• Sąd nad papierosem - apel profilaktyczny

          • 08 kwietnia 2022 r. w związku  z realizacją programu edukacyjno - profilaktycznego „Życie zaskakuje - nie daj się zaskoczyć” w naszej szkole odbył się apel o tematyce profilaktycznej pod hasłem „SĄD NAD PAPIEROSEM”.

            Uczestniczący w apelu uczniowie w czasie tego spotkania zostali zapoznani ze szkodliwością palenia papierosów i e-papierosów. Zaprezentowane treści miały na celu zachęcić zebranych do wyboru zdrowego stylu życia, wolnego od dymu tytoniowego.

            Przedstawienie zostało odegrane z wykorzystaniem scenografii sądowej. Była ona tłem dla rozprawy nad sprawcą wielu poważnych chorób – papierosem. Uczennica, która wcieliła się w rolę oskarżyciela, ukazała zebranym wszelkie negatywne skutki, jakie niesie za sobą palenie oraz przebywanie w towarzystwie osób palących. Dodatkowo przekaz wzmocniła prezentacja multimedialna. Duże wrażenie zrobiła charakteryzacja, przede wszystkim oryginalne togi zespołu sędziowskiego i kostium oskarżonego.

            W czasie apelu swoje umiejętności aktorskie zaprezentowali uczniowie kl. VIIIa i VIIIb, ale szczególnie spodobał się  publiczności występ śpiewającej solistki Antoniny Krajewskiej z kl. IIIa.

            Zebrani z dużym zainteresowaniem obserwowali całe przedstawienie, a na zakończenie nagrodzili występujących gromkimi brawami. 

             

            Aneta Frąckiel

            Dorota Lubiejewska

          • Zajęcia terapeutyczne

          • W czwartek, 7 kwietnia rozpoczęły się zajęcia terapeutyczne, których celem jest wspieranie rozwoju emocjonalnego, społecznego i poznawczego. Bierze w nich udział grupa uczniów z naszej szkoły i przedszkola. Zajęcia prowadzone są przez Panią Agatę Śladewską (EDUKO - Terapia dzieci i młodzieży), terapeutę i oligofrenopedagoga, z ponad 20-letnim doświadczeniem zawodowym.

            Serdecznie dziękuję Pani Agacie za zaangażowanie oraz osobom, które przyczyniły się do zorganizowania warsztatów w naszej szkole, lecz pragną pozostać anonimowe.

            Małgorzata Sówka

          • Szkolna biblioteka p r e z e n t u j e: Uczniowskie filmiki i zdjęcia z czytania „Jeżycjady”

          • Z radością informujemy, że czytanie powieści Małgorzaty Musierowicz w ramach VI edycji Ogólnopolskiej akcji „Jeżycjada” 2022 cieszy się dużym zainteresowaniem uczniów. Otrzymaliśmy wspaniałe filmiki. Do wirtualnego spotkania z rodziną Borejków dołączyli: ZUZANNA RADZIEJEWSKA z klasy V a, MACIEJ PAJDOWSKI z klasy V a, MARCEL KORNET z klasy V b, APOLONIA RUDZKA z klasy II a, SZYMON GWARDIAK z klasy III a, NINA LUBAK z klasy IV a, IGOR JASTRZĘBSKI z klasy IV a, MAJA TRUCHEL z klasy IV a, MARIA KIMAK z klasy VII b, ALEKSANDRA KOPAŃCZYK z klasy VII b, JULIA KUREK z klasy VII b. Autorzy nagrań zaprezentowali wysoki poziom umiejętności czytania, która – jak wiemy – warunkuje sukcesy w nauce szkolnej i jest bezwzględnie potrzebna w życiu. Filmiki zostały udostępnione na Facebooku Samorządu Uczniowskiego. Aktywność społeczności naszej szkoły w ramach tej ogólnopolskiej akcji była imponująca. W związku z tym wydarzeniem również minione weekendy uczniowie naszej szkoły postanowili spędzić z książką. Czytali oczywiście powieści Małgorzaty Musierowicz i przy pomocy kamery rejestrowali ten fakt. Doskonałe efekty ich działania można zobaczyć w nadesłanych filmikach. W ostatnich tygodniach uczniowie często odwiedzali bibliotekę szkolną, aby głośno czytać książki z serii „Jeżycjada”. W literackich spotkaniach z Ignacym i Melanią (Milą) Borejko oraz ich córkami (Gabrielą, Idą, Natalią, Patrycją)  uczestniczyły klasy: IV a, IV b, V a, VI, VII a, VIII a. Wszyscy uczestnicy Ogólnopolskiej akcji „Jeżycjada” 2022 wspaniale poradzili sobie z tym wyzwaniem czytelniczym.

            L. Selerowska, M. Staniaszek

          • I miejsce w WIELKIEJ GALI MALOWANEJ PISANKI

          • Uczeń klasy Vb Marcel Kornet zdobył I miejsce w konkursie plastycznym WIELKA GALA MALOWANEJ PISANKI organizowanym przez Miejski Ośrodek Kultury w Zambrowie.

            Serdecznie gratulujemy wygranej, a wszystkich uczniów zachęcamy do udziału w konkursach.

          • Kolejny sukces naszych uczniów - II edycja wojewódzkiego konkursu plastycznego LUDZIE BIAŁEGOSTOKU – HISTORIE ZAPAMIĘTANE

          • Z prawdziwą przyjemnością informuję, iż w II edycji wojewódzkiego konkursu plastycznego LUDZIE BIAŁEGOSTOKU – HISTORIE ZAPAMIĘTANE na projekt banknotu ilustrującego wydarzenia oraz osoby, które urodziły się lub mieszkały i znacząco zapisały się w historii Białegostoku, nagrodzony został Aleksander Urbanek, kl. 5a w kategorii I (8-11 lat). 

            Ponadto prace trojga uczniów: Kavina Legackiego, kl. 4a, Julii Malaszewskiej, kl. 7a oraz Łukasza Truchel, kl. 7b zostały docenione i znajdą się na wystawie pokonkursowej w siedzibie Narodowego Banku Polskiego Oddziału Okręgowego w Białymstoku, ul. Piękna 1. Nagrodzone i wyróżnione prace konkursowe będzie można oglądać w sali operacyjnej banku w dniach 21.04-30.07.2022 r., w godz. 8.00-14.00.

            Opiekunem uczniów była nauczycielka plastyki - Pani Sywia Jasionek.

            Serdecznie gratulujemy sukcesów :)

            Małgorzata Sówka

          • Kampania społeczna "Zaświeć się na niebiesko"

          • W poniedziałek 04.04.2022 r. nasza społeczność uczniowska była ubrana na niebiesko. Już po raz kolejny włączyliśmy się w kampanię społeczną "Zaświeć się na niebiesko", by przypomnieć, czym jest AUTYZM. Mówiąc o tym głośno, zwiększamy świadomość - a co za tym idzie - również tolerancję wśród społeczeństwa. Ważne jest, by wiedzieć, widzieć i rozumieć osoby w spektrum.

            Aneta Frąckiel

          • Szkolna biblioteka i n f o r m u j e: 15 uczniów naszej szkoły nagrodzonych w konkursie wojewódzkim!

          • Z radością i dumą ogłaszamy, że Komisja konkursowa XXI Festiwalu Tradycji Wielkanocnych bardzo wysoko oceniła prace dzieci i młodzieży z Zespołu Szkół w Szumowie.

            Nagrodzono:

            a) w kategorii klasy I-III – DAWIDA GUMOWSKIEGO  z klasy I b, BARTOSZA JASTRZĄB z klasy I a, GABRIELA MODZELEWSKIEGO z klasy I a, MARIĘ KOWALEWSKĄ z klasy II a, SEBASTIANA LENDZIOSZKA z klasy II b, OLIWIĘ BRONISZEWSKĄ z klasy II b, WERONIKĘ DANISZEWSKĄ z klasy III a, RAFAŁA KOPAŃCZYKA z klasy II b;

            b) w kategorii klasy IV-VIII – JAKUBA MIANOWSKIEGO z klasy V b, MARCELA KORNET z klasy V b, MILENĘ ŚWIĘCKĄ z klasy VI, ALEKSANDRĘ KOPAŃCZYK z klasy VII b, JULIĘ KUREK z klasy VII b, ZUZANNĘ SZYMAŃSKĄ z klasy VII b, AGATĘ GWOREK z klasy V b.

            Zadaniem uczestników konkursu było wykonanie palmy, pisanki lub stroika wielkanocnego. Cele tego wydarzenia to między innymi: popularyzacja tradycji wielkanocnych, wspieranie talentów, rozwijanie twórczej inwencji i kreatywności. Wszystkim laureatom serdecznie gratulujemy i życzymy dalszych sukcesów!

            L. Selerowska, A. Doncer

          • Szkolna biblioteka i n f o r m u j e: Sukcesy uczennic naszej szkoły w konkursie wojewódzkim!

          • Wśród laureatów tegorocznej XVIII edycji Wojewódzkiego konkursu plastycznego „Bajki i baśnie” są trzy uczennice z Zespołu Szkół w Szumowie: MAGDALENA URBANIK z klasy VIII b, WIKTORIA ZAŁUSKA z klasy VIII b oraz MARIA KUŹMOWA z klasy IV b.

            Cele tego przedsięwzięcia to: rozwijanie zdolności plastycznych, inwencji twórczej oraz zainteresowań literaturą dziecięcą i młodzieżową; integracja społeczności lokalnej. Zadanie polegało na wykonaniu ilustracji do ulubionej bajki lub baśni. Laureatkom serdecznie gratulujemy!

            L. Selerowska, nauczyciel bibliotekarz

          • Konkurs recytatorski "Baje, bajki, bajeczki..." - etap szkolny

          • Dnia 4 kwietnia 2022r. w Zespole Szkół w Szumowie odbył się szkolny etap konkursu recytatorskiego "Baje, bajki, bajeczki...". Wzięło w nim udział dwunastu uczniów z klas I - III oraz ośmioro uczniów klas IV - VIII. Uczestnicy zaprezentowali utwory między innymi Aleksandra Fredry, Wisławy Szymborskiej, Wandy Chotomskiej, Jana Brzechwy, Juliana Tuwima. Wszystkich uczestników wspierała widownia i każdy występ nagradzała gromkimi brawami.

            Klasy I - III

            Miejsce I – Marta Michalska kl. IIa / Maria Gawkowska kl. IIa

            Miejsce II- Bartosz Jastrząb kl. Ia / Katarzyna Chomontowska kl. IIIb / Antonina Krajewska kl. IIIa

            Miejsce III – Julia Kozikowska kl. IIa / Roksana Truchel kl. IIIb / Lena Głębocka kl. IIa

            Wyróżnienia: Apolonia Rudzka kl. IIa

            Natalia Truchel kl. IIIb / Magdalena Grodecka kl. IIIa

            Laureatki pierwszego miejsca będą reprezentować naszą szkołę w XXXIV Małym Konkursie Recytatorskim BAJE,BAJKI, BAJECZKI, który odbędzie się 13 kwietnia w Miejskim Ośrodku Kultury w Zambrowie.

            Klasy IV - VIII

            Do eliminacji powiatowych zakwalifikowali się: Maja Truchel (IV a), Marcel Kornet (V b), Małgorzata Mieczkowska (VIII a), Antoni Koda (VIIIa).

            Reprezentantom naszej szkoły życzymy sukcesów na kolejnym etapie konkursu a wszystkich uczniów zachęcamy do udziału w konkursie w przyszłym roku.

            Jadwiga Rosiak

            Małgorzata Brodecka

          • Spotkanie klas trzecich z pisarzem Grzegorzem Kasdepke

          • Uczniowie klas trzecich uczestniczyli w spotkaniu z pisarzem Grzegorzem Kasdepke, które odbyło się w Bibliotece Gminnej w Szumowie. Autor książek m.in.: "Kacperiada", "Kuba i Buba,czyli awantura do kwadratu", "Detektyw Pozytywka", "Bon czy ton" oraz wielu innych opowiedział dzieciom o swojej twórczości oraz skąd czerpie pomysły na nowe dzieła. Nie zabrakło również wielu pytań ze strony dzieci, na które pisarz chętnie odpowiadał.

            Spotkanie z autorem, zdobycie jego autografu to wielka frajda dla każdego czytelnika, zwłaszcza, że teksty Grzegorza Kasdepke towarzyszą uczniom na zajęciach z edukacji polonistycznej. 

            Dziękujemy za możliwość wzięcia udziału w tak miłym i ciekawym spotkaniu.

            Małgorzata Frączyk

          • Teatralny pierwszy kwietnia

          • 1 kwietnia 2022 r. - Prima Aprilis! Tego dnia uczniowie naszej szkoły (kl. 1a, 1b, 2a, 2b, 3a, 3b, 4a, 4b, 5a, 7a i 7b) oraz wszystkie przedszkolaki wzięli udział w przedstawieniach teatralnych, które odbyły się w Centrum Kultury w Zambrowie w wykonaniu aktorów Narodowego Teatru Edukacji im. Adama Mickiewicza we Wrocławiu,

            Młodsze dzieci obejrzały "Lokomotywę Pana Tuwima", uczniowie klas 4-5 "Akademię Pana Kleksa", a klasy siódem - "Dziady" cz.II.

            To był ciekawy dzień 🙂

            Małgorzata Frączyk

          • Spotkanie polsko-ukraińskie uczniów i nauczycieli na platformie Zoom

          • W dniu 29 marca 2022 roku uczniowie klas: 1a, 2a, 2b, 3b, 4b, 5a, 7b, 8a, 8b mogli uczestniczyć w spotkaniu z byłymi nauczycielkami: Paniami Walentyną Kirikilicja oraz Inną Leshchuk, które uczyły 17 lat temu języka angielskiego w naszej szkole. Spotkanie było przeprowadzone za pomocą ZoomMeeting.

            Obie Panie mieszkają w Łucku, 100 km od naszej granicy. Rozmawiały z dziećmi na temat Polski oraz Ukrainy. Chciały poznać uczniów, pochodzących z ich kraju, którzy dołączyli do naszej szkoły. Pragnęły zaczerpnąć wiedzy o tym, jak mieszka się u nas i czy poznali już wyrazy w naszym języku. Przekazały również słowa, które są najcenniejsze: PROSZĘ oraz PRZEPRASZAM, o których nie należy nigdy zapominać.

            Dziękujemy za tak miłe spotkanie oraz życzymy Paniom spokoju oraz wszystkiego co dobre. 💙💛

            Małgorzata Frączyk

          • Zajęcia taneczne dla młodszych uczniów naszej szkoły

          • Paaro, czyli Polska Akademia Aktywności i Rozwoju Osobistego, to organizator zajęć tanecznych dla dzieci w wieku przedszkolnym i wczesnoszkolnym. Poprzez realizację zajęć taneczno-rozwojowych WINgee – Rozwiń Skrzydła –  Paaro chce wspierać dzieci i pokazywać im, dlaczego warto jest dawać z siebie maximum możliwości, dlaczego warto jest się starać i rozwijać. Celem jest rozwój u dziecka tzw. motywacji wewnętrznej – czyli motywacji powodującej zachowanie, której celem nie jest osiągnięcie zewnętrznych nagród (jak kolejna zabawka czy słodkość), a uczucie satysfakcji ze tego co się robi oraz z postępu jaki temu towarzyszy.

            Więcej informacji: Paaro - zajęcia taneczne

            Termin realizacji zajęć w Zespole Szkół w Szumowie: kwiecień - czerwiec 2022 r. 

            • wtorki, godz.13.00-15.00 - grupy przedszkolne - czas zajęć dla grupy: 30 minut
            • piątki, godz. 11.50-12.35 - kl. 1a,1b,2b - czas zajęć dla grupy: 45 minut
        • Startujemy z nauką pływania dla uczniów klas 1-3
          • Startujemy z nauką pływania dla uczniów klas 1-3

          • Program "Umiem pływać" adresowany jest do uczniów klas I – III szkół podstawowych i zakłada systematyczny udział dzieci w zajęciach sportowych z zakresu nauki pływania. W ramach Programu organizowane są zajęcia dla grup liczących nie więcej niż 15 osób w wymiarze 20 jednostek lekcyjnych z częstotliwości 1-2 razy w tygodniu. 

            Program realizowany jest od 2014 roku. Dzięki jego realizacji w województwie podlaskim ponad 20 tysięcy dzieci oswoiło sie z wodą i nabyło podstawowe umięjętności pływackie.

            Więcej informacji: "Umiem pływać"

            W Zespole Szkół w Szumowie program rusza na początku kwietnia. 39 uczniów z klas 1a,1b, 2a, 2b oraz 3b już 6 kwietnia rozpocznie pierwsze zajęcia na Pływalni Miejskiej "Delfin" w Zambrowie. Przed nimi 20 godzin nauki pływania.

          • Sukces Antoniego Kody w Konkursie Historycznym IAC Polska

          • Konkursy IAC Polska są częścią International Academic Competitions, międzynarodowej grupy konkursów dla uczniów szkół podstawowych oraz ponadpodstawowych organizowanych w ponad 42 krajach na świecie. Misją IAC jest uhonorowanie wybitnych akademickich zdolności poprzez oferowanie innowacyjnych, inspirujących, sprawiedliwych i istotnych możliwości do współzawodnictwa dla uczniów na całym świecie. 

            W takim właśnie Konkursie, w etapie regionalnym, wziął udział i zakwalifikował się do etapu krajowego uczeń klasy 8a, Antoni Koda. Konkurs Historyczny Bee rozgrywany jest w dwóch ligach; dla uczniów klas 5 i 6, którzy współzawodniczą ze sobą, a także dla uczniów 7 i 8 klasy szkoły podstawowej. 

            Serdecznie gratulujemy Antkowi :)

            Małgorzata Sówka

          • Teatralno - umysłowe nocne potyczki w szkole

          • Zamiast spędzić kolejne popołudnie przed TV czy komputerem, uczniowie kl. IVB i VB po opieką p. Anny Dąbrowskiej-Komor, p. Anety Frąckiel i p. Doroty Kurpiewskiej ostatnią piątkową noc spędzili w szkole. Celem tej przygody było m.in. poznanie szkoły jako miejsca gdzie można się świetnie bawić i miło spędzić czas. Wieczór rozpoczęliśmy degustacją pizzy. Kolejnym punktem były zajęcia sportowe prowadzone przez zawodnika Zambrowskiego Klubu Sportowego Olimpia, a następnie przez p. M. Opiatowską  - trenera personalnego. O godz. 21.00 uczniów odwiedził Ks. Marek, z którym przy akompaniamencie akordeonu wspólnie odśpiewaliśmy Apel Jasnogórski oraz kilka znanych i lubianych piosenek. Następnie uczestnicy ruszyli na nocną grę terenową wokół boiska. Jednym z zadań uczniów było przygotowanie piosenek i odegranie scenek dramowych związanych z profilaktyką i asertywnością.

            Wszystkie te działania były doskonałą okazją do głębszej integracji, przełamywania różnorodnych barier, umacniania więzi i umiejętności kulturalnego odmawiania. W imprezie wzięły udział i świetnie się bawiły nasze nowe uczennice z Ukrainy.

            „Teatralno - umysłowe nocne potyczki w szkole” realizowane w ramach programu edukacyjno-profilaktycznego „Życie zaskakuje, nie daj się zaskoczyć” zakończyły się uroczystym wręczeniem symbolicznych nagród dla wszystkich uczestników.

            Po sobotnim śniadaniu, uczniowie i opiekunowie zmęczeni, ale zadowoleni wrócili do domów na zasłużony wypoczynek.

            Anna Dąbrowska-Komor

            Aneta Frąckiel

                                                                                                                                                                 Dorota Kurpiewska

             

          • Szkolna biblioteka i n f o r m u j e: I znów cała Polska czyta!

          • Tym razem chodzi o serię książek Małgorzaty Musierowicz. W naszej szkole mamy już zgłoszenia do udziału w VI Ogólnopolskim Czytaniu „Jeżycjady”. Pierwsze napłynęło od Pani Jolanty Oczechowskiej, wychowawczyni klasy I b. Możemy wysłuchać fragmentu utworu pt. „Sprężyna”. Serdecznie dziękujemy! Do wyjątkowego literackiego spotkania z rodziną Borejków dołączyła również Maja Truchel z klasy IV a, która wspaniale interpretuje tekst z książki pt. „Dziecko piątku”.

            Zapraszamy do udziału w tegorocznym wydarzeniu uczniów, rodziców i nauczycieli. Każdy zainteresowany popularyzowaniem sztuki pięknego czytania jest bardzo mile widziany! Zachęcamy do słuchania i wypożyczania w bibliotece szkolnej książek Małgorzaty Musierowicz.

            L. Selerowska, M. Staniaszek

          • Nietypowa lekcja historii

          • Uczniowie klas piątych uczestniczyli dzisiaj w nietypowej lekcji historii. Obejrzeli prezentację multimedialną, która przybliżyła postać Kazimierza Kamieńskiego pseudonim "Huzar". Uczniowie I LO im. Stanisława Konarskiego w Zambrowie Dominik Łuniewski i Oliwier Gosk promowali lokalnego dowódcę podziemia niepodległościowego w ramach rekrutacji w tegorocznej edycji Sejmu Dzieci i Młodzieży. Mamy nadzieję, że chłopcy wezmą udział w posiedzeniu Sejmu Dzieci i Młodzieży 1 czerwca 2022 r. Szczególnie kibicujemy Dominikowi, który jest absolwentem naszej szkoły.

            Katarzyna Dmochowska

          • Wiosna, ach to Ty!

          • 21 marca 2022 r. z okazji Pierwszego Dnia Wiosny uczniowie klas I - VIII zmagali się w konkurencjach sportowych. Najlepsi okazali się:

            ✔z klas I - III - KLASA IIIa

            ✔z klas IV - VI - KLASA Vb

            ✔z klas VII - VIII - KLASA VIIIa.

            Zwycięskie klasy otrzymały puchar oraz gromkie brawa.

            Wszystkim uczniom towarzyszył humor oraz doskonała zabawa.

            Gratulujemy zwycięzcom, a wszystkim życzymy pięknego Pierwszego Dnia Wiosny  ☀️🌷.

            Małgorzata Frączyk

            Pierwszy Dzień Wiosny w naszej szkole był dniem inwencji własnej. Uczniowie mieli przyjść do szkoły przygotowani do lekcji, lecz niezbędne akcesoria mogli przyneść w dowolny sposób. I oczywiście fantazja naszej młodzieży jest nieskończona: od walizek, koszyków zakupowych, po sedes, czy taczkę :)

            Małgorzata Sówka