Zoologiczne spotkanie w przedszkolu
22 listopada nasze przedszkolaki miały niezwykłych gości. Odwiedziła nas pani Bogusława Pochmara - właścicielka sklepu zoologicznego "Saba" w Zambrowie i przywiozła ze sobą zwierzątka. Były to: wąż zbożowy, agama brodata, gekon, świnka morska skinny, żółw stepowy i dwa króliki. Pani Bogusława z pełną pasją i miłością do zwierząt poprowadziła warsztaty zoologiczne. Opowiedziała dzieciom o tym, skąd pochodzą odwiedzające nas zwierzęta, czym się żywią i jakie są ich zwyczaje oraz jak wygląda opieka na zwierzętami. Spotkanie to dostarczyło naszym dzieciaczkom nie tylko ciekawych informacji ze świata zwierząt, ale również mnóstwo emocji i wrażeń. Serdecznie dziękujemy pani Bogusławie za wizytę.
Przedszkolaki świętują Międzynarodowy Dzień Praw Dziecka
18W poniedziałek, 21 listopada 2022r., przedszkolaki świętowały bardzo ważny dla nich dzień – Międzynarodowy Dzień Praw Dziecka, tym samym biorąc udział w akcji UNICEF Polska.
UNICEF jest największą na świecie organizacją poświęconą dzieciom. Wszystkie ich działania mają na celu zapewnienie dzieciom na całym świecie możliwości korzystania z ich praw. UNICEF jest również strażnikiem Konwencji o prawach dziecka. Symbolem organizacji jest kolor niebieski. Dlaczego też tego dnia przedszkolaki oraz nauczyciele naszego przedszkola przyszli ubrani na niebiesko. Przyłączyliśmy się w ten sposób do globalnej akcji UNICEF #GoBlue.
Międzynarodowy Dzień Praw Dziecka
5Uczniowie Szkoły Podstawowej w Szumowie świętowali Międzynarodowy Dzień Praw Dziecka razem z UNICEF
20 listopada to wyjątkowa data – rocznica uchwalenia Konwencji o prawach dziecka. Przypomina nam, że wszyscy powinniśmy zwracać szczególną uwagę na dzieci i ich prawa.
Do akcji organizowanej przez UNICEF przystąpiła także nasza placówka. W tym dniu została przygotowana gazetka związana z rocznicą uchwalenia Konwencji o prawach dziecka, przeprowadzono zajęcia w oparciu o materiały przygotowane przez UNICEF, obejrzano projekcję animacji oraz królował kolor niebieski.
"Mała książka – Wielki człowiek” - Ogólnopolska kampania społeczna
Szkolna biblioteka i n f o r m u j e:
„Mała książka – Wielki człowiek”
Zespół Szkół w Szumowie uczestniczy od kilku lat w Ogólnopolskiej kampanii społecznej „Mała książka – Wielki człowiek”, którą Instytut Książki ogłosił pod Honorowym Patronatem Ministerstwa Edukacji i Nauki oraz Rzecznika Praw Dziecka. Tegoroczna edycja skierowana jest do uczniów klas pierwszych.
Ogólnopolski Dzień Biblioterapii
Szkolna biblioteka i n f o r m u j e:
„Czytanie daje siłę!”
W związku z Ogólnopolskim Dniem Biblioterapii (14 listopada), który w tym roku obchodzimy pod hasłem „Czytanie daje siłę! Biblioterapia w sytuacjach kryzysowych” zapraszamy uczniów klas I-III do udziału w Wojewódzkim konkursie „Jesień otula nas kolorami”. Zadania konkursowe:
Obchody Święta Niepodległości w przedszkolu
1Dnia 10.11.2022r. nasi mali patrioci wzięli udział w obchodach Narodowego Święta Niepodległości. Wszyscy ubrani w barwy narodowe uczestniczyli w zajęciach patriotycznych, w trakcie których mówiliśmy o symbolach narodowych, ważnych wydarzeniach i postaciach, cechach charakterystycznych dla polskiego krajobrazu oraz o miastach mających znaczenie dla naszego kraju. Dzieci poznały nowe pieśni i wiersze patriotyczne oraz wykonały prace plastyczne przedstawiające flagę i godło Polski . Przedszkolaki wzięły udział w akcji "Szkoła do hymnu" i o godzinie 11.11 odśpiewały hymn Polski.
Obchody 104. rocznicy odzyskania niepodległości
1111 listopada 1918 r., po latach wysiłków i zmagań wielu patriotów, Polska powróciła na mapę Europy jako suwerenne państwo. Walka o niepodległość silnie wpisywała się w codzienność tych, którzy ciężko pracowali, uczyli się, dbali o rozwój gospodarki i życia społecznego, częstokroć będąc z tego powodu szykowanymi, aresztowanymi i prześladowanymi. Starania o niepodległość naznaczone są również trudem i pracą Polaków
na emigracji, którzy tak wytrwale kultywowali polskość, rozwijając z myślą o niej myśl polityczną czy polską kulturę.
Spotkanie z poetką Urszulą Krajewską - Szeligowską
Szkolna biblioteka i n f o r m u j e:
To było niezwykłe spotkanie!
Biblioteka Zespołu Szkół w Szumowie zaprosiła niecodziennego Gościa. Pani Urszula Krajewska
– Szeligowska, poetka, mieszka w powiecie zambrowskim. Wydała trzy tomiki: „Między strugą a
gościńcem” (2018), „Ortobajki – zwierzajki” (2019), „W gąszczu uczuć” (2019). Jej wiersze znajdują się
w wielu antologiach, między innymi „Poetariat Dzieciom”, „Wierszyki uśmiechem plecione”,
„Gałganki”, „My się zimy nie boimy”. Jest współautorką tomiku „Uchwycić kształt” (2021). Utwory
Pani Urszuli Krajewskiej – Szeligowskiej zostały docenione na wielu konkursach. Jest laureatką m.in.
pierwszego miejsca w Ogólnopolskim Konkursie Literackim „Fraszka-igraszka-ku pokrzepieniu serc” w
Zambrowie, w Turnieju Jednego Wiersza VI Zlotu Poetów w Łodzi, w Konkursie Literackim „Herbatka u
Grabskiego - zdobywaj szczyty” w Warszawie, w Konkursie „Natur
Archipelag Skarbów - program profilaktyczny
2W dniach 07.11 – 08.11.2022 uczniowie klas 8 wędrowali przez „Archipelag Skarbów”. Taką nazwę nosi program profilaktyczny dla młodzieży, którego celem jest wychowanie ku wartościom: miłości i odpowiedzialności. Działania prowadzących były kompleksowe, objęły również spotkania z gronem pedagogicznym i rodzicami uczniów kl.8.
Paczuszka dla Maluszka
Nasza szkoła włączyła się do akcji Paczuszka dla Maluszka, która trwać będzie od 28 listopada do do końca grudnia 2022r.
Na czym polega akcja?
W naszej szkole znajdować będzie się choinka, na której powieszone zostaną papierowe bombki. Osoby, które wyrażą chęć udziału w akcji, zabierają bombki do domu, przynosząc w zamian pod choinkę przygotowane paczki z artykułami kosmetycznymi dla dzieci oraz chemii gospodarczej, w ramach wsparcia domów samotnej matki, domów dziecka, hospicjów perinatalnych i podobnych placówek opiekuńczych.
Ślubowanie klasy pierwszej
6W tym roku ślubowanie klasy I przebiegało pod hasłem „Nauka to podróż, która trwa przez
całe życie".
A było to tak: próba za próbą, jeszcze raz i jeszcze, wierszyk, piosenka - żeby tylko się nie
pomylić, żeby wszystko wypadło dobrze. Bo przecież przyjdą rodzice, zaproszeni goście,
więc musimy świetnie wypaść.
Wycieczka klas V i VI do Łodzi i Mandorii
10W dniu 25.10.2022r. uczniowie klasy VI, Va i Vb byli na wycieczce w Łodzi i Mandorii. Uczniowie zwiedzili zabytkowy kompleks fabryczny Łodzi - zespół urbanistyczny "Księżny Młyn". Następnie udali się na spacer ulicą Piotrkowską, odwiedzili Aleję Gwiazd. Kolejnym punktem programu wycieczki był przejazd do Mandorii - Miasta Przygód, gdzie czekało na uczniów wiele atrakcji. Uczestnikom dopisywały humory i wspaniała pogoda. Zmęczeni, zadowoleni i uśmiechnięci wracają do domu.
XV Turniej Piłki Halowej "Najchętniej stał na bramce" w naszej szkole
27Po dwuletniej przerwie spowodowanej pandemią członkowie i sympatycy Szkolnych Kół Caritas już po raz piętnasty spotkali się w sobotę w sali sportowej Zespołu Szkół w Szumowie na Turnieju Piłki Halowej „Najchętniej stał na bramce”. Jest on „żywym pomnikiem Świętego Jana Pawła II”, upamiętniającym wielki dzień, w którym został wybrany na stolicę Piotrową. Przypomina również, że w życiu Karol Wojtyły sport odgrywał wielką rolę, o czym wspominał w swoich pismach. Papież jeździł na nartach, chodził po górach, pływał kajakiem i oczywiście od najmłodszych lat grał w piłkę, często stojąc na bramce i stąd nazwa naszego turnieju.
Wycieczka klas ósmych do Zuzeli i Andrzejewa
4W dn. 19.10.2022r. grupa 38 uczniów z klas ósmych wyjechała na wycieczkę do Zuzeli i Andrzejewa śladami błogosławionego Ks. Kardynała Stefana Wyszyńskiego. Uczniowie zwiedzili kościół w Zuzeli, w którym znajduje się chrzcielnica gdzie został ochrzczony Kardynał Wyszyński i Szkołę Podstawową, w której się uczył. Następnie uczniowie przejechali do Andrzejewa gdzie zwiedzili kościół z 1526 r., w którym Kardynał Wyszyński przyjął sakrament I Komunii św. oraz bierzmowania. Młodzież odwiedziła grób matki i siostry Kardynała. Pomimo, że aura nie była najlepsza tego dnia to humory nam dopisywały, a wycieczkę zakończyliśmy integracją przy ognisku.
Europejski Tydzień Kodowania w Zespole Szkół w Szumowie
29W dniach 17-23 października 2022r. uczniowie klas 1-3 Szkoły Podstawowej w Szumowie będą rozwiązywać zadania z kodowania w czasie zajęć oraz przerw lekcyjnych. Uczniowie klas 4-8 na lekcjach informatyki programują w scratchu tworząc grę Kalkulator. W weekend będą mogli w domu swoją grę rozbudowywać i udoskonalać.
Akcja Ekologiczna "Wszystkie dzieci zbierają elektrośmieci".
Nasza szkoła przystąpiła do Akcji Ekologicznej ph. „Wszystkie dzieci zbierają elektrośmieci”. Jest to projekt ekologiczny i edukacyjny, którego celem jest zachęcenie dzieci i młodzieży w wieku szkolnym do promowania zachowań proekologicznych oraz ponoszenia świadomości ekologicznej na temat szkodliwości składowania zużytego sprzętu elektrycznego i elektronicznego.
Dziecięcy telefon zaufania
Dziecięcy Telefon Zaufania jest miejscem dla wszystkich młodych ludzi borykających się z problemami, w którym mogą oni zostać wysłuchani i otrzymać pełne wsparcie oferowane przez specjalistów. Należy dodać, że z ww. numeru interwencyjnego mogą korzystać także osoby dorosłe, które chcą zgłosić zaobserwowane problemy dzieci lub rażące zaniedbania względem nich. Z Dziecięcego Telefonu Zaufania mogą również korzystać również uchodźcy i cudzoziemcy. Przy telefonie i czacie dyżurują specjaliści posługujący się językiem ukraińskim i rosyjskim.
Podsumowanie działań Rady Rodziców Przedszkola za rok szkolny 2021/2022
W roku szkolnym 2021/2022 Rada Rodziców współorganizowała i finansowała działania:
1. Dzień integracyjny -upominki dla nowych przedszkolaków.
2. Pasowanie przedszkolaków – zakup breloków i biretów.
3. Dzień Edukacji Narodowej- upominki dla nauczycieli
4. Tłusty Czwartek .
5. Dofinansowanie zakupu pojemników na ciasto podczas kiermaszów charytatywnych.