• PROJEKT ERASMUS +

        SEKTOR: EDUKACJA SZKOLNA, AKCJA 1 MOBILNOŚĆ EDUKACYJNA UCZNIÓW

        TYTUŁ PROJEKTU: „Poznajmy razem świat!”

        NUMER PROJEKTU: 2021-2-PL01-KA122-SCH-000041913

        Organizacje partnerskie w Grecji: szkoły: Makogianni w miejscowości Larisa oraz Platon school w miejscowości Katerini

        Termin realizacji: 29 maja - 11 czerwca 2022 rok

        Uczestnicy: 30 uczniów oraz 6 opiekunów

        KORZYŚCI dla uczniów:

        • możliwość pracy w języku obcym nie tylko na lekcjach tego języka, ale też na innych przedmiotach w ramach projektów,
        • redukcja postaw ksenofobicznych i wykluczających poprzez poznanie, oswojenie lęku przed nieznanym,
        • przyjaźnie ponad granicami,
        • otwarcie na świat i rozbudzenie ambicji,
        • otwarcie szerszej perspektywy rozwoju nie tylko poprzez znajomość i używanie języka obcego, ale przez poszerzenie horyzontów,
        • poznanie innych kultur, obyczajów; poszerzenie kompetencji społecznych,
        • wzrost poziomu tolerancji,
        • aktywne zaangażowania młodzieży w projekty międzynarodowe i włączenia w nie osób defaworyzowanych lub zagrożonych defaworyzacją oraz większego otwarcia społeczności lokalnej (rodziny uczniów, sąsiedzi) na różnorodnorodność i nowe kultury.
      • Na wyjeździe w Grecji

        Od 29 maja do 9 czerwca 30 uczniów Zespołu Szkół w Szumowie brało udział w grupowej mobilności w Grecji . Wyjazd odbył się dzięki dofinansowaniu z programu Erasmus +, Akcja KA122 na realizację projektu: „Poznajmy razem świat!”. Uczestnicy przebywali w malowniczej miejscowości – Platamonas nad Morzem Egejskim u podnóża majestatycznego masywu Olimpu.

        Głównymi celami projektu były: podniesienie kompetencji językowych uczniów oraz poszerzenie wiedzy i umiejętności praktycznych  z zakresu kultury, rozbudzania pasjii poszukiwania własnej drogi w obszarach sztuki.

        Do realizacji powyższych celów posłużyły różnorodne zajęcia prowadzone przez organizację przyjmującą - Platon School w Katerini (Grecja) oraz lokalne wycieczki w regionie riwiery olimpijskiej. Na zajęciach w greckiej szkole uczestnicy projektu poznawali elementy kultury i sztuki helleńskiej oraz doskonalili umiejętności językowe. Nabytą wiedzę i umiejętności utrwalali poprzez aktywne odkrywanie odwiedzając wiele ciekawych miejsc i zabytków
        w okolicy.

        Aktywne uczestnictwo w projekcie Erasmus+ było dla naszej szkoły niezwykle ważne z punktu widzenia efektywnej wymiany dobrych praktyk, możliwości wspierania się zdobytym doświadczeniem i wsparciem w procesie wdrażania zmian oraz budowania sieci instytucji współpracujących ze sobą. Uczniowie zdobyli nowe kompetencje związane ze znajomością języka obcego, poszerzyli swoje słownictwo, pokonali barierę językową, poznali historię i kulturę Grecji, poszerzyli wiedzę i umiejętności praktyczne z zakresu kultury oraz rozbudzili w sobie pasje w poszukiwaniu własnej drogi w obszarach sztuki.

        Magdalena Staniaszek

        Projekt został  zrealizowany w partnerstwie z dwiema szkołami greckimi: Makogianni school w Katerini oraz Platon school w Larisiew ramach sektora Edukacja Szkolna, Akcja 1, Mobilność uczniów i kadry edukacji szkolnej i był współfinansowany przez Unię Europejską.