• Przedszkolaki żegnają rok szkolny wycieczkowo :)

     • Przedszkolaki z grupy 4-latków rozpoczęły rok szkolny wizytą w sali zabaw i w ten sam sposób go zakończyły. Dnia 21.06.2022r. grupa 4-latków świętowała zakończenie roku szkolnego 2021/2022 w sali zabaw "Dziecięca przystań" w Wysokiem Mazowieckiem. Na miejscu czekało na dzieci mnóstwo atrakcji: basen z kolorowymi piłeczkami, zjeżdżalnie, piłkarzyki, duże klocki piankowe, bańki mydlane i malowanie włosów. Wszyscy świetnie sobie radzili pokonując przeszkody i tunele ćwicząc w ten sposób równowagę i dużą motorykę oraz rozwijając sprawność fizyczną. Przedszkolaki spędziły tam czas na wspólnej zabawie w bardzo wesołej i radosnej atmosferze. Miały również okazję aktywnie spożytkować swoją energię. Zadowolone, trochę zmęczone, ale pełne radości i uśmiechów wróciły do przedszkola. Był to doskonały sposób na zakończenie roku przedszkolnego. A my serdecznie dziękujemy pani Sylwii Truchel (mamie Mai) za pomoc podczas wycieczki. 

      Magdalena Banasik

     • Wysokie wyniki naszych uczniów w Ogólnopolskim Konkursie Języka Angielskiego „Forget-Me-Not”

     • W kwietniu 2022 r. dziesięcioro uczniów naszej szkoły wzięło udział w Ogólnopolskim Konkursie Języka Angielskiego „Forget-Me-Not”, którego celem było rozbudzenie wśród uczniów zainteresowania językiem angielskim, podniesienie umiejętności językowych, promowanie czytelnictwa oraz podniesienie samooceny uczniów.

      Z pytaniami konkursowymi zmagali się uczniowie: Kevin Legacki, Kaja Głębocka, Oliwia Truchel, Milena Dębek, Maria Kimak, Łukasz Truchel, Vanessa Legacki, Magda Wyszomierska, Małgorzata Mieczkowska, Aleksandra Dębek.

      Dyplom wyróżnienia i dyplomy uznania zdobyli:

      • Vanessa Legacki (95% pkt.),
      • Kevin Legacki (71% pkt.),
      • Małgorzata Mieczkowska (71% pkt).

      Dziękujemy za udział i gratulujemy uzyskania wysokich wyników.

      Magdalena Jasionek

     • II miejsce w województwie podlaskim dla ucznia naszej szkoły

     • Uczeń klasy VIIIb Paweł Kowalewski zajął II miejsce w województwie podlaskim w Ogólnopolskim Konkursie "Geniallne Miejsca", zorganizowanym przez Polskie Towarzystwo Informatyczne Sekcja Informatyki Szkolnej. 

      Konkurs polegał na przygotowaniu prezentacji w postaci gry lub escape-roomu (w aplikacji genially) na temat miejscowości, okolicy, gdzie znajduje się placówka ucznia. Paweł wykonał wirtualny escape - room propagujący ciekawe miejsca historyczne i miejsca kultu religijnego na terenie Gminy Szumowo. Praca Pawła została umieszczona na wirtualnej mapie Geniallnej Polski.

      Poniżej link do pracy Pawła:

      Gratulacje!

      Geniallne Miejsca - Gmina Szumowo

      Bożena Kosobudzka

     • Dzień Rodziny w klasie 2b

     • Dzień Matki obchodzimy w Polsce 26 maja, a Dzień Ojca 23 czerwca. To dni, w których dzieci obdarowują swoich rodziców laurkami i kwiatami, aby w ten sposób okazać im swoją miłość i podziękować za trud jaki wkładają w ich wychowanie. Rodzice i dziadkowie to najważniejsze osoby w życiu każdego dziecka.  Otaczają nas miłością, dobrocią, ciepłem i szczęściem.

      Chcąc pielęgnować więzi rodzinne zorganizowaliśmy 7 czerwca  dla swoich najbliższych Dzień Rodziny. Sala gimnastyczna stała się sceną, na której dzieci w pięknych strojach zaprezentowały bogaty program artystyczny. Były życzenia, wiersze, piosenki, Sto lat wykonane na fletach i dzwonkach oraz taniec. Następnie wcielając się w postaci  Bajki o smoku, królu, królewnie i rycerzu nasi uczniowie  udowodnili, że drzemie w nich  duży potencjał aktorski. Ich piękne stroje stanowiły uroczy dodatek do całości występu. Na twarzach zebranych gości  malowało się wzruszenie i duma z ich pociech. Podczas wręczania upominków całusom i uściskom nie było końca. Następnie wszyscy zostali zaproszeni do wspólnego świętowania przy pięknie zastawionym stole, przygotowanym przez rodziców. Atmosfera tej uroczystości była podniosła i niezwykle rodzinna. Wspaniała wspólna zabawa zostanie na długo w naszej pamięci.

      Wszystkim Kochanym Rodzicom i Dziadkom

      życzymy  zdrowia, szczęścia i pomyślności!

                                  Uczniowie klasy 2b

      Anna Dąbrowska-Komor, Elżbieta Kotomska

      Edit:

      Dziś, tj. 8 czerwca, uczniowie klasy 2b wystąpili dla swoich młodszych koleżanek i kolegów z przedszkola. Przedszkolaki z zaciekawieniem i ze zrozumieniem obejrzeli przedstawienie, nagradzając młodych aktorów brawami.

      Małgorzata Sówka

     • "Covidowe zdrowe love" - podsumowanie projektu

     • Uczniowie klas: Ib, IIa oraz IIIa w roku szkolnym 2021/22 uczestniczyli w ogólnopolskim projekcie edukacyjnym "Covidowe zdrowe love". Działania zawarte w projekcie miały na celu poprawę zdrowia fizycznego jak i psychicznego uczniów. Uświadamiano dzieci, w jaki sposób należy dbać o zdrowie swoje oraz najbliższych. Projekty skupiał się na trzech aspektach zdrowia: wpływie odżywiania, wpływie ruchu oraz higienie zdrowia psychicznego.

      Małgorzata Frączyk

     • Szlakiem Piastowskim - relacja z wycieczki klas IVa, IVb i Vb

     • W dniach 2-3 czerwca 2022 r. grupa 35 uczniów z klas IVa, IVb i Vb uczestniczyła w wycieczce edukacyjno - poznawczej Szlakiem Piastowskim w ramach projektu "Poznaj Polskę". Celem naszej podróży był Poznań, Biskupin i Gniezno. Podążaliśmy Szlakiem Pierwszych Piastów. Zwiedzanie stolicy Wielkopolski rozpoczęliśmy od zabytków wchodzących w skład Historycznego Zespołu Miasta. Zwiedziliśmy Ostrów Tumski oraz Bazylikę archikatedralną pw. Św. Piotra i Pawła, Śródmieście, Stare Miasto, rynek z dawnym ratuszem oraz górę zamkową. W obrębie Nowego Miasta widzieliśmy wiele ciekawych obiektów m.in Bibliotekę Raczyńskich oraz Fort Winiary zwany Cytadelą. Pierwszy dzień zakończyliśmy w Biskupinie zabawami sportowo - rekreacyjnymi oraz ogniskiem.
      Drugi dzień wycieczki rozpoczęliśmy od zwiedzania Rezerwatu Archeologicznego w Biskupinie zwanego "polskimi Pompejami", gdzie poznaliśmy dawne osadnictwo na ziemiach polskich. Następnie w Gnieźnie spacerowaliśmy Traktem Królewskim oraz zwiedziliśmy Katedrę Gnieźnieńską, gdzie znajdują się szczątki św. Wojciecha. Zobaczyliśmy również Drzwi Gnieźnieńskie - zabytek klasy "0" oraz poznaliśmy ich historię.
      Pełni wrażeń i bezcennej nowej wiedzy, radośni i uśmiechnięci wróciliśmy do domu.
      Była to niezapomnianą żywa lekcja historii.

      Anna Dąbrowska-Komor

      Bożena Kosobudzka

      Dorota Trzeciak

     • Szkolna biblioteka i n f o r m u j e: Książka jest inspiracją!

     • W ramach współpracy przekazaliśmy Bibliotece Gminnej w Szumowie ciekawe prace naszych uczniów na wystawę pod hasłem „Książka nas inspiruje!”. Świadczą one o kreatywności i zdolnościach twórczych dzieci i młodzieży z naszej szkolnej społeczności. Uczniowie klas młodszych i starszych, przystępując do różnych konkursów czytelniczych, pisali teksty literackie i wykonywali prace plastyczne. Nadszedł czas na zaprezentowanie lokalnej społeczności wytworów uczniowskiej aktywności. Wystawa cieszyła się zainteresowaniem mieszkańców szumowskiej Małej Ojczyzny.

      Paniom pracującym w Bibliotece Gminnej w Szumowie dziękujemy za współpracę.

      L. Selerowska, nauczyciel bibliotekarz

     • Klasy 1a, 1b i 2a z wizytą w Olsztynie

     • W Dzień Dziecka kolejna grupa uczniów naszej szkoły pojechała na wycieczkę w ramach programu „Poznaj Polskę”. Tym razem miejscem zwiedzania klas 1a, 1b i 2a był Olsztyn.

      Wyruszyliśmy w drogę kilka minut po siódmej, jak mówią słowa piosenki, która nam towarzyszyła w podróży: „Wyruszamy z domu rano, rano, zanim jeszcze inni wstaną, wstaną”.

      Pierwszym punktem naszej przygody był seans w Planetarium pt. "Ziemia, Księżyc, Słońce”. Zrobił na nas niesamowite wrażenie. Warto dodać, ze olsztyńskie planetarium jest jednym z najnowocześniejszych w Polsce. Obiekt został otwarty 19 lutego 1973 roku, dokładnie w pięćsetną rocznicę urodzin Mikołaja Kopernika. Planetarium stanowiło hołd dla słynnego na całym świecie astronoma, który spędził w Olsztynie kilka lat.

      Następnie udaliśmy się do Muzeum Warmii i Mazur, gdzie szukaliśmy odpowiedzi na pytania, słuchaliśmy ciekawostek i opowieści zapoznając się w ten sposób z historią zamku oraz postacią Mikołaja Kopernika.

      Kolejnym punktem naszego programu był pobyt w sali zabaw „Fabryka Przygód”. Braliśmy tutaj udział w zajęciach, wykonywaliśmy zadania sportowe. Wspólne zabawy przeplatały się z zabawami indywidualnymi na konstrukcji.

      W drodze powrotnej mieliśmy przerwę na posiłek w restauracji Mc Donald’s. O godzinie 21, zmęczeni, ale uśmiechnięci i zadowoleni wróciliśmy do naszych domów.

      Jolanta Oczechowska

     • Klasy siódme na wycieczce we Wrocławiu

     • W dniach 30 maja - 1 czerwca klasy siódme wyjechały na wycieczkę edukacyjno - poznawczą do Wrocławia, która została zrealizowana w ramach programu "Poznaj Polskę".

      Pierwszego dnia uczniowie zwiedzili Centrum Edukcji Ekologicznej HYDROPOLIS - jedyny obiekt tego typu w Polsce. Następnie obejrzeli Halę Stulecia, wpisaną na listę zabytków Świątowego Dziedzictwa UNESCO oraz pobliski Pawilon Czterech Kopuł. Na zakończenie dnia odbyli piękny spacer po Ogrodzie Japońskim.

      Drugi dzień rozpoczął się od zwiedzania Muzeum Narodowego we Wrocławiu. Tam uczniowie mieli możliwość podziwiania Panoramy Raclawickiej - obrazu przedstawiającego Bitwę pod Racławicami. Następnie odbyli długi spacer, oglądając Zespół Historycznego Centrum Wrocławia obejmujący Ostrów Tumski, Stare Miasto, Nowe Miasto i wyspy odrzańskie. Uczniowie zaangażowali się w konkurs z nagrodami pt W poszukiwaniu wrocławskich krasnali. Zwycięzca, Olaf Załuska z klasy VII b, sfotografował 48 krasnali. Częścią rekreacyjną były atrakcje w Parku Trampolin. Dzień zakończył się spotkaniem przy grillu, podczas którego uczniowie odtańczyli Belgijkę.

      W ostatnim dniu wycieczki uczniowie zwiedzili największą atrakcję Świdnicy - Kościół Pokoju. Następnie podziwiali florę i faunę Czarnego Lądu w Afrykarium, które stanowi część wrocławskiego ZOO.

      Wycieczka ta była pełna wrażeń, dostarczyła uczniom niezapomnianych przeżyć.

      Dorota Lubiejewska

      Dorota Trzeciak

     • Dzień Dziecka w Bibliotece Gminnej

     • 1 czerwca 2022 r. W Gminnej Bibliotece w Szumowie odbyło się spotkanie uczniów naszej szkoły z psychodietetykiem, Marzeną Żurek.

      Uczniowie klas Va i Vb wysłuchali ciekawiej prelekcji dotyczącej zdrowego i świadomego odżywiania się. Mieli możliwość wykonania pysznych i lekkostrawnych owocowych przekąsek.

      Zdjęcia są własnością przez Biblioteki Gminnej w Szumowie oraz Zespołu Szkół w Szumowie

      Ewa Kozłowska-Żukowska

     • Oj, działo się dziś, działo - Dzień Dziecka w Zespole Szkół w Szumowie

     • Jest taki jeden dzień w roku, kiedy dzieci czują się szczególnie ważne. To Dzień Dziecka – święto, które uwielbiają wszystkie dzieci – te małe i te duże także. Jest to dzień pełen uśmiechów, zabawy i wielu niezapomnianych wrażeń.

      Dzień Dziecka w naszej szkole był inny niż co roku: uczniowie aż 7 klas na wycieczkach (Grecja, Wrocław, Olsztyn), grupa dzieci z klas 1-3 na zajęciach na basenie a klasy 5a i 5b na spotkaniu w Gminnej Bibliotece w Szumowie. Ci uczniowie, którzy pozostali w szkole, bawili się dziś doskonale, gdyż nie zabrakło atrakcji dla zarówno dla naszych przedszkolaków, jak i uczniów klas 2b, 3b, 4a, 4b, 5a, 6a oraz 5a i 5b (po powrocie z biblioteki).

      Przedszkolaki zaraz po śniadaniu udały się na salę gimnastyczną, a tam na nich oraz na uczniów z klas SP czekało mnóstwo atrakcji. Były dmuchańce, balony, brokatowe tatuaże, wata cukrowa, popcorn i lody. Dzieci świetnie się bawiły oraz brały udział w grach i zawodach tj. wyścigi w workach, czy przeciąganiu liny.

      Było magicznie, wesoło i radośnie. A to wszystko dzięki rodzicom z naszego przedszkola, którzy przygotowali słodkości oraz gry i zabawy dla naszych dzieci. Serdecznie dziękujemy im za zorganizowanie tego dnia, ogromne zaangażowanie, kreatywność i inicjatywę. Radość dzieci była bezcenna. 

      Zdjęcia udostępnione przez nauczycieli Zespołu Szkół w Szumowie oraz Panią Martę Ziębę 

      Magdalena Banasik