na zajęcia zapraszamy także gości z Ukrainy.

      Tygodniowy plan zajęć w Gminnym Ośrodku Kultury w Szumowie w 2022r.

      Poniedziałek:

      • godz. 16:00 - Zajęcia gimnastyczno-akrobatyczne dla dzieci - prowadzący: Liliana Grigoryan
      • godz. 17:00  Zajęcia gimnastyczno-akrobatyczne dla seniorów - prowadzący: Liliana Grigoryan
      • godz. 18:15 - Zajęcia profilaktyczno-rehabilitacyjne dla seniorów - prowadzący: Liliana Grigoryan
      • godz. 20:00 - Zumba dla dorosłych (odpłatnie) - prowadzący: Małgorzata Stachelek

      Wtorek:

      • godz. 16:00 - Zajęcia mażoretek „Arabeska Junior” - prowadzący: Aleksandra Jakubczyk- Bajorek
      • godz. 17:00 - Zajęcia mażoretek „Arabeska” gr. 2 - prowadzący: Aleksandra Jakubczyk- Bajorek
      • godz. 18:00 -  Zajęcia mażoretek „Arabeska” gr. 1 - prowadzący: Aleksandra Jakubczyk- Bajorek

      Środa:

      • godz. 17:00 - Zajęcia teatralne - prowadzący: Ewa Suska
      • godz. 20:00 - Zumba dla dorosłych (odpłatnie)- prowadzący: Małgorzata Stachelek

      Czwartek:

      • godz. 16:00 - Zajęcia plastyczne - prowadzący: Marlena Klimaszewska
      • godz. 16:00 - Zajęcia z nauki gry na instrumentach dętych blaszanych - prowadzący: Michał Knapkiewicz,

      Piątek:

      • godz. 16:00 - Zajęcia z nauki gry na instrumentach dętych dewnianych - prowadzący: Krzysztof Witkowski,
      • godz. 16:00 - Zajęcia Aero Dance Kids dla dzieci w wieku 7+- prowadzący: Marlena Klimaszewska
      • godz. 19:00 - Próba Młodzieżowej Orkiestry Dętej - prowadzący: Michał Knapkiewicz
     • Międzynarodowy Konkurs Matematyczny "KANGUR 2022"

     • W dniu 17 marca 2022 r. w naszej szkole odbył się Międzynarodowy Konkurs Matematyczny "KANGUR 2022". Wzięło w nim udział 34 uczniów z klas II-VIII. Testy konkursowe odbywały się w różnych kategoriach: "Żaczek", "Maluch", "Beniamin" oraz "Kadet". Konkurs jest okazją do realizowania innych form popularyzacji matematyki. Uczestnikom życzymy wysokich wyników.

    • „Słuchanie to sztuka, mówienie to moc”
     • „Słuchanie to sztuka, mówienie to moc”

     • W dn.08.03.2022r. przedszkolaki i uczniowie naszej szkoły wzięli udział w aktywnym muzykowaniu podczas warsztatów „Słuchanie to sztuka, mówienie to moc”. Warsztaty zostały przeprowadzone przez pracowników Centrum Afrykańskiego AFRICA CENTRE w Sobanicach.

      Uczestnicy poznali tajniki gry na instrumentach afrykańskich, a następnie zagrali na DJEMBE – bębnach afrykańskich, dowiedzieli się o zwyczajach ludów afrykańskich, ich kulturze oraz wykonali prace plastyczne.

      Spotkanie to miało na celu wsparcie prawidłowego rozwoju emocjonalnego, utwierdzenie pewności siebie, uczenie akceptacji swoich sukcesów i porażek, swoich mocnych i słabych stron. Uczniowie w niekonwencjonalny sposób uczyli się słuchania, odkrywali swoją wyjątkowość, niepowtarzalność i tego, co mogą zaoferować innym. Muzyka nie tylko łagodzi obyczaje, jest także elementem terapii i ekspresji twórczej, relaksu i integracji.

      Aneta Frąckiel

     • 8 marca - Międzynarodowy Dzień Kobiet

     • Sto lat, Szanowne Panie, spokoju zdrowia i przede wszystkim POKOJU!!!

      Gazetka z okazji Dnia Kobiet w naszej szkole :)

      wyk. Anna Dąbrowska-Komor i Aneta Frąckiel

    • "Spotkanie z królową nauk" - gazetka matematyczna
     • "Spotkanie z królową nauk" - gazetka matematyczna

     • Uczniowie klas 5a, 5b oraz 8a, 8b pod opieką nauczycielek matematyki, Pani Ewy Czyżewskiej i Pani Bożeny Sokołowskiej, nie tylko doskonalą umiejętności matematyczne, lecz także ćwiczą się w sztuce redagowania.

      A wszystko to dzieje się na zajęciach matematycznych "Akademii nauki w Szkole Podstawowej w Szumowie" 

      Jak widać, matematyka nie musi być ani trudna, ani nudna!

      Zapraszamy Was do:

      • poczytania matematycznych ciekawostek, które znajdziecie w gazetce
      • zmierzenia się z zagadkami matematycznymi,
      • obejrzenia galerii prac uczniów,
      • obejrzenia fotorelacji z zajęć.

      Wystarczy tylko kliknąć w link: "Spotkanie z Królową Nauk"

      Małgorzata Sówka

     • Informacja dla rodziców dzieci przybywających z Ukrainy / ІНФОРМАЦІЯ ДЛЯ БАТЬКІВ ДІТЕЙ, ЯКІ ПРИБУВАЮТЬ З УКРАЇНИ

      • Co zrobić, aby zapisać dziecko do szkoły w Polsce? / Що потрібно зробити, щоб записати дитину до школи у Польщі?
      • Do czego ma prawo Twoje dziecko w szkole w Polsce? / На що має право ваша дитина в школі в Польщі?

      Informacje / інформація

       

      Fundacja „Twarze depresji” oferuje bezpłatną, zdalną pomoc psychologiczną i psychiatryczną dla obywateli Ukrainy - dzieci i osób dorosłych. Konsultacje ze specjalistami będą odbywały się w językach: rosyjskim i ukraińskim.

      Formularz zgłoszeniowy w języku ukraińskim i rosyjskim znajduje się na stronie: www.twarzedepresji.pl/ukraina.

      Zdalne wideokonsultacje umożliwiają łączenie się przez Whats App i Skype ze specjalistami przebywając także poza Polską, na terenie Ukrainy. Konsultacje online odbywają się w językach ukraińskim i rosyjskim. W zespole fundacji są psycholodzy, psychoterapeuci oraz specjalista psychiatra, psychiatra dzieci i młodzieży. Patronem honorowym programu jest Krajowy Konsultant w Dziedzinie Psychiatrii.

     • Rekrutacja uczniów klas VIII do Programu Stypendialnego Horyzonty Edukacyjnej Fundacji im. Romana Czerneckiego

     • 15 lutego ruszyła rekrutacja do Programu Stypendialnego Horyzonty Edukacyjnej Fundacji im. Romana Czerneckiego (Fundacji EFC) realizowanego w partnerstwie z Fundacją Rodziny Staraków. To kompleksowe wsparcie dla uczniów i uczennic, którzy chcą uczyć się w najlepszych szkołach średnich w całej Polsce, przyznawane przez Fundację EFC już od 12 lat.

      Żeby ubiegać się o stypendium Horyzonty, kandydat lub kandydatka musi:

      • pochodzić z miejscowości do 30 000 mieszkańców,
      • planować naukę w jednej ze szkół średnich współpracujących z Fundacją EFC,
      • średni miesięczny dochód w rodzinie nie może przekraczać 1550 zł netto na osobę.

      Szczegółowe informacje na temat stypendium znajdują się na https://efc.edu.pl/programy/horyzonty

     • Erasmus+, pierwszy projekt naszej szkoły zaakceptowany!

     • Jest mi niezmiernie miło poinformować, iż nasza projekt naszej szkoły pt. "Poznajmy się" uzyskał akceptację Narodowej Agencji Programu Erasmus+ i Europejskiego Korpusu Solidarności.

      Oznacza to, że grupa 30 uczniów i 6 nauczycieli wyjedzie na dwa tygodnie do Grecji, gdzie wraz z młodzieżą z greckich szkół partnerskich: Makogianni w miejscowości Larisa oraz Platon school w Katerini wbędą realizować założenia projektu.

      KORZYŚCI dla uczniów:

      • możliwość pracy w języku obcym nie tylko na lekcjach tego języka, ale też na innych przedmiotach w ramach projektów,
      • redukcja postaw ksenofobicznych i wykluczających poprzez poznanie, oswojenie lęku przed nieznanym,
      • przyjaźnie ponad granicami.
      • otwarcie na świat i rozbudzenie ambicji,
      • otwarcie szerszej perspektywy rozwoju nie tylko poprzez znajomość i używanie języka obcego, ale przez poszerzenie horyzontów
      • poznanie innych kultur, obyczajów; poszerzenie kompetencji społecznych
      • wzrost poziomu tolerancji
      • aktywne zaangażowania młodzieży w projekty międzynarodowe i włączenia w nie osób defaworyzowanych lubzagrożonych defaworyzacją oraz większego otwarcia społeczności lokalnej (rodziny uczniów, sąsiedzi) na
      • różnorodnorodność i nowe kultury.

      Małgorzata Sówka

     • Szkolna biblioteka i n f o r m u j e: Nasi uczniowie czytają ciekawe książki!

     • Księgozbiór szkolnej biblioteki jest bogaty i atrakcyjny. Wiedzą o tym uczniowie. Wypożyczają oni wiele książek i chętnie dzielą się wrażeniami po ich przeczytaniu. Uczestnicy szkolnej akcji „Piszemy recenzje książek” proponują rówieśnikom ciekawe utwory i zachęcają do ich przeczytania. Wśród nich są takie, które na długo zostają w pamięci. Z ich bohaterami można interesująco spędzić czas. Oto kilka propozycji książek, które warto przeczytać.

      Lucyna Selerowska - nauczyciel bibliotekarz

      ----------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------

      Witam!

                Ostatnio przeczytałam książkę Anny Paszkiewicz pt.: ,,Plosiaczek’’. Jest to opowieść o prosiaczku, który najpierw był tylko kawałkiem różowego materiału. Maskotka należała do Stasia, który uwielbiał bawić się z Plosiaczkiem. 

              Plosiaczek opowiada wydarzenia ze swojego punktu widzenia. Bohaterowie przeżywają na co dzień zwyczajne przygody, ale uśmiech podczas czytania jest gwarantowany! Podczas spaceru z babcią Stasią Plosiaczek i jego opiekun postanowili wejść w kałużę pełną błota. A innym razem fryzura cioci Jadzi została udekorowana szpinakiem. To tylko część zabawnych momentów w tej książce - więcej dowiecie się jak sami przeczytacie. 

      Pozdrawiam 

      Natalia Święcka, klasa V b 

      ----------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------

      Drodzy Koledzy i Koleżanki!!

              Chciałbym Was zachęcić do przeczytania książki pt. „Akademia Pana Kleksa”, której autorem jest Jan Brzechwa. Opowiada ona o przygodach pana Kleksa, szpaka Mateusza, Adasia Niezgódki i innych uczniów Akademii. Jest to lektura dla klasy czwartej. Tak, tak wiem - uważacie, że to nuda. Jestem uczniem klasy IV a i właśnie skończyłem  ją czytać. Uwierzcie mi WARTO !!

              Jest to książka fantastyczna, w której dzieją się różne magiczne wydarzenia np.: pan Kleks co rano powiększa się dzięki specjalnej pompce, wysyła swoje oko na Księżyc, zjada motyle, a na koniec zmienia się ... .To tylko początek tych niezwykłych przygód.

           Myślę, że niektórzy z Was lubią ptaki, a w tej książce jest szpak o imieniu Mateusz i wiąże się z nim ciekawa historia. Jedno mogę Wam powiedzieć - ptak Mateusz był kiedyś księciem chińskim ... . Chcecie wiedzieć więcej? Zajrzyjcie do książki!

            Jeżeli Wasze imiona zaczynają się literą A to moglibyście zostać uczniami pana Kleksa. Pewnie chcecie wiedzieć dlaczego? Odpowiedzi szukajcie już na pierwszych stronach lektury.

              „Akademia pana Kleksa” to bardzo ciekawa książka. Myślę, że i Wam się spodoba. Czekam na Wasze propozycje książek godnych przeczytania.  

        Igor Jastrzębski, klasa IV a

      ----------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------

      Właśnie skończyłam czytać książkę pt. „Zaopiekuj się mną. Figa tęskni za domem”. Chciałabym opowiedzieć o niej. Pewnego dnia Madzia i jej rodzice przeprowadzali się do nowego domu, a mały szczeniak o imieniu Figa przeszkadzał im. Na przykład, gdy tata dziewczynki znosił kartony przewrócił się przez Figę i skręcił kostkę. Postanowili więc na czas przeprowadzki oddać Figę do babci. Następnego dnia babcia przyjechała po szczeniaka. W nocy Figa nie mogła spać, bo myślała o swojej właścicielce. A gdy wstała, kot babci o imieniu Budrys podrapał ją po pyszczku. Kiedy przyszedł listonosz, Figa uciekła. Znalazła się na łące i poczuła głód. Zobaczyła płot, a gdy pod nim przeszła spotkała krowę, która patrzyła na nią gniewnie. Nagle zaczęła ją gonić. Figa uciekała ile sił w łapach, aż przeszła pod płotem i odetchnęła z ulgą. Położyła się na trawie i zasnęła. W tym czasie babcia zdążyła powiadomić rodziców Madzi. Figa obudziła się i poszła dalej. Zobaczyła miasto i znalazła dom Madzi. Zaszczekała, ale w domu nie było nikogo. Sąsiadka otworzyła jej drzwi. Domyśliła się, że to pewnie ten pies z ogłoszenia i zadzwoniła do rodziców Madzi.

      Polecam Wam tę książkę, ponieważ jest bardzo ciekawa. Można się z niej dużo nauczyć, dowiedzieć się ciekawych informacji o zwierzętach. Mam zamiar  wypożyczyć kolejną książkę z serii „Zaopiekuj się mną”. 

      Oliwia Broniszewska, klasa II b