Pilotażowe wdrażanie modułowego e-podręcznika z plastyki
- Modułowy podręcznik z plastyki wdrażają uczniowie klasy IVb w trakcie zdalnych lekcji tego przedmiotu. Po powrocie do szkoły będą oni pracować na nowych laptopach z wykorzystaniem monitora interaktywnego, czyli na sprzęcie, który otrzymaliśmy w ramach programu.
Zajęcia kulinarne w grupie 5-6 latków
- 7
Dnia 30 października grupa 5-6latków przygotowała pyszne kanapki .
Przed przystąpieniem do swoich stanowisk pracy dzieci obejrzały filmik edukacyjny o piramidzie zdrowia i zdrowym odżywianiu.
Dzieci praktycznie ułożyły na tablicy piramidę z produktów, które powinniśmy wykorzystywać w odpowiednich proporcjach. Następnie dzieci umyły ręce, ubrały fartuszki, białe opaski na włosy i przystąpiły do pracy. Proces przygotowania kolorowych kanapek przebiegał w skupieniu i spokoju. Dzieci z wielkim zaangażowaniem wcieliły się w kucharzy. Kanapki wyszły wyśmienite i smakowały też bardzo, co widać na zdjęciach. Degustacja wypadła wspaniale . Dzieci doceniły własną pracę i piękne zjadły.
Na zajęciach realizowane były również treści programu edukacyjnego "Skąd się biorą produkty ekologiczne?".
Tekst i foto: Elżbieta Kos
Kampania "Dzieciństwo bez przemocy" w naszym przedszkolu
- 17
Przez ostatnie dwa tygodnie nasze przedszkolaki brały udział w kolejnych zajęciach w ramach udziału w Kampanii Dzieciństwo bez Przemocy już za nami.
Dzieci przypomniały sobie wiadomości o tym jakie mamy emocje, podawały ich przykłady i sytuacje, które je powodują. W czasie zajęć dzieci miały okazję opowiadać historyjki i oglądać swoje minki w lustrze . Rozmawialiśmy także o zmysłach , które pozwalają nam poznać świat , a jednocześnie ostrzegają nas przed niebezpieczeństwami. Na innych zajęciach dzieci uczyły się, że są zachowania, które mogą krzywdzić innych lub im się nie podobać. Dzieci dowiedziały się, że mogą powiedzieć ,,nie" gdy czują się niekomfortowo. Dowiedziały się również, komu o tym powiedzieć. Dzieci poznały dalsze losy Minki i Humorka. Mówiliśmy też o częściach ciała i o tym, że każde dziecko ma części intymne, które należą tylko do niego. Dzieciom bardzo podobał się pies z filmu ,,GADKI z psem" , który bardzo przystępnie objaśnił dzieciom bezpieczne zasady. My przypomniałyśmy sobie również Standardy Ochrony Małoletnich obowiązujące w naszym przedszkolu .
#KampaniaDziecinstwobezPrzemocy
Tekst i foto: Elżbieta Kos
Akcja "Recykling daje owoce" w przedszkolu
- 15
29 listopada 2024 r. dzieci z Gminnego Przedszkola w Szumowie przystąpiły do akcji #Recykling daje owoce .
Za przyniesione dotychczas baterie dzieci otrzymały pyszne, zdrowe owoce .
Pamiętajmy - owoce, to tylko symbol Liczy się cel, dla którego przystąpiliśmy do akcji .
Właściwa zbiórka baterii i eletrośmieci pozwala nie tylko unieszkodliwić toksyczne metale ciężkie, ale także odzyskać część surowców oraz zaoszczędzić energię potrzebną do wydobycia pierwiastków, niezbędnych do produkcji nowych baterii.
Dlatego zachęcamy wszystkich do przynoszenia zużytych baterii, akumulatorków i drobnego sprzętu elektronicznego i elektrycznego do naszego przedszkola .
Zbiórka trwa do grudnia 2024 r.
#ERP #zsee #ZużyteBaterie #DominikDobrowolski #Recykling #EdukacjaEkologiczna
Tekst i zdjęcia: Katarzyna Gawkowska
Policjanci z wizytą w przedszkolu
- 14
Dnia 28.10.24r. nasze przedszkole odwiedzili policjanci z Powiatowej Komendy Policji w Zambrowie.
Przeprowadzili oni z dziećmi zajęcia, w trakcie których przybliżyli specyfikę pracy policjanta oraz omówili zasady bezpieczeństwa i ruchu drogowego . Przedszkolaki zdobytą wiedzę mogły zastosować w praktyce podczas zabawy z mobilną makietą ruchu drogowego .
Serdecznie dziękujemy za bardzo ciekawe spotkanie i aktywnie przeprowadzone zajęcia. Dla dzieci była to nie tylko zabawa, ale i cenna lekcja .
Tekst: Magdalena Banasik
Foto: Magdalena Banasik, Elżbieta Kos, Marta Przychodzeń, Olena Lubanova
Profilaktyka wad postawy pod hasłem „Lekki tornister”
Akcja skierowana jest do dyrektorów szkół podstawowych, uczniów oraz ich rodziców i ma na celu uświadomienie adresatom, iż działając wspólnie mogą skutecznie zapobiegać problemom zdrowotnym wynikającym z nadmiernego obciążenia kręgosłupa tornistrami szkolnymi.
Zalecenia dotyczące tornistrów szkolnych
Tornister stanowi nieodzowny atrybut każdego ucznia. Jego waga, odpowiednie dopasowanie oraz właściwe użytkowanie odgrywają ogromną rolę w utrzymaniu prawidłowej postawy oraz zapobieganiu skrzywienia kręgosłupa.
W wieku szkolnym ma miejsce pierwszy okres krytyczny dla postawy fizycznej dziecka. W okresie tym następuje wzmożony wzrost ciała dziecka, w związku, z czym uczniowie bardziej narażeni są na wykształcenie się u nich wady postawy. Rozpoczynając naukę, dziecko zmienia swój dotychczasowy tryb życia spędzając w szkolnej ławce – w pozycji siedzącej – dziennie powyżej 4 godzin. Dodatkowo w wieku 6–9 lat organizm wykazuje ogromną biologiczną potrzebą ruchu, co prowadzi do częstej zmiany pozycji podczas lekcji.
- Zbyt ciężki plecak może powodować niekorzystne, bolesne napięcia w mięśniach i stawach, oraz bóle bioder i kolan;
- Noszenie nieodpowiedniego plecaka wymusza nieprawidłową postawę – pochylanie sylwetki do przodu, a także bóle w okolicach karku;
- Nadmierne obciążenie źle wpływa również na ramiona, które są nieprzystosowane do noszenia ciężarów;
- Zgodnie z zaleceniami Głównego Inspektora Sanitarnego waga plecaka nie powinna przekraczać 10-15 proc. masy ciała ucznia.
Źródło: Główny Inspektorat Sanitarny
Szumowski Międzyszkolny Rajd Ekologiczny
W dniu 24 października 2024 r. w Szumowie odbył się Szumowski Rajd Ekologiczny, który zgromadził młodych entuzjastów przyrody i ekologii z kilku pobliskich szkół. Siedem drużyn, reprezentujących Szkoły Podstawowe z Andrzejewa, Dybek, Kołak Kościelnych, Śniadowa, Srebrnej, Starego Zakrzewa oraz Szumowa, wzięło udział w wydarzeniu, które miało na celu podniesienie świadomości ekologicznej, promowanie zrównoważonego stylu życia wśród uczniów i społeczności lokalnej oraz integrację szkół z regionu.
Rajd został zorganizowany przez Szkołę Podstawową w Srebrnej oraz Zespół Szkół w Szumowie, we współpracy z Centrum Biblioteczno-Kulturalnym, Zakładem Gospodarki Komunalnej, Zakładem Produkcji Kruszyw Rupińscy, Posterunkiem Policji w Szumowie. Całe przedsięwzięcie było realizowane dzięki dotacji z Wojewódzkiego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej w Białymstoku w ramach programu „Program Regionalnego Wsparcia Edukacji Ekologicznej (część 2)” w kwocie 8 tyś. zł, którą otrzymała Szkoła Podstawowa w Srebrnej.
Rajd rozpoczął się o godzinie 9:00 na boisku przy Zespole Szkół w Szumowie. Drużyny, składające się z uczniów klas VI (lub młodszych), po wylosowaniu kolejności wyjścia, miały do pokonania wyznaczoną trasę o długości około 3,5 km. Urozmaiceniem oczekiwania na start było wykonanie eko – breloczków z drewnianych koralików. Po drodze czekały na uczestników stanowiska, gdzie trzeba było wykazać się wiedzą ekologiczną, wykonywać zadania związane z ochroną środowiska oraz współpracować jako zespół, aby zdobyć punkty. Uczniowie musieli rozpoznać gatunki roślin, rozwiązać quiz związany z ochroną zasobów naturalnych, posegregować śmieci, przenieść wodę z użyciem gąbki, wykonać pracę plastyczną ze zgromadzonych liści oraz zbudować wieżę z klocków, w jak najkrótszym czasie. Ostatnim punktem programu był udział w warsztatach tworzenia kul nasiennych. Rajd zakończył się wspólnym ogniskiem na terenach rekreacyjnych mini skansenu w Szumowie. Tu również odbyło się podsumowanie akcji, ogłoszenie wyników oraz wręczenie nagród.
Najważniejszym aspektem wydarzenia, mimo rywalizacji, była dobra zabawa i nauka przez doświadczenie oraz budowanie świadomości ekologicznej wśród młodzieży. Szumowski Rajd Ekologiczny to przykład, jak poprzez aktywne formy edukacji można rozwijać proekologiczne postawy wśród młodych ludzi, a także integrować społeczności szkolne z różnych miejscowości.
Tekst: Katarzyna Mianowska
Zdjęcia: nauczyciele Zespołu Szkół w Szumowie i Szkoły Podstawowej w Srebrnej
47
Zaproszenie do udziału w konkursie
Urząd Marszałkowski Województwa Podlaskiego zaprasza uczniów klas IV-VI do udziału w konkursie pn. "Gospodarstwo moich rodziców jest Eko i dba o środowisko".
- Forma konkursu: praca pisemna zawierająca charakterystykę i zdjęcia ekologicznego gospodarstwa rolnego rodziców
- Termin przesyłania prac: 15 listopada 2024 r. elektronicznie na adres: rolnictwo@podlaskie.eu lub drogą pocztową (decyduje data stempla) na adres:
Urząd Marszałkowski Województwa Podlaskiego
Departament Rolnictwa i Rozwoju Obszarów Wiejskich
ul. Kard. Stefana Wyszyńskiego 1
15-888 Białystok
Warunkiem udziału w konkursie jest wypełnienie i przesłanie formularza zgłoszeniowego (w załaczniku poniże).
Szczegóły zawiera Regulamin konkursu (załacznik poniżej).
Osobą do kontaktu jest Katarzyna Koncewicz, tel. (85) 66 54 465, e-mail: rolnictwo@podlaskie.eu
Zapraszamy do udziału!
XXIV Dzień Papieski, Narodowy Marsz Papieski
XXIV Dzień Papieski
Św. Jan Paweł II. Ewangelia starości i cierpienia
,,Na moim przykładzie chciałbym pokazać, jak przyjmować cierpienie (..) Przybywam, jako pielgrzym prawdy i nadziei do sanktuarium św. Łazarza. Przybywam, aby moim własnym ciałem świadczyć o znaczeniu i sensie bólu, gdy go przyjmujemy z zaufaniem, zbliżając się do Boga bogatego w miłosierdzie (…) człowiek powinien się czuć wezwany, aby świadczyć miłość w bólu” – słowa te Jan Paweł II wypowiedział do ludzi trędowatych w czasie swojej pamiętnej wizyty na Kubie w styczniu 1998 roku. Wypowiedziane przez człowieka chorego pośród chorych słowa, można uznać za spójny wyraz myśli i osobistego świadectwa papieża, który głoszoną innym prawdę okupił własnym cierpieniem.
Pamiętajmy o słowach Jana Pawła II:
,,Wzywam was, młodzi przyjaciele, byście traktowali ludzi starszych wielkodusznie i z miłością.”
Narodowy Marsz Papieski - 19 października, Warszawa.
Wydarzenie to, zorganizowano z okazji 40. rocznicy męczeńskiej śmierci błogosławionego księdza Jerzego Popiełuszki, by uczcić pamięć zarówno ks. Popiełuszki, jak i św. Jana Pawła II.
Źródło: https://dzielo.pl/
Dzień Edukacji Narodowej
Dzień Edukacji Narodowej jest okazją do wyrażenia wdzięczności za wysiłek i wielkie serce wkładane na rzecz pracy z dziećmi. W tym dniu pamiętamy o wszystkich nauczycielach ale również o pracownikach szkoły: obecnych i emerytowanych.
18 października 2024 r. roku cała społeczność szkolna spotkała się w CBK w Szumowie na uroczystej akademii przygotowanej przez uczniów klasy IIa oraz IIb. Pani Dyrektor oraz Pan Wójt wręczyli nagrody nauczycielom i pracownikom szkoły.
Za szczególne osiągnięcia w pracy dydaktycznej, wychowawczej oraz opiekuńczej nagrody otrzymały: Magdalena Banasik, Elżbieta Kos, Anna Orłowska, Jolanta Oczechowska, Edyta Fiedorczuk oraz Dorota Kurpiewska.Za osiągnięcia w pracy zawodowej: Bożena Banasik, Justyna Lutostańska oraz Aneta Szabłowska.
Nagrodę Wójta otrzymały: Anna Dąbrowska - Komor oraz Bożena Katarzyna Kosobudzka.Podziękowania za trud wkładany w wychowanie i kształcenie dzieci życząc jednocześnie satysfakcji i radości z wykonywanej pracy, a także dalszych sukcesów złożyła Rada Rodziców Szkoły Podstawowej oraz Gminnego Przedszkola.
Rodzicom serdecznie dziękujemy za mile spędzony czas przy kawie, herbacie oraz słodkim poczęstunku.
Wszystkim pracownikom szkoły życzymy jeszcze raz wszystkiego najlepszego!Tekst: Małgorzata Frączyk
Zdjęcia: Wioletta Suchcicka, Małgorzata Frączyk
6
Wycieczka do Muzeum Motoryzacji
W dniu 16.10.2024 uczniowie z klas 1b, 4a, 4b, 5b i 6b wyruszyli w podróż w czasie.
Pierwszym punktem programu było Muzeum Motoryzacji w Otrębusach. Pan Przewodnik opowiadał o historii maszyn znajdujących się pod ich opieką. Uczniowie podziwiali stare, zabytkowe auta, motocykle, rowery, czołg Rudy 102. Większość z nich do tej pory jest wypożyczana na plan filmowy.
Po sytym posiłku w McDonald's, udaliśmy się do Pałacu w Wilanowie na lekcje muzealną "Wizyta u króla". Dzieci z uwagą słuchały o historii króla Jana III Sobieskiego i jego rodziny, zostały również zaproszone do jego komnat, a nawet mogli się wcielić w jego postać poprzez strój typowy dla władcy z tego okresu.
Na chwilę rozrywki udaliśmy się do Świata Iluzji, gdzie uczniowie zmierzyli się ze swoim umysłem i doświadczyli złudzeń optycznych.
Ostatnim punktem programu był spacer po Warszawskiej Starówce, po ogrodach w Zamku Królewskim, a nawet zabawa w królewskim labiryncie.
Dzień był bardzo wyczerpujący i pełen wrażeń, ale pogoda mimo wszystko Nam dopisała.
Szykujemy się na następną wyprawę.
Tekst i Foto: Sylwia Jasionek
3
Informacja dla emerytowanych pracowników Zespołu Szkół w Szumowie
Szanowni Państwo.
Jeśli chcą Państwo otrzymać dofinansowanie z funduszu socjalnego w związku z wzmożonymi wydatkami w okresie jesienno-zimowym (na święta), prosimy o złożenie wniosków o świadczenie w sekretariacie szkoły do 31.10.2024 r.
Przypominam, że wszelkie formularze związane z Funduszem Socjalnym można otrzymać w sekretariacie lub wydrukować sobie ze strony szkoły, zakładka 'Dokumenty' - 'Dla pracowników'.
Poniżej zamieszczam formularz Wniosku o świadczenie.
Podpisane i zeskanowane wnioski można także przesłać na adres mailowy szkoły: zsszumowo@szkolaszumowo.pl
Małgorzata Sówka
Życzenia z okazji DEN
Zestaw ratunkowy LifeVac
#PKO dzieciom
W ramach projektu #PKO dzieciom nasze przedszkole otrzymało zestaw ratunkowy LifeVac. Jest to sprzęt służący do udrażniania dróg oddechowych podczas zakrztuszenia lub zadławienia. Urządzenie LifeVac jest wykorzystywane jako uzupełnienie standardowej procedury pierwszej pomocy w sytuacji, gdy ta nie przynosi pożądanego skutku. Jego użycie nie wymaga specjalistycznej wiedzy ani przeszkolenia. Może być stosowane przez każdego. Jego działanie polega na zasysaniu ciała obcego z dróg oddechowych poszkodowanego w sposób nieinwazyjny i skuteczny.
Składamy podziękowania Fundacji PKO Bank Polski za przekazany sprzęt, który zwiększy bezpieczeństwo pobytu dzieci w naszej placówce.
"Noc bibliotek"
W piątkowe popołudnie uczniowie z klasy 5a i 5b wzięli udział w ogólnopolskiej akcji "Noc bibliotek" zorganizowanej przez Centrum Biblioteczno - Kulturalne w Szumowie. Uczniowie miło spędzili wolny czas, obejrzeli film "Mój brat ściga dinozaury", zagrali w biblioteczne bingo oraz wspólnie przeczytali wiersz pt." Moc bibliotek".
Dziękujemy za zaproszenie.
Tekst i zdjecia: W.Suchcicka
„Natalia i Antek w świecie wielkiej matematyki”
Uczniowie klasy Ia i Ib w roku szkolnym 2024/ 2025 przystąpili do projektu „Natalia i Antek w świecie wielkiej matematyki”. Co miesiąc będą realizować kolejne zadania z dziedziny królowej nauk. Udział w wyzwaniu polega na wspólnym rozwiązywaniu ciekawych zadań. Dzieci wraz z Natalką i Antkiem będą rozwiązywać zagadki matematyczne, a także poznawać rzeczy, które pomagają w codziennym życiu, a także podczas zabawy. W październiku zrealizowano moduł matematyka w grach planszowych. Pierwszoklasiści obejrzeli film wprowadzający w temat, rozwiązali ciekawe zagadki, grali w ulubione gry planszowe, a także zainspirowani stworzyli w grupach swoje własne planszówki. Na koniec wkleili w otrzymane Dzienniczki Wielkiego Matematyka swoje pierwsze odznaki.
W kolejnych miesiącach będą realizować moduły:
-Listopad 2024 – Matematyka w sklepie.
-Grudzień 2024 – Matematyka w ciele człowieka.
-Styczeń 2025 – Matematyka na urodzinach.
-Luty 2025 – Matematyka w straży pożarnej.
-Marzec 2025 – Matematyka w restauracji.
-Kwiecień 2025 – Matematyka w ogródku.
-Maj 2025 – Matematyka w kosmosie – podróż do gwiazd.
Realizacja projektu to doskonała okazja do sprawdzenia , jak praktyczne umiejętności nabywane podczas zabawy łączą się z matematyką.. Zajęcia są jednocześnie doskonałą okazją do rozwijania umiejętności i kompetencji społecznych.
Tekst i zdjęcia: J. Oczechowska, A. Orłowska
4
Konkurs na najpiękniejszy jesienny bukiet "Dary jesieni"
Dnia października w Miejskim Ośrodku Kultury w Zambrowie odbył się konkurs na najpiękniejszy jesienny bukiet "Dary jesieni". Naszą szkołę reprezentowało 5 zespołów.
W kategorii klas I - III
I miejsce: Nina Rolnik, Wiktoria Truchel, Laura Glińska z klasy IIa
III miejsce: Maciej Jastrzębski, Kamil Lendzioszek, Fabian Dzieniszewski z klasy IIIa
W kategorii klas IV - VI
I miejsce: Nikola Walerzak, Iza Myślińska, Lena Szewczyk z klasy Va
II miejsce: Lena Głębocka, Apolonia Rudzka, Julia Kozikowska z klasy Vb
W kategorii klas VII - VIII
II miejsce: Paulina Glińska, Agata Gworek, Nadia Bazylak z klasy VIIIa
Naszym uczniom serdecznie gratulujemy i życzymy dalszych sukcesów.
Więcej informacji: https://zambrow.org/.../najpiekniejsze-jesienne-n1630785...
Tekst: Małgorzata Frączyk
Foto autorstwa: www.zambrowiacy.pl
8
Nasza szkoła bierze udział w programie "Mały Mistrz" 2024❗️
Program "MAŁY MISTRZ" skierowany jest do naszych najmłodszych uczniów z klas I - III i ma na celu promocję oraz upowszechnianie postaw sportowych, zdrowotnych i społecznych.
Podczas trwania programu raz w tygodniu na jednej godzinie wychowania fizycznego nasi najmłodsi uczniowie będą mieli okazję pod okiem swoich wychowawczyń oraz przy wsparciu nauczyciela WF-u uczestniczyć w różnych formach aktywności ruchowej. Będzie to również okazja do zdobywania konkretnych umiejętności. Uczeń, któremu uda się zdobyć komplet sprawności otrzyma tytuł MAŁEGO MISTRZA
Nasza szkoła otrzyma sprzęt sportowy dopasowany do realizowanych zajęć oraz materiały dydaktyczne.
Dzieci będą mogły się sprawdzić jako:
Rowerzysta/Turysta
Gimnastyk/Tancerz
Saneczkarz/Narciarz/Łyżwiarz
Piłkarz/Koszykarz/Siatkarz
Lekkoatletyk
Pływak
Program daje wiele możliwości i na pewno każdy z naszych uczniów okaże się "MAŁYM MISTRZEM" w jakiejś dziedzinie.
Termin realizacji:
03.09.2024r. – 15.12.2024r.
M. Frączyk
Certyfikat Placówki Przyjaznej Drzewom
Zapraszamy do udziału w przedszkolnym konkursie "Moje dzieciństwo bez używek i przemocy"
Archiwum Aktualności
- Październik 2024
- Wrzesień 2024
- Sierpień 2024
- Czerwiec 2024
- Maj 2024
- Kwiecień 2024
- Marzec 2024
- Luty 2024
- Styczeń 2024
- Grudzień 2023
- Listopad 2023
- Październik 2023
- Wrzesień 2023
- Sierpień 2023
- Lipiec 2023
- Czerwiec 2023
- Maj 2023
- Kwiecień 2023
- Marzec 2023
- Luty 2023
- Styczeń 2023
- Grudzień 2022
- Listopad 2022
- Październik 2022
- Wszystkie