• Komunikat Podlaskiego Kuratora Oświaty w sprawie bezpiecznego wypoczynku dzieci i młodzieży

     • Zbliżające się ferie zimowe to czas, w którym dzieci i młodzież korzystają z różnych form zorganizowanego wypoczynku. Propozycji obozów czy półkolonii jest bardzo dużo. Nadzór nad ich organizacją sprawuje kurator oświaty, ale to rodzice decydują, komu powierzą opiekę nad swymi dziećmi. Aby pomóc Państwu w dokonaniu tego wyboru, proszę o zapoznanie się z poniższymi informacjami.

      1. Każdy organizator wypoczynku zobowiązany jest zgłosić wypoczynek do kuratorium oświaty. Dotyczy to zarówno szkół, klubów sportowych, biur podróży, organizacji religijnych jak i prywatnych przedsiębiorców. Nikt nie jest zwolniony z tego obowiązku.
      2. Zgłoszenie wypoczynku jest sprawdzane przez pracowników kuratorium oświaty. Wypoczynek może odbyć się wyłącznie po zatwierdzeniu zgłoszenia przez pracownika kuratorium oświaty i tym samym umieszczenia go w ogólnopolskiej bazie wypoczynku prowadzonej przez Ministerstwo Edukacji i Nauki.
      3. Baza wypoczynku znajduje się pod adresem: http://wypoczynek.mein.gov.pl .
      4. Kto organizuje wypoczynek pomimo braku umieszczenia zgłoszenia w bazie wypoczynku, podlega karze grzywny.
      5. Wypoczynek umieszczony w ogólnopolskiej bazie wypoczynku kontrolowany jest przez Sanepid, Policję oraz pracowników kuratorium oświaty.
      6. Zapisując dziecko na obóz, kolonie czy półkolonie warto zapytać organizatora o numer zgłoszenia do kuratorium oświaty.
      7. Rodzice mogą sprawdzić, czy wypoczynek został umieszczony w bazie wpisując jego miejsce i datę lub numer zgłoszenia. Taką informację można również uzyskać w Kuratorium Oświaty w Białymstoku podając nazwę organizatora, termin i miejsce wypoczynku.
      8. Wielu pracodawców, dofinansowując dzieciom pracowników różne formy wypoczynku, wymaga potwierdzenia umieszczenia wypoczynku w bazie. Taki dokument rodzice mogą otrzymać wyłącznie od organizatora.
      9. Opracowane zostały Wytyczne Głównego Inspektora Sanitarnego, Ministerstwa Zdrowia, Ministerstwa Edukacji i Nauki dla organizatorów wypoczynku zimowego dzieci i młodzieży w roku szkolnym 2021/2022, które stanowią podstawę dla organizatorów wypoczynku do opracowania własnych regulaminów i procedur, adekwatnych do organizowanych różnych form wypoczynku. Z wytycznymi można zapoznać się na stronie internetowej Kuratorium Oświaty w Białymstoku.

      W przypadku jakichkolwiek wątpliwości pracownicy Kuratorium Oświaty w Białymstoku służą pomocą. Zachęcam do korzystania z naszej strony internetowej www.kuratorium.bialystok.pl – zakładka Załatwianie spraw/Wypoczynek, gdzie znajdują się aktualne informacje i materiały instruktażowe.

      Komunikat_Podlaskiego_Kuratora_Oswiaty.pdf​​​​​​​

    • Nowe stawki za wyżywienie
     • Nowe stawki za wyżywienie

     • Szanowni Państwo

      Od stycznia 2022 roku obowiązują nowe stawki za wyżywienie i wynoszą:

      • Obiady dla uczniów SP: 7,71 zł / dzień
      • Wyżywienie całodzienne w przedszkolu (śniadanie, obiad, podwieczorek): 8,21 zł / dzień

      Przypominam, że jeśli rodzic zgłosi nieobecność dziecka w szkole/przedszkolu do godziny 12.00, opłata za posiłek za czas nieobecności nie będzie naliczana od dnia następnego po zgłoszeniu.

     • Szkolna biblioteka i n f o r m u j e:

     • „Mała książka – Wielki człowiek”

      Zespół Szkół w Szumowie uczestniczył w Ogólnopolskiej kampanii społecznej „Mała książka – Wielki człowiek”, którą Instytut Książki ogłosił pod Honorowym Patronatem Ministerstwa Edukacji i Nauki oraz Rzecznika Praw Dziecka. Tegoroczna edycja skierowana była do uczniów klas pierwszych. Podczas Dnia Pierwszoklasisty, zorganizowanego przez bibliotekę szkolną, każdy uczeń pierwszej klasy otrzymał wyjątkowy prezent – Wyprawkę czytelniczą. Zawiera ona:

      a) książkę pt. „Pierwsze abecadło” z utworami poetyckimi i prozatorskimi wybitnych autorów;

      b) broszurę pt. „Książką połączeni, czyli uczymy się czytać razem”, która prezentuje zabawy literackie i radzi rodzicom, jak wspierać dziecko w nauce czytania;

      c) plakat z literami do wycinania „Kreatywny alfabet”.

      Dzięki Wyprawce czytelniczej najmłodsi uczniowie naszej szkoły są aktywizowani do inspirującej podróży po świecie liter i tekstów literackich. Odbywają ją wspólnie z rodzicami. Materiał edukacyjny, który otrzymali pierwszoklasiści, daje im niepowtarzalną możliwość rozwijania w środowisku rodzinnym kultury językowej i literackiej.

      Życzę uczniom klasy I a oraz I b przeżywania wielu radości podczas przygody z czytaniem.

      L. Selerowska, nauczyciel bibliotekarz

     • Uczennica naszej szkoły wśród laureatów II Ogólnopolskiego Festiwalu Przebojów Świątecznych „Gwiazdka na święta”

     • 17 grudnia 2021 roku w Miejskim Ośrodku Kultury w Zambrowie odbył się II Ogólnopolski Festiwal Przebojów Świątecznych „Gwiazdka na święta”.

      Konkurs był skierowany do uczniów szkół podstawowych, szkół średnich i osób dorosłych. Każdy uczestnik mógł przygotować do występów tylko jeden utwór muzyczny o charakterze świątecznym.

      Z wielką radością informujemy, iż w kategorii uczniów szkół podstawowych - klasy VII-VIII trzecie miejsce zajęła Marysia Jastrząb z klasy VIIIa.

      Laureatce gratulujemy, a wszystkim uczestnikom dziękujemy za reprezentowanie naszej szkoły.

      Więcej informacji, nagrania i zdjęcia dostępne na zambrowiacy.pl

    • Ogólnopolski Rodzinny Konkurs Plastyczny ANIOŁY BOŻONARODZENIOWE rozstrzygnięty
     • Ogólnopolski Rodzinny Konkurs Plastyczny ANIOŁY BOŻONARODZENIOWE rozstrzygnięty

     • Jest nam niezmiernie miło poinformować, że pośród laureatów Ogólnopolskiego Rodzinnego Konkursu Plastycznego ANIOŁY BOŻONARODZENIOWE w kategorii klas IV-VIII są aż dwie uczennice z naszej szkoły: Alicja Łapińska, klasa V b oraz Julia Maleszewka, klasa VII a.

      Naszym uczennicom serdecznie gratulujemy.

      Więcej informacji: SP 9 Białystok

      Zdjęcia są własnością SP 9 w Bialymstoku i pochodzą z SP 9 Białystok

     • TYTKI CHARYTARTYWNE pełne po brzegi!

     • Przez dwa tygodnie uczniowie, przedszkolaki i pracownicy Zespołu Szkół w Szumowie napełniali papierowe torby artykułami spożywczymi z długim terminem przydatności do spożycia, takimi jak: cukier, kawa, herbata, konserwy, słodycze itp. W piątek wolontariusze zgromadzili wszystkie TYTKI pod choinką. Zebrało się ich naprawdę sporo. Po południu nasze dary zostały przewiezione do Gminnego Ośrodka Pomocy Społecznej w Szumowie i za kilka dni  trafią do rąk osób i rodzin potrzebujących wsparcia.

      Dziękujemy wszystkim, którzy włączyli się w akcję.

      Pamiętajmy: DOBRO POWRACA!

    • Świąteczny nastrój w Zespole Szkół w Szumowie
     • Świąteczny nastrój w Zespole Szkół w Szumowie

     • Dziś, tj. w czwartek, 16 grudnia w naszej szkole już od rana panowała podniosła atmosfera. Eleganckie stroje uczniów, czapki mikołajowe na głowach wielu z nich, piękne dekoracje klasopracowni, drzwi, korytarzy oraz dobiegające z sali gimnastycznej dźwięki kolęd podkreślały magię świąt. 

      Po lekcjach spotkaliśmy się na sali gimnastycznej, by obejrzeć Jasełka w fantastycznym wykonaniu uczniów klasy 4a, pod opieką pani Doroty Trzeciak oraz niezawodnych rodziców. Przepiękne dekorację, wspaniałe stroje oraz profesjonalna gra aktorska młodych artystów zrobiły wielkie wrażenie na nas, widzach. Na zakończenie przedstawienia młodzież złożyła wszystkim życzenia świąteczne. 

      Życzenia Wesołych Świat złożyła także Skarbnik Gminy Szumowo, Pani Halina Dmochowska oraz ks. kan. dr Sławomir Grodecki, proboszcz Parafii  pw. Najświętszej Maryi Panny Częstochowskiej w Szumowie.

      Po Jaselkach uczniowie wraz z wychowawcami spotkali się na Wigiliach klasowych, by jeszcze przez chwilę wspólnie świętować Narodziny jezusa Chrystusa.

      Jasełka

      Świąteczne dekoracje w szkole

    • Najpiękniejsze stroiki bożonarodzeniowe z Szumowa!
     • Najpiękniejsze stroiki bożonarodzeniowe z Szumowa!

     • 15 grudnia uczennice i uczniowie naszej szkoły wzięli udział w konkursie zorganizowanym przez MOK w Zambrowie na najpiękniejszy stroik bożonarodzeniowy. Miło nam poinformować że zajęli oni pierwsze miejsca w dwóch kategoriach wiekowych! Najpiękniejszy stroik w kategorii klas IV-VI przygotowały uczennice klasy 5b: Alicja Łapińska, Paulina Glińska i Natalia Święcka.

      W kategorii klas VII-VIII zwyciężył oryginalny i nowoczesny stroik Amelii Muszyńskiej oraz Kai Szewczyk z kl. 7a.

      Gratulujemy również pozostałym uczestnikom, których prace były na bardzo wysokim poziomie.

     • Finał szkolnego etapu konkursu „ANIOŁY BOŻONARODZENIOWE”

     • 13.12.2021r. odbyło się rozstrzygnięcie szkolnego etapu Ogólnopolskiego Rodzinnego Konkursu Plastycznego „ANIOŁY BOŻONARODZENIOWE” zorganizowanego przez wychowawców świetlicy. W konkursie wzięło udział 46 uczniów.

      Prace oddane przez młodych plastyków były wykonane na wysokim poziomie, wyrażały ich pomysły w bardzo atrakcyjny sposób i charakteryzowały się m. in. oryginalnością, pomysłowością i różnorodnością technik.

      jJury konkursowe wyłoniło zwycięzców w dwóch kategoriach wiekowych:

      Kategoria: klasy I-III

      I miejsce – Nikola Walerzak kl. II b,

      II miejsce – Aurelia Łapińska kl. I b,

      III miejsce – Oliwia Broniszewska kl. II b,

      Kategoria: klasy IV-VIII

      I miejsce – Alicja Łapińska kl. V b,

      II miejsce – Julia Maleszewska kl. VII a,

      III miejsce – Igor Jastrzębski kl. IV a,

      Prace tych uczniów zostały przekazane do SP nr 9 w Białymstoku, gdzie wezmą udział w dalszym etapie konkursu na szczeblu ogólnopolskim.

      Ponadto szkolna komisja konkursowa przyznała wyróżnienia dla następujących uczniów:

      1. Maria Gawkowska kl. II a,

      2. Eryk Sadowski kl. II a,

      3. Julia Kozikowska kl. II a,

      4. Sebastian Lendzioszek kl. II b

      5. Julia Kurek kl.VII b,

      6. Marcel Kornet kl. Vb,

      7. Kaja Głębocka kl. IV b,

      8. Igor Radecki kl. V b,

      9. Natalia Święcka kl. V b,

      Dziękujemy wszystkim, którzy zaangażowali się w konkursowe dzieło. Mamy nadzieję, że tworzenie Aniołów dostarczyło Wam niezapomnianych wrażeń i wprowadziło w nastrój zbliżających się świat.

     • Wyniki szkolnego konkursu plastycznego pt. „Kiedy czuję ... potrzebuję...”

     • Oto wyniki szkolnego konkursu plastycznego pt. „Kiedy czuję ... potrzebuję...”

      Nagrodzeni uczniowie kl. I-III:

      1 miejsce – Antonina Krajewska kl. IIIa

      2 miejsce – Małgorzata Radwańska kl. IIIb

      3 miejsce – Maria Kowalewska kl. IIa

      Nagrodzeni uczniowie kl. IV-VIII:

      1 miejsce – Aleksandra Radwańska kl. Vb

      2 miejsce – Jakub Kowalewski kl. IVb

      3 miejsce – Kinga Wilczyńska kl. IVb

      Wyróżnienia:

      Gabriel Modzelewski kl. Ia

      Aurelia Łapińska kl. Ib

      Marta Michalska kl. IIa

      Zwycięzcom GRATULUJEMY, a wszystkim uczestnikom dziękujemy za zaangażowanie, kreatywność i ciekawe pomysły. Radzie Rodziców Szkoły Podstawowej w Szumowie bardzo dziękujemy za ufundowanie nagród. Wszystkich uczniów zachęcamy do udziału w innych konkursach organizowanych przez szkołę.

    • Pomagamy Filipkowi - Mikołajowa Loteria Fantowa
     • Pomagamy Filipkowi - Mikołajowa Loteria Fantowa

     • Społeczność szkolna Zespołu Szkół w Szumowie z wielkim zaangażowaniem włączyła się w MIKOŁAJKOWĄ LOTERIĘ FANTOWĄ.

      Członkowie SKC pomagali w sprzedaży losów, z których dochód - 2406,00 zł - zostanie przekazany na leczenie chorego na SMA Filipka Nowackiego.

      Nad całością czuwali pedagog szkolny i opiekun Szkolnego Koła Wolontariatu.

      Już pierwszego dnia „zniknęły” przygotowane na tę okoliczność pluszaki, gry i książeczki. Z pomocą przybyli kolejni ofiarodawcy, w tym m.in. pracownicy szkoły. Rada Rodziców przekazała własnoręcznie wykonane ozdoby świąteczne, które wzbudziły uśmiech na twarzach u losujących dzieci. Pani Ewa Gregorek właściciel Centrum Handlowego GREGOREK ofiarowała na naszą loterię wiele słodkości.

      Wszystkim darczyńcom i ludziom zaangażowanym w loterię serdecznie dziękujemy. Mamy nadzieję, że „kropelka dobra”, którą uzbieraliśmy, pomoże małemu Filipkowi w odzyskaniu zdrowia.

    • Akcja charytatywna Caritasu "Tytka charytatywna"
     • Akcja charytatywna Caritasu "Tytka charytatywna"

     • Nasza szkoła bierze udział w akcji charytatywnej Caritasu "Tytka charytatywna". Aby wesprzeć akcję, wystarczy przynieść do szkoły artykuły spożywcze z długim terminem ważności. Każda klasa otrzymała "worek", do którego uczniowie mogą wkładać zgromadzone rzeczy.

      Produkty, które następnie trafią do najbardziej potrzebujących, zbieramy do 17 grudnia (piątek).

      Zachęcamy do udziału w akcji. W świąteczny czas miło jest zrobić komuś prezent i sprawić, żeby jego święta były radosne.

     • To już FINAŁ!

     • Wędrówki po świecie wartości

      Nastolatki to poszukiwacze. Nie inaczej jest z uczniami klasy 7a, którzy właśnie zakończyli realizację zadań nakreślonych przez autorów Ogólnopolskiego Programu Edukacyjnego „Wychowanie przez Czytanie. Z książką w świat wartości”. Po książkach też przecież można wędrować. Niestety, w głowach młodzieży pojawiają się różne myśli na ten temat.  Nie zmienia to jednak faktu, że w utworach literackich wiele można odkryć lub znaleźć. 7a szukała wartości.

      W ciągu ponad dwóch miesięcy na kilku godzinach z wychowawcą uczniowie śledzili losy bohaterów książki pt. „Gorzka czekolada i inne opowiadania o ważnych sprawach”. Opowiedziane tam historie okazały się bardzo poruszające. Duże wrażenie zrobiły na uczniach opowiadania „Szacun i gorzka czekolada” Barbary Kosmowskiej czy „Niebieska kredka” Katarzyny Ryrych. Te, ale i inne opowieści, prowokowały do wymiany zdań i ciekawych dyskusji. Wiele emocji wywołało w uczniach odgrywanie scenek związanych z treścią opowiadań. Niektórzy ujawnili przy tym swoje aktorskie i reżyserskie talenty.

      Spotkania ze zbiorem „Gorzka czekolada…” siódmoklasiści zamknęli, redagując krótkie odpowiedzi na pytanie „Jaka wartość moralna jest dla mnie najważniejsza i dlaczego?” Oto kilka najciekawszych fragmentów:

      „Najważniejszy jest optymizm. Optymiści przynoszą innym pozytywną energię i otoczeni są dużą grupą przyjaciół.”

      „Pokojowość jest najważniejsza, bo gdzie jest wojna, tam nie ma ani miejsca, ani czasu na moralność.”

      „Samodyscyplina jest niezbędna, aby być człowiekiem ogarniętym.”

      „Najważniejsza wartość moralna to, jak dla mnie, uczciwość. Gdy jest się uczciwym, ludzie mają do nas zaufanie. Dzięki temu mamy więcej przyjaciół, a inni czują się przy nas bezpieczniej.”

      „Przyjaźń. Na przyjaciołach zawsze można polegać. Prawdziwi przyjaciele zawsze cię wesprą w trudnych chwilach.”

      „Wolność jest według mnie najważniejszą wartością moralną. Bez wolności nie zaznalibyśmy szczęścia. Każdy z nas chce być wolny. Jestem bardzo zadowolona z tego, że jestem wolna i nie chcę, żeby to się kiedyś zmieniło.”

      „Trzeba być odpowiedzialnym za siebie i za innych, by nikomu nie działa się krzywda.”

      „Największe dla mnie znaczenie ma sprawiedliwość. Lubię być sprawiedliwy.”

      „Odwaga jest najważniejsza. Czasem niektórzy nękają młodszych, więc gdybyśmy się za nimi wstawili, pokazalibyśmy, że jesteśmy odważni.”

      „Dzięki odpowiedzialności ludzie wypełniają swoje obowiązki, realizują życiowe cele. Odpowiedzialność jest potrzebna, żebyśmy byli porządnymi ludźmi.”

      Wszystko wskazuje na to, że 7a nie rozstanie się szybko z „Gorzką czekoladą…”. Ta wędrówka będzie jeszcze trwała, bo pomaga zajrzeć w głąb siebie.

      Dorota Lubiejewska, Lucyna Selerowska

     • Szkolna biblioteka i n f o r m u j e:

     • Sukces uczennic naszej szkoły w konkursie wojewódzkim!

      Z radością i dumą informujemy, że wśród laureatów tegorocznej XII edycji Wojewódzkiego konkursu na fraszkę lub wiersz „Biblioteka to jest dobre miejsce dla człowieka” są trzy uczennice z Zespołu Szkół w Szumowie.

      Cele tego przedsięwzięcia to między innymi: rozwijanie kompetencji czytelniczych wśród dzieci i młodzieży, doskonalenie umiejętności stosowania pisemnych form wypowiedzi, promowanie wartościowej formy spędzania wolnego czasu.

      W eliminacjach wojewódzkich w kategorii uczniowie klas IV- VIII  DRUGIE MIEJSCE zdobyły: JULIA KUREK z klasy VII b za wiersz pt. „Biblioteka to z książką zabawa” oraz KLAUDIA SZEWCZYK z klasy VIII a za wiersz pt. „Biblioteka to raj …”, WYRÓŻNIENIE otrzymała MAJA TRUCHEL z klasy IV a za wiersz pt. „Szkolna biblioteka”.

      Konkurs odbył się pod Honorowym Patronatem Towarzystwa Nauczycieli Bibliotekarzy Szkół Polskich.

      Laureatkom serdecznie gratulujemy! Dziękujemy, że tak wspaniale reprezentowały nas w regionie.

      L. Selerowska – nauczyciel bibliotekarz

     • Szkolna biblioteka i n f o r m u j e:

     • Klasa VII a wie, co ważne!

      Uczniowie klasy VII a realizowali kolejne zadania Ogólnopolskiego Programu Edukacyjnego „Wychowanie przez Czytanie. Z książką w świat wartości”, zorganizowanego przez Fundację „ABCXXI Cała Polska Czyta Dzieciom”. Przeczytali utwór o szacunku z książki pt. „Gorzka czekolada i inne opowiadania o ważnych sprawach” oraz uczestniczyli w zajęciach według scenariusza opracowanego przez Organizatora Programu. Z ciekawością obejrzeli filmik o wartościach moralnych z udziałem rapera Mikołaja „Miksera” Mądrzyka -  poety i filozofa. Siódmoklasiści uzupełniali tematyczną kartę pracy: tłumaczyli rówieśnikowi z innej planety, co to jest uczciwość; zaznaczali wyrażenia, które kojarzą się z tą wartością; wskazywali przykłady uczciwości, itp. Wiele radości dostarczyło wszystkim przygotowanie nagrania dźwiękowego do filmiku konkursowego! Uczniowie klasy VII a są przekonani, że wartości moralne są naszymi drogowskazami życiowymi. Dzięki wartościom moralnym wybierasz właściwą drogę!

      L. Selerowska, D. Lubiejewska


    • Program "Umiem pływać" dla uczniów klas I-III
     • Program "Umiem pływać" dla uczniów klas I-III

     • Szanowni Państwo

      Podlaski Wojewódzki Szkolny Związek Sportowy, wzorem lat ubiegłych, planuje złożyć do Ministerstwa Sportu i Turystyki oraz Urzędu Marszałkowskiego Województwa Podlaskiego ofertę na realizację Programu Powszechnej Nauki Pływania „Umiem Pływać” w województwie podlaskim. Program adresowany jest do uczniów klas I - III szkół podstawowych i zakłada systematyczny udział dzieci w pozalekcyjnych zajęciach sportowych z zakresu nauki pływania. W ramach Programu zorganizowane zostaną zajęcia dla grup dzieci liczących nie więcej niż 15 osób/grupa w wymiarze co najmniej 20 godzin lekcyjnych dla każdego uczestnika z częstotliwością 1-2 razy w tygodniu. W 2022 roku planujemy realizację Programu w dwóch okresach: wiosennym (II-VI 2022) oraz jesiennym (IX-XII 2022).

      Jeśli są Państwo zainteresowani udziałem Państwa dziecka w zajęciach, prosimy o wypełnienie deklaracji wstępnej. Na podstawie Państwa deklaracji zgłosimy szkołę do Programu.

      Deklaracje proszę wypełnić i dostarczyć wychowawcom najpóźniej do piątku, 10.12.21021 r., do godziny 12.00. Można także w wersji elektronicznej poprzez panel Wiadomości (tylko do wychowawcy). Wystarczy tylko skopiować wypełnioną dekalarcję i wysłać do wychowawcy klasy.

      • Deklaracja w wersji edytowalnej word - wystarczy tylko wypełnić właściwe pola niezbędnymi danymi, skopiować,  wkleić do Wiadomości w dzienniku elektronicznym Librus i wysłać do wychowawcy.

      Deklaracja_udzialu_w_Programie_Powszechnej_Nauki_Plywania.docx

      • W postaci pliku pdf - należy wówczas dokument wydrukować, wypełnić i dostarczyć do szkoły, do wychowawcy

      Deklaracja_udzialu_w_Programie_Powszechnej_Nauki_Plywania.pdf

    • Upamiętnienie żydowskich ofiar zagłady w lesie Rząśnik
     • Upamiętnienie żydowskich ofiar zagłady w lesie Rząśnik

     • 1 grudnia 2021 roku w lesie Rząśnik odbyła się doniosła uroczystość upamiętniająca żydowskie ofiary hitlerowskiej zbrodni z roku 1941 z Szumowa oraz okolicznych miejscowości, m.in. z Kosewa, Lubotynia, Andrzejewa, Zarąb Kościelnych. 

      Fundacja Zapomniane - główny organizator uroczystości, ma na celu odnajdowanie, lokalizowanie i badanie zapomnanych grobów żydowskich ofiar zagłady i upamiętnianie ich we współpracy z przedstawicielami społeczności lokalnej, czyli z Gminą Szumowo oraz m.in. z Zespołem Szkół w Szumowie. 

      We wrześniu 2021 r. grupa młodzieży uczestniczyła w warsztatach zorganizowanych przez Fundację Zapomniane, które zakończyły się wizytą na grobach w lesie Rząśnik, na których trwały wówczas prace przygotowawcze do dzisiejszej uroczystości. Udział w tych wydarzeniach była dla naszej młodzieży żywą lekcją historii. 

      Dziękujemy Fundacji Zapomnaine za właczenie