• Klasy 1a, 1b i 2a z wizytą w Olsztynie

     • W Dzień Dziecka kolejna grupa uczniów naszej szkoły pojechała na wycieczkę w ramach programu „Poznaj Polskę”. Tym razem miejscem zwiedzania klas 1a, 1b i 2a był Olsztyn.

      Wyruszyliśmy w drogę kilka minut po siódmej, jak mówią słowa piosenki, która nam towarzyszyła w podróży: „Wyruszamy z domu rano, rano, zanim jeszcze inni wstaną, wstaną”.

      Pierwszym punktem naszej przygody był seans w Planetarium pt. "Ziemia, Księżyc, Słońce”. Zrobił na nas niesamowite wrażenie. Warto dodać, ze olsztyńskie planetarium jest jednym z najnowocześniejszych w Polsce. Obiekt został otwarty 19 lutego 1973 roku, dokładnie w pięćsetną rocznicę urodzin Mikołaja Kopernika. Planetarium stanowiło hołd dla słynnego na całym świecie astronoma, który spędził w Olsztynie kilka lat.

      Następnie udaliśmy się do Muzeum Warmii i Mazur, gdzie szukaliśmy odpowiedzi na pytania, słuchaliśmy ciekawostek i opowieści zapoznając się w ten sposób z historią zamku oraz postacią Mikołaja Kopernika.

      Kolejnym punktem naszego programu był pobyt w sali zabaw „Fabryka Przygód”. Braliśmy tutaj udział w zajęciach, wykonywaliśmy zadania sportowe. Wspólne zabawy przeplatały się z zabawami indywidualnymi na konstrukcji.

      W drodze powrotnej mieliśmy przerwę na posiłek w restauracji Mc Donald’s. O godzinie 21, zmęczeni, ale uśmiechnięci i zadowoleni wróciliśmy do naszych domów.

      Jolanta Oczechowska

     • Klasy siódme na wycieczce we Wrocławiu

     • W dniach 30 maja - 1 czerwca klasy siódme wyjechały na wycieczkę edukacyjno - poznawczą do Wrocławia, która została zrealizowana w ramach programu "Poznaj Polskę".

      Pierwszego dnia uczniowie zwiedzili Centrum Edukcji Ekologicznej HYDROPOLIS - jedyny obiekt tego typu w Polsce. Następnie obejrzeli Halę Stulecia, wpisaną na listę zabytków Świątowego Dziedzictwa UNESCO oraz pobliski Pawilon Czterech Kopuł. Na zakończenie dnia odbyli piękny spacer po Ogrodzie Japońskim.

      Drugi dzień rozpoczął się od zwiedzania Muzeum Narodowego we Wrocławiu. Tam uczniowie mieli możliwość podziwiania Panoramy Raclawickiej - obrazu przedstawiającego Bitwę pod Racławicami. Następnie odbyli długi spacer, oglądając Zespół Historycznego Centrum Wrocławia obejmujący Ostrów Tumski, Stare Miasto, Nowe Miasto i wyspy odrzańskie. Uczniowie zaangażowali się w konkurs z nagrodami pt W poszukiwaniu wrocławskich krasnali. Zwycięzca, Olaf Załuska z klasy VII b, sfotografował 48 krasnali. Częścią rekreacyjną były atrakcje w Parku Trampolin. Dzień zakończył się spotkaniem przy grillu, podczas którego uczniowie odtańczyli Belgijkę.

      W ostatnim dniu wycieczki uczniowie zwiedzili największą atrakcję Świdnicy - Kościół Pokoju. Następnie podziwiali florę i faunę Czarnego Lądu w Afrykarium, które stanowi część wrocławskiego ZOO.

      Wycieczka ta była pełna wrażeń, dostarczyła uczniom niezapomnianych przeżyć.

      Dorota Lubiejewska

      Dorota Trzeciak

     • Dzień Dziecka w Bibliotece Gminnej

     • 1 czerwca 2022 r. W Gminnej Bibliotece w Szumowie odbyło się spotkanie uczniów naszej szkoły z psychodietetykiem, Marzeną Żurek.

      Uczniowie klas Va i Vb wysłuchali ciekawiej prelekcji dotyczącej zdrowego i świadomego odżywiania się. Mieli możliwość wykonania pysznych i lekkostrawnych owocowych przekąsek.

      Zdjęcia są własnością przez Biblioteki Gminnej w Szumowie oraz Zespołu Szkół w Szumowie

      Ewa Kozłowska-Żukowska

     • Oj, działo się dziś, działo - Dzień Dziecka w Zespole Szkół w Szumowie

     • Jest taki jeden dzień w roku, kiedy dzieci czują się szczególnie ważne. To Dzień Dziecka – święto, które uwielbiają wszystkie dzieci – te małe i te duże także. Jest to dzień pełen uśmiechów, zabawy i wielu niezapomnianych wrażeń.

      Dzień Dziecka w naszej szkole był inny niż co roku: uczniowie aż 7 klas na wycieczkach (Grecja, Wrocław, Olsztyn), grupa dzieci z klas 1-3 na zajęciach na basenie a klasy 5a i 5b na spotkaniu w Gminnej Bibliotece w Szumowie. Ci uczniowie, którzy pozostali w szkole, bawili się dziś doskonale, gdyż nie zabrakło atrakcji dla zarówno dla naszych przedszkolaków, jak i uczniów klas 2b, 3b, 4a, 4b, 5a, 6a oraz 5a i 5b (po powrocie z biblioteki).

      Przedszkolaki zaraz po śniadaniu udały się na salę gimnastyczną, a tam na nich oraz na uczniów z klas SP czekało mnóstwo atrakcji. Były dmuchańce, balony, brokatowe tatuaże, wata cukrowa, popcorn i lody. Dzieci świetnie się bawiły oraz brały udział w grach i zawodach tj. wyścigi w workach, czy przeciąganiu liny.

      Było magicznie, wesoło i radośnie. A to wszystko dzięki rodzicom z naszego przedszkola, którzy przygotowali słodkości oraz gry i zabawy dla naszych dzieci. Serdecznie dziękujemy im za zorganizowanie tego dnia, ogromne zaangażowanie, kreatywność i inicjatywę. Radość dzieci była bezcenna. 

      Zdjęcia udostępnione przez nauczycieli Zespołu Szkół w Szumowie oraz Panią Martę Ziębę 

      Magdalena Banasik

       

     • Sukces w Międzynarodowym Konkursie Matematycznym "Kangur"

     • Kolejnys sukces naszych uczniów. Tym razem w Międzynarodowym Konkursie Matematycznym –

      KANGUR MATEMATYCZNY wynik bardzo dobry uzyskał uczeń klasy IVa – Krystian Suski, a wyróżnienie otrzymał uczeń klasy IVa – Aleksander Koda.

      Serdeczne gratulacje :)

     • Wielki sukces ucznia naszej szkoły!

     • Antoni Koda z klasy VIIIa zajął drugie miejsce w ogólnopolskim etapie Międzynarodowego Konkursu Historycznego Bee IAC Polska, które odbyło się w hotelu Marriott w Warszawie. Dzięki temu, zakwalifikował się do Międzynarodowego etapu, który odbędzie się w Princeton w Stanach Zjednoczonych.

      Serdecznie gratulujemy i trzymamy kciuki za Antoniego!

     • Pierwszy występ naszych 6-latków w konkursie powiatowym :)

     • 25 maja 2022 r. w Miejskim Ośrodku Kultury w Zambrowie odbył się powiatowy konkurs recytatorski "O Nagrodę Misia Wierszownisia". Wśród 37 przedszkolaków, którzy stanęli na wielkiej scenie, byli też reprezentanci naszego przedszkola:

      • Maciej Jastrzębski z grupy 6-latków z wierszem "Leń" Jana Brzechwy,
      • Mikołaj Bączyk z grupy 6-latków z wierszem "Paweł i Gaweł" Aleksandra Fredry,
      • Kacper Bączyk z grupy 4-5-latków z wierszem "Tęcza" Marii Konopnickiej.

      Chłopcy, mimo niewielkiej tremy, pięknie wyrecytowali przygotowane wiersze. Za swój występ otrzymali pamiątkowe dyplomy i książeczki

      Serdecznie gratulujemy naszym przedszkolakom za udział w konkursie i życzymy sukcesów w kolejnej edycji.

      Link fo fotorelacji na FB szkoły: "O Nagrodę Misia Wierszownisia"

     • Kolejny sukces naszych uczniów

     • II miejsce oraz wyróżnienie uczniów naszej szkoły w Wojewódzkim Konkursie Plastycznym pn. Rośliny miododajne upowszechniamy, pszczołom byt zapewniamy.

      20 maja na Wydziale Biologii Uniwersytetu w Białymstoku odbyło się podsumowanie wyników i uroczyste wręczenie nagród konkursu, którego organizatorem jest Samorząd Województwa Podlaskiego.

      Julia Kurek z klasy VII b zajęła II miejsce, a uczeń klasy V b - Marcel Kornet zdobył wyróżnienie.

      Serdeczne gratulacje!

      Małgorzata Frączyk

     • Wyróżnienie Amelii Gwardiak w konkursie ogólnopolskim

     • Z przyjemnością informujemy o sukcesie kolejnej uczennicy Zespołu Szkół w Szumowie. Tym razem jury Ogólnopolskiego Konkursu Literackiego "Fraszka - igraszka ku pokrzepieniu serc", którego organizatorem był Miejski Ośrodek Kultury w Zambrowie,wyróżniło Amelię Gwardiak z klasy IIIb.

      Amelii serdecznie gratulujemy, a Rodzicom Amelii dziękujemy za wsparcie i przygotowanie córki :)

      Małgorzata Sówka

     • Akademia Bezpiecznego Puchatka w klasach pierwszych

     • W dniu dzisiejszym, tj.23 maja, wypełnieniem testów bezpieczeństwa uczniowie klas 1 a i 1 b, zakończyli realizację programu edukacyjnego Akademia Bezpiecznego Puchatka.

      Przez cały rok szkolny nauczyciele klas pierwszych prowadzili zajęcia dotyczące bezpieczeństwa oraz udzielania pierwszej pomocy na podstawie otrzymanych materiałów. Program skupiał się na tematyce bezpieczeństwa w pięciu obszarach aktywności dzieci: na drodze, w domu, w szkole, w internecie, w relacjach z rówieśnikami. Wyniki rozwiązanych testów wskazują na poszerzenie wiedzy uczniów na tematy, które były podejmowane w programie.

      Mamy nadzieję, że przeprowadzone zajęcia przyczynią się także do bezpiecznego spędzania czasu w szkole i podczas zbliżającego się wypoczynku wakacyjnego.

      Jolanta Oczechowska
      Anna Orłowska

    • Sukces Vanessy Legacki w Ogólnopolskim Konkursie Języka Angielskiego “English Read Aloud Contest 2022”
     • Sukces Vanessy Legacki w Ogólnopolskim Konkursie Języka Angielskiego “English Read Aloud Contest 2022”

     • Kolejny sukces naszych uczniów. Tym razem należy on do Vanessy Legacki z kl. 8b, która zdobyła III miejsce w kategorii klas VII-VIII w Ogólnopolskim Konkursie Języka Angielskiego “English Read Aloud Contest 2022”

      Konkurs polegał na przygotowaniu nagrania wideo (za pośrednictwem platformy Flipgrid), w trakcie którego uczestnik czyta na głos wybrany fragment utworu w języku angielskim. Vanessa przygotowała fragment książki J.K.Rowling pt.:"Harry Potter i więzień Azkabanu"

      Cele konkursu:

      • zwiększenie zainteresowania uczniów nauką języka angielskiego poprzez czytanie książek
      • promocja czytelnictwa wśród uczniów klas IV-VIII szkoły podstawowej
      • rozwijanie pasji uczniów.

      Vanessie serdecznie gratulujemy i życzymy dalszych sukcesów :)

      Magdalena Jasionek

     • Szkolna biblioteka i n f o r m u j e: Ogólnopolski sukces uczniów Zespołu Szkół w Szumowie

     • Wśród laureatów II Ogólnopolskiego konkursu czytelniczo – plastycznego „Projekt okładki do ulubionej lektury” są uczniowie z Szumowa.

      Cele tego przedsięwzięcia to między innymi: upowszechnianie czytelnictwa, kształtowanie wrażliwości odbioru tekstów literackich, rozwijanie wyobraźni, rozbudzanie kreatywności dziecka, rozwijanie umiejętności posługiwania się różnymi technikami plastycznymi, poszukiwanie twórczych rozwiązań, wzmocnienie wiary we własne możliwości.

      W eliminacjach ogólnopolskich zwyciężyło dwoje uczniów naszej szkoły: SEBASTIAN SZABŁOWSKI z klasy I b – I MIEJSCE w kategorii: uczniowie klas pierwszych, rysunek oraz KATARZYNA CHOMONTOWSKA z klasy III b – III MIEJSCE w kategorii: uczniowie klas trzecich, kolaż.

      Laureatom serdecznie gratulujemy! Życzymy radości z rozwijania zdolności plastycznych!

      L. Selerowska, nauczyciel bibliotekarz

    • Antoni Koda Wicemistrzem Ortografii
     • Antoni Koda Wicemistrzem Ortografii

     • 18 maja 2022 roku, w Miejskim Ośrodku Kultury w Zambrowie odbyło się ogłoszenie wyników z konkursu ortograficznego o tytuł „MISTRZA ORTOGRAFII SZKÓŁ PODSTAWOWYCH”. z k

      Naszą szkołę reprezentowali Vanessa Legacki z klasy VIIIb oraz Antoni Koda z klasy VIIIa. Antek został Wicemistrzem Ortograii Szkół Podstawowych Klas IV-VIII.

      Antkowi serdecznie gratulujemy! Obojgu reprezentantom naszej szkoły życzymy dalszych sukcesów :)

      Więcej informacji: zambrowiacy.pl

     • Wycieczka do Torunia i Bydgoszczy w ramach programu "Poznaj Polskę"

     • Wdniach 10-11 maja 2022 roku kolejna grupa naszych uczniów wyruszyła poznawać Polskę. Celem wycieczki były dwa miasta: Toruń i Bydgoszcz.

      W Bydgoszczy, zwanej „Polską Wenecją” uczniowie spacerowali uliczkami Starego Miasta, odbyli rejs tramwajem wodnym oraz zwiedzili Muzeum Kanału  Bydgoskiego. Podczas wizyty w jedynym w Europie Muzeum Mydła, poznali historię higieny, brudu i mydła oraz dowiedzieli się, kim był Plugawy Tomasz Łaziebnik, czym wsławił się Zabłocki, jak wyglądała higiena naszych babć oraz gdzie jest najwięcej bakterii. Ponadto Mistrz Mydlarski pokazał, na czym polega wytwarzanie mydeł, a potem mogli wyrobić własnoręcznie mydło z wybranym zapachem, kolorem i formą.

      Drugi dzień rozpoczął się od zwiedzania z przewodnikiem Toruńskiej Starówki oraz zabytków i miejsc związanych z Mikołajem Kopernikiem: Rynek z zabytkowymi kamieniczkami i Ratuszem, Krzywa Wieża, Pomnik Mikołaja Kopernika, Dom M. Kopernika, Katedra Św. Janów , Piernikowa Aleja Gwiazd.

      W Centrum Nowoczesności MŁYN WIEDZY uczniowie obejrzeli wystawy o następujących tematykach:

      - Rzeka: Wiodącym eksponatem wystawy jest duży model rzeki od źródła po deltowe ujście do morza. Wędrując wzdłuż biegu rzeki zwiedzający ma okazję poznać ciekawostki przyrodnicze charakterystyczne dla górnego, środkowego oraz dolnego biegu rzeki. Na wystawie można także obejrzeć modele wytworów człowieka, między innymi oczyszczalnię ścieków, maszyny proste służące do nawadniania, a także zbudować tamę. Wszystkie eksponaty wystawy są interaktywne i umożliwiają samodzielne wykonywanie eksperymentów oraz obserwację zjawisk przyrodniczych.

      - Wahadło Foucaulta: Główną ideą ekspozycji jest zademonstrowanie odbiorcom doświadczenia dowodzącego ruchu Ziemi wokół własnej osi, w skład wystawy, prócz Wahadła Foucaulta, wchodzi dwadzieścia sześć stanowisk interaktywnych, tematycznie związanych z kołem, ruchem obrotowym, układami planetarnymi i podróżami kosmicznymi.

      - Przeżycie: Motywem przewodnim wystawy jest przygoda, którą każdy z Was może przeżyć. Przestrzeń ekspozycji zaaranżowaliśmy w sposób przyjazny dla dzieci, tworząc nowy osobny świat kreatywnej zabawy, pełen niezwykłych stanowisk interaktywnych. Wystawa pełni funkcję edukacyjną, dzięki odpowiedniemu doborowi tematyki stanowisk, a także atrakcyjnemu sposobowi przekazu treści. Zobaczycie na niej eksponaty o treści przyrodniczej, fizycznej i podróżniczej. Część stanowisk służy przede wszystkim zabawie rozwijającej umiejętność logicznego myślenia, ćwiczącej umiejętności manualne, konstrukcyjne, koordynację psychoruchową dzieci.

      - Przebudowa: Pracownia została wyposażona w nowatorski system klocków Imagination Play GroundTM. Został on stworzony przez amerykańskiego architekta Davida Rockwella w celu pobudzania kreatywności i wyobraźni u dzieci w wieku od 2 do 12 lat, poprzez planowanie i realizację wspólnych „projektów budowlanych”. Elementy systemu pozwalają na tworzenie dowolnych budowli i obiektów – od budynków, zamków, mostów poprzez tunele, akwedukty, po różnego rodzaju postacie. Służą one później dzieciom jako obiekty do wspólnej zabawy. System w harmonijny sposób rozwija dzieci w różnym wieku w sferze zmysłowej, ruchowej i intelektualnej, zachęcając jednocześnie do współpracy i tworzenia swego własnego „placu zabaw”.

      To takie proste: Wystawa obejmuje 26 eksponatów wchodzących w skład czterech różnych stref: „Główka pracuje”, „Mechaniczny plac zabaw”, „TechnoŚwiat” oraz „Pomyśl, zrozum, zrób”. Podstawę systemu wystawowego stanowią klocki gry komputerowej Tetris, których różne układy harmonijnie tworzą kompozycję ekspozycji.

      Na zakończenie uczestnicy mieli możliwość wzięcia udziału w piernikowych warsztatach piernikarni „U Mistrza Bogumiła”, gdzie własnoręcznie wyrobili ciasto piernikowe i upiekli pierniki.

      Małgorzata Sówka

     • Bezpłatne półkolonie dla uczniów SP w Szumowie

     • Slimy, wybuchy, rakiety kosmiczne, chemiczne mikstury oraz wyścigówki, roboty podążające po linii, roboty sumo i wiele innych niesamowitych maszyn i atrakcji czeka na Was na półkoloniach Laboratorium Naukowe.

      Już 11-15.07.2022 r. w naszej szkole rozpoczniemy szalone eksperymentowanie oraz budowanie i programowanie pod okiem doświadczonych instruktorów. 

      Zapewniamy:

      • 5 dni zajęć w godz. 9.00 - 15.45
      • opiekę wykwalifikowanych instruktorów
      • pyszny obiad
      • półkolonie pod nadzorem Kuratorium Oświaty oraz Sanepidu
      • wszystkie materiały niezbędne do zajęć
      • możliwość zabrania wykonanych substancji i maszyn do domu (np. slime, katapultaitp.)
      • programowanie robotów w przyjemnym i prostym języku graficznym

      Udział w półkoloniach jest bezpłatny - zajęcia finansowane są ze środków Unii Europejskiej i odbędą się w dwóch grupach tematycznych:

      • 1. grupa tematyczna: Wybuchowe półkolonie
      • 2. grupa tematyczna: Roboty opanują szkołę

      Zapraszamy do składania zgłoszeń (kart kwalifikacyjnych) do dnia 13.05.2022 roku, do sekretariatu szkoły lub do wychowawców na zebraniach z rodzicami. Można składać karty na 2 rodzaje tematyczne zajęć, lecz ze względu na ten sam termin, jeden uczeń może wziąć w udział tym roku szkolnym tylko w zajęciach z jednej grupy tematycznej.

      O wynikach rekrutacji poinformujemy Państwa 20.05.2022 r.

      Małgorzata Sówka

      Załaczniki:

       

     • Wycieczka drugiej grupy uczniów w ramach "Akademii Nauki w Szkole Podstawowej w Szumowie"

     • W ramach projektu "Akademia Nauki w Szkole Podstawowej" dnia 5.05.2022 r. grupa uczniów klas I-III uczestniczyła w wycieczce do Warszawy.

      Dzieci miały możliwość obejrzenia pokazu Astronauta w Planetarium CNK. Najwięcej wrażeń doświadczyły podczas eksperymentowania i oglądania wystaw z interaktywnymi eksponatami. Miłym punktem wycieczki był spacer nad Wisłą.

      Wyjazd dostarczył wielu pozytywnych emocji.

      Link do zdjęć: 

     • Majówka 2022

     • Majowe święta kojarzą się z radością i nadzieją. Uczą patriotyzmu i właściwej postawy patriotycznej.

      Dzień Flagi Rzecypospolitej

      Dzień Flagi Rzeczypospolitej Polskiej jako święto obchodzony jest 2-go maja. Co roku tego dnia Polacy z dumą eksponują flagi na zewnątrz. Każdy z nas może uczcić Biało-Czerwoną poprzez jej wywieszenie np. w oknie lub na balkonie swojego mieszkania czy przed domem.

      Święto Narodowe Trzeciego Maja

      W naszej szkole Święto Konstytucji 3-go Maja uczciliśmy przygotowując wystawę informującą o tych wielkich Polakach, którzy pragnęli ocalić kraj przed upadkiem. Społeczność szkolna podkreśliła wagę tego dnia odświętnym strojem i przypiętymi kotylionami.

      Uczniowie klasy lll a wyrecytowali wiersz pt. "Trzeci Maja".

      A tak mali patrioci z naszego przedszkola obchodzili Dzień Flagi oraz Święto Konstytucji 3 Maja: Majówka w Przedszkolu