• Ogólnopolski programu edukacyjny Służby Więziennej „W SŁUŻBIE PRAWU”

          • Zespół Szkół w Szumowie przystąpił do Ogólnopolskiego programu edukacyjnego Służby Więziennej związanego z prewencją przestępstw wśród młodzieży W SŁUŻBIE PRAWU. 

            W piątek, 10 marca uczniowie klas VI-VIII wzięli udział w zajęciach dotyczących edukacji prawnej z naciskiem na prewencję przestępstw wśród młodzieży poprowadzonych przez funkcjonariuszy Służby Więziennej z Czerwonego Boru.   

            Uczestnicy spotkania dowiedzieli się: 

            • czym jest prawo oraz jakie są jego główne rodzaje,  
            • czym wyróżnia się prawo karne i jakie ma funkcje, 
            • czym jest przestępstwo oraz jakie konsekwencje niesie za sobą,  
            • jak działa polski system więziennictwa,  
            • jakie konsekwencje niesie za sobą przestępczość wśród młodzieży,  
            • gdzie i jak uzyskać pomoc prawną.  

            Funkcjonariusze, którzy przybyli do naszej szkoły, uświadamiali młodzieży, że łamanie prawa może przekreślić ich plany na przyszłość, a więzienie jest dla każdego trudnym doświadczeniem. 

            Uczniowie dowiedzieli się także, na czym polega praca w Służbie Więziennej i jakiego wyposażenia używają w służbie funkcjonariusze. Szczególne wrażenie wywarła na młodzieży Nala – czworonożny funkcjonariusz rasy owczarek belgijski, pełniący służbę w Czerwonym Borze. 

            Serdecznie dziękujemy funkcjonariuszom Służby Więziennej z Czerwonego Boru za dzisiejsze spotkanie.

            Małgorzata Sówka

          • Wycieczka klas Va, VIa i VIIa do Białegostoku

          • W dniu 8 marca uczniowie klasy Va, VIa i VIIa odwiedzili stolicę województwa podlaskiego - Białystok. Chętnie obejrzeli film pt. "Asterix i Obelix", który się wszystkim bardzo podobał. Uczniowie mieli czas na posiłek w McDonald's. Następnie udali się na lodowisko, gdzie wesoło i aktywnie spędzili czas. Wszyscy wrócili zadowoleni i pełni wrażeń.

            Ewa Kozłowska - Żukowska

          • Program Powszechnej Nauki pływania "Umiem Pływać"

          • Uczniowie klas I - III po raz kolejny wzięli udział w Programie Powszechnej Nauki pływania „Umiem Pływać”. I grupa (klasa IIa, IIIa) zajęcia rozpoczęła 6.03.23r., grupa II (klasa Ia, IIIb) i grupa III (klasa Ia) w zajęciach uczestniczyła w dniu 7.03.23r. W ramach projektu dzieci nabędą podstawowe umiejętności: pływania, bezpiecznego zachowania się na basenie, współpracy oraz dyscypliny. Zajęcia w Pływalnia Miejska "Delfin" w Zambrowie potrwają do 23.05.2023r. Naszym uczniom życzymy wielu pozytywnych wrażeń podczas nauki pływania.

            Małgorzata Frączyk

          • Nasza szkoła w Biegu Tropem Wilczym

          • W środę, 1 marca, w Narodowym Dniu Pamięci Żołnierzy Wyklętych, nasza szkoła włączyła się do ogólnopolskiej akcji skierowanej do szkół Bieg Tropem Wilczym.

            Mimo niskich temperatur na zewnątrz w biegu wzięło udział 40 uczniów z klas IV-VIII, którzy pokonali dystans 1963 metrów.

            Najlepszymi na ww.dystansie okazali się:

            I miejsce Kyryl Derihlazov, kl. 4a

            II miejsce Amelia Głębocka, kl. 8a

            III miejsce Maja Truchel, kl. 5a

            Gratulujemy zwycięzcom i dziękujemy wszystkim uczestnikom za zaangażowanie. 

             

            W niedzielne południe 5 marca 2023r. reprezentacja nauczycieli, uczniów i rodziców wzięła udział w Biegu Tropem Wilczym w Gminie Szumowo. Mimo mroźnej acz słonecznej pogody atmosfera była gorąca. Za rok bierzemy znów udział. 

            Małgorzata Sówka

          • 1 marca-Narodowy Dzień Pamięci ,,Żołnierzy Wyklętych’’

          • 1 marca to Narodowy Dzień Pamięci „Żołnierzy Wyklętych”. Święto zostało ustanowione przez Sejm RP w 2011 roku, aby upamiętnić tych, którzy po II wojnie światowej z bronią w ręku przeciwstawili się narzuconej siłą władzy komunistycznej. Powojenna konspiracja niepodległościowa była najliczniejszą formą zorganizowanego oporu polskiego społeczeństwa wobec reżimu komunistycznego. Uczniowie Zespołu Szkół włączyli się w obchody Narodowego Dnia Pamięci „Żołnierzy Wyklętych”. Jednym z elementów poznawania losów "NIEZŁOMNYCH" oraz obchodów dnia pamięci w naszej szkole jest ekspozycja okolicznościowej gazetki szkolnej oraz przygotowanie przez uczniów prezentacji multimedialnej.

            Katarzyna Dmochowska

          • "Poznajemy Podlaskie" - dofinansowanie na wycieczkę

          • Z wielką radością informujemy, że nasza szkoła otrzymała dofinansowanie na wycieczkę dla grupy 55 uczniów w ramach programu "Poznajemy Podlaskie".

            “Poznajemy Podlaskie” to przedsięwzięcie mające na celu udzielenie wsparcia finansowego przez Podlaską Regionalną Organizację Turystyczną szkołom podstawowym z województwa podlaskiego na organizację wycieczek turystyczno-krajoznawczych po województwie podlaskim. Nasza szkoła złożyła wniosek w grudniu 2022 roku.

          • Mistrzostwa Powiatu w Indywidualnym Tenisie Stołowym

          • Dnia 25.02.2023r. uczniowie naszej szkoły brali udział w Mistrzostwach Powiatu w Indywidualnym Tenisie Stołowym Dziewcząt i Chłopców. Naszą szkołę reprezentowało 16 zawodników 6 dziewcząt i 10 chłopców.

             

            W kategorii dziewcząt klas 7-8

            I miejsce zajęła Amelia Głębocka

            III miejsce Julia Kurek

             

            W kategorii chłopców klas 4-6

            II miejsce Jakub Krajewski

            III miejsce Maciej Pajdowski

            IV miejsce Aleksander Koda

             

            Gratulujemy wyników. Dokładną klasyfikację opublikujemy po ogłoszeniu oficjalnego komunikatu PSZS w Zambrowie. 

            Dorota Kurpiewska

          • Mobilne Laboratoria Przyszłości

          • W dniu 21.02.2023r. uczniowie z klas 4-6 wzięli udział w warsztatach edukacyjnych "Mobilne Laboratoria Przyszłości". Dzieci chętnie uczestniczyły w zajęciach na których miały możliwość korzystania z długopisów 3D, gogle VR, oraz robota Photon. Podczas zajęć uczestnicy przenieśli się w świat technologii i programowania, rozwijali kreatywność i zdolność logicznego myślenia.

          • Półkolonie z robotyki

          • W dniach 30.01-03.02.2023 r. grupa 18 uczniów wzięła udział w półkoloniach z robotyki. Warsztaty te zostały przeprowadzone w trzech grupach przez instruktorów z "Małego Inżyniera" w ramach realizacji projektu "Akademia Nauki w Szkole Podstawowej w Szumowie". 

            Przez pięć dni uczniowie poznawali tajniki konstruowania i programowania, by w rezultacie zbudowane przez nich roboty wykonały "zlecone" im zadania. 

          • ALFIK MATEMATYCZNY

          •  

            W dniu 23 listopada 2022 roku 36 uczniów Szkoły Podstawowej w Szumowie wzięło udział w Ogólnopolskim Konkursie Matematycznym „Alfik Matematyczny”. Jest to popularny konkurs motywujący uczniów do rozwijania samodzielności, twórczego myślenia, samodyscypliny oraz podejmowania intelektualnych wyzwań. Konkurs pozwala diagnozować potencjał i zaangażowanie uczniów jak również odkrywać ich uzdolnienia i talenty matematyczne.

            W konkursie tym nasi uczniowie zajęli wysokie lokaty. Uczeń klasy Va Krystian Suski zajął 4. miejsce w województwie podlaskim, Maja Truchel klasa Va – 8. miejsce.

            Na wyróżnienie zasługują również: Mikołaj Bączyk, Maciej Jastrzębski i Mikołaj Mieczkowski z klasy I oraz Apolonia Rudzka z klasy III, Aleksander Koda klasa Va, Maciej Pajdowski i Tobiasz Dzieniszewski z klasy VI, Adam Talacha z klasy VIIIb.

          • "MATEMATYKA PO PROSTU" - program społeczno - edukacyjny dla klas VII-VIII

          • Drodzy Rodzice uczniów klas VII-VIII,

            Nasza szkoła przystąpiła do przygotowanego przez Polski Instytut Edukacji DARMOWEGO Programu społeczno - edukacyjnego "MATEMATYKA PO PROSTU" skierowanego do uczniów klas 7 i 8 szkół podstawowych. Funkcjonuje on w formie platformy online, w formule “lekcji wideo” i jest obecnie najskuteczniejszym oraz najnowocześniejszym narzędziem wspomagającym naukę i uzupełnienie wiedzy przed kartkówkami, sprawdzianami i egzaminem ósmoklasisty. Materiały edukacyjne zostały zweryfikowane przez Wydział Edukacji m.st. Warszawy.

            Darmowy Program „Matematyka Po Prostu” to niezbędne narzędzie w okresach nieobecności dziecka w szkole i w codziennej pomocy w zrozumieniu matematyki:

            1.Ponad 100 „lekcji wideo”.

            2.Poprawa ocen na sprawdzianach i kartkówkach.

            3.Treści przyjazne dla uczniów z dysleksją.

            4.Nawet 5-krotnie szybsza nauka.

            5.Treści zgodne w 100% z podręcznikami szkolnymi.

            6.Nauka dokładnie tego, co jest wymagane przez nauczyciela.

            7.Lepsze zrozumienie materiału objętego podstawą programową.

            8.Pełny zakres tematów z 7 i 8 klasy.

            9.Powtórzenie przed egzaminem 8-klasisty.

            10. Lepszy wynik na egzaminie.

             

            * Szczegółowe informacje dotyczące logowania otrzymają Państwo w wiadomości w Librusie.

          • Bal Karnawałowy w przedszkolu

          • Dnia 18.01.2023r. w naszym przedszkolu odbył się długo wyczekiwany przez wszystkie dzieci Bal Karnawałowy. Już od samego rana do przedszkola przybywały kolorowe postacie. Wśród dziewczynek dominowały wróżki i księżniczki oraz motylki i biedronki. Z kolei wśród chłopców super-bohaterowie: Spider-Man, Kapitan Ameryka, policjant, strażak. Dzieci świetnie bawiły się uczestnicząc w zabawach muzyczno-ruchowych oraz tańcach przy piosenkach z przedszkolnego repertuaru. Nie zabrakło również tańca do piosenki "Boogie Woogie" czy "Baby Shark" tak bardzo lubianych przez dzieci. Ponadto w trakcie Balu Karnawałowego miała miejsce sesja zdjęciowa upamiętniająca piękne przebrania i kostiumy naszych przedszkolaków. Wszyscy bawili się wesoło, a uśmiech nie znikał z twarzy dzieci przez cały dzień.

            Magdalena Banasik

          • Bezpieczne i zdrowe ferie zimowe

          • Ferie zimowe są dla dzieci i młodzieży szczególnie istotne, ponieważ pozwalają na naładowanie akumulatorów przed powrotem do szkoły. Bezpieczeństwo jest ważne tak samo w czasie ferii jak i podczas roku szkolnego. W czasie ferii dzieci narażone są na szereg niebezpiecznych sytuacji.

            Państwowy Powiatowy Inspektor Sanitarny w Zambrowie przedstawia zbiór rad, które mogą pomóc rodzicom i dzieciom spędzić bezpiecznie ferie:

            • Nie zjeżdżajmy na sankach w pobliżu drogi oraz zbiorników wodnych.
            • Nie doczepiajmy sanek do samochodu. 
            • Rzucając się śniegiem nie łączmy miękkiego śniegu z kawałkami lodu czy kamieni oraz nie celujmy w twarz drugiej osoby.
            • Na łyżwach jeźdźmy tylko w wyznaczonych miejscach, nie ślizgajmy się po lodzie na rzece lub stawie.
            • Nie przebiegajmy przez ulicę, nie przechodźmy w miejscach niedozwolonych.
            • Bądźmy widoczni na drodze – nośmy odblaski.
            • Pamiętajmy o zdrowym odżywianiu.
            • Ubierajmy się odpowiednio do temperatury panującej na dworze.
            • W wolnym czasie przebywajmy na świeżym powietrzu, dbajmy o aktywność fizyczną.
            • Nie zapominajmy o podstawowych zasadach higieny.
            • Unikajmy kontaktu z osobami chorymi.

            Ponadto rodzice powinni wnikliwie zapoznać się z ofertą organizatora wypoczynku dzieci i młodzieży - rejestracja w kuratorium, wyżywienie, kwalifikacje kadry, zabezpieczenie opieki medycznej. Nie można zapomnieć o przekazaniu organizatorowi ważnych informacji dotyczących dziecka tj. przyjmowane leki, alergie itp.  

            Jak postępować w sytuacji, gdy ktoś potrzebuje pomocy?

            • Głośno wołaj o pomoc.
            • Zadzwoń pod numer alarmowy Centrum Powiadamiania Ratunkowego, zostaniesz przekierowany do odpowiednich służb – Policji, Państwowej Straży Pożarnej, Zespołu Ratownictwa Medycznego.
            • Pamiętaj, Twoje bezpieczeństwo jest równie ważne, co osoby poszkodowanej.

            Numery, które warto zapamiętać:

            • Numer alarmowy – 112
            • Policja – 997
            • Straż pożarna – 998
            • Pogotowie ratunkowe – 999
            • WOPR (Wodne Ochotnicze Pogotowie Ratunkowe): 601 100 100
            • GOPR (Górskie Ochotnicze Pogotowie Ratunkowe): 601 100 300 lub 985

            Planując zimowy odpoczynek, warto zapoznać się również z informacjami przygotowanymi przez różne służby i instytucje publiczne. Zachęcamy do odwiedzenia następujących stron i serwisów internetowych:

            Zachęcamy także do zapoznania się z „Poradnikiem bezpiecznego wypoczynku” opracowanym przez Ministerstwo Edukacji i Nauki, który dostępny jest na stronie internetowej: https://www.gov.pl/web/edukacja-i-nauka/bezpieczny-wypoczynek-poradnik-men-dla-rodzicow-i-opiekunow-2

             

          • Dołączamy do projektu "Młode Głowy"!

          • Fundacja UNAWEZA założona przez Martynę Wojciechowską, we współpracy z Fundacją Dbam o Mój Z@sięg, prowadzącą od lat badania naukowe wśród uczniów polskich szkół, realizuje w roku szkolnym 2022/2023 bezpłatny projekt badawczy pt. MŁODE GŁOWY. OCENA POCZUCIA WŁASNEJ WARTOŚCI I SPRAWCZOŚCI MŁODZIEŻY W POLSCE.

            Projekt kierowany jest do uczniów szkół podstawowych i ponadpodstawowych (10-19 lat), a jego celem jest zbadanie, jaka jest ogólna kondycja psychiczna młodzieży, co tak naprawdę na nią wpływa oraz jak uczniowie w Polsce radzą sobie ze stresem i płynącą ze świata zewnętrznego presją. Jednym z głównych założeń, jakie sobie stawiamy jest przygotowanie na podstawie wyników badań kampanii społecznej, która pomoże młodym ludziom myśleć o sobie lepiej

            Oficjalna strona projektu: https://mlodeglowy.pl/

          • "Zdrowo jem, więcej wiem" - projekt edukacyjny dla klas drugich

          • W tym roku szkolnym uczniowie klas drugich uczestniczą w XIII edycji projektu „Zdrowo jem, więcej wiem”, którego honorowym patronatem jest Pierwsza Dama, Agata Kornahauser-Duda.

            W ramach etapu jesienno–zimowego dzieci zdobywały wiedzę o zasadach zdrowego żywienia poprzez  różnego rodzaju działania, tj. poznanie Piramidy Zdrowia, tworzenie plakatów oraz gier planszowych o tematyce prozdrowotnej, układanie rymowanek, czy zabawnych historyjek o odżywianiu. W ramach projektu inscenizowały też wiersze związane z tym tematem, uczestniczyły w mini konkursach, rozwiązywały quizy.

            Do akcji włączyli się również rodzice, którzy w przedświątecznym czasie przygotowali zdrowy warzywno–owocowy poczęstunek dla swoich dzieci, a także pomogli w zorganizowaniu kostiumów do przedstawienia „Na straganie” J. Brzechwy.

            Serdecznie dziękujemy!

            Mamy nadzieję, że wiedza, którą zdobyli uczniowie wpłynie na wyrobienie dobrych nawyków żywieniowych w ich codziennym życiu.

            Anna Orłowska

            Jolanta Oczechowska

          • Policjanci z KPP w Zambrowie z wizytą w naszej placówce

          • Policjanci zambrowskiej komendy zajmujący się profilaktyką w dniu 10.01.2023 r. złożyli kolejną wizytę w naszej szkole, aby porozmawiać z uczniami o podstawowych zasadach bezpieczeństwa podczas poruszania się na drodze. Policjanci omówili również zagadnienia związane z bezpiecznym spędzaniem czasu podczas ferii zimowych.

            Przekazane informacje nie ograniczyły się tylko do teorii. Dzieci mogły aktywnie uczestniczyć w zajęciach dzięki mobilnemu miasteczku ruchu drogowego. Dla uczniów klas I-III była to cenna lekcja oraz wspaniała zabawa.