• Szkolna biblioteka i n f o r m u j e: Sukcesy uczennic naszej szkoły w konkursie wojewódzkim!

     • Wśród laureatów tegorocznej XVIII edycji Wojewódzkiego konkursu plastycznego „Bajki i baśnie” są trzy uczennice z Zespołu Szkół w Szumowie: MAGDALENA URBANIK z klasy VIII b, WIKTORIA ZAŁUSKA z klasy VIII b oraz MARIA KUŹMOWA z klasy IV b.

      Cele tego przedsięwzięcia to: rozwijanie zdolności plastycznych, inwencji twórczej oraz zainteresowań literaturą dziecięcą i młodzieżową; integracja społeczności lokalnej. Zadanie polegało na wykonaniu ilustracji do ulubionej bajki lub baśni. Laureatkom serdecznie gratulujemy!

      L. Selerowska, nauczyciel bibliotekarz

     • Konkurs recytatorski "Baje, bajki, bajeczki..." - etap szkolny

     • Dnia 4 kwietnia 2022r. w Zespole Szkół w Szumowie odbył się szkolny etap konkursu recytatorskiego "Baje, bajki, bajeczki...". Wzięło w nim udział dwunastu uczniów z klas I - III oraz ośmioro uczniów klas IV - VIII. Uczestnicy zaprezentowali utwory między innymi Aleksandra Fredry, Wisławy Szymborskiej, Wandy Chotomskiej, Jana Brzechwy, Juliana Tuwima. Wszystkich uczestników wspierała widownia i każdy występ nagradzała gromkimi brawami.

      Klasy I - III

      Miejsce I – Marta Michalska kl. IIa / Maria Gawkowska kl. IIa

      Miejsce II- Bartosz Jastrząb kl. Ia / Katarzyna Chomontowska kl. IIIb / Antonina Krajewska kl. IIIa

      Miejsce III – Julia Kozikowska kl. IIa / Roksana Truchel kl. IIIb / Lena Głębocka kl. IIa

      Wyróżnienia: Apolonia Rudzka kl. IIa

      Natalia Truchel kl. IIIb / Magdalena Grodecka kl. IIIa

      Laureatki pierwszego miejsca będą reprezentować naszą szkołę w XXXIV Małym Konkursie Recytatorskim BAJE,BAJKI, BAJECZKI, który odbędzie się 13 kwietnia w Miejskim Ośrodku Kultury w Zambrowie.

      Klasy IV - VIII

      Do eliminacji powiatowych zakwalifikowali się: Maja Truchel (IV a), Marcel Kornet (V b), Małgorzata Mieczkowska (VIII a), Antoni Koda (VIIIa).

      Reprezentantom naszej szkoły życzymy sukcesów na kolejnym etapie konkursu a wszystkich uczniów zachęcamy do udziału w konkursie w przyszłym roku.

      Jadwiga Rosiak

      Małgorzata Brodecka

     • Spotkanie klas trzecich z pisarzem Grzegorzem Kasdepke

     • Uczniowie klas trzecich uczestniczyli w spotkaniu z pisarzem Grzegorzem Kasdepke, które odbyło się w Bibliotece Gminnej w Szumowie. Autor książek m.in.: "Kacperiada", "Kuba i Buba,czyli awantura do kwadratu", "Detektyw Pozytywka", "Bon czy ton" oraz wielu innych opowiedział dzieciom o swojej twórczości oraz skąd czerpie pomysły na nowe dzieła. Nie zabrakło również wielu pytań ze strony dzieci, na które pisarz chętnie odpowiadał.

      Spotkanie z autorem, zdobycie jego autografu to wielka frajda dla każdego czytelnika, zwłaszcza, że teksty Grzegorza Kasdepke towarzyszą uczniom na zajęciach z edukacji polonistycznej. 

      Dziękujemy za możliwość wzięcia udziału w tak miłym i ciekawym spotkaniu.

      Małgorzata Frączyk

     • Teatralny pierwszy kwietnia

     • 1 kwietnia 2022 r. - Prima Aprilis! Tego dnia uczniowie naszej szkoły (kl. 1a, 1b, 2a, 2b, 3a, 3b, 4a, 4b, 5a, 7a i 7b) oraz wszystkie przedszkolaki wzięli udział w przedstawieniach teatralnych, które odbyły się w Centrum Kultury w Zambrowie w wykonaniu aktorów Narodowego Teatru Edukacji im. Adama Mickiewicza we Wrocławiu,

      Młodsze dzieci obejrzały "Lokomotywę Pana Tuwima", uczniowie klas 4-5 "Akademię Pana Kleksa", a klasy siódem - "Dziady" cz.II.

      To był ciekawy dzień 🙂

      Małgorzata Frączyk

     • Spotkanie polsko-ukraińskie uczniów i nauczycieli na platformie Zoom

     • W dniu 29 marca 2022 roku uczniowie klas: 1a, 2a, 2b, 3b, 4b, 5a, 7b, 8a, 8b mogli uczestniczyć w spotkaniu z byłymi nauczycielkami: Paniami Walentyną Kirikilicja oraz Inną Leshchuk, które uczyły 17 lat temu języka angielskiego w naszej szkole. Spotkanie było przeprowadzone za pomocą ZoomMeeting.

      Obie Panie mieszkają w Łucku, 100 km od naszej granicy. Rozmawiały z dziećmi na temat Polski oraz Ukrainy. Chciały poznać uczniów, pochodzących z ich kraju, którzy dołączyli do naszej szkoły. Pragnęły zaczerpnąć wiedzy o tym, jak mieszka się u nas i czy poznali już wyrazy w naszym języku. Przekazały również słowa, które są najcenniejsze: PROSZĘ oraz PRZEPRASZAM, o których nie należy nigdy zapominać.

      Dziękujemy za tak miłe spotkanie oraz życzymy Paniom spokoju oraz wszystkiego co dobre. 💙💛

      Małgorzata Frączyk

     • Zajęcia taneczne dla młodszych uczniów naszej szkoły

     • Paaro, czyli Polska Akademia Aktywności i Rozwoju Osobistego, to organizator zajęć tanecznych dla dzieci w wieku przedszkolnym i wczesnoszkolnym. Poprzez realizację zajęć taneczno-rozwojowych WINgee – Rozwiń Skrzydła –  Paaro chce wspierać dzieci i pokazywać im, dlaczego warto jest dawać z siebie maximum możliwości, dlaczego warto jest się starać i rozwijać. Celem jest rozwój u dziecka tzw. motywacji wewnętrznej – czyli motywacji powodującej zachowanie, której celem nie jest osiągnięcie zewnętrznych nagród (jak kolejna zabawka czy słodkość), a uczucie satysfakcji ze tego co się robi oraz z postępu jaki temu towarzyszy.

      Więcej informacji: Paaro - zajęcia taneczne

      Termin realizacji zajęć w Zespole Szkół w Szumowie: kwiecień - czerwiec 2022 r. 

      • wtorki, godz.13.00-15.00 - grupy przedszkolne - czas zajęć dla grupy: 30 minut
      • piątki, godz. 11.50-12.35 - kl. 1a,1b,2b - czas zajęć dla grupy: 45 minut
    • Startujemy z nauką pływania dla uczniów klas 1-3
     • Startujemy z nauką pływania dla uczniów klas 1-3

     • Program "Umiem pływać" adresowany jest do uczniów klas I – III szkół podstawowych i zakłada systematyczny udział dzieci w zajęciach sportowych z zakresu nauki pływania. W ramach Programu organizowane są zajęcia dla grup liczących nie więcej niż 15 osób w wymiarze 20 jednostek lekcyjnych z częstotliwości 1-2 razy w tygodniu. 

      Program realizowany jest od 2014 roku. Dzięki jego realizacji w województwie podlaskim ponad 20 tysięcy dzieci oswoiło sie z wodą i nabyło podstawowe umięjętności pływackie.

      Więcej informacji: "Umiem pływać"

      W Zespole Szkół w Szumowie program rusza na początku kwietnia. 39 uczniów z klas 1a,1b, 2a, 2b oraz 3b już 6 kwietnia rozpocznie pierwsze zajęcia na Pływalni Miejskiej "Delfin" w Zambrowie. Przed nimi 20 godzin nauki pływania.

     • Sukces Antoniego Kody w Konkursie Historycznym IAC Polska

     • Konkursy IAC Polska są częścią International Academic Competitions, międzynarodowej grupy konkursów dla uczniów szkół podstawowych oraz ponadpodstawowych organizowanych w ponad 42 krajach na świecie. Misją IAC jest uhonorowanie wybitnych akademickich zdolności poprzez oferowanie innowacyjnych, inspirujących, sprawiedliwych i istotnych możliwości do współzawodnictwa dla uczniów na całym świecie. 

      W takim właśnie Konkursie, w etapie regionalnym, wziął udział i zakwalifikował się do etapu krajowego uczeń klasy 8a, Antoni Koda. Konkurs Historyczny Bee rozgrywany jest w dwóch ligach; dla uczniów klas 5 i 6, którzy współzawodniczą ze sobą, a także dla uczniów 7 i 8 klasy szkoły podstawowej. 

      Serdecznie gratulujemy Antkowi :)

      Małgorzata Sówka

     • Teatralno - umysłowe nocne potyczki w szkole

     • Zamiast spędzić kolejne popołudnie przed TV czy komputerem, uczniowie kl. IVB i VB po opieką p. Anny Dąbrowskiej-Komor, p. Anety Frąckiel i p. Doroty Kurpiewskiej ostatnią piątkową noc spędzili w szkole. Celem tej przygody było m.in. poznanie szkoły jako miejsca gdzie można się świetnie bawić i miło spędzić czas. Wieczór rozpoczęliśmy degustacją pizzy. Kolejnym punktem były zajęcia sportowe prowadzone przez zawodnika Zambrowskiego Klubu Sportowego Olimpia, a następnie przez p. M. Opiatowską  - trenera personalnego. O godz. 21.00 uczniów odwiedził Ks. Marek, z którym przy akompaniamencie akordeonu wspólnie odśpiewaliśmy Apel Jasnogórski oraz kilka znanych i lubianych piosenek. Następnie uczestnicy ruszyli na nocną grę terenową wokół boiska. Jednym z zadań uczniów było przygotowanie piosenek i odegranie scenek dramowych związanych z profilaktyką i asertywnością.

      Wszystkie te działania były doskonałą okazją do głębszej integracji, przełamywania różnorodnych barier, umacniania więzi i umiejętności kulturalnego odmawiania. W imprezie wzięły udział i świetnie się bawiły nasze nowe uczennice z Ukrainy.

      „Teatralno - umysłowe nocne potyczki w szkole” realizowane w ramach programu edukacyjno-profilaktycznego „Życie zaskakuje, nie daj się zaskoczyć” zakończyły się uroczystym wręczeniem symbolicznych nagród dla wszystkich uczestników.

      Po sobotnim śniadaniu, uczniowie i opiekunowie zmęczeni, ale zadowoleni wrócili do domów na zasłużony wypoczynek.

      Anna Dąbrowska-Komor

      Aneta Frąckiel

                                                                                                                                                           Dorota Kurpiewska

       

     • Szkolna biblioteka i n f o r m u j e: I znów cała Polska czyta!

     • Tym razem chodzi o serię książek Małgorzaty Musierowicz. W naszej szkole mamy już zgłoszenia do udziału w VI Ogólnopolskim Czytaniu „Jeżycjady”. Pierwsze napłynęło od Pani Jolanty Oczechowskiej, wychowawczyni klasy I b. Możemy wysłuchać fragmentu utworu pt. „Sprężyna”. Serdecznie dziękujemy! Do wyjątkowego literackiego spotkania z rodziną Borejków dołączyła również Maja Truchel z klasy IV a, która wspaniale interpretuje tekst z książki pt. „Dziecko piątku”.

      Zapraszamy do udziału w tegorocznym wydarzeniu uczniów, rodziców i nauczycieli. Każdy zainteresowany popularyzowaniem sztuki pięknego czytania jest bardzo mile widziany! Zachęcamy do słuchania i wypożyczania w bibliotece szkolnej książek Małgorzaty Musierowicz.

      L. Selerowska, M. Staniaszek

     • Nietypowa lekcja historii

     • Uczniowie klas piątych uczestniczyli dzisiaj w nietypowej lekcji historii. Obejrzeli prezentację multimedialną, która przybliżyła postać Kazimierza Kamieńskiego pseudonim "Huzar". Uczniowie I LO im. Stanisława Konarskiego w Zambrowie Dominik Łuniewski i Oliwier Gosk promowali lokalnego dowódcę podziemia niepodległościowego w ramach rekrutacji w tegorocznej edycji Sejmu Dzieci i Młodzieży. Mamy nadzieję, że chłopcy wezmą udział w posiedzeniu Sejmu Dzieci i Młodzieży 1 czerwca 2022 r. Szczególnie kibicujemy Dominikowi, który jest absolwentem naszej szkoły.

      Katarzyna Dmochowska

     • Wiosna, ach to Ty!

     • 21 marca 2022 r. z okazji Pierwszego Dnia Wiosny uczniowie klas I - VIII zmagali się w konkurencjach sportowych. Najlepsi okazali się:

      ✔z klas I - III - KLASA IIIa

      ✔z klas IV - VI - KLASA Vb

      ✔z klas VII - VIII - KLASA VIIIa.

      Zwycięskie klasy otrzymały puchar oraz gromkie brawa.

      Wszystkim uczniom towarzyszył humor oraz doskonała zabawa.

      Gratulujemy zwycięzcom, a wszystkim życzymy pięknego Pierwszego Dnia Wiosny  ☀️🌷.

      Małgorzata Frączyk

      Pierwszy Dzień Wiosny w naszej szkole był dniem inwencji własnej. Uczniowie mieli przyjść do szkoły przygotowani do lekcji, lecz niezbędne akcesoria mogli przyneść w dowolny sposób. I oczywiście fantazja naszej młodzieży jest nieskończona: od walizek, koszyków zakupowych, po sedes, czy taczkę :)

      Małgorzata Sówka

     • Przywitaliśmy wiosnę koncertowo!

     • W niedzielę, 20 marca 2022 roku przywitaliśmy wiosnę koncertowo. "Wiosenny tryptyk muzyczny" to koncert, który odbył się w Zespole Szkół w Szumowie, a który został zorganizowany przy współpracy z Gminnym Ośrodkiem Kultury oraz ze Szkołą Podstawową w Srebrnej.

      Nie zawiodła nas także publiczność! Rodzice, dziadkowie oraz mieszkańcy Szumowa i innych miejscowości gminnych przybyli, by wziąć udział w tym niecodziennym wydarzeniu. Wśród naszych gości powitaliśmy m.in. Posła na Sejm RP, Pana Stefana Krajewskiego, Wójta Gminy Szumowo, Pana Jarosława Cukiermana, Skarbnika Gminy Szumowo, Panią Halinę Dmochowską oraz Sekretarz Gminy Szumowo, Panią Hannę Szabłowską wraz z rodziną.

      Na wiosennie udekorowanej sali wystąpili: 

      • Orkiestra dęta z kapelmistrzem, Panem Michałem Knapkiewiczem
      • mażoretki Arabeska i Juniorki, przygotowane przez instruktorkę, Panią Aleksandrę Jakubczyk-Bajorek
      • zespół Boróweczki z akompaniamentem akordeonowym Pana Andrzeja Knapkiewicza
      • młodzież SP w Srebrnej ("Taniec Mai" - uczniowie klas 0-II, "Belgijka" - uczniowie klas VII i VIII, "Babuszki" - uczniowie klas III i IV, "Strajk emerytek" - uczniowie klasy VII)
      • młodzież ZS w Szumowie („Być Kobietą” - Antonina Krajewska, kl. IIIa, „Ktoś taki jak Ty” - Kornelia Świerczyńska i Aleksandra Wyszomierska, kl. IIIb, wiersz "Wiosenne porządki" - Maja Truchel, kl. IVa, "Babę zesłała Bóg" - Marysia Jastrząb, kl. VIIIa, "Przez twe oczy zielone" - Igor Radecki, kl. Vb, "A to co mam" - Oliwia Dzieniszewska, kl. VIIIb, "Tyle słońca w całym mieście” - Vanessa Legacki, kl. VIIIb, „Dni, których jeszcze nie znamy” - klasa VIa z wychowawczynią, Panią Eweliną Mieczkowską)
      • nauczycielki ZS w Szumowie: Pani Anna Dąbrowska-Komor oraz Pani Ewelina Mieczkowska

      Zespół "Boróweczki" oraz nauczycielki naszej szkoły wsparł wokalnie (i instrumentalnie) jeden z zaproszonych gości, Pan Stefan Krajewski.

      Koncert poprowadzili: Marysia Jastrząb, kl. VIIIa oraz Dawid Tyszka, kl. VIIIb.

      Bawiliśmy się w iście wiosennej atmosferze: słońce przygrzewało, muzyka łagodziła obyczaje, goście włączali się w zabawę, śpiewając wraz z wykonawcami i klaszcząc w rytm muzyki. 

      Niedzielny koncert był nie tylko ucztą dla ducha, lecz także dla ciała. O nasze podniebienia zadbali rodzice i młodzież Zespołu Szkół w Szumowie, przygotowując słodki bufet i napoje zimne oraz gorące. 

      To było naprawdę udane niedzielne popołudnie:)

      Z serdecznymi podziękowaniami:

      Małgorzata Sówka

      Gorace podziękowania za zaangażowanie składam także osobom, które były zaangażowane w przygotowanie koncertu, a pozostały w cieniu:

      • koleżankom nauczycielkom z ZS w Szumowie: Magdalenie Jasionek, Annie Dąbrowskiej-Komor, Ewelinie Mieczkowskiej, Edycie Fiedorczuk, Agnieszce Gawkowskiej,  Magdalenie Staniaszek oraz paniom i panom z obsługi: Wiesi i Karolinie Danszewskim, Krysi Laskowskiej, Bogusi i Ewelinie Pękała, Jurkowi Głębockiemu oraz Leszkowi Tabędzkiemu
      • koleżankom z SP w Srebrnej: Katarzynie Jastrząb, Agnieszce Boguskiej, Renacie Bączyk, Joli Wilczyńskiej oraz Marzenie Wyrzykowskiej
      • koleżankom i koledze z GOKu: Urszuli Jaworowskiej, Marlenie Klimaszewsiej oraz Bartkowi Tyszce
      • Paniom: Justynie Radziejewskiej, Marcie Zięba, Agnieszce Jastrząb, Joannie Mianowskiej, Karolinie Daniszewskiej, Katarzynie Głębockiej oraz Joannie Andryszczyk
      • młodzieży ZS w Szumowie, w szczególności: Marysi Jastrzab, Dawidowi Tyszce, Łukaszowi Moczarskiemu, Rafałowi Urbanek, Julii Zakrzewskiej oraz Wiktorii Załuska
      • pracownikom ZGK w Szumowie
     • Propozycje zajęć Gminnego Ośrodka Kultury w Szumowie

     • Gminny Ośrodek Kultury w Szumowie zaprasza serdecznie uczniów (i ich rodziców oraz dziadków :)) naszej szkoły do udziału w zajęciach popołudniowych. 

      Na zajęcia zapraszamy także gości z Ukrainy.

      Tygodniowy plan zajęć w Gminnym Ośrodku Kultury w Szumowie w 2022r.

      Poniedziałek:

      • godz. 16:00 - Zajęcia gimnastyczno-akrobatyczne dla dzieci - prowadzący: Liliana Grigoryan
      • godz. 17:00  Zajęcia gimnastyczno-akrobatyczne dla seniorów - prowadzący: Liliana Grigoryan
      • godz. 18:15 - Zajęcia profilaktyczno-rehabilitacyjne dla seniorów - prowadzący: Liliana Grigoryan
      • godz. 20:00 - Zumba dla dorosłych (odpłatnie) - prowadzący: Małgorzata Stachelek

      Wtorek:

      • godz. 16:00 - Zajęcia mażoretek „Arabeska Junior” - prowadzący: Aleksandra Jakubczyk- Bajorek
      • godz. 17:00 - Zajęcia mażoretek „Arabeska” gr. 2 - prowadzący: Aleksandra Jakubczyk- Bajorek
      • godz. 18:00 -  Zajęcia mażoretek „Arabeska” gr. 1 - prowadzący: Aleksandra Jakubczyk- Bajorek

      Środa:

      • godz. 17:00 - Zajęcia teatralne - prowadzący: Ewa Suska
      • godz. 20:00 - Zumba dla dorosłych (odpłatnie)- prowadzący: Małgorzata Stachelek

      Czwartek:

      • godz. 16:00 - Zajęcia plastyczne - prowadzący: Marlena Klimaszewska
      • godz. 16:00 - Zajęcia z nauki gry na instrumentach dętych blaszanych - prowadzący: Michał Knapkiewicz,

      Piątek:

      • godz. 16:00 - Zajęcia z nauki gry na instrumentach dętych dewnianych - prowadzący: Krzysztof Witkowski,
      • godz. 16:00 - Zajęcia Aero Dance Kids dla dzieci w wieku 7+- prowadzący: Marlena Klimaszewska
      • godz. 19:00 - Próba Młodzieżowej Orkiestry Dętej - prowadzący: Michał Knapkiewicz
     • Międzynarodowy Konkurs Matematyczny "KANGUR 2022"

     • W dniu 17 marca 2022 r. w naszej szkole odbył się Międzynarodowy Konkurs Matematyczny "KANGUR 2022". Wzięło w nim udział 34 uczniów z klas II-VIII. Testy konkursowe odbywały się w różnych kategoriach: "Żaczek", "Maluch", "Beniamin" oraz "Kadet". Konkurs jest okazją do realizowania innych form popularyzacji matematyki. Uczestnikom życzymy wysokich wyników.

    • „Słuchanie to sztuka, mówienie to moc”
     • „Słuchanie to sztuka, mówienie to moc”

     • W dn.08.03.2022r. przedszkolaki i uczniowie naszej szkoły wzięli udział w aktywnym muzykowaniu podczas warsztatów „Słuchanie to sztuka, mówienie to moc”. Warsztaty zostały przeprowadzone przez pracowników Centrum Afrykańskiego AFRICA CENTRE w Sobanicach.

      Uczestnicy poznali tajniki gry na instrumentach afrykańskich, a następnie zagrali na DJEMBE – bębnach afrykańskich, dowiedzieli się o zwyczajach ludów afrykańskich, ich kulturze oraz wykonali prace plastyczne.

      Spotkanie to miało na celu wsparcie prawidłowego rozwoju emocjonalnego, utwierdzenie pewności siebie, uczenie akceptacji swoich sukcesów i porażek, swoich mocnych i słabych stron. Uczniowie w niekonwencjonalny sposób uczyli się słuchania, odkrywali swoją wyjątkowość, niepowtarzalność i tego, co mogą zaoferować innym. Muzyka nie tylko łagodzi obyczaje, jest także elementem terapii i ekspresji twórczej, relaksu i integracji.

      Aneta Frąckiel

     • 8 marca - Międzynarodowy Dzień Kobiet

     • Sto lat, Szanowne Panie, spokoju zdrowia i przede wszystkim POKOJU!!!

      Gazetka z okazji Dnia Kobiet w naszej szkole :)

      wyk. Anna Dąbrowska-Komor i Aneta Frąckiel

    • "Spotkanie z królową nauk" - gazetka matematyczna
     • "Spotkanie z królową nauk" - gazetka matematyczna

     • Uczniowie klas 5a, 5b oraz 8a, 8b pod opieką nauczycielek matematyki, Pani Ewy Czyżewskiej i Pani Bożeny Sokołowskiej, nie tylko doskonalą umiejętności matematyczne, lecz także ćwiczą się w sztuce redagowania.

      A wszystko to dzieje się na zajęciach matematycznych "Akademii nauki w Szkole Podstawowej w Szumowie" 

      Jak widać, matematyka nie musi być ani trudna, ani nudna!

      Zapraszamy Was do:

      • poczytania matematycznych ciekawostek, które znajdziecie w gazetce
      • zmierzenia się z zagadkami matematycznymi,
      • obejrzenia galerii prac uczniów,
      • obejrzenia fotorelacji z zajęć.

      Wystarczy tylko kliknąć w link: "Spotkanie z Królową Nauk"

      Małgorzata Sówka