• Konferencja Asów Internetu 2024
          • Konferencja Asów Internetu 2024

          • 14 marca odbyła sie Konferencja Asów Internetu 2024, w ramach której uczniowie klas I-VIII wzieli udział w warsztatach online. Rozmawiano o tym, jak mądrze funkcjonować w sieci i umiejętnie korzystać z potencjału Internetu.

            5- i 6-latki naszego przedszkola wzięły udział w zajęciach na temat "Jak rozpoznać fałszywe informacje?", czyli jak mądrze funkcjonować w sieci i umiejętnie korzystać z potencjału Internetu, wysłuchały bajki o Zielonym Kapturku oraz wykonały prace plastyczne, której bohaterem był już wszystkim dobrze znany Czerwony Kapturek.

            Uczniowie klas I-III wzieli udział w zajęciach pt. "Mapa uważności. Kiedy i do czego potrzebna jest uważność?", podczas których dowiedzieli się, do czego służy uważność, jak ją rozpoznać i trenować oraz zastanawiali się, do czego jest potrzebna podczas korzystania z Internetu. Na zajęciach pt. "Pan Rozs(ą)dek" uczniowie wraz z bohaterem poszukiwali zagubionego ogonka od litery Ą.

            Uczniowie klas IV-VI uczestniczyli w zajęciach "Obywatel C., czyli co moc ma wspólnego z odpowiedzialnością", podczas ktorych dowiedzieli się w jaki bezpieczny i odpowiedzialny sposób można wykorzystywać narzędzia cyfrowe

            Uczniowie klas VII-VIII dowiedzieli się, jak rozróżnić prawdę od fałszu i nie powtarzać fake newsów podczas zajęć pt. "Prawda czy fałsz? Jak patrzeć i czytać, by nie dać się nabrać?"

            Asy Internetu to bezpłatny program edukacyjny skierowany do szkół podstawowych i przedszkoli w całym kraju, ktorgo zalożeniem jest m.in. wzmacnianie w dzieciach i nastolatkach wartości, które pomogą im eksplorować internet w sposób bezpieczny i odpowiedzialny.

            Tekst: Małgorzata Sówka

            Zdjęcia: nauczyciele ZS w Szumowie

          • Ogólnopolski konkurs grantowy "Tradycyjny Sad"

          • „TRADYCYJNY SAD”  jest ogólnopolskim konkursem grantowym, który ma na celu szerzenie wiedzy na temat starych odmian drzew owocowych.

            Konkurs podzielony został na dwa etapy. W pierwszym zdobywa się wiedzę potrzebną do założenia minisadu. W drugim należy to wiedzę wykorzystać w praktyce, czyli załażyć minisad.

            Uczniowie klasy 4 zgłosili chęć udziału w konkursie i wraz z wychowawczynią - Panią Wiolettą Suchcicką, przystąpili do działań przewidzianych w I etapie, czyli:

            • ustalili nazwę zespołu "Wisienki" i zaprojektowali logo;
            • opracowali kosztorys i plan nasadzeń;
            • spotkali się z panem sadownikiem, który opowiedział im o sadownictwie, starych odmianach drzew owocowych oraz o naturalnych metodach ich pielęgnacji;
            • zrobili plakat promujący przedsięwzięcie;
            • przygotowali prezentację o starych odmianach drzewek owocowych i wybrali odmiany, które zasadzą w naszym szkolnym minisadzie

            Uczniowie bardzo się zaangażowali w wykonanie wszystkich zadań w I etapie. Trzymamy za nich kciuki, ponieważ 120 zespołów konkursowych, z najwyższymi wynikami z pierwszego etapu, otrzyma granty na zakup drzewek owocowych tradycyjnych odmian.

            O efektach działan klasy 4 będziemy informować po ogłoszeniu wyników etapu I.

            Do obejrzenia fotorelacji z działań zapraszamy do Galerii zdjęć :)

            Tekst: Małgorzata Sówka

            Zdjęcia: Wioletta Suchcicka

          • Dzień Języka Ojczystego

          • 21 lutego na całym świecie obchodzony jest Dzień Języka Ojczystego. To święto zostało ustanowione przez UNESCO w 1999r. Jest to data upamiętnienia wydarzeń w Bangladeszu, gdzie pięciu studentów zginęło podczas demonstracji, w której domagano się uznania języka bengalskiego jako języka urzędowego.

            O tym, jak ważne jest posiadanie języka ojczystego, dbałość o jego poprawność i piękno, mieli okazję przypomnieć sobie uczniowie naszej szkoły podczas apelu. W roli głównej wystąpiła MOWA OJCZYSTA, która, zwracając się do dzieci i młodzieży, wyraziła swoje zaniepokojenie, że młode pokolenie, stosując skróty i przekręcając znaczenie wyrazów, ,,kaleczy” język ojczysty. Dziękowała tym, którzy na co dzień mówią i piszą starannie, dbając o poprawną wymowę i pisownię.

            Podczas apelu wręczone zostały nagrody książkowe i pamiątkowe dyplomy laureatom Szkolnego Konkursu o Tytuł Mistrza Pióra.

            Wszystkim serdecznie gratulujemy. 

            Radzie Rodziców dziękujemy za ufundowane nagrody.

            Gabriela Leszczyńska, Dorota Lubiejewska

            Foto: Magdalena Jasionek

          • Światowy Dzień Chorego

          • 11 lutego obchodzimy Światowy Dzień Chorego, z tej okazji uczniowie klas I - III przygotowali dla chorych laurki z życzeniami. Już w czwartek część kolorowych kartek wraz z paczką pełną zabawek trafiła do pacjentów oddziału dziecięcego Szpitala Powiatowego w Zambrowie. Pozostałe życzenia wolontariusze zawieźli w piątek do dwóch szumowskich ośrodków zdrowia oraz do Centrum Opiekuńczo - Mieszkalnego w Pęchratce Polskiej. Podczas międzypokoleniowego spotkania integracyjnego nie zabrakło życzeń, ciepłych słów, wspólnego śpiewu i zabawy. Dla dzieci była to również żywa lekcja historii. Seniorzy opowiadali o swoich dziecięcych latach jak również o sposobie spędzania czasu w ośrodku. Był to wspaniały czas pełen niezapomnianych wrażeń. Mamy nadzieję, że to początek współpracy pomiędzy naszą szkołą a tym pełnym ciepła i życzliwości miejscem. Inicjatorem przedsięwzięcia było SKC i SU naszej szkoły.

            Anna Dąbrowska-Komor, Małgorzata Frączyk

            Zdjęcia: Małgorzata Bączyk, Anna Dąbrowska-Komor

          • Rekrutacja dzieci do Gminnego Przedszkola i klasy pierwszej Szkoły Podstawowej w Szumowie

          • Szanowni Państwo!

            Rozpoczynamy zapisy dzieci do naszego przedszkola i do klasy pierwszej szkoły podstawowej. Wnioski można otrzymać od wychowawców w przedszkolu, w sekretariacie szkoły lub pobrac ze strony szkoły (link do dokumentów poniżej).

            Terminy rekrutacji:

            1. do 23.02.2024 r. - składanie wniosków wraz z załącznikami
            2. 07.03.2024 r., godz. 15.00 - opublikowanie ogólnych list dzieci zakwalifikowanych do przedszkola i klasy pierwszej 
            3. do 19.03.2024 r., godz.15.00 - potwierdzenie przez rodziców woli przyjęcia do przedszkola/szkoły - złożenie dodatkowych oświadczeń 
            4. 22.03.2024 r., godz. 15.00 - opublikowanie ogólnych list dzieci przyjętych do przedszkola i do klasy pierwszej 

            Zapraszamy do składania wniosków 🙂

          • Tytuł ambasadora programu Misja Kieszonkowe

          • Miło nam poinformować, że nasza szkoła otrzymała tytuł ambasadora programu Misja Kieszonkowe. 

            Jest to dowód naszego zaangażowania w przekazywanie uczniom wartościowej wiedzy z zakresu finansów. 

            Zachęcamy wszystkich Nauczycieli oraz Rodziców do skorzystania z materiałów dostępnych na stronie www.misjakieszonkowe.pl i budowania wśród dzieci cennych nawyków i samodzielności finansowej.

            Już dziś zainwestujmy w edukację finansową dzieci, która zaprocentuje w ich dorosłym życiu!

             

          • Bohater ON w Twojej Szkole 2023

          • Uczniowie naszej szkoły po raz kolejny wzięli udział w akcji Bohater ON w Twojej Szkole 2023. Są to ogólnopolskie działania mająca na celu upamiętnienie i uhonorowanie uczestników Powstania Warszawskiego oraz promocję historii Polski XX wieku. Prowadzona akcja edukuje młodych Polaków, bazując na indywidualnych historiach uczestników walk o stolicę, wzmacnia poczucie tożsamości narodowej, krzewi postawy patriotyczne oraz buduje wrażliwość społeczną.

            Katarzyna Dmochowska

          • Dzień Babci i Dziadka w klasach trzecich

          • ​​​​​​

            „Miesiąc styczeń się raduje, że Dzień Babci Dziś świętuje.
            I dla Dziadka są życzenia, i tych życzeń są spełnienia.”


            Święto Babci i Dziadka to dzień niezwykły, dzień pełen uśmiechów, wzruszeń i łez radości...

            Dnia 17 i 19 stycznia 2024r. gościliśmy w naszej szkole Babcie i Dziadków zaproszonych przez uczniów klasy IIIa oraz IIIb Szkoły Podstawowej. Spotkanie rozpoczęło się od programu artystycznego. Wiersze i piosenki w wykonaniu dzieci wprowadziły wszystkich w odświętny nastrój. Uśmiech zawitał na twarzach zebranych. Wiele pozytywnych emocji wywołały również scenki z życia naszych kochanych dziadków. Wszystkim zaproszonym gościom serdeczne życzenia złożyła pani dyrektor Małgorzata Sówka oraz wychowawczynie Anna
            Orłowska oraz Jolanta Oczechowska. 
            Nie zabrakło też upominków wykonanych własnoręcznie przez uczniów. Dziadkowie byli pełni uznania dla swoich wnuków. Wspólny poczęstunek przygotowany przez rodziców był okazją do rozmów i dzielenia się wrażeniami z występu. Wspaniała atmosfera, która towarzyszyła spotkaniu, umocniła więzi rodzinne, pozwoliła na bliższe poznanie się.
            Wszystkim Babciom i Dziadkom, jeszcze raz, składamy najserdeczniejsze życzenia zdrowia i wszelkiej pomyślności w życiu.

            Anna Orłowska

            Jolanta Oczechowska

          • Podsumowanie z pierwszego półrocza projektu "Cook Book"

          • Uczniowie z klas 2A, 3A i 3B wraz ze swoimi nauczycielkami j. angielskiego wykonali 4 zadania, podczas których nie tylko kształcili swoje zdolności językowe, ale także zdolności kulinarne. Sałatka owocowa, tortilla z szynką, tiramisu i ślimaczki z ciasta francuskiego. To przepisy, które mieli okazję robić. Mmm.... Palce lizać!

            Tekst: Sylwia Jasionek

            Foto: Magdalena Jasionek, Sylwia Jasionek 

          • Zimowisko dla dzieci z dofinansowaniem z KRUS

          • Centrum Wspierania Rodziny zaprasza dzieci gminne do udziału w ziomowisku organizowanym i dofinansowanym z programu profilaktyczno-sportowego w „perle Borów Tucholskich” - w Tleniu, w terminie: 25 stycznia-31 stycznia 2024 r. (turnus 7-dniowy)

            Zimowisko przeznaczone jest dla dzieci w wieku 8-16 lat z województwa podlaskiego z gmin wiejskich do 20 tysięcy mieszkańców.

            W ramach kosztów pokrywanych przez rodziców w kwocie tylko 289,00 złotych od dziecka (jeden z rodziców uczestnika musi być w pełnym zakresie ubezpieczony w KRUS bądź pobierający świadczenia z KRUS). Kwota ta stanowi wyłącznie dopłatę do kosztów transportu autokarowego na kolonię.

            W wypoczynku na preferencyjnych warunkach mogą ponadto wziąć udział również pozostałe dzieci z dopłatą 895,00 złotych za skierowanie.

            Transport dzieci na i z miejsca wypoczynku odbywa się autokarem spod Urzędu Gminy.

            Pozostałe koszty pobytu pokrywa Centrum Wspierania Młodzieży ze środków pozyskanych od sponsorów korporacyjnych, urzędów administracji centralnej i KRUS w Warszawie.

            Po więcej informacji zapraszamy na naszą stronę internetową: www.centrumwm.pl

            Zgłoszenia w formie telefonicznej lub e-mailowej przyjmowane są do dnia 16 stycznia 2024 r. do godziny 15:00. Ze względu na ograniczoną liczbę miejsc decyduje kolejność zgłoszeń.

            W razie pytań bądź wątpliwości prosimy o kontakt z panem Maciejem Archaniołowiczem pod nr tel. 502-626-171.

          • „Przyjdź Jezu, świat Cię potrzebuje” - Jasełka w Zespole Szkół w Szumowie.

          • „Kolejny już rok - kolejne jasełka. Opowieść o niebie, o piekle, o świętach, i o tym, co ważne, co trzeba pamiętać... Serce włożyliśmy w to oraz pracę, więc Bogu dajemy, jako dar, to granie nasze….” – te słowa najlepiej oddają atmosferę świąt, w którą wprowadzili nas aktorzy szkolnej grupy teatralnej, chór oraz młodzi muzycy, grający kolędy na instrumentach muzycznych.

            W piątek, 22 grudnia cała społeczność szkolna miała możliwość podziwiać wspaniałą grę aktorską uczniów z klas 6a i 7, którzy pod opieką Pani Doroty Trzeciak przygotowali wspaniałe widowisko nawiązujące do ważnego w życiu każdego chrześcijanina wydarzenia, którym stały się narodziny Dzieciątka Jezus. Spektakl przeplatały kolędy śpiewane przez chór pod opieką Pani Elżbiety Kotomskiej oraz grane na instrumentach. Ksiądz proboszcz Sławomir Grodecki zaprosił wszystkich do wspolnej modlitwy oraz zlożył życzenia świąteczne. Życzenia spokojnych Świąt Bożego Narodzenia, spędzonych z tymi, którzy są nam najbliżsi złozyła także Pani Dyrektor Małgorzata Sówka. Po Jaselkach odbyły się wigilie klasowe.

            Dziękujemy wszystkim sympatykom naszej szkoły, którzy zaszczycieli nas swoją obecnością: ks. kan. dr Sławomirowi Grodeckiemu, prezesowi Banku Spółdzielczego w Szumowie, Panu Edwardowi Lipińskiemu, prezesowi Zakładu Gospodarki Komunalnej, Panu Wojciechowi Tylowi, przedstawicielowi, a zarazem przewodniczącemu Rady Rodziców, Panu Łukaszowi Krawczyk oraz wszystkim Rodzicom, którzy licznie przybyli na uroczystość.

            Dziękujemy także tym Rodzicom, którzy zaangażowali się w przygotowanie kostiumów i dekoracji,  Panu Piotrowi Chrzanowskiemu za nagłośnienie i oprawę akustyczną oraz mediom lokalnym: zambrow.org i zambrowiacy.pl.

            Wesołych Świąt Bożego Narodzenia :)

            Tekst: Małgorzata Sówka

            Foto: Małgorzata Frączyk

            Relacje w mediach lokalnych:

          • Jasełka w przedszkolu

          • Dnia 20.12.23r. w przedszkolu odbyły się Jasełka Bożonarodzeniowe przygotowane przez przedszkolaków z grupy 6-latków i 5-6-latków.

            Przedstawienie było naprawdę wyjątkowe. Przedszkolaki z bardzo dużym zaangażowaniem odgrywały swoje role oraz przeżywały, udzielającą się wszystkim zebranym, magię Świąt Bożego Narodzenia. Mali aktorzy, przed publicznością złożoną z rodziców, w pięknych strojach przedstawiły znaną każdemu historię narodzin Dzieciątka Jezus oprawioną kolędami i pastorałkami. Dzieci, stroje oraz dekoracje nadały temu spotkaniu uroczysty i bardzo nastrojowy klimat. Było świątecznie i magicznie.

            Po przedstawieniu, już w salach, odbyły się wigilie grupowe. Dzieci dzieliły się opłatkiem i składały świąteczne życzenia.

            Małym aktorom należą się ogromne brawa za pokonanie tremy oraz wczucie się w role i profesjonalne granie. Spisali się wspaniale.

            Tekst: Magdalena Banasik

            Foto: Rodzice dzieci występujących w przedstawieniu

          • Przedszkolaki w Wiosce Świętego Mikołaja

          • 6 grudnia to dzień bardzo wyczekiwany przez wszystkie dzieci. Z okazji Mikołajek nasze przedszkolaki (obie gr. 6-latków, gr. 5-latków i 3-4-latków) wybrały się na wycieczkę do Wioski Świętego Mikołaja w Majątku Howieny w Pomigaczach. Na miejscu czekało na dzieci mnóstwo atrakcji i niespodzianek. Wioska ta znajduje się w pięknej scenerii, która przeniosła nas do magicznego świata Świąt Bożego Narodzenia.

            Na przywitanie dostaliśmy ciepłą herbatę i pierniki. Potem dzieci wzięły udział w zabawach ruchowych prowadzonych przez Elfy. Następnie przedszkolaki wykonały i upiekły pierniczki dla Świętego Mikołaja, szklane lampiony dla siebie oraz napisały list do Świętego Mikołaja.Potem przyszła pora na najbardziej wyczekiwany moment - spotkanie ze Świętym Mikołajem. Dzieci zaśpiewały Mikołajowi piosenkę, a w zamian otrzymały prezenty i certyfikaty.Kolejnym etapem był krótki spacer, w trakcie którego odwiedziliśmy Mini ZOO, szopkę bożonarodzeniową, pocztę, chatę Świętego Mikołaja i magazyn z prezentami. Na sam koniec wycieczki zjedliśmy pyszny obiad.

            Wycieczka bardzo podobała się wszystkim dzieciaczkom. Do przedszkola wracały trochę zmęczone, ale zadowolone i uśmiechnięte. Mikołajki uznajemy za udane, były pełne pozytywnych wrażeń i emocji

            Tekst: Magdalena Banasik

            Foto: Magdalena Banasik

          • Mikołajki

          • S A M O R Z Ą D    U C Z N I O W S K I

            6 grudnia ogłasza dniem CZERWONYM.

            Tego dnia obchodzimy ł i. W szkole obowiązuje czerwony ubiór oraz elementy świąteczne.

             

            K O N K U R S !

            Do 6 grudnia na dolnym korytarzu ustawiona zostanie skrzynka, do której wrzucać będzie można krótkie wierszyki/rymowanki, w treści których znajdą się słowa: Mikołajki lub Mikołaj. Autorów trzech najciekawszych prac czeka upominek.

          • Andrzejki 2023r.

          • 30 listopada 2023r. uczniowie naszej szkoły wzięli udział w zabawie andrzejkowej.

             

            Dzieci z klas I - III bawiły się tańcząc, śpiewając przy muzyce, a na koniec odbyła się bitwa śnieżkami. Uczniowie klas IV - VIII dzięki przygotowanym wróżbom mieli szansę sprawdzić, np. jaki zawód będą wykonywać w przyszłości albo jakie imię będzie nosiła przyszła wybranka lub wybranek ich serca. Całą imprezę uświetniła muzyka, przy której nie zabrakło tańców. 

            Tekst: Małgorzata Frączyk

            Foto: Małgorzata Frączyk, Aneta Szabłowska

          • Bezpieczeństwo w sieci na Lekcjach w 4C i warsztaty w Muzeum Warszawy

          • Środę, 29 listopada klasa IV, pod opieką pań: Magdaleny Jasionek, Wioletty Suchcickiej oraz Sylwii Jasionek, spędziła w sposób turystyczno-edukacyjny.

            Kolejny raz uczniowie wzięli udział w zajęciach zorganizowanych przez NASK, które odbyły się w Ministerstwie Cyfryzacji w ramach projektu Lekcje w 4C.

            Na zajęciach pt. Przygody Profesora i N@tki, czyli jak mądrze korzystać z internetu uczniowie razem z Profesorem i N@tką, czyli bohaterami bezpłatnego kursu e-learningowego dostępnego na platformie OSE IT Szkoła, m.in. pogłębiali wiedzę z zakresu zagrożeń w internecie, dowiedzieli się, jak budować zdrowe cyfrowe nawyki, poznali zagadnienia związane z ochroną prywatności, kontaktami online, dostępem do szkodliwych treści, netykietą, nadużywaniem internetu i urządzeń cyfrowych, cyberzagrożeniami i bezpiecznym korzystaniem z aplikacji. Natomiast na warsztatach pt. Co mają wspólnego sok pomarańczowy i dezinformacja? uczniowie dowiedzieli się, czym jest dezinformacja i skąd się bierze oraz budowali świadomość zagrożeń występujących w mediach społecznościowych.

            Miłym podsumowaniem udziału w projekcie były drobne upominki od organizatorów czyli od państwowego instytutu badawczego NASK.

            Kolejnym punktem programu były warsztaty w Muzeum Warszawy pt. Od decyzji księcia do wyborów i budżetu partycypacyjnego. Jak warszawiacy uzyskali prawo do decydowania o mieście?, podcza których uczniowie wybrali się w podróż do dawnej Warszawy, zobaczyli, kto wtedy podejmował decyzje i jak mieszkańcy zyskiwali wpływ na miasto. Uczestnicy zastanowiali się, czy jako mieszkanki i mieszkańcy znają swoje prawa i czy z nich korzystają. O czym mogą decydować w swoim mieście/gminie? Czy od czasów dawnych warszawiaków wiele się w tej kwestii zmieniło? A co jeszcze mogłoby się zmienić?

            Podczas zajęć uczniowie ćwiczyli kompetencje kluczowe takie jak: krytyczne myślenie, umiejętność prowadzenia dialogu.

            Tekst: Małgorzata Sówka

            Foto: Wioletta Suchcicka, Magdalena Jasionek, Sylwia Jasionek