• Zoologiczne spotkanie w przedszkolu

     • 22 listopada nasze przedszkolaki miały niezwykłych gości. Odwiedziła nas pani Bogusława Pochmara - właścicielka sklepu zoologicznego "Saba" w Zambrowie i przywiozła ze sobą zwierzątka. Były to: wąż zbożowy, agama brodata, gekon, świnka morska skinny, żółw stepowy i dwa króliki. Pani Bogusława z pełną pasją i miłością do zwierząt poprowadziła warsztaty zoologiczne. Opowiedziała dzieciom o tym, skąd pochodzą odwiedzające nas zwierzęta, czym się żywią i jakie są ich zwyczaje oraz jak wygląda opieka na zwierzętami. Spotkanie to dostarczyło naszym dzieciaczkom nie tylko ciekawych informacji ze świata zwierząt, ale również mnóstwo emocji i wrażeń. Serdecznie dziękujemy pani Bogusławie za wizytę.

      Za pieniądze, które zostały zebrane wśród przedszkolaków zostanie zakupiona karma dla zwierząt i przekazana Funkcji Dla Zwierząt Jedno Serce Nie Da Rady.

      Magdalena Banasik

     • Przedszkolaki świętują Międzynarodowy Dzień Praw Dziecka

     • W poniedziałek, 21 listopada 2022r., przedszkolaki świętowały bardzo ważny dla nich dzień – Międzynarodowy Dzień Praw Dziecka, tym samym biorąc udział w akcji UNICEF Polska.

      UNICEF jest największą na świecie organizacją poświęconą dzieciom. Wszystkie ich działania mają na celu zapewnienie dzieciom na całym świecie możliwości korzystania z ich praw. UNICEF jest również strażnikiem Konwencji o prawach dziecka. Symbolem organizacji jest kolor niebieski. Dlaczego też tego dnia przedszkolaki oraz nauczyciele naszego przedszkola przyszli ubrani na niebiesko. Przyłączyliśmy się w ten sposób do globalnej akcji UNICEF #GoBlue.

      Przedszkolaki wzięły udział zajęciach dydaktycznych, plastycznych oraz ruchowo-sportowych skorelowanych wokół tematu "Prawa Dziecka". Dzieciaczki poznały bądź przypominały sobie prawa dziecka. W trakcie zajęć mówiliśmy o tym, że dziecko to także człowiek, tylko mały i ma swoje prawa, a my dorośli powinniśmy tych praw przestrzegać i szanować je.

      #unicefpoland #WorldChildrensDay 

      Magdalena Banasik

     • Międzynarodowy Dzień Praw Dziecka

     • Uczniowie Szkoły Podstawowej w Szumowie świętowali Międzynarodowy Dzień Praw Dziecka razem z UNICEF

      20 listopada to wyjątkowa data – rocznica uchwalenia Konwencji o prawach dziecka. Przypomina nam, że wszyscy powinniśmy zwracać szczególną uwagę na dzieci i ich prawa.

      Do akcji organizowanej przez UNICEF przystąpiła także nasza placówka. W tym dniu została przygotowana gazetka związana z rocznicą uchwalenia Konwencji o prawach dziecka, przeprowadzono zajęcia w oparciu o materiały przygotowane przez UNICEF, obejrzano projekcję animacji oraz królował kolor niebieski.

      #unicefpoland #WorldChildrensDay

      Małgorzata Frączyk

     • "Mała książka – Wielki człowiek” - Ogólnopolska kampania społeczna

     • Szkolna biblioteka i n f o r m u j e:

      „Mała książka – Wielki człowiek”

      Zespół Szkół w Szumowie uczestniczy od kilku lat w Ogólnopolskiej kampanii społecznej „Mała książka – Wielki człowiek”, którą Instytut Książki ogłosił pod Honorowym Patronatem Ministerstwa Edukacji i Nauki oraz Rzecznika Praw Dziecka. Tegoroczna edycja skierowana jest do uczniów klas pierwszych.

      17 listopada 2022 roku bibliotekę szkolną odwiedzili uczniowie klasy pierwszej z wychowawczynią Panią Anną Dąbrowską – Komor, żeby uczestniczyć w Dniu Pierwszoklasisty. Podczas tego wydarzenia Wicedyrektor Pani Magdalena Jasionek wręczyła każdemu dziecku wyjątkowy prezent – Wyprawkę czytelniczą. Zawiera ona:
      książkę pt. „Pierwsze abecadło” - antologię utworów poetyckich i prozatorskich wybitnych autorów, broszurę pt. „Książką połączeni, czyli uczymy się czytać razem” - poradnik dla rodziców z opisem zabaw literackich i wskazówkami, jak wspierać dziecko w nauce czytania, plakat z literami „Kreatywny alfabet”.

      Dzięki Wyprawce czytelniczej najmłodsi uczniowie naszej szkoły są aktywizowani do inspirującej podróży po świecie liter i tekstów literackich. Odbywają ją wspólnie z rodzicami. Materiał edukacyjny, który otrzymali pierwszoklasiści, daje im niepowtarzalną możliwość rozwijania w środowisku rodzinnym kultury językowej i literackiej.

      Życzę uczniom klasy pierwszej przeżywania wielu radości podczas przygody z czytaniem.


      L. Selerowska, nauczyciel bibliotekarz

     • Ogólnopolski Dzień Biblioterapii

     • Szkolna biblioteka i n f o r m u j e:

      „Czytanie daje siłę!”

      W związku z Ogólnopolskim Dniem Biblioterapii (14 listopada), który w tym roku obchodzimy pod hasłem „Czytanie daje siłę! Biblioterapia w sytuacjach kryzysowych” zapraszamy uczniów klas I-III do udziału w Wojewódzkim konkursie „Jesień otula nas kolorami”. Zadania konkursowe:

      Obejrzeć film z udziałem Celiny Zubryckiej - przewodniczącej Podlaskiego Koła Polskiego Towarzystwa Biblioterapeutycznego oraz Elżbiety Janikowskiej – autorki książek dla dzieci.

      Wykonać ilustrację (technika i format – dowolny) na temat „Jesień otula nas kolorami” - po wysłuchaniu fragmentu opowiadania „Magiczne opowieści misia Teodora”.

      Termin i miejsce składania prac: 17.11.2022, biblioteka szkolna

      Życzymy wspaniałych pomysłów!

      Link do filmu: https://centest-my.sharepoint.com/:v:/g/personal/malgorzata_kakareko-wiszowata_cen_bialystok_edu_pl/ERDZQDTnf5xPk99m7HeZIAIBgHnOBx1s7GG_GFzHMU3Nbg?e=7rw72x

     • Obchody Święta Niepodległości w przedszkolu

     • Dnia 10.11.2022r. nasi mali patrioci wzięli udział w obchodach Narodowego Święta Niepodległości. Wszyscy ubrani w barwy narodowe uczestniczyli w zajęciach patriotycznych, w trakcie których mówiliśmy o symbolach narodowych, ważnych wydarzeniach i postaciach, cechach charakterystycznych dla polskiego krajobrazu oraz o miastach mających znaczenie dla naszego kraju. Dzieci poznały nowe pieśni i wiersze patriotyczne oraz wykonały prace plastyczne przedstawiające flagę i godło Polski . Przedszkolaki wzięły udział w akcji "Szkoła do hymnu" i o godzinie 11.11 odśpiewały hymn Polski.

      Tego dnia świętowaliśmy niepodległość Naszego Kraju oraz kształtowaliśmy postawy patriotyczne, a nasi mali patrioci spisali się na medal.

      Magdalena Banasik

     • Obchody 104. rocznicy odzyskania niepodległości

     • 11 listopada 1918 r., po latach wysiłków i zmagań wielu patriotów, Polska powróciła na mapę Europy jako suwerenne państwo. Walka o niepodległość silnie wpisywała się w codzienność tych, którzy ciężko pracowali, uczyli się, dbali o rozwój gospodarki i życia społecznego, częstokroć będąc z tego powodu szykowanymi, aresztowanymi i prześladowanymi. Starania o niepodległość naznaczone są również trudem i pracą Polaków
      na emigracji, którzy tak wytrwale kultywowali polskość, rozwijając z myślą o niej myśl polityczną czy polską kulturę.


      Polska po 123 latach niewoli powstała w chwili klęski zaborców w I wojnie światowej. 11 listopada dekretem Rady Regencyjnej Józef Piłsudski otrzymał naczelne dowództwo nad wojskiem. Trzy dni później gremium to rozwiązało się, przekazując Naczelnikowi pełnię władzy nad odbudowującym się państwem.


      Narodowe Święto Niepodległości przypada 11 listopada, ale w naszej szkole już dziś zaczęliśmy jego obchody. Społeczność szkoły uczciła 104. rocznicę odzyskania niepodległości. Z tej okazji zorganizowano wystawę książek o tematyce niepodległościowej. Przybliżono postaci, które przyczyniły się do odzyskania niepodległości oraz kształtowania się II Rzeczypospolitej. Uczniowie przygotowali prezentację multimedialną ukazującą walkę
      Polaków o niepodległość oraz piękne prace plastyczne. Była też możliwość złożenia życzeń Niepodległej. Młodzież oraz maluchy życzyły Ojczyźnie, żeby już zawsze była wolna i piękna, a wszyscy Polacy byli szczęśliwi. Uczestnicy Ogólnopolskiego festiwalu Piosenki i pieśni Patriotycznej "Ta, co nie zginęła" pięknie wykonali patriotyczny repertuar. Społeczność szkolna wzięła też udział w akcji ,,Szkoła do hymnu" 2022 i o godzinie 11.11 wszyscy wspólnie zaśpiewali ,,Mazurek Dąbrowskiego’’.

       

      Katarzyna Dmochowska

     • Spotkanie z poetką Urszulą Krajewską - Szeligowską

     • Szkolna biblioteka i n f o r m u j e:

      To było niezwykłe spotkanie!

      Biblioteka Zespołu Szkół w Szumowie zaprosiła niecodziennego Gościa. Pani Urszula Krajewska
      – Szeligowska, poetka, mieszka w powiecie zambrowskim. Wydała trzy tomiki: „Między strugą a
      gościńcem” (2018), „Ortobajki – zwierzajki” (2019), „W gąszczu uczuć” (2019). Jej wiersze znajdują się
      w wielu antologiach, między innymi „Poetariat Dzieciom”, „Wierszyki uśmiechem plecione”,
      „Gałganki”, „My się zimy nie boimy”. Jest współautorką tomiku „Uchwycić kształt” (2021). Utwory
      Pani Urszuli Krajewskiej – Szeligowskiej zostały docenione na wielu konkursach. Jest laureatką m.in.
      pierwszego miejsca w Ogólnopolskim Konkursie Literackim „Fraszka-igraszka-ku pokrzepieniu serc” w
      Zambrowie, w Turnieju Jednego Wiersza VI Zlotu Poetów w Łodzi, w Konkursie Literackim „Herbatka u
      Grabskiego - zdobywaj szczyty” w Warszawie, w Konkursie „Natura moich okolic” w Zielonej Górze. W
      2022 roku była organizatorką I Festiwalu Poetyckiego Gminy Zambrów „Lira i satyra” oraz
      współorganizatorką II Ogólnopolskiego Konkursu „Wysokie rymowanie” w Wysokiem Mazowieckiem.
      W dzisiejszym spotkaniu, zorganizowanym przez bibliotekę szkolną, uczestniczyli uczniowie
      klasy II a z wychowawczynią Panią Anną Orłowską oraz klasy II b z wychowawczynią Panią Jolantą
      Oczechowską. Wszyscy z ciekawością słuchali barwnych opowieści naszego Gościa. Autorka przeczytała
      swoje utwory, które zainspirowały uczniów do dyskusji i wyrażenia własnych opinii. Dzieci trafnie
      określały morał wynikający z treści utworu, bezbłędnie rozwiązywały zagadki. Drugoklasiści przekonali
      się o wartościach odkrywania świata zapisanego w książkach. W tych pasjonujących odkryciach
      szczególną, niezastąpioną rolę pełni szkolna biblioteka.
      Pani Urszuli Krajewskiej – Szeligowskiej bardzo dziękujemy, że przyjęła zaproszenie i
      podarowała nam tyle niezapomnianych wrażeń.

      Lucyna Selerowska – nauczyciel bibliotekarz

     • Archipelag Skarbów - program profilaktyczny

     • W dniach 07.11 – 08.11.2022 uczniowie klas 8 wędrowali przez „Archipelag Skarbów”. Taką nazwę nosi program profilaktyczny dla młodzieży, którego celem jest wychowanie ku wartościom: miłości i odpowiedzialności. Działania prowadzących były kompleksowe, objęły również spotkania z gronem pedagogicznym i rodzicami uczniów kl.8.

      Przesłaniem wynikającym z programu było to, że każdy człowiek jest gwiazdą. Podobnie jak gwiazda ma pięć ramion, tak człowiek składa się z rozumu, ducha, więzi, ciała i uczuć. Ważne jest, by młodzi ludzie w swoich wyborach kierowali się rozumem. Życie jest nieustanną podróżą i od nas samych zależy, czy dotrzemy do upragnionego celu, jakim jest szczęście. Można go długo szukać, ale warto, bo jest ono bezcennym darem dla człowieka.

      Życzymy naszej młodzieży, by odnalazła swój skarb – swoje szczęście.

      Program został sfinansowany przez Gminną Komisję Rozwiązywania Problemów Alkoholowych w Szumowie, za co serdecznie dziękujemy.

      Aneta Frąckiel

     • Paczuszka dla Maluszka

     • Nasza szkoła włączyła się do akcji Paczuszka dla Maluszka, która trwać będzie od 28 listopada do do końca grudnia 2022r.

      Na czym polega akcja?

      W naszej szkole znajdować będzie się choinka, na której powieszone zostaną papierowe bombki. Osoby, które wyrażą chęć udziału w akcji, zabierają bombki do domu, przynosząc w zamian pod choinkę przygotowane paczki z artykułami kosmetycznymi dla dzieci oraz chemii gospodarczej, w ramach wsparcia domów samotnej matki, domów dziecka, hospicjów perinatalnych i podobnych placówek opiekuńczych.

      Po zakończonej akcji paczki zostaną dostarczone przez naszą szkołę do wybranej placówki.

      Już nie raz mogliśmy liczyć na Waszą pomoc. Wierzymy, że tym razem będzie tak samo!

      Więcej informacji u opiekuna Samorządu Uczniowskiego - M. Frączyk

     • Ślubowanie klasy pierwszej

     • W tym roku ślubowanie klasy I przebiegało pod hasłem „Nauka to podróż, która trwa przez
      całe życie". 


      A było to tak: próba za próbą, jeszcze raz i jeszcze, wierszyk, piosenka - żeby tylko się nie
      pomylić, żeby wszystko wypadło dobrze. Bo przecież przyjdą rodzice, zaproszeni goście,
      więc musimy świetnie wypaść.


      28 października 2022r. wszyscy odświętnie ubrani, dumni, bo to wielki dzień. Na pięknie
      udekorowanej sali gimnastycznej: rodzice, a nawet babcie, nauczyciele, uczniowie klas II-III.
      Najbliżsi przygotowani, z aparatami w dłoniach, bo przecież powtórki nie będzie, a takie
      chwile muszą pozostać w rodzinnym albumie.


      I wreszcie przy dźwiękach werbli wkroczyli główni bohaterowie – PIERWSZOKLASIŚCI!
      Na początku uroczystości odbyła się część artystyczna w wykonaniu przedstawicielek
      uczniów klasy III a i pierwszaków, których zadaniem było m.in. zaśpiewanie piosenek,
      recytacja wierszy oraz umiejętność odpowiedzi na szereg bardzo ważnych pytań.
      Zapału, radości i ogromnego wdzięku nie można na pewno odmówić pierwszakom i
      trzecioklasistkom, dlatego występ wszystkim niezwykle się podobał.
      Hymn państwowy rozpoczął kolejny punkt programu.


      W podniosłej atmosferze uczniowie powtarzali za przewodniczącą SU Łucją Gawkowską
      tekst ślubowania: „Ślubuję być dobrym Polakiem, godnie reprezentować swoją szkołę, swym
      zachowaniem i nauką sprawiać radość rodzicom i nauczycielom…”.


      Następnie pani dyrektor Małgorzata Sówka dokonała symbolicznego pasowania na ucznia,
      dotykając ołówkiem, jak czarodziejską różdżką, ramion dzieci. Pani wicedyrektor Magdalena
      Jasionek wręczyła pamiątkowych dyplomy. Od tej chwili pierwszoklasiści stali się nowymi,
      pełnoprawnymi członkami naszej wielkiej, szkolnej rodziny!


      Po ślubowaniu Pani Dyrektor w ciepłych słowach pogratulowała małym artystom, życzyła im
      wielu sukcesów w dalszej nauce oraz zwróciła się w stronę rodziców, dziękując za
      zaangażowanie i wsparcie szkoły w procesie, którego głównym celem jest ukształtowanie
      i ukierunkowanie młodego człowieka.


      Wszyscy uczestnicy tej niezwykłej uroczystości gromkimi brawami zamknęli pierwszy ważny
      rozdział w życiu naszych nowych uczniów.


      Na zakończenie tych pełnych wzruszeń chwil przyszedł moment na pamiątkowe zdjęcia i
      spotkanie przy herbatce.


      W odświętnie udekorowanej sali, której blasku dodawały pięknie odnowione meble,
      oczekiwał na dzieci i gości słodki poczęstunek. Renowacja mebli, dekoracja klasopracowni,
      tort i inne pyszności na stole to oczywiście zasługa rodziców. Okazali się Oni niezastąpieni
      podczas przygotowań tej uroczystości, która na długo pozostanie w pamięci wszystkich, a
      szczególnie najważniejszych bohaterów tego dnia i ich najbliższych.


      Gratulujemy i życzymy naszym pierwszoklasistom dużo sukcesów podczas szkolnej
      wędrówki w odkrywaniu tajników wiedzy.

      Anna Dąbrowska - Komor