• ZDROWIE DLA WSZYSTKICH

          • Państwowy Powiatowy Inspektor Sanitarny w Zambrowie informuje, że hasłem roku 2023 Światowego Dnia Zdrowia (World Health Day), który przypada na 7 kwietnia  jest  „Zdrowie dla wszystkich”. 7 kwietnia 2023 r. Światowa Organizacja Zdrowia będzie obchodzić 75. rocznicę swojego istnienia.

            W 1948 roku kraje z całego świata połączyły siły i założyły WHO, aby promować zdrowie, zapewniać światu bezpieczeństwo i służyć potrzebującym – aby każdy i wszędzie mógł mieć dostęp do opieki zdrowotnej na najwyższym poziomie.

            75. rocznica WHO jest okazją do spojrzenia wstecz na sukcesy zdrowia publicznego, które poprawiły jakość życia w ciągu ostatnich siedmiu dekad. To także okazja do zmotywowania do działania, aby stawić czoła nowym wyzwaniom zdrowotnym i epidemicznym.

            Zdrowie dla wszystkich

            Przez dziesięciolecia WHO zajmowała się kluczowymi wyzwaniami związanymi ze swoją misją: wysiłkom na rzecz poprawy warunków społecznych, aby ludzie rodzili się, dorastali, pracowali, żyli i starzeli się w dobrym zdrowiu. Jednak postęp ten jest stale zagrożony przez utrzymywanie się nierówności zdrowotnych. Cel osiągnięcia "Zdrowie dla wszystkich" pozostaje zatem tak samo ważny dzisiaj, jak 75 lat temu.

            Łagodzenie śmiertelnych chorób

            Jedną z kluczowych misji WHO jest zapobieganie, łagodzenie i całkowite zatrzymanie rozprzestrzeniania się śmiertelnych infekcji. W wyniku bezprecedensowego globalnego partnerstwa ospa prawdziwa została wyeliminowana, a rozprzestrzenianie się polio zostało zredukowane do 99,9%.

            Ochrona ludzi przed pandemiami

            WHO wykrywa tysiące sygnałów alarmowych dla zdrowia każdego dnia i działa na rzecz ochrony ludzi przed zagrożeniami i skutkami epidemii i pandemii. W ciągu ostatnich dziesięcioleci WHO była na pierwszej linii wszystkich poważnych zagrożeń zdrowotnych: od cholery i eboli po ptasią grypę (H5N1), SARS i pandemię COVID-19.

            Pokój dla zdrowia, zdrowie dla pokoju

            WHO odgrywa często niewidoczną rolę w negocjacjach usług humanitarnych i zdrowotnych podczas wojen i konfliktów. Od lat 80. WHO realizuje projekty „Zdrowie jako pomost do pokoju” w Afryce, Azji, Europie i Ameryce Łacińskiej, prowadząc interwencje humanitarne w miejscach konfliktów.

            Kierowanie polityką i normami dotyczącymi zdrowia

            WHO jest światowym autorytetem w zakresie wydawania zasad i wytycznych w celu poprawy zdrowia ludzi. W 1981 roku państwa członkowskie WHO przyjęły Międzynarodowy Kodeks Marketingu Produktów Zastępujących Mleko Kobiece, który do 2020 roku został wdrożony w 136 krajach, promując karmienie piersią milionów dzieci.

            Zapobieganie chorobom poprzez szczepienia

            WHO odegrała pionierską rolę w dostarczaniu szczepionek zapobiegających chorobom. Organizacja ustanowiła swój Rozszerzony Program Szczepień w 1974 roku, aby wspierać wprowadzanie szczepionek dziecięcych na całym świecie, ukierunkowanych na wiele chorób jednocześnie, nie pozostawiając nikogo w tyle. Mamy teraz szczepionki, które chronią nas przed ponad 20 chorobami zagrażającymi życiu, pomagając ludziom w każdym wieku żyć dłużej i zdrowiej.

            Sprostanie wyzwaniom zdrowotnym związanym z klimatem

            Zmiana klimatu jest obecnie największym zagrożeniem dla zdrowia ludzkości. Wpływa na jakość powietrza, wodę pitną, zaopatrzenie w żywność, warunki sanitarne, schronienie i środowisko jako całość. WHO promuje lepsze dane, naukę, politykę i zarządzanie w celu poprawy zarządzania środowiskowych zagrożeń dla zdrowia i ich skutków.

            WHO wspiera kraje w opracowywaniu kompleksowych planów działania w celu przeciwdziałania skutkom zdrowotnym zmian klimatycznych, budowaniu bardziej odpornych, bezemisyjnych i zrównoważonych systemów i obiektów opieki zdrowotnej.

             

            Szczegółowe informacje dotyczące Światowego Dnia Zdrowia dostępne na stronie: https://www.who.int/campaigns/75-years-of-improving-public-health

          • Wiosenny Tryptyk Muzyczny

          • Dziś, czyli 26.03. w naszej szkole odbył się Wiosenny Tryptyk Muzyczny, który był okazją do prezentacji talentów młodych mieszkańców gminy Szumowo. Organizatorami imprezy były: Zespół Szkół w Szumowie, Szkoła Podstawowa w Srebrnej oraz Centrum Biblioteczno-Kulturalne w Szumowie.

            Minione popołudnie pozwoliło nam zatrzymać się na chwilę i wspólnie spędzić czas w miłej atmosferze, a muzyka przeniosła nas w świat fantazji i wiosennych emocji. Nasz tryptyk rozpoczął występ mażoretek pod kierownictwem Pani Aleksandry Jakubczyk-Bajorek oraz młodzieżowej orkiestry dętej pod batutą kapelmistrza, Pana Michała Knapkiewicza.

            Występy uczniów rozpoczął Marcel Kornet z klasy 6 utworem na trąbce. Kolejna grupa, która umiliła nam czas to rozśpiewani pierwszoklasiści z Zespołu Szkół w Szumowie. Następnie zaprezentowała się uczennica klasy 3 Amelia Wyszomierska ze Szkoły Podstawowej w Srebrnej. Na scenie mogliśmy podziwiać Kalinkę Tyszkę i Nikolę Głębocką - dziewczęta z klasy 2b. Zespół taneczny ze Szkoły Podstawowej w Srebrnej zaprezentował się w bardzo ciekawej, biało-czarnej aranżacji. Po występie tanecznym goście wysłuchali piosenki w wykonaniu grupy wokalnej z klasy IV b w składzie: Natalia Głębocka, Amelia Gwardiak, Kornelia Świerczyńska, Katarzyna Chomontowska, Małgorzata Radwańska oraz Natalia i Roksana Truchel. Mieliśmy okazję podziwiać występ grupy tanecznej w składzie: Julia Kozikowska, Marta Michalska, Lena Głębocka i Maria Gawkowska z klasy III a. Kolejna wokalistka to Weronika Daniszewska z klasy IV a, ponieważ muzyka i poezja często idą w parze, Magda Grodecka z klasy IV a zaprezentowała „Inwokację" z "Pana Tadeusza". Koncert zakończyły dwa utwory muzyczne w wykonaniu uczennic klasy IV b: Katarzyny Chomontowskiej i Amelii Gwardiak oraz uczennic klasy 3b: Leny Szewczyk i Nikoli Walerzak.

            Dzisiejszą uroczystość poprowadziły: Oliwia Truchel i Weronika Grabowska, uczennice klasy VIII b Zespołu Szkół w Szumowie.

            Dziękujemy wszystkim artystom za wspaniałą muzyczno-poetycko-taneczną ucztę. Dziękujemy również rodzicom, nauczycielom i gościom, którzy zaszczycili nas dziś swoją obecnością.

            Wioletta Suchcicka

            *zdjęcia są własnością www.zambrowiacy.pl

          • Konkurs recytatorski w klasach I- III

          • Dnia 23 marca odbyły się szkolne eliminacje Małego Konkursu Recytatorskiego dla dzieci i młodzieży w kategorii klas I- III BAJE, BAJKI, BAJECZKI. Prezentacje były poprzedzone przygotowaniami i rywalizacją w
            klasach. W ten sposób wybrano 25 osób, które prezentowały swoje umiejętności przed nauczycielami oraz uczniami edukacji wczesnoszkolnej. Komisja konkursowa oceniając występy wzięła pod uwagę następujące kryteria:
            - dostosowanie repertuaru do wieku i wrażliwości emocjonalnej dziecka;
            - formę prezentacji (należało unikać gestów ilustrujących tekst, kostiumów,
            rekwizytów)
            - wyrazistość mowy;
            - ogólny wyraz artystyczny.


            Poziom recytacji był bardzo wysoki. Publiczność wykazała się dużym zainteresowaniem i skupieniem podczas występów koleżanek i kolegów. Wyniki konkursu, wręczenie dyplomów i nagród odbędzie się podczas
            najbliższego apelu. Laureaci będą reprezentować naszą szkołę 19 kwietnia w eliminacjach powiatowych w Zambrowie.

            Życzymy powodzenia i trzymamy kciuki. 

            Jolanta Oczechowska

            Elżbieta Kotomska

          • Dzień bez plecaka

          • W dniu dzisiejszym obchodziliśmy po raz kolejny w naszej szkole DZIEŃ BEZ PLECAKA. Uczniowie zamienili tradycyjne plecaki na walizki, koszyki, transportery dla zwierząt, wózki dziecięce, wiaderka, szuflady, rajstopy, kaski. Trzeba przyznać, że uczniowskie pomysły zaskoczyły wszystkich, a kreatywność przerosła nasze oczekiwania. Dziękujemy za aktywny udział i dobrą zabawę podczas Pierwszego Dnia Wiosny

          • Osiągnięcia naszych uczniów w Powiatowych Mistrzostwach LZS W Tenisie Stołowym

          • Dnia 18.03.2023r. nasza szkoła brała udział w Powiatowych Mistrzostwach LZS w Tenisie Stołowym. Szkołę reprezentowało 24 uczniów.

            W kategorii klas IV i młodsi dziewczęta:

            II miejsce zajęła Julia Kozikowska,

            III miejsce Lena Głębocka.

             

            W kategorii klas IV i młodsi chłopcy:

            IV miejsce zajął Maciej Przeździecki.

             

            W kategorii klas V-VI dziewczęta:

            II miejsce Maria Werpachowska.

             

            W kategorii klas V-VI chłopcy:

            I miejsce Jakub Krajewski,

            II miejsce Eryk Rytych,

            III miejsce Maciej Pajdowski,

            IV miejsce Igor Jastrzębski.

             

            Dziewczęta z klas VII-VIII uplasowały się na następujących pozycjach:

            I miejsce Amelia Głębocka,

            II miejsce Milena Święcka,

            III miejsce Julia Kurek,

            IV miejsce Kaja Szewczyk.

             

            Wszystkim uczestnikom dziękujemy za wspaniałe emocje sportowe.

          • Wycieczka klas ósmych do Warszawy

          • We wtorek 14 marca 2023r. uczniowie klas VIII a i VIII b wzięli udział w zajęciach podnoszących wiedzę o prawie. Zajęcia te odbyły się w gmachu Ministerstwa Sprawiedliwości w Warszawie. Uczniowie podczas spotkania z prokuratorem dowiedzieli się, na czym polega jego praca. Pomagali zbierać dowody w sprawie zbrodni dokonanych przez Balladynę - bohaterkę jednej z lektur obowiązkowych. W drugiej części zajęć ósmoklasi dowiedzieli się, jak w praktyce wygląda praca sędziego.

            Kolejnym punktem programu była wycieczka do budynku Sejmu RP, gdzie uczniowie poznali historię tego szczególnego miejsca oraz obejrzeli salę obrad i przeszli korytarzami sejmowymi.

          • Ogólnopolski programu edukacyjny Służby Więziennej „W SŁUŻBIE PRAWU”

          • Zespół Szkół w Szumowie przystąpił do Ogólnopolskiego programu edukacyjnego Służby Więziennej związanego z prewencją przestępstw wśród młodzieży W SŁUŻBIE PRAWU. 

            W piątek, 10 marca uczniowie klas VI-VIII wzięli udział w zajęciach dotyczących edukacji prawnej z naciskiem na prewencję przestępstw wśród młodzieży poprowadzonych przez funkcjonariuszy Służby Więziennej z Czerwonego Boru.   

            Uczestnicy spotkania dowiedzieli się: 

            • czym jest prawo oraz jakie są jego główne rodzaje,  
            • czym wyróżnia się prawo karne i jakie ma funkcje, 
            • czym jest przestępstwo oraz jakie konsekwencje niesie za sobą,  
            • jak działa polski system więziennictwa,  
            • jakie konsekwencje niesie za sobą przestępczość wśród młodzieży,  
            • gdzie i jak uzyskać pomoc prawną.  

            Funkcjonariusze, którzy przybyli do naszej szkoły, uświadamiali młodzieży, że łamanie prawa może przekreślić ich plany na przyszłość, a więzienie jest dla każdego trudnym doświadczeniem. 

            Uczniowie dowiedzieli się także, na czym polega praca w Służbie Więziennej i jakiego wyposażenia używają w służbie funkcjonariusze. Szczególne wrażenie wywarła na młodzieży Nala – czworonożny funkcjonariusz rasy owczarek belgijski, pełniący służbę w Czerwonym Borze. 

            Serdecznie dziękujemy funkcjonariuszom Służby Więziennej z Czerwonego Boru za dzisiejsze spotkanie.

            Małgorzata Sówka

          • Wycieczka klas Va, VIa i VIIa do Białegostoku

          • W dniu 8 marca uczniowie klasy Va, VIa i VIIa odwiedzili stolicę województwa podlaskiego - Białystok. Chętnie obejrzeli film pt. "Asterix i Obelix", który się wszystkim bardzo podobał. Uczniowie mieli czas na posiłek w McDonald's. Następnie udali się na lodowisko, gdzie wesoło i aktywnie spędzili czas. Wszyscy wrócili zadowoleni i pełni wrażeń.

            Ewa Kozłowska - Żukowska

          • Program Powszechnej Nauki pływania "Umiem Pływać"

          • Uczniowie klas I - III po raz kolejny wzięli udział w Programie Powszechnej Nauki pływania „Umiem Pływać”. I grupa (klasa IIa, IIIa) zajęcia rozpoczęła 6.03.23r., grupa II (klasa Ia, IIIb) i grupa III (klasa Ia) w zajęciach uczestniczyła w dniu 7.03.23r. W ramach projektu dzieci nabędą podstawowe umiejętności: pływania, bezpiecznego zachowania się na basenie, współpracy oraz dyscypliny. Zajęcia w Pływalnia Miejska "Delfin" w Zambrowie potrwają do 23.05.2023r. Naszym uczniom życzymy wielu pozytywnych wrażeń podczas nauki pływania.

            Małgorzata Frączyk

          • Nasza szkoła w Biegu Tropem Wilczym

          • W środę, 1 marca, w Narodowym Dniu Pamięci Żołnierzy Wyklętych, nasza szkoła włączyła się do ogólnopolskiej akcji skierowanej do szkół Bieg Tropem Wilczym.

            Mimo niskich temperatur na zewnątrz w biegu wzięło udział 40 uczniów z klas IV-VIII, którzy pokonali dystans 1963 metrów.

            Najlepszymi na ww.dystansie okazali się:

            I miejsce Kyryl Derihlazov, kl. 4a

            II miejsce Amelia Głębocka, kl. 8a

            III miejsce Maja Truchel, kl. 5a

            Gratulujemy zwycięzcom i dziękujemy wszystkim uczestnikom za zaangażowanie. 

             

            W niedzielne południe 5 marca 2023r. reprezentacja nauczycieli, uczniów i rodziców wzięła udział w Biegu Tropem Wilczym w Gminie Szumowo. Mimo mroźnej acz słonecznej pogody atmosfera była gorąca. Za rok bierzemy znów udział. 

            Małgorzata Sówka

          • 1 marca-Narodowy Dzień Pamięci ,,Żołnierzy Wyklętych’’

          • 1 marca to Narodowy Dzień Pamięci „Żołnierzy Wyklętych”. Święto zostało ustanowione przez Sejm RP w 2011 roku, aby upamiętnić tych, którzy po II wojnie światowej z bronią w ręku przeciwstawili się narzuconej siłą władzy komunistycznej. Powojenna konspiracja niepodległościowa była najliczniejszą formą zorganizowanego oporu polskiego społeczeństwa wobec reżimu komunistycznego. Uczniowie Zespołu Szkół włączyli się w obchody Narodowego Dnia Pamięci „Żołnierzy Wyklętych”. Jednym z elementów poznawania losów "NIEZŁOMNYCH" oraz obchodów dnia pamięci w naszej szkole jest ekspozycja okolicznościowej gazetki szkolnej oraz przygotowanie przez uczniów prezentacji multimedialnej.

            Katarzyna Dmochowska

          • "Poznajemy Podlaskie" - dofinansowanie na wycieczkę

          • Z wielką radością informujemy, że nasza szkoła otrzymała dofinansowanie na wycieczkę dla grupy 55 uczniów w ramach programu "Poznajemy Podlaskie".

            “Poznajemy Podlaskie” to przedsięwzięcie mające na celu udzielenie wsparcia finansowego przez Podlaską Regionalną Organizację Turystyczną szkołom podstawowym z województwa podlaskiego na organizację wycieczek turystyczno-krajoznawczych po województwie podlaskim. Nasza szkoła złożyła wniosek w grudniu 2022 roku.

          • Mistrzostwa Powiatu w Indywidualnym Tenisie Stołowym

          • Dnia 25.02.2023r. uczniowie naszej szkoły brali udział w Mistrzostwach Powiatu w Indywidualnym Tenisie Stołowym Dziewcząt i Chłopców. Naszą szkołę reprezentowało 16 zawodników 6 dziewcząt i 10 chłopców.

             

            W kategorii dziewcząt klas 7-8

            I miejsce zajęła Amelia Głębocka

            III miejsce Julia Kurek

             

            W kategorii chłopców klas 4-6

            II miejsce Jakub Krajewski

            III miejsce Maciej Pajdowski

            IV miejsce Aleksander Koda

             

            Gratulujemy wyników. Dokładną klasyfikację opublikujemy po ogłoszeniu oficjalnego komunikatu PSZS w Zambrowie. 

            Dorota Kurpiewska

          • Mobilne Laboratoria Przyszłości

          • W dniu 21.02.2023r. uczniowie z klas 4-6 wzięli udział w warsztatach edukacyjnych "Mobilne Laboratoria Przyszłości". Dzieci chętnie uczestniczyły w zajęciach na których miały możliwość korzystania z długopisów 3D, gogle VR, oraz robota Photon. Podczas zajęć uczestnicy przenieśli się w świat technologii i programowania, rozwijali kreatywność i zdolność logicznego myślenia.

          • Półkolonie z robotyki

          • W dniach 30.01-03.02.2023 r. grupa 18 uczniów wzięła udział w półkoloniach z robotyki. Warsztaty te zostały przeprowadzone w trzech grupach przez instruktorów z "Małego Inżyniera" w ramach realizacji projektu "Akademia Nauki w Szkole Podstawowej w Szumowie". 

            Przez pięć dni uczniowie poznawali tajniki konstruowania i programowania, by w rezultacie zbudowane przez nich roboty wykonały "zlecone" im zadania. 

          • ALFIK MATEMATYCZNY

          •  

            W dniu 23 listopada 2022 roku 36 uczniów Szkoły Podstawowej w Szumowie wzięło udział w Ogólnopolskim Konkursie Matematycznym „Alfik Matematyczny”. Jest to popularny konkurs motywujący uczniów do rozwijania samodzielności, twórczego myślenia, samodyscypliny oraz podejmowania intelektualnych wyzwań. Konkurs pozwala diagnozować potencjał i zaangażowanie uczniów jak również odkrywać ich uzdolnienia i talenty matematyczne.

            W konkursie tym nasi uczniowie zajęli wysokie lokaty. Uczeń klasy Va Krystian Suski zajął 4. miejsce w województwie podlaskim, Maja Truchel klasa Va – 8. miejsce.

            Na wyróżnienie zasługują również: Mikołaj Bączyk, Maciej Jastrzębski i Mikołaj Mieczkowski z klasy I oraz Apolonia Rudzka z klasy III, Aleksander Koda klasa Va, Maciej Pajdowski i Tobiasz Dzieniszewski z klasy VI, Adam Talacha z klasy VIIIb.